Gniazdo

Tłumaczenie: Anna Gralak
Wydawnictwo: Znak Literanova
The Nest
get_me_out

Każda rodzina ma swoje problemy, ale te rodzeństwa Plumbów są wyjątkowo spektakularne. Melody z coraz większym trudem spłaca kredyt hipoteczny. Jack w tajemnicy przed życiowym partnerem zadłuża się po uszy, by ratować swój sklep z antykami. Bea od lat próbuje pisać powieść, która ma zapewnić dziewczynie uznanie i pieniądze, ale nie potrafi jej skończyć. Ratunkiem dla wszystkich może okazać...

Ratunkiem dla wszystkich może okazać się spora suma pieniędzy zgromadzona na funduszu powierniczym zmarłego ojca. A raczej mogłaby, gdyby nie to, że Leo, czwarty z rodzeństwa, właśnie wpakował się w kłopoty, które wszystkich mogą kosztować marzenia.

"Gniazdo" to zabawny i zarazem poruszający portret współczesnej rodziny, w której relacje mocno kształtowane są przez kryzys finansowy. To także świeże spojrzenie na dzisiejszych nowojorczyków, nadal niemogących otrząsnąć się po tragedii 11 września. Książka napisana z wrażliwością godną Alice Munro i humorem przypominającym najlepsze filmy Woody’ego Allena zachwyciła amerykańskich czytelników i krytyków.

Tuż po premierze powieści prawa do jej ekranizacji kupił Amazon wraz z Jill Soloway, współtwórczynią serialowych hitów „Sześć stóp pod ziemią” i „Transparent”.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Gniazdo/7534

źródło okładki: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Gniazdo/7534

Pati_Ka | 2017-09-24

Wiem, że opinie na temat "Gniazda" są podzielone, ale uważam że to bardzo dobra książka. Autorka nieźle oddała atmosferę Nowego Jorku, szczególnie dość hermetycznego i snobistycznego środowiska literackiego.
Czwórka głównych bohaterów to rodzeństwo Plumbów, a tytułowe Gniazdo to pieniądze, rodzaj spadku, które każdy z nich ma niedługo otrzymać i w którym każdy upatruje rozwiązania swoich problemów, nie tylko finansowych. Ciekawie zaczyna robić się w momencie, gdy okazuje się, że za przyczyną jednego z rodzeństwa kasy będzie mniej niż liczyli.
Dla mnie "Gniazdo" to przede wszystkim książka o relacjach międzyludzkich, nie tylko między rodzeństwem, ale również w związku i przyjaźni.
Co prawda autorce daleko do błyskotliwości i humoru Allena, ale jej styl jest lekki, postaci wyraziste i wiarygodne, dzięki czemu książkę czyta się łatwo.

Dominika Rygiel | 2016-09-27
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2016
Przeczytana: 27 września 2016

Ponoć książek nie ocenia po okładce. Czasem lubię jednak iść pod prąd i zdarza mi się kupić tytuł, tylko na podstawie oceny wyglądu obwoluty. Gdy zobaczyłam "Gniazdo" od razu byłam pewna, że muszę je mieć. Nie zważając ani na nazwisko autorki (które nic mi nie mówiło), ani na tytuł (dosyć enigmatyczny), ani nawet nie przeczytawszy blurba, kupiłam. W chwili, gdy książka zawitała pod moim dachem intuicyjnie poczułam, że był to dobry wybór. Turkusowa oprawa ze złotym herbem i tłoczeniami cieszyła oko. Jest niebywale gustowna. Czy wnętrze książki okazało się równie wysublimowane?

"Gniazdo" to saga rodzinna, splatająca ze sobą cztery, na pozór oderwane od siebie historie dotyczące rodzeństwa Plumbów. Melody, Jack, Leo i Bea wiodą ustatkowane, zdawałoby się, życie. Każdy z nich żyje na własny rachunek, wybrał swoją drogę życiową. Pod fasadą szeroko pojętej normalności kryją się jednak poważne problemy finansowe. Melody drży o swój dom, Jack zadłuża się w banku z obawy o swój...

