List z przeszłości

Tłumaczenie: Monika Skowron
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Ursula’s Secret

W tragicznym wypadku ginie matka Lexy. Kilka dni później umiera ukochana niania matki z dzieciństwa – Ursula. Ku swojemu zdziwieniu, dziewczyna staje się jedyną spadkobierczynią starszej pani. W poszukiwaniu „własnego ja” dziewczyna wyrusza aż do Afryki, gdzie czyha na nią ogromne niebezpieczeństwo. Wypełniona sekretami i intrygującym zwrotami akcji wspaniała opowieść o odkrywaniu tajemnic...

Wypełniona sekretami i intrygującym zwrotami akcji wspaniała opowieść o odkrywaniu tajemnic przeszłości

W przeciągu kilku dni serce Lexy Shaw rozpada się na milion kawałków, a jej świat legnie w gruzach. Najpierw w tragicznym wypadku ginie jej matka. Kilka dni później umiera ukochana niania z dzieciństwa – Ursula, która zapisuje cały majątek młodej kobiecie.

Kiedy Lexy porządkuje dokumenty Ursuli, natrafia na informację, która każe jej zwątpić we własne pochodzenie i sprawia, że kobieta rusza w poszukiwaniu utraconej tożsamości do Afryki.

Dopiero w egzotycznym Malawi Lexy odkrywa, że przez wiele lat żyła w kłamstwie, a jej życiu zaczyna zagrażać poważne niebezpieczeństwo.

__

Uderzająco szczera i wciągająca historia przedstawiająca złożoność życia i sekrety, które potrafią przeczekać dziesiątki lat i przemierzyć tysiące kilometrów. – bestsellerowa autorka Isla Dewar

Złożona historia, która prowadzi do dramatycznego zwieńczenia, które da wybawienie w postaci prawdy głównej bohaterce. Czytelnik będzie w pełni usatysfakcjonowany barwnym stylem Wilson. – Morag Joss, bestsellerowa i nagradzana autorka

List z przeszłości to przepełniona napięciem, pytaniami, problemami, sekretami i intrygami powieść. Ten ładunek towarzyszy czytelnikowi aż do ostatniego wersu. – Emma Crowley, ceniona blogerka z „Sha’z Book Blog”

źródło opisu: http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/list-z-przeszlosci/

źródło okładki: http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/list-z-przeszlosci/

zaczytanapatka | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Alexis Shaw w krótkim czasie traci dwie bliskie osoby. Isobel, jej matka, ginie w wypadku samochodowym a Ursula, opiekunka prawna jej matki, upada ze schodów. Okazuje się, że Ursula przepisała cały swój majątek w spadku Lexy. Dziewczyna właśnie rozstała się z narzeczonym, nie ma żadnej rodziny i została ze wszystkim sama. Lexy musi zamknąć wszystkie interesy zmarłej i uporządkować sprawy związane ze spadkiem. W tym celu udaje się do Edynburga. Kiedy porządkuje rzeczy Ursuli trafiają w jej ręce listy oraz dzienniki z przeszłości zmarłej. Lexy odkrywa, że Ursula miała syna, którego tożsamość jest starannie ukrywana. Towarzyszy temu sporo niejasności i chcąc odkryć rodzinny sekret udaje się do Malawi w Afryce. Pojawia się coraz więcej pytań a pogoń za tajemnicami przeszłości może stać się dla Lexy bardzo niebezpieczna. Pewne osoby bowiem za wszelką cenę chcą aby dziewczyna wróciła do domu. Czy Lexy odnajdzie wujka? Jaką tajemnicę skrywa Malawi?

Przed Lexy stoi trudne zadanie. Musi...

Pokrecona | 2017-09-23
Przeczytana: 20 września 2017

Wielkie pozytywne zaskoczenie!Jest to debiut autorki i muszę stwierdzić, że bardzo obiecujący.

Rozpoczynamy naszą znajomość z Lexy, bohaterką książki, w momencie, gdy w tragicznym wypadku ginie jej matka, a następnie, po kilku zaledwie dniach, umiera jej niania Ursula. Po spotkaniu z adwokatem okazuje się, że niania zapisała jej cały majątek. Lexy wybiera się do domu niani, który znajduje się w Edynburgu, po spadek. Na miejscu okazuje się, że dom jest zadbany i ktoś odwiedza go regularnie.
Podczas porządkowania dokumentów niani, Lexy dowiaduje się, że nic nie jest takie, jak do tej pory myślała. Dziwne listy z przeszłości, kartki z pamiętnika i dowody wpłaty nie dają o sobie zapomnieć.
Wszystko to ma już swoje lata, gdy zostaje wyjęte przez Lexy na światło dzienne i na pewno nie pomaga w narastających wątpliwościach, których coraz więcej w jej głowie. To, co odkryła, daje jej również nadzieję na to, że nie została na tym świecie sama, być może ma jeszcze rodzinę, o której nic...

