Okładka książki Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej Anna Kamińska
Nominacja w plebiscycie 2019
Anna Kamińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2019-06-05
2019-06-05
literatura polska dziennik wspomnienia góry wspinaczka himalaistka Halina Krüger-Syrokomska
Inne

Okładka książki Rozmowy o odpowiedzialności. Tom II. Zachłanność Małgorzata Bonikowska, Justyna Dąbrowska, Łukasz Grass, Anna Kamińska, Piotr Mazik, Grzegorz Nawrocki, Paweł Oksanowicz, Krystyna Romanowska, Agnieszka Rosner, Jarosław Traczyński, Artur Włodarski
Ocena 8,0
Rozmowy o odpo... Małgorzata Bonikows...
Okładka książki Rozmowy o odpowiedzialności. Tom III. Gniew Bartosz Bartosik, Małgorzata Bonikowska, Justyna Dąbrowska, Magdalena Derezińska - Osiecka, Zbigniew Gajewski, Anna Kamińska, Paweł Łukasiak, Jędrzej Malko, Eliza Michalik, Marcin Napiórkowski, Grzegorz Nawrocki, Paweł Oksanowicz, Marek Rabij, Grzegorz Sroczyński
Ocena 7,0
Rozmowy o odpo... Bartosz Bartosik, M...

Okładka książki Pochowani w niebie. Niezwykła historia Szerpów i tragicznego dnia na K2 Amanda Padoan, Peter Zuckerman
Ocena 7,4
Pochowani w ni... Amanda Padoan, Pete...
Okładka książki Trzy bieguny. Dotknąć niemożliwego Leszek Cichy, Julia Hamera, Marek Kamiński
Ocena 6,6
Trzy bieguny. ... Leszek Cichy, Julia...

Oficjalne recenzje i

Góry są ważne jak cholera

4480 78 70

Kolejna biografia wspaniałej alpinistki. W przeciwieństwie do Wandy Rutkiewicz, o której powstało już kilka książek, o Halinie Kruger Syrokomskiej rzadko kto czytał. A warto! Niesamowita osobowość, kobieta odważna, z pasją ale również zachłanna na inne aspekty życia (rodzina, dom, praca). Polecam

Wspaniale czyta się biografie napisane przez Annę Kamińską. Zarówno Halina, jak i Wanda na długo pozostaną w mojej pamięci. Dzięki ogromnej ilości źródeł oraz wywiadów z bliskimi oraz osobami ze środowiska górskiego jesteśmy w stanie zbudować sobie obraz Haliny i zrozumieć jej pasję. Ponadto wartością dodaną są materiały z ówczesnych gazet oraz wiele zdjęć.

Jeden cel.
Jedna myśl.
Dla Polski.
Dla gór.
Dla polskiego himalaizmu.
Dla kobiet.
Aż głupio mi, że nazwisko Haliny Kruger znałam tylko przelotnie, a może nie znałam.
Za to o Wandzie Rutkiewicz wiele.
Można o kimś pamiętać poprzez jego sukcesy i wyniki.
Albo poprzez wspólne piękne wspomnienia.
Zachowania. Pomoc. Serce.
Tak właśnie różnią się wspomnienia o Wandzie i o Halinie. Obie niezwykłe.
Cudna opowieść o kobiecym himalaiźmie. I jego kulisach. Także tego męskiego szowinizmu.
A gdzież go nie ma. Swietna książka Pani Anno.
Polecam. Polecam. Polecam.

Jeden cel.
Jedna myśl.
Dla Polski.
Dla gór.
Dla polskiego himalaizmu.
Dla kobiet.
Za to o Wandzie Rutkiewicz wiele.
Można o kimś pamiętać poprzez jego sukcesy i wyniki.
Albo poprzez wspólne piękne wspomnienia.
Zachowania. Pomoc. Serce.
Tak właśnie różnią się wspomnienia o Wandzie...

Ksiazke czyta sie bardzo dobrze, Kaminska potrafi opowiadac o rzeczach blahych takich jak np. miejsce urodzenia - w sposob bardzo wciagajacy. Buduje klimat przez opisy kamienic, mieszkancow, szyldow, ma sie poczucie, ze narrator rozsiadl sie w fotelu kolo trzaskajacego kominka i opowiada Wam o historycznej Warszawie, wsi, Tatrach, dziecinstwie... (co dla osob, ktore siegnely po te ksiazke jako sucha biografie moze byc dosc dziwne i meczace). Ksiazka mniej wiecej do polowy jest bardzo przyjemna, ale w drugiej czesci zaczyna sie laurka dla bohaterki, zaczynaja sie powtorzenia, brak pomyslu lub materialow na dalsza czesc ksiazki. A szkoda, bo przeciez Halinka byla tak kolorowym czlowiekiem, ze az prosi sie o komentarz (wstapila do partii - ani slowa o jej pobudkach, czy byla prezna dzialaczka, kogo cenila politycznie, przeciez musiala z kims rozmawiac o polityce, ideach itp.; byla matka, miala dosc specyficzna sytuacje rodzinna, dalej same ohy i ahy, mimo, ze nie jest to tradycyjna rodzina). Jak dla mnie irytujace bylo przedstawianie jakiejs anegdoty z dopiskiem, ze byly wieksze hece, no ale sie nie dowiecie. W dodatku czytajac ma sie poczucie, ze w tej ksiazce zostaly przytoczone wybrane komentarze i opowiesci, przez co nie tylko zamazuje sie obraz prawdziwej Haliny, ale wrecz staje sie wybielony, przez co chyba nie do konca prawdziwy.

