Carnegie's Maid
Natalia Mętrak-Ruda
Ag2S

Rok 1863. Do portu w Pensylwanii przybija kolejny okręt pełen irlandzkich emigrantów. Uciekają od głodu i marzą o rozpoczęciu lepszego życia. Wśród nich jest Clara Kelley – jedyna nadzieja swojej rodziny, wysłanniczka mająca znaleźć nowy dom. Młoda, ambitna dziewczyna, schodząc z pokładu statku, ma przed sobą ponurą perspektywę wielu lat ciężkiej pracy w fabryce. Gdy pojawia się szansa na...

Młoda, ambitna dziewczyna, schodząc z pokładu statku, ma przed sobą ponurą perspektywę wielu lat ciężkiej pracy w fabryce. Gdy pojawia się szansa na lepsze zatrudnienie, kłamie, by je dostać. Tak staje się pokojówką w domu Andrew Carnegiego – najbogatszego człowieka w Ameryce. Ten szybko odkrywa, że Clara ma wyjątkowy dryg do interesów. Dziewczyna zostaje jego sekretnym doradcą.

Uczucie, jakie się między nimi narodzi, postawi Clarę przed najtrudniejszym z wyborów: szczęście własne lub najbliższych. Czy zaryzykuje i przyzna się do oszustwa? Czy milioner poświęci fortunę dla miłości?

Po rewelacyjnej „Pani Einstein” Marie Benedict przedstawia opowieść o namiętności, na którą nie powinno być miejsca w świecie wielkich pieniędzy.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Mollinka_90 | 2018-06-04
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Z Marie Benedict spotkałam się niedawno przy lekturze "Pani Einstein" i jak na razie ta autorka podąża w stronę pisania zbelletryzowanych biografii niezwykłych kobiet, ale robi to z wyczuciem i w dobrym stylu. Kolejna powieść "Pokojówka miliardera" nie opiera się już ściśle na źródłach historycznych, jest raczej luźnym pomysłem pisarki, hołdem dla jej irlandzkich przodków, którzy podążyli za lepszym życiem do USA.

Clara Kelley jest młodą dziewczyną, średnią córką, której los został przypieczętowany przez problemy rodzinne. Na statku "Envoy" w kajutach trzeciej klasy, wraz z setkami podobnych jej dziewcząt i chłopców, podąża ku Stanom Zjednoczonym, ku lepszemu życiu. Ma głowę na karku, dzięki starannemu wykształceniu, ale liczy co najwyżej na pracę podkuchennej. Tymczasem pewien splot okoliczności sprawia, że zostaje wzięta za kandydatkę na osobistą służącą pani Carnegie - nowobogackiej Szkotki, znanej z surowych wymagań. Clara zdobywa posadę, o której nie ma zbyt wielkiego...

smallangel | 2018-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2018

Książka napisana w starym stylu. Przeczytałam ją niezwykle szybko, a czas poświęcony na lekturę mogę uznać za przyjemnie spędzony. Mam w domu jeszcze jedną powieść tej autorki, jednak chyba potrzebuję chwili oddechu, by się do niej zabrać.
"Pokojówka.." przenosi nas w czasy odległe, kiedy to elektryczność była nowością dostępną tylko w najdroższych hotelach,a niewolnictwo wciąż jeszcze jest aktualne.
Samorozwój kobiet jest tu bardzo istotny, zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że stanowi on trzon tej opowieści. Momentami książka jest jednak zbyt ckliwa i delikatna.

Kasiek | 2018-04-02
Przeczytana: 13 marca 2018

Książka o dość ciekawej fabule. Niby z gatunku romansów, a jednak nie wpisuje się dokładnie w ich kanony. Ma znamiona romansu historycznego, jednak fabuła zakreśla szersze kręgi i dotyczy głębszych życiowych problemów. Nie ma w niej miejsca na typowe lekkie czy erotyczne wątki, a podejmuje poważniejsze tematy. Zakończenie daleko odbiega od oczekiwań. Może lektura mnie nie porwała, ale jest całkiem dobra.

Kasia | 2018-03-07
Przeczytana: 07 marca 2018

Książka porusza ciekawy temat imigracji w XIX wieku a narratorką jest główna bohaterka, która wyjechała do Ameryki w poszukiwaniu pracy. Głównym celem jest pomoc materialna rodzinie. Jak odnalazła się w innym świecie
Czegoś mi w tej historii zabrakło, jakiegoś punktu kulminacyjnego, który wywoła emocje. Niestety nie znalazłam nic takiego.

Anna | 2018-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Nie jest to mój ulubiony gatunek literacki może dlatego książka mnie nie zachwyciła... Clara Kelley przez przypadek zostaje pokojówką w domu Andrew Carnegiego– najbogatszego człowieka w Ameryce. Ten szybko odkrywa, że dziewczyna ma wyjątkowy dryg do interesów. Clara zostaje jego sekretnym doradcą... nie oczekiwałam płomiennego romansu wielkich wzlotów ale książka urwała się nagle... zakończenie na kilku stronach wyjaśnia o co w tym wszystkim chodziło... do mnie to nie trafia...