Ssylwia | 2017-09-11
Przeczytana: 10 września 2017

Bardzo się rozczarowałam. Sądziłam, że będzie to lekka i zabawna historia opisanej rodziny, a tu znalazłam coś zupełnie innego, coś, co mnie w ogóle nie zachwyciło, nie wciągnęło. Co kilka zdań łapałam się na tym, że nie wiem, o czym czytam, bo myślami byłam gdzieś indziej. Na pewno nie zdarzyłoby się to, gdyby książka była ciekawa. Skakanie od jednej do drugiej osoby w narracji mnie rozpraszało, a ogólnie styl pisania autorki jest ciężki. Zdania są wielokrotnie złożone i sprawiają, że na końcu nie wiesz, jaki był jego początek. Poza tym nie doszukałam się żadnych morałów, nie znalazłam nic, co by mnie poruszyło lub przejęło. Książki czytam zawsze do końca, nawet te które mnie nudzą i przeczytanie tej do końca było dla mnie dużym wyczynem, a na dokładkę zakończenie mnie powaliło - nie zakończyło żadnego wątku.

Carla | 2017-04-28
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Po raz pierwszy mam do czynienia z książką, której okładka znacząco przebiła zawartość. Proszę to potraktować jako pochwałę dla grafika, "Gniazdo" cieszy oko jak i czytelników, tak i ludzi wokół, zwykle niezainteresowanych tym co w danym momencie czytam. Brawo ;)

Teraz może przejdę jednak do treści książki. W niej spotykamy dysfunkcyjną rodzinę Plumbów. Ich świętej pamięci ojciec zostawił im w spadku gniazdo- czyli dużą sumę pieniędzy, do równego podziału między wszystkich potomków. Jednak wszyscy mogą uzyskać swoją dolę dopiero po ukończeniu przez najmłodszą z pociech 40 lat. Dlatego rodzina żyje tymi pieniędzmi. Wszystkie ich plany i nadzieje są totalnym zaprzeczeniem powiedzenia "nie dziel skóry na niedźwiedziu". Planują czegóż to nie zrobią mając już okrągłą sumkę na koncie. Problem polega na tym, że znaczna część majątku została wydana na ratowanie z opresji jednego z rodzeństwa...

Pierwsze zdanie książki, zajmujące chyba cały akapit nie przekonało mnie do...

mieszka | 2017-01-10
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Klasyczna książka amerykańska - akurat ja mam takie doświadczenia z powieścią z tego regionu świata, gdzie zawsze albo prawie zawsze można rozpracować schemat i warsztat pisarski. Biegłość autorki "Gniazda" jest świetna, pomysł dobry, więc - jak przystało na Amerykę - gotowy przepis na dobrą, zapewne też dobrze sprzedającą się, książkę. Pełne zadowolenie.

Magda | 2017-02-11
Przeczytana: 02 lutego 2017

Jak to jest z tymi pieniędzmi? Dają szczęście czy nie dają?
Typowo amerykańska fabuła, tocząca się niespiesznie. Poznajemy powoli i dość szczegółowo rodzinę Plumbów i trzeba przyznać, że jest barwna. Różnorodna w swoich upodobaniach, pasjach i dążeniach. Maja tylko jeden wspólny mianownik. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Fundusz powierniczy, tytułowe gniazdo, w związku z którym każdy z nich ma jakieś nadzieje, marzenia. Jakież jest ich rozgoryczenie kiedy okazuje się że pieniądze w większej ich części przepadły...
Podobała mi się świeżość i lekkość z jaką książka jest napisana.
Skomplikowane relacje rodzinne są właściwie osią powieści. Rożne charaktery i różne wartości rodzinne i społeczne.
Postać Leo, który się wybija na pierwszy plan zrobiła na mnie największe wrażenie. Niedopowiedzenie powodujące że brak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy jako człowiek wygrał swoje życie, czy raczej je zmarnował.
Najważniejszym wnioskiem jaki mi się nasuwa jest konieczność...

NerwSłowa | 2016-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

Książka niby o zwykłych problemach, i niby taka, jakich wiele już się pojawiło, ale jednak... jest w niej coś, co sprawia, że świetnie się ją czyta. Świeżość, lekkość, wzbudzanie wielkiej sympatii do jej bohaterów i wiarygodność. Albo raczej: trafność spostrzeżeń dotyczących coraz bardziej zmieniającego się modelu współczesnej rodziny. Idealna na lato i na każdy dzień, w którym potrzebujemy czegoś "dla pokrzepienia duszy".