Pośredniczka | 2017-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2017

www.posredniczka-ksiazek.pl

Uwielbiam kryminały, kocham kryminały i czasem zastanawiam się, po co sięgam po tytuły z innej półki? A no bo czasem to się opłaca a czasem nie, ale horyzonty warto poszerzać. Czy „List z przeszłości” Mairi Wilson spełnił moje oczekiwania? Czy pochłonął mnie bez reszty? Czy zmarnował mój czas?

Mairi Wilson urodziła się w Szkocji, ale dorastała w Anglii, Turcji, Danii i Hiszpanii. Obecnie mieszka w Edynburgu, choć dalej chętnie oddaje się pasji podróżowania po świecie. Zanim została pisarką na pełen etat, zajmowała się marketingiem. „List z przeszłości” to jej wielokrotnie nagradzany debiut literacki. Wcześniej wiersze i opowiadania autorki pojawiały się w publikacjach drukowanych, sieci i audycjach radiowych.

Początek książki jest niestety dość nudny, poza wewnętrznymi monologami głównej bohaterki niewiele się dzieje. Na szczęście gdzieś w połowie powieści, akcja zdecydownie nabrała tempa i przegoniła moje znudzenie, a ja mogłam oddać się...

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak przeszłość może wpływać na nasze obecne życie. A co w sytuacji, gdy nie znamy swojej historii? Kłamstwa przekazywane z pokolenia na pokolenie mogą spowodować kryzys tożsamości. Lexy Shaw dostaje od życia trudną lekcję. W tragicznym wypadku ginie jej matka- Isobel. To  nie koniec nieszczęśliwych wypadków. Ursula, opiekunka Isobel umiera w wyniku upadku ze schodów. Na domiar złego Lexy rozstała się z narzeczonym, który szybko  pocieszył się wiążąc się z nową kobietą.

Dziewczyna jest zagubiona, a chaos w jej głowie zostaje pogłębiony  przez dziwne odkrycie. Przy okazji  załatwiania formalności u prawnika w sprawie spadku po zmarłej Ursuli okazje się, że kobieta miała syna. Do rąk Lexy trafia również tajemnicza teczka. Dziewczyna jest zdeterminowana żeby poznać rodzinny  sekret. Pikanterii historii dodaje fakt, że tożsamość tajemniczego  wujka jest skrzętnie ukrywana. Pytanie komu zależy na tym, żeby  sekret nie wyszedł na światło dzienne? Lexy...

malineczka74 | 2017-09-24
Przeczytana: 24 września 2017

Temat rodzinnych tajemnic i sekretów z przeszłości bardzo często pojawia się w fabułach powieści obyczajowych. Pewnych czytelników może ten fakt nużyć, ale ja uwielbiam książki oparte o zagmatwane wczoraj, które kładzie się cieniem na losy bohaterów i komplikuje ich życie. Przeszłość lubi wracać, lubi burzyć teraźniejszość i przyszłość. Przeszłość nie zawsze odchodzi bezpowrotnie. Przeszłość to świetny fundament pod ekscytującą fabułę, która sprawia, że trudno oderwać się od lektury. Udowodniła to Mairi Wilson opowiadając o losach Lexy Show i jej bliskich.

Rok 2014. W krótkim odstępie czasu Lexy traci dwie bliskie osoby. W wypadku samochodowym którego sprawdza zbiegł ginie Isobel - matka głównej bohaterki. Kilka dni potem umiera po upadku ze schodów w swoim domu niania Isobel - Ursula. Kobieta cały swój majątek zapisuje Lexy, choć jak wskazują dokumenty posiada syna. Lexi jedzie do Endynburga by uporządkować sprawy spadkowe i w jej ręce trafiają listy oraz dzienniki z przeszłości....

Milena | 2017-10-25
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 25 października 2017

Poznajemy główną bohaterkę w trudnej dla niej sytuacji. Niedawno rozstała się z narzeczonym, zmarła jej matka, a teraz również dowiaduję się o śmierci swojej dawnej niani. Okazuje się, że obie kobiety wszystko co miały przepisały właśnie jej, a w domu Ursulii znajduje list, który zaprowadzi ją do Afryki. Czasem może niektóre sekrety muszą zostać tymi sekretami, a drążenie ich może stać się nieco niebezpieczne.

