Głośniej! Marek Jackowski. Historia twórcy Maanamu

Okładka książki Głośniej! Marek Jackowski. Historia twórcy Maanamu Anna Kamińska
Okładka książki Głośniej! Marek Jackowski. Historia twórcy Maanamu
Anna Kamińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2023-11-22
2023-11-22
literatura polska Maanam Jackowski wspomnienia

Okładka książki Rozmowy o odpowiedzialności. Tom II. Zachłanność Małgorzata Bonikowska, Justyna Dąbrowska, Łukasz Grass, Anna Kamińska, Piotr Mazik, Grzegorz Nawrocki, Paweł Oksanowicz, Krystyna Romanowska, Agnieszka Rosner, Jarosław Traczyński, Artur Włodarski
Rozmowy o odpo... Małgorzata Bonikows...
Okładka książki Rozmowy o odpowiedzialności. Tom III. Gniew Bartosz Bartosik, Małgorzata Bonikowska, Justyna Dąbrowska, Magdalena Derezińska - Osiecka, Zbigniew Gajewski, Anna Kamińska, Paweł Łukasiak, Jędrzej Malko, Eliza Michalik, Marcin Napiórkowski, Grzegorz Nawrocki, Paweł Oksanowicz, Marek Rabij, Grzegorz Sroczyński
Rozmowy o odpo... Bartosz Bartosik, M...

Doskonała biografia Marka Jackowskiego, dużo informacji oficjalnych i nieoficjalnych, z życia zawodowego jak i prywatnego. Czyta się jednym tchem i z przyjemnością.

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej ksiazki. Nie można odmówić autorce wysiłku i starań żeby przedstawić jak najszerzej historię Marka Jackowskiego, Świetnym zabiegiem było przedstawienie pewnych epizodów z perspektywy różnych osób, gdzie każdy nieco inaczej je zapamiętał.
Z drugiej strony nie wiem czy ta biografia nie powstała za wcześnie, bo opisuje bardzo intymne szczegóły życia osób które nadal żyją i nie wiem czy są z tego zadowolone.
Autorka też zaburza chronologię relacji i w sumie trudno mi odczytac w jakim celu to robi.
Reasumując jest to kawał fascynajcej historii artystycznego życia w Polsce, gdzie na kartach ksiażki przewijają się wielkie nazwiska bohemy i nie tylko , a przybokazji można poznać mnóstwo ciekawych anegdot z ich życia.

No to kolejna biografia znanego muzyka zaliczona. I muszę przyznać, że pani Anna Kamińska odwaliła kawał dobrej roboty. Udało jej się dotrzeć do bardzo wielu osób związanych z Markiem Jackowskim i Maanamem przez 30 lat istnienia zespołu. A także do osób, które znały zarówno Marka jak i Korę. Przeczytała też wiele wywiadów z muzykami, zarówno członkami Maanamu, jak innymi postaciami ze sceny muzycznej lat 80ych i 90ych.
Całą historię i życie Marka Jackowskiego opisała w sposób lekki i przystępny. Nie zarzuciła nas informacjami, ale wyłuskała te wydarzenia i fakty, które były ważne dla płynności historii. Pokazała zarówno dobre, jak i złe strony Marka Jackowskiego. W ocenie jego zachowań, a także innych opisywanych osób, starała się być obiektywna.

Książkę polecam nie tylko fanom Maanamu, ale też każdej osobie, która fascynuje się polską sceną muzyczną i jej historią.

Pełna pasji, wspomnień i trudnych prawd. Autorka nie unika kontrowersji, jednocześnie ją nie emanując. Warto przeczytać.

Bardzo dobra biografia. Szczegolowa, bardzo ciekawie napisana. Wciąga niemożliwie

