Twarz Grety di Biase

Wydawnictwo: Novae Res
malarstwo, Włochy, obraz,
Magdalena

Opowieść o miłości, pasji i sztuce. I o zagadce zaszyfrowanej w kilku obrazach. Adam Dancer, właściciel niewielkiej galerii na wrocławskim Rynku, kupuje od tajemniczej włoskiej malarki dwa portrety. Twarz na nich ukazana wydaje się nie tylko piękna, ale przede wszystkim zagadkowa. Obrazy przedstawiają tę samą osobę, ale w skrajnie odmienny sposób. Dlaczego? Zagadki nie rozwiązuje coraz...

Opowieść o miłości, pasji i sztuce.
I o zagadce zaszyfrowanej w kilku obrazach.

Zagadki nie rozwiązuje coraz bardziej intymna korespondencja, jaka zawiązuje się pomiędzy Adamem a Gretą di Biase – autorką obydwu portretów. Wreszcie Adam, zdeterminowany, by poznać prawdę, i coraz bardziej zaangażowany w relację z Gretą, wyrusza do Włoch, aby ją odnaleźć. Podróż ta zmusi go do stawienia czoła własnym ograniczeniom – silnej nerwicy i stanom lękowym, których doświadcza od lat. Czy pomimo licznych przeciwności uda mu się odnaleźć Gretę? I czy będzie to Greta, którą zna z listów

źródło opisu: strona autora

źródło okładki: strona autora

Jolanta | 2018-09-29
Przeczytana: 29 września 2018

Kolejna, dobra książka Magdaleny Knedler. Historia pełna tajemnic, wzbudzająca wiele skrajnych emocji; o zauroczeniu, miłości, pasji do sztuki, malarstwa i o samotności.
W majowym magazynie "Książki" autorka powiedziała:
" Powieść jest o znerwicowanym facecie, który myśli obrazami, i o kobiecie, która w malarstwo ucieka od trudnej rzeczywistości. Oboje mają jakąś przeszłość. Malarstwo, ich wielka pasja, staje się więc punktem wyjścia do poważniejszych rozmów i pretekstem do spojrzenia w głąb siebie. Otwierają się nie tylko przed sobą, ale i na nowe doświadczenia. I to dobrze. Nie widzą się jednak, bo ich znajomość jest korespondencyjna. A to źle. Pojawia się zatem pytanie, czy mówią sobie prawdę, czy tylko snują opowieść - fałszywą, zapożyczoną od kogoś, całkowicie zmyśloną...".
W swoim, charakterystycznym już, stylu autorka przedstawia trudne tematy zabierając nas w świat sztuki. Wzrusza i zaciekawia.

Gala | 2018-10-21
Przeczytana: 09 października 2018

Ta książka nie da się porównać do jakiejkolwiek innej przeczytanej przeze mnie do tej pory. Nawet nie wiem, co mną powodowało, gdy wybierałam ją spośród innych tytułów stojących na półce z napisem „ Nowości „ w bibliotece. Nazwisko autorki, które gdzieś przemknęło mi przed oczami, tajemnicza i ładna okładka, tytuł czy może opis?

Złapałam się w pułapkę moich oczekiwań, gdyż w zasadzie sądziłam, że jest to romans i nawet początek utwierdził mnie w tym przekonaniu. „ Twarz Grety di Biase „ jest powieścią o miłości, ale nie w zwyczajnym tego słowa znaczeniu. To opowieść malowana słowami o miłości do sztuki i o sztuce miłości. Opowieść o miłości niesamowicie emocjonalna, obok której nie da się przejść obojętnie, bo jest to historia, którą się przeżywa. Opowiedziana z perspektywy Adama Dancera, właściciela małej Galerii we Wrocławiu, bohatera o bardzo skomplikowanej konstrukcji psychologicznej. Pełno w nim sprzeczności, z powodu silnej nerwicy natręctw. Pomimo, że prowadzi...

Wioleta Sadowska | 2018-05-14
Przeczytana: 14 maja 2018

"Słowa można przepisać i skserować, ale obraz jest tylko jeden".