WielkiBuk | 2018-02-14
Przeczytana: luty 2018

„Pokojówka miliardera” nie jest ckliwym romansem, ale fascynującą powieścią z wielką historią w tle, o które Marie Benedict zadbała w każdym szczególe. W końcu co jak co, ale potrafi łączyć fakty z fikcją literacką w wyjątkowy sposób. Wzruszająca opowieść o sile motywacji, o prawdziwym amerykańskim śnie, który nie był w tych ciężkich, niepewnych czasach jedynie mrzonką, ale realną alternatywą, gwarantem niewyobrażalnej, stabilnej przyszłości. O poświęceniu, ciężkiej pracy i odpowiedzialności. Ale także o kobiecie, która z nadzieją i zaangażowaniem poruszyła niebo i ziemię, by odmienić los swój i swojej rodziny. Pokojówce miliardera.

IwonaGa | 2018-05-30
Przeczytana: 26 maja 2018

Bardzo ciekawa, osadzona w tle historycznym, budująca poprzez postawę bohaterów. Warta zainteresowania.

KobieceRecenzje365 | 2018-03-08

Wielka fortuna rodziny Carnegie, skrywane tajemnice i prawdziwa miłość.”

Opis:
„Rok 1863. Do portu w Pensylwanii przybija kolejny okręt pełen irlandzkich emigrantów. Uciekają od głodu i marzą o rozpoczęciu lepszego życia. Wśród nich jest Clara Kelley – jedyna nadzieja swojej rodziny, wysłanniczka mająca znaleźć nowy dom.
Młoda, ambitna dziewczyna, schodząc z pokładu statku, ma przed sobą ponurą perspektywę wielu lat ciężkiej pracy w fabryce. Gdy pojawia się szansa na lepszą zatrudnienie, kłamie, by je dostać. Tak staje się pokojówką w domu Andrew Carnegiego– najbogatszego człowieka w Ameryce. Ten szybko odkrywa, że Clara ma wyjątkowy dryg do interesów i dziewczyna zostaje jego sekretnym doradcą.
Uczucie, jakie się między nimi narodzi, postawi Clarę przed najtrudniejszym z wyborów: szczęście własne lub najbliższych. Czy zaryzykuje i przyzna się do oszustwa? Czy miliarder poświęci fortunę dla miłości?

Po rewelacyjnej Pani Einstein Marie Benedict przedstawia opowieść o namiętności,...

comique | 2018-01-31
Przeczytana: 29 stycznia 2018

"Bo gdybym upadła nie upadłabym sama.
Pociągnęłabym za sobą na dno moją całą rodzinę."
🔹19-letnia Clara Kelley jest jedną z wielu irlandzkich uchodźców, którzy wsiedli na pokład statku Envoy kierującego się do Ameryki. Clara została tam wysłana w celu znalezienia lepszego życia, rodzina cierpiąca na głód pokłada w nią wielkie nadzieje. Początkowo dziewczyna miała ciężko pracować w fabryce, jednak gdy nadarza się okazja pracy jako pokojówka u słynnej bogatej rodziny Carnegich, szybko ją wykorzystuje.

🔹"Pani Eintstein" okazała się być hitem wśród czytelników. Choć jeszcze jej nie czytałam, to po lekturze "Pokojówka miliardera" muszę to nadrobić!
Piękna historia, która pokazuje że w świecie pieniędzy namiętność i prawdziwa miłość nie powinny mieć miejsca. Choć zdarzają się wyjątki. Jestem pełna podziwu Andrew Carnegiemu, bo jako bogaty człowiek pomagał innym i ułatwiał ludziom dostęp do edukacji. Nie spoczął na laurach. Clara stanęła przed trudnym wyborem: wybrać własne szczęście lub...

Bibliofilem_być | 2018-03-06
Na półkach: 2018, Przeczytane

Marie Benedict w ubiegłym roku napsuła mi trochę krwi swoją debiutancką powieścią, «Panią Einstein». Ta beletrystyka historyczna miała jednak w sobie to coś, co sprawiło, że byłam bardzo ciekawa kolejnej książki pisarki.

Nie wiem, jak wy, ale ja jestem strasznie łatwowierna i bardzo łatwo wcisnąć mi nawet oczywiste kłamstwo. Dlatego tak mocno przeżyłam lekturę «Pani Einstein» i w głos pomstowałam na niegodziwego Alberta. Do «Pokojówki miliardera» podeszłam dużo spokojniej, wiedząc, że tutaj taka bulwersacja raczej mnie nie czeka.

Clara Kelley pochodząca z biednej irlandzkiej rodziny chłopów zostaje wysłana do Nowego Świata, aby znaleźć tam ratunek dla siebie i bliskich. Przypadkowo trafia do Carnegiech i dostaje pracę jako osobista pokojówka matki rodu. Towarzyszenie jej pani w różnych spotkaniach oraz rozmowy z najstarszym synem, Andrew, pozwalają jej nabyć wiedzę, która może zaowocować nie tylko lepszym życiem dla niej, ale również pomóc jej sprowadzić do Ameryki swoją rodzinę...