Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej

Okładka książki Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej Anna Kamińska
Okładka książki Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej
Anna Kamińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie reportaż
reportaż
Wydawnictwo Literackie
2017-11-09
2017-11-09
literatura polska Puszcza Białowieska

Białowieskie naszeptane historie - pełne tajemniczości, fascynacji puszczą, ale i okrucieństwa historii, rodzinnych dramatów. Książka jak podmuch minionego lata. Gdyby ktoś chciał polecić coś ciekawego o Wschodniej Ścianie Polski - niech napisze, będę bardzo wdzięczna.

Poruszająca i pełna magii książka o barwnych postaciach Białowieży. Był to ostatni moment, by autorka mogła napisać tak ciekawą i przejmująca książkę, ponieważ wielu jej bohaterów, już nie żyje i był to ostatni moment by napisać tę książkę i na zawsze pozostawić w pamięci ludzi wspomnienia o mieszkańcach Białowieży.
Dzięki szczerości jaka płynie z tej książki, czytelnik ma wrażenie jakby rozmawiał z tymi ludźmi razem z autorką, jakby przeżywał te wszystkie emocje z bohaterami tej książki i wspólnie z nimi spacerował po uliczkach Białowieży.
Wspaniała książka, która jest ciekawym wstępem do wyruszenia w ciekawy świat Białowieży, odwiedzenia jej w trochę inny sposób niż robi to większość turystów.
Warto zabrać tę książkę ze sobą w podróż do Białowieży i czytając ją podczas pobytu tam, spacerować po opisanych w niej dzielnicach, zakamarkach, zabytkach.

Dzięki szczerości jaka płynie z tej książki, czytelnik ma...

Fascynująca opowieść o Ludziach i o Puszczy. Kiedyś tam pojadę.

Fascynująca opowieść o Ludziach i o Puszczy. Kiedyś tam pojadę.

Kiedy myśli się o Białowieży, raczej na myśl przychodzi las, puszcza, no, może żubr. A ta książka skupia się na ludziach, którzy tworzyli Białowieżę lub współtworzą ją nadal i pamiętają jej barwne XX-wieczne historie.

Jednak pierwsze przeczucia nas nie mylą i ci bohaterowie, ale zarazem ludzie z krwi i kości, są silnie związani z lokalną naturą. Białowieża to przede wszystkim żywioł naturalny, który ma wpływ na mieszkańców. Puszcza jest dla nich synonimem stałości i poczucia bezpieczeństwa. Bliskość bialowieskiej przyrody działa na jednych jak pobudzający narkotyk, na innych jak relaksująca muzyka. Nikogo jednak nie pozostawia obojętnym.

Książka składa się z rozdziałów, opowiadających o miejscach, historii, osobach związanych z miejscowością i została oparta na konstrukcji klamrowej. Zaczyna się i kończy mocnym, pesymistycznym akcentem. Środkowe opowiadania dają emocjonalne wytchnienie, niekiedy bawią lub odkrywają niesamowite smaczki.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, na czym polegała praca bartnika lub jeśli chcecie, by serce ścisnęło się Wam przy opowieści o Halinie Kopalińskiej, opiekunce i wychowawczyni z domu dziecka, której drewniany pomnik można spotkać w miejscowości, czytajcie ten zbiór.

To interesujące wielogłosowe opowieści o historii miejsca i o tym, jak ta sama historia może zostać zapamiętana przez różnych jej świadków oraz jak tę historię pielęgnować lub zaprzepaścić jej potencjał.

Okładka i tytuł wywołały we mnie oczekiwania, które sprowadziły zawód treścią. Historie mówione szeptem? Na wsiach raczej plotkuje się głośno, wieści niosą się szybko, niszcząc wszelką tajemniczość (przecież każdy coś wie, każdy coś doda). Można odnieść wrażenie, że autorka dopiero na północy Podlasia odkryła czym jest wiejskie gadanie i uznała historie o złodziejach i alkoholikach za rzadki miejscowy specjał. Wydaje mi się, że inny, mniej magiczny tytuł by to naprawił.

Nieoczekiwanie cokolwiek - zacna książka. Bez rozdętego romantyzmu lokalnego jak w licznych opowieściach o innych regionach ( Bieszczady i ich Bieszczadnicy).Gwoli komentarza o poprzednich ocenach- nie jest to książka z bajkami i legendami:),nie jest to książka dzieląca łudzi.

Bardzo dobra książka - po przeczytaniu "Białowieży..." sięgnęłam po kolejne książki tej autorki. Ciekawe spojrzenie na ludzi i przyrodę - na tyle surowe, że aż odpychające.

Takie historie jak opisane w tej książce dzieją się wszędzie (i sprzedają się doskonale),ale z jakiegoś powodu jeśli skandaliczne akcje mają miejsce na Podlasiu, to reszta Polski z politowaniem kiwa głową "ach, tak, wschód..." Książka oczywiście powiela stereotypy (wschód to zabobon, magia),co w sumie nie powinno dziwić, bo to się dobrze sprzedaje od lat. Prezentuje bardzo wyraźnie podział ludności białowieskiej, nie podejmuje żadnej próby szukania punktów stycznych i tym samym pogłębia status "oni - my". Podział białowieskiej ludności jest wyraźny i nikt nie próbuje mediować między stronami. Tak naprawdę po plecach dostaje się tylko jednej stronie - tubylcom, przyjezdni przynoszą "kaganek oświaty" (w pewnym sensie prawda) i o ile chcą być dumnymi mieszkańcami Białowieży, to nie chcą się z nią utożsamiać, taka sprzeczność. I to w Białowieży widać i w książce też.

Białowieża kojarzy się z przyrodą, ale to opowieści przede wszystkim o ludziach, o których inaczej czytelnik nie dowiedziałby się, nie licząc np. Simony Kossak. Byłem raz w tej miejscowości, lecz jeden dzień to za mało. Nie zdążyłem np. przejechać się drezyną. Dzięki książce poznałem m.in. historię otwarcia restauracji Carskiej, w której zjadłem zupę z paroma kawałeczkami ryby i marchewki za 18 zł, a inne rzeczy były jeszcze droższe. Czytając opowieść cieszyłem się, że obiekt nie popadł w ruinę, a jednocześnie miałem w pamięci własne doświadczenia z tym miejscem. Ale to dobrze, że można nałożyć na siebie treść lektury i swoje przeżycia.

Ujdzie.

Ujdzie.

• Literatura faktu
  • Reportaż

Anna Kamińska Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej Zobacz więcej