Magdalenie Knedler udało się namalować słowami piękną opowieść o miłości zaklętej w obrazach i sztuce będącej treścią życia. Ta niezwykle poruszająca historia o tym, co w życiu ważne, fascynuje od pierwszej strony. Jestem zaskoczona siłą przekazu tej książki.

Magdalena Knedler to polska pisarka, która zadebiutowała w 2015 r. książką pt. "Pan Darcy nie żyje", nominowaną do nagród "Emocje 2015" (Radio Wrocław Kultura, kategoria: Debiut) oraz "WARTO 2016" (Gazeta Wyborcza, kategoria: Literatura). Autorka obecnie posiada już na swoim koncie kilka książek. Mieszka we Wrocławiu, jest miłośniczką kuchni wegetariańskiej.

Adam Dancer jest właścicielem małej galerii zlokalizowanej na Wrocławskim Rynku. Zakup przez niego dwóch portretów, wywołuje nawiązanie coraz bardziej namiętnej korespondencji z ich twórczynią - owianą tajemnicą, włoską malarką Gretą di Biase. Bohater postanawia zaryzykować i odszukać tajemniczą artystkę....

eduko7 | 2018-07-31
Przeczytana: 26 lipca 2018

"Nie był już zdolny do odczuwania normalnych, wyważonych emocji. Popadał w skrajności, w niczym nie potrafił znaleźć równowagi. Jeśli się czegoś bał, to całym sobą. I jeśli coś kochał, to również bezkompromisowo. Jak obrazy. Jak listy od Grety i jej twarz na płótnie".
Fascynacja, oczarowanie czy prawdziwa miłość? Rzeczywisty związek czy wykreowana wirtualne relacja?
Nieco wycofany, blisko 40-letni historyk sztuki, właściciel galerii dwa obrazy włoskiej malarki przedstawiające jakże odmienne wizerunki tej samej kobiety. Intrygujące jest to, że na obydwu jej twarz nie jest w pełni widoczna. I tu zaczyna się fascynacja Adama. Później otrzymuje niespodziewanego maila. Co z tego wyniknie? Jak podróż do Włoch wpłynie na Adama? Warto przeczytać i przekonać się samemu.
Przyznam, że ja też zostałam oczarowana - najpierw okładką, potem pięknem słowa i rozwojem akcji.

Nina | 2018-06-27
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Muszę przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem, Pani Magdalena ponownie wciągnęła mnie w swój świat i nie chciało mi się z niego wracać. Autorka ma ogromny talent, pięknie posługuje się językiem, dba o detale (przyznaję, czasem aż do przesady) ale przede wszystkim szanuje czytelnika nie dając mu bylejakości.
Świat malarstwa nie jest moim światem, nie znam się na obrazach, wiem jedynie co mi się podoba, a czego moje poczucie estetyki strawić nie daje rady. Autorce jednak udało się mnie zainteresować, szczególnie, że wątek ten był przyczynkiem do pięknej historii Adama i Grety.
Jeżeli Pani Magda dalej będzie tak pisać, ja będę kupować jej kolejne książki bez mrugnięcia okiem.

Anna | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

Adam Dancer, 39-letni historyk sztuki, prowadzący na Rynku we Wrocławiu małą galerię; samotny, depresyjny, z nerwicą natręctw. Nie ma przyjaciół, poza malarzem - Zygmuntem, który od czasu do czasu "stawia go do pionu"; czasami też spotyka się z Anitą, miejscową prostytutką. Nie potrafi się znaleźć w otaczającym go świecie, nie ma również odwagi i motywacji, aby wyjść poza krąg swoich przyzwyczajeń i rutyny.

Pewnego dnia Adam kupuje do galerii dwa obrazy włoskiej malarki, przedstawiające kobietę imieniem Greta w dwóch różnych stadiach emocjonalnych, jednak nie odkrywające w pełni jej twarzy. Postać pięknej Włoszki zaczyna go fascynować; niewiele udaje mu się o niej dowiedzieć od pośrednika w zakupie i przyjaciela malarki. Aż któregoś dnia na jego adres e-mailowy przychodzi list od Grety di Biase. Korespondencja z biegiem czasu staje się coraz bardziej intymna, odkrywa tajemne fragmenty z życia Grety, otwiera też Adama, który zaczyna pisać o swoich problemach, swojej przeszłości,...