Jest słoneczny poranek. W pokoju mojej starszej siostry, na dolnej pólce meblościanki zrobionej na wysoki połysk stoi radio. Podłużne pudło marki UNITRA z podswietloną na pomarańczowo skalą. Z głośnika wydobywa się głos śpiewający, jak rejestruje mój dziecięcy umysł, słowa "wróć Jola". Dopiero po latach dowiem się że piosenka ma tytuł "Luciola" i wykonuje ją zespół Maanam. Nigdy jednak nie byłam fanką ich twórczosci, ale jako dzieciak wychowujący się w latach osiemdziesiątych nie mogłam nie znać ich piosenek. Gdy więc zaproponowano mi do przeczytania biografię Marka Jackowskiego zgodziłam się od razu. Trochę z ciekawości, a trochę z sentymentu. Anna Kamińska w fascynujący sposób przedstawia sylwetkę tego niezwykle utalentowanego muzyka i kompozytora, którego już od najmłodszych lat cechowała niezwykła łagodność charakteru. Z książki wyziera bowiem obraz człowieka który zawsze stawiał dobro innych na pierwszym miejscu i potrafił wiele temu poswięcić. Na nieszczęscie ta cecha charakteru nie ułatwiala mu życia i sprawiała że był wielokrotnie wykorzystywany przez innych. Marek Jackowski to jednak przede wszystkim twórca kultowego zespołu rockowego, który zmienił oblicze polskiej sceny muzycznej. Można powiedzieć, że zapoczątkował muzyczną rewolucję. I choć od dnia jego śmierci ninęlo już ponad dziesięć lat, to jednak muzyka którą tworzył pozostanie wieczna.

Nie byłem fanem Maanamu, aczkolwiek czułem dużą sympatię do pana Marka i bardzo podobała mi się jego pierwsza solowa płyta. Nie będę oceniał życia Jackowskiego, z kolejnymi rozdziałami zmieniał się mój sposób patrzenia na tę postać. Wiem jedno, facet miał szansę osiągnąć bardzo wiele, ale poprzez swoje życiowe błędy (choroba alkoholowa, oddanie praw do zarządzania Maanamem małżeństwu Sipowicz) zostawił bliskich z niemalże niczym. Książka jest według mnie takim hołdem zapomnianej dziś postaci, która zasługuje na nie mniejszą uwagę niż chociażby postać jego byłej życiowej i estradowej partnerki. Znalazłem też w książce jeden błąd faktograficzny: Jan Benedek nagrywał z Markiem Jackowskim w latach 90-tych, a nie jak napisała autorka w latach 80-tych. Wytrawne oko fana Maanamu pewnie dostrzeże ich więcej... Moim zdaniem pisząc biografię należy sprawdzić dokładnie wszystkie fakty, zważywszy, że dotyczy to udokumentowanej pracy w studio nagraniowym, a nie obyczajowej plotki przekazywanej pokątnie z ust do ust

Czyta się tak samo dobrze jak słucha muzyki Maanamu!

Czyta się tak samo dobrze jak słucha muzyki Maanamu!

Książkę bardzo dobrze się czyta, pochłonęłam ją w dwa dni. Napisana rzetelnie, bez upiększeń, ukazuje kolejne fazy życia twórcy Maanamu. Wiedziałam wiele o tym zespole, awanturach i problemach ale dopiero ta pozycja wyciągnęła na światło dzienne pewne szczegóły. Czytałam wiele o Korze, ale nigdzie nie dowiedziałam się tyle o niej samej, jak z tej książki, poświęconej jej byłemu mężowi.

Kapitalna książka!.
Wprawdzie nigdy nie byłem wielkim fanem Maanamu, ale zawsze intrygowała mnie postać Marka Jackowskiego, który będąc założycielem tej grupy, jej wieloletnim liderem i twórcą wszystkich największych jej przebojów, ciągle pozostawał w cieniu wypromowanej przez siebie Kory. Do opinii publicznej przebiło się niewiele (głównie plotkarskich) informacji, bo Jackowski nigdy nie miał parcia na szkło i nie zabiegał o względy mediów.
Anna Kamińska wypełnia tę lukę w sposób fantastyczny. Udało się jej dotrzeć do ogromnej liczby źródeł oraz osób, które budują obraz nietuzinkowego człowieka o skomplikowanym życiorysie i niezwykłym dorobku artystycznym. Ta książka to ogromna liczba informacji zarówno o życiu osobistym , jak i artystycznym Marka Jackowskiego. W jego ocenie zadziwiająco zgodni są absolutnie wszyscy rozmówcy autorki i są to opinie wyjątkowo pozytywne i ciepłe. Jednocześnie znajduje potwierdzenie wszystko to, czego dowiedziałem się wcześniej z książki Katarzyny Kubisiowskiej.
To nie jest książka adresowana wyłącznie do fanów Maanamu czy muzyki w ogóle. To również znakomita obserwacja polskiego społeczeństwa w późnym PRL oraz po zmianach ustrojowych.
To jest trzecia przeczytana przeze mnie książka biograficzna pióra Anny Kamińskiej i nie mam żadnych wątpliwości, że pod tym względem nie ma sobie równych na polskim rynku.
Gorąco zachęcam do lektury.

Kapitalna książka!.

• Muzyka