A po nieco dłuższą recenzję zapraszam na Nerw Słowa:

konto_usuniete | 2017-03-28

"Gniazdo" Cynthii D'Aprix Sweeney to pierwsza powieść autorki. Udany debiut w gatunku książek obyczajowych. Sama autorka ma na swoim koncie liczne eseje publikowane w "The New York Times", a "Gniazdo" jest jej debiutem w dziedzinie powieści.
Bohaterami książki jest rodzeństwo nowojorczyków, którzy nie są zbytnio związani z sobą emocjonalnie.
Leo Plumb - Żonaty, nieodpowiedzialny bawidamek, niezły kombinator i manipulant ludzkimi emocjami.
Jack Plumb - Homoseksualista, w związku od 20 lat.
Beatrice Plumb - Autorka kilku powieści, pracująca w małym wydawnictwie, ciągle próbująca napisać bestseller.
Melody Plumb - Najmłodsza z rodzeństwa, szczęśliwa żona i matka dwóch córek, nad którymi roztacza przesadną opiekę.
Każde z rodzeństwa popadło w finansowe kłopoty, o których ich najbliżsi nie mają pojęcia.
Aby wyjść z finansowego dołka bardzo liczą na Gniazdo.
Gniazdo to fundusz powierniczy stworzony przez ojca czwórki rodzeństwa.
Kiedy jednak okazuje się, że na koncie funduszu...

Karolina | 2016-08-25
Przeczytana: sierpień 2016

Okrzyknięta bestsellerem, piękna okładka i pierwsze zdanie na 13 linijek (jeden akapit). Sceptycznie podeszłam do książki, bo - niestety - coraz częściej takie pozycje jak "Gniazdo" to tylko dobry marketing. Mimo obaw zagłębiłam się w lekturę. Tak poznałam rodzeństwo Plumbów. Leo, Jacka, Beę i Melody. Swoje plany podporządkowali spadkowi. Wegetują, bo ich życie zacznie się dopiero po otrzymaniu pokaźnej sumki. Ale wśród nich jest zakała rodziny, która burzy spokój. Marzenia nowojorczyków runą tak, jak wieże World Trade Center.

Bohaterowie D'Aprix Sweeney to ludzie po przejściach. Między rodzeństwem nie układa się najlepiej, a jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Książka jest bardzo życiowa, dlatego szybko się ją czyta. Nie rozumiem jednak określania jej jako przezabawnej sagi rodzinnej. Nie ma tu nic do śmiechu! Sama lektura nie jest zbyt porywająca, choć nadal warta przeczytania. Zastanawia mnie, jak będzie wyglądać jej ekranizacja, bo historia - według mnie - jest...

maw_reads | 2016-08-19
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Podobno pieniądze szczęścia nie dają. Jednak członkowie rodziny Plumbów moją na ten temat inne zdanie. Melody potrzebuje pieniędzy by spłacić kredyt hipoteczny i opłacić naukę córek. Jack, liczy na nagły zastrzyk gotówki, by ocalić swój sklep z antykami i domek letniskowy. Bea utknęła w martwym punkcie. Od lat nie jest w stanie napisać żadnej nowej powieści. Z utęsknieniem czekają na dzień, w którym uzyskają dostęp do tytułowego Gniazda - funduszu powierniczego zostawionego im przez ojca. Ich problemy skończyłyby się równie szybko jak się zaczęły, gdyby nie wypadek Leo, najstarszego z rodzeństwa. W jednej chwili tracą znaczną część zebranych pieniędzy a ich marzenia o rychłym wyjściu na prostą stają pod znakiem zapytania. Czy sytuacja w której się znaleźli zbliży ich do siebie? Czy uda im się odzyskać pieniądze i uzupełnić luki finansowe?

Gniazdo to feeria rozmaitych charakterów i osobowości. Dokładny i wnikliwy, choć wcale nie oczywisty psychologiczny obraz mieszkańców Nowego...