Izabela Pycio | 2018-04-19
Przeczytana: 22 lutego 2018

"Przypomniał sobie to nagłe i obezwładniające odkrycie, że każdy człowiek jest jak osobna, niemożliwa do powielenia historia."

Zarówno sztuce, jak i miłości, nie można oprzeć się. Obie magnetycznie przyciągają, dopominają się wnikliwej uwagi, prowadzą w świat zmysłowych doznań. A co, jeśli sztuka i namiętność połączą się? Zyskują na pięknie, szlachetności i intensywności, odsłaniają skrywane tajemnice, leczą bolesne rany, ale też nadają barw wolności i wyzwalają od samotności. Powieść opowiada niezwykłą historię, uwodzi narracją, pobudza niepokojem, odwołuje się do emocji czytelnika, jest świadectwem zrozumienia potrzeb ludzkich serc, wyjątkowej wrażliwości i artystycznej estetyki autorki. Podróż w świat kalejdoskopowych uczuć, przygnębiających i krzepiących, zapomnianych i wskrzeszonych, trwożnych i odważnych.

Właśnie taką literaturę obyczajową, napisaną ze smakiem, wyczuciem, wrażliwością i głębią. To nie tylko wciągające zaczytanie, ale podróż w wyjątkowy świat...

andzia12 | 2018-09-07
Przeczytana: 06 września 2018

Niesamowita książką, która jest tak inna od pozostałych powieści na rynku, a swoją fabułą wciąga czytelnika do stanu rozmyśleń i rozwiązania samemu w trakcie czytania, jak potoczą się losy Adama, która pokonuje własny strach i podąża do kobiety z obrazu...

Powieść jest tak inna od pozostałych, jakie niedawno czytałam i prawdopodobnie stąd tak zapadła mi w pamięć i porywała podczas powrotów z pracy!

Miłość, malarstwo, tajemnice, urywki historii i uczucia wyrażane w mailach...koniecznie należy poznać jak to się skończyło!

Happy Reader | 2018-09-29
Przeczytana: 11 września 2018

„Twarz Grety di Biase” Magdaleny Knedler to opowieść o niezwykłej więzi, która łączy właściciela galerii i włoską malarkę.

Adam Dancer prowadzi małą galerię na rynku we Wrocławiu. To facet po przejściach - zamknięty w sobie i zmagający się z nerwicą natręctw. Pewnego dnia kupuje obrazy nieznanej mu włoskiej artystki. Jest nimi zauroczony. Postanawia nawiązać kontakt z tajemniczą malarką. Wymieniają e-maile i od słowa do słowa rodzi się między nimi szczególna nic porozumienia. Oprócz rozmów o malarstwie, zaczynają się pojawiać intymne zwierzenia. Historia Grety jest smutna i poruszająca. Adam opowiada jej też o swoich przeżyciach. I już wiedzą, że są dwiema bratnimi duszami. Adam jest na tyle zafascynowany Gretą, że postanawia ją odnaleźć gdzieś we Włoszech, porzucając swoje dotychczasowe życie…

Powieść Magdaleny Knedler opowiada o samotności, pragnieniu bliskości, miłości, sztuce, Włoszech, niespełnionych marzeniach, strachu i okrucieństwie i wielkiej pasji. To wysmakowana i...

Gosik62 | 2018-10-08
Przeczytana: 08 października 2018

Nie jest to książka lekka, łatwa i przyjemna, i jest za ciężka do tzw. "poduszki". Śmiem twierdzić, że tematyka powieści okazała się dla mnie za trudna. Mimo to przeczytałam do końca i jestem pod ogromnym wrażeniem dla stylu, mądrości i przemyśleń autorki. Jednak to nie moja bajka. Za dużo obrazów, malarzy, dochodzenia "co autor miał na myśli". Sam główny wątek historii Adama i nieznanej mu malarki Grety jest bardzo ciekawy, niespotykany i nieprzewidywalny. Ale całe tło, opisy, rozważania - jak dla mnie za dużo.