W całej tej historii jest sporo tajemnic, które przyciągają uwagę czytelnika, chcemy je rozwikłać, obmyślając, w którym kierunku tym razem skierowała się wyobraźnia autorki. Bohaterowie nie pokazują swojej prawdziwej strony od razu, co rusz dowiadujemy się o nich czegoś nowego co czasem zmienia nasze myślenie o nich. Początkowo nieco irytowała mnie główna bohaterka, lecz w miarę upływu czasu zaczęłam rozumieć jej zachowanie, jak i ją samą.

Jest to debiut autorki i to całkiem dobrze rokujący na kolejne książki. Widać, że Mairi Wilson posiada zarówno warsztat jak i wyobraźnie...

Biały_Notes | 2017-10-02

„List z przeszłości” zapowiadał się jako wzruszająca opowieść o poszukiwaniu korzeniu, połączona z intrygującym wątkiem detektywistycznym. Niestety, na zapowiedziach się skończyło, a książka bardzo mnie rozczarowała. Samolubni bohaterowie, zagmatwana fabuła i dość absurdalna intryga popsuły mi radość z czytania i uczyniły lekturę irytującą.

Zastanawiam się, komu ta powieść mogłaby się spodobać i trudno mi to określić. Być może czytelnikom, którym nie przeszkadzają egoistyczne decyzje postaci albo tym, którzy lubią zagadki balansujące na granicy realizmu. „List z przeszłości” na pewno znajdzie swoich zwolenników, jednak ja, pomimo całej początkowej przychylności, polecić tej książki nie mogę.

Pełna recenzja dostępna na blogu Biały Notes: http://bialynotes.pl/list-z-przeszlosci-mairi-wilson/

Shiosai Tresbellevue | 2018-08-28
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Czytając "List..." ma się wrażenie, że powstawał on na szybko i bez zbyt wnikliwej korekty. Akcja prowadzona jest raz z perspektywy pierwszoosobowej, raz trzecioosobowej; O głównej bohaterce autorka raz pisze po imieniu, raz per "kobieta". Niesmak, oj niesmak...

Dodatkowo maniera jak najkrótszych zdań - zbyt duży odsetek kropek w porównaniu do słów - mnie osobiście zniechęca. Chociaż może znajdą się entuzjaści.

Ogólnie i stronniczo - szkoda czasu.
Takie sobie czytadło.

TeaBooksLover | 2017-09-28
Przeczytana: 27 września 2017

Alexis “Lexy” Shaw nie ma lekkiego życia - niedawno rozstała się z narzeczonym, dopiero co w wypadku samochodowym zginęła jej matka Isobel, a zaraz po niej zmarła jej prawna opiekunka Ursula, przyszywana babcia Lexy. Na barkach pogrążonej w żałobie dziewczyny spoczywa rozporządzenie majątkiem zmarłych kobiet, w tym celu udaje się do Edynburga, do mieszkania Ursuli. Tam Lexy trafia na list, który budzi wiele pytań dotyczących jej rodziny, ale i budzi w niej nadzieję, że nie została sama na świecie. Odpowiedzi na swoje pytania Lexy nie znajdzie jednak w Szkocji ani w Anglii, ale musi udać się w podróż aż do Afryki, do odległego Malawi. Problem w tym, że komuś wyraźnie nie podoba się grzebanie w przeszłości i im więcej nowych informacji odkrywa Lexy, tym większe niebezpieczeństwo jej grozi. Czy odkrycie prawdy jest warte narażania życia? Zwłaszcza, że prawda nie zawsze bywa przyjemna…

Bardzo lubię książki pełne rodzinnych sekretów i stopniowo odkrywanych elementów układanki;...

Wybebeszamy_książki | 2017-09-19

Przeszłość winna pozostać przeszłością. Czas przeszły daje nam tak wiele możliwości. Możemy wypchnąć zdarzenia z pamięci, zwyczajnie o nich zapomnieć lub naumyślnie pomijać. O przeszłości pisze się epopeje lub grzebie się ją w nieoznakowanym grobie pamięci. Nie ma nic pomiędzy.

"(...) NIE MA GROŹBY SZANTAŻU, JEŚLI NIE MA SEKRETÓW."

Alexis Shaw to młoda kobieta, która w niesprawiedliwie krótkim czasie traci dwie najbliższe sobie osoby - matkę i babcię. Ich śmierć jest bolesna i niezasłużona. Lexy po kontakcie z prawnikiem otrzymuje, a następnie znajduje, dokumenty. Pliki listów i kartek z dziennika. Wszystkie mają już swoje lata i obnażają tą z kobiet, która zawsze część siebie kryła w cieniu. Krok po kroku Ursula - babcia Lexy - wyjawia swoje i cudze tajemnice. Każde kolejne zdanie i kartka wiodą główną bohaterkę do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło. Do skąpanych w słońcu bezdroży i szaleńczych duchów przeszłości. Do Malawi w Afryce.

"Ta obcość jest dobra, jak mi się...