Zakupiłam tę książkę zaraz po przeczytaniu fantastycznej biografii Wandy Rutkiewicz. Zachwycił mnie wtedy obraz wybitnej polskiej himalaistki napisany ręką Anny Kamińskiej. "Halina" jednak długo stała na w mojej biblioteczce, czekając na swoją kolej. Przyznam szczerze, że nie bardzo znałam postać bohaterki tej biografii, rzadko przewijała się ona w książkach o himalaizmie, które przeczytałam do tej pory. I teraz po lekturze tej książki wiem dlaczego - pozostała ona i pozostaje dalej w cieniu Wandy Rutkiewicz, nie dążąc za życia do sławy i nie szukając poklasku dla swoich sukcesów.
Książka sama w sobie jest napisana bardzo przystępnym, potocznym językiem. Ma dobre tempo i nie narzuca opinii czytelnikowi. Pozostawia go raczej z faktami i cytowanymi opiniami innych. Jest rzetelnym dokumentem, który dba o pamięć o Halinie Krüger-Syrokomskiej.
Polecam wszystkim ciekawym opowieści o nietuzinkowych ludziach i wszystkim pasjonatom gór i himalaizmu.

Halina Kruger – Syrokomska, jest mnie znaną postacią szerszemu gronu czytelników polskiego kobiecego himalaizmu niż Wanda Rutkiewicz. Nie zmienia to faktu, że była również obok Wandy wybitną himalaistką, niezwykłą kobietą z odwagą oraz charyzmą. Ma na koncie wielkie osiągnięcia i sukcesy, nie będę ich wymieniał, ponieważ wszystkiego dowiecie się z tej pięknej biografii autorstwa Anny Kamińskiej pod tytułem „HALINA. DZIŚ JUŻ NIE MA TAKICH KOBIET. OPOWIEŚĆ O HIMALAISTCE HALINIE KRUGER – SYROKOMSKIEJ”. Tytuł wymowny i prawdziwy, dla którego warto prześledzić biografię tej nietuzinkowej postaci.

Ja czytam tę książkę z ogromnym zainteresowaniem, ponieważ opisano w niej nie tylko życiorys samej bohaterki, ale również historię tradycji wspinaczki, wytyczania nowych dróg, skomplikowanych relacji w środowisku polskich wspinaczy wysokogórskich, oraz codzienność życia w tak niesprzyjających warunkach jakim są góry. Książka również zagłębia się w tajniki pasji jakiej ulegają ludzie gór, aby delektować się pięknem otaczającej rzeczywistości w górskim krajobrazie.

Opiniowana książka jest z pewnością nie dla każdego, ponieważ są w niej fragmenty, które mogą potencjalnego czytelnika przytłoczyć. Szczegółowość niektórych opisów może nużyć, zwłaszcza patrząc na obszerność publikacji. Na pewno nie będzie to opowieść dla tych, którym góry kojarzą się wyłącznie jako środek spędzania w nich relaksu od czasu do czasu. Ta książka jest dla pasjonatów dla których góry, czy górska rzeczywistość jest czymś więcej niż tylko odskocznią od dnia codziennego. Pozdrawiam serdecznie. _K2

Dziękuję autorce za tę książkę. Nigdy wcześniej nie słyszałam o Halinie Krueger. Prawda, nie wspinam się, nie jestem fanką tego sportu, ale o Wandzie wcześniej słyszałam. O Halinie niestety nie.
Godna poznania historia kobiety, która walczyła o równouprawnienie płci w górach. Godna zapamiętania historia. Czy do naśladowania? I tak, i nie. Tak, ponieważ nadal, my kobiety, musimy walczyć o swoje prawa. NIe, jeśli komuś nie przypasował charakter Haliny - niezależnej kobiety, mającej swoje zdanie z uwielbieniem dla przekleństw, alkoholu, otwartych związków. Ale to tylko podkreśla jaką była indywidualistką i to zachowanie pomogło poniekąd wywalczyć wszystkie pozwolenia na wspinanie się. Nie, nie załatwiała pozwoleń przez łóżko.
Kto jest ciekaw jak udawało jej się przekonywać władze do kobiecego wspinania powinien koniecznie przeczytać tę lekturę.

Hmmm, niby ok ale czegoś mi w tej książce brakuje. Niby literatura górska ale jakoś mało tu gór. Jest za to sporo takich suchych faktów z codziennego życia, opisów które nic nie wnoszą. Dużo też jest o rodzinie. Męczyły mnie ciągle powtarzające się opisy charakteru. Znajomi himalaistki opisywali ją dosyć podobnie, a autorka za każdym razem powtarzała tę charakterystykę tak jakby już wcześniej tego nie zrobiła. Brakuje tu tempa i adrenaliny oraz oczekiwanej po tego typu literaturze przygody. Mimo wszystko warto poznać historię życia jednej z pionierek kobiecego himalaizmu.

Bardzo lubię biografie Anny Kamińskiej i ta też nie zawiodła. Polecam nie tylko ludziom gór.

Opowieść o niezwykłej, silnej kobiecie. Barwna postać warta poznania. A książka bardzo dobrze napisana. Polecam!

Anna Kamińska Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej Zobacz więcej