Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej

Okładka książki Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej Anna Kamińska
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Okładka książki Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej
Anna Kamińska
7,8 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
467 str. 7 godz. 47 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2019-06-05
Data 1. wyd. pol.:
2019-06-05
Liczba stron:
467
Czas czytania
7 godz. 47 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308068076
Tagi:
literatura polska dziennik wspomnienia góry wspinaczka himalaistka Halina Krüger-Syrokomska
Inne
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Góry są ważne jak cholera



4817 98 70

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
366 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
28
17

Na półkach:

Czytanie tej biografii było dla mnie ogromną przyjemnością. Postać Haliny (wcześniej mi nie znana) mnie zaciekawiła. Cóż za hart ducha, a przy tym wrażliwość i normalność. Anna Kamińska buduje obraz Haliny zaczynając od szczegółów jej urodzenia i informacji o jej rodzinie. Jest drobiazgowa, co mi się podoba, bo pokazuje większy obraz postaci. Mogę sobie wyobrazic, z jakiej rodziny pochodzi, gdzie dorastała, jak żyła i jakie to miało przełożenie na jej charakter.
Książka zabrała mnie we wspaniałą podróż przez życie Haliny Kruger-Syrokomskiej (lub pewien jego wycinek),a ja cieszę się że mogłam w niej uczestniczyć.

Czytanie tej biografii było dla mnie ogromną przyjemnością. Postać Haliny (wcześniej mi nie znana) mnie zaciekawiła. Cóż za hart ducha, a przy tym wrażliwość i normalność. Anna Kamińska buduje obraz Haliny zaczynając od szczegółów jej urodzenia i informacji o jej rodzinie. Jest drobiazgowa, co mi się podoba, bo pokazuje większy obraz postaci. Mogę sobie wyobrazic, z jakiej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
412
357

Na półkach: , ,

Kolejny rzetelny wyrób dobrego rzemieślnika, bo Kamińska umie w biografie. Wszystko się tu na pierwszy rzut oka zgadza: research, ciekawa historia, nieznane fakty, kontrowersyjna i zapomniana nieco bohaterka. Jest też przystępny styl i odpowiedni balans, bez wchodzenia w życie prywatne z butami. Przeszkadza tylko ten lukier, który w ostatnim rozdziale mdli aż zęby trzeszczą.
Życiorysy polskich alpinistów nieustannie się krzyżują, a tym samym informacje w nich zawarte mogą się powtarzać. Trzeba dobrze zarządzać tą wiedzą, aby za często nie powielać wątków. Kamińska robi to umiejętnie, korzystając z pomocy mniej oczywistych rozmówców. Przeczytać tutaj można choćby obszerne wspomnienia Andrzeja Paulo, notabene mojego profesora z AGH, który wspinał się z Haliną w Norwegii. Stali bywalcy górskich szpalt i oklepane anegdoty pojawiają się natomiast sporadycznie. To również kawał historii kobiecego wspinania, którą później przybliży i poszerzy w „Taterniczkach” Agata Komosa-Styczeń.
Nagroda na festiwalu w Lądku pewnie zasłużona, choć i konkurencja przesadnie wymagająca nie była.

Kolejny rzetelny wyrób dobrego rzemieślnika, bo Kamińska umie w biografie. Wszystko się tu na pierwszy rzut oka zgadza: research, ciekawa historia, nieznane fakty, kontrowersyjna i zapomniana nieco bohaterka. Jest też przystępny styl i odpowiedni balans, bez wchodzenia w życie prywatne z butami. Przeszkadza tylko ten lukier, który w ostatnim rozdziale mdli aż zęby...

więcej Pokaż mimo to

avatar
570
324

Na półkach:

IG: ksiazki_wloczykija
Owa Książka Anny Kamińskiej zabiera czytelników w porywającą podróż przez życie Haliny, postaci, która uosabia ducha i zmagania kobiet w minionej epoce himalaizmu.

Haliny Kruger-Surokomskiej całą miłością były góry. Dzielna, twarda z żywiołem. Paliła fajkę, przeklinała, urzekała uśmiechem. W 1975 roku jako pierwsza Europejka stanęła na ośmiotysięczniku. Jej sukcesy przetarły drogę kolejnym himalaistką, w tym Wandzie Rutkiewicz. Niemniej jednak Halina zawsze pozostawała w jej cieniu.

To dzieło oferuje intymny portret życia Haliny, uchwycenie jej radości i smutków, gdy porusza się po oczekiwaniach społecznych, miłości i odkrywaniu siebie. Dzięki żywej opowieści i lirycznej prozie Kamińska ożywia świat, który jest zarówno nostalgiczny, jak i prowokujący do myślenia.

Jednym z głównych atutów tej książki jest eksploracja feminizmu. Rzuca światło na wyzwania stojące przed kobietami w czasach, gdy ich głos był często uciszany lub ignorowany. Zniuansowany portret podróży Haliny pozwala czytelnikom zastanowić się nad postępem w zakresie równości płci, jednocześnie przyznając, że wciąż jest wiele do zrobienia.

Co więcej, autorka umiejętnie włącza elementy historyczne do narracji, zapewniając czytelnikom głębsze zrozumienie kontekstu społeczno-politycznego, w którym rozwija się historia Haliny. To połączenie historii dodaje warstwy bogactwa do fabuły i tworzy poczucie autentyczności, które utrzymuje czytelników zaangażowanych od początku do końca.

Oprócz głębi tematycznej pokazuje talent Anny Kamińskiej do tworzenia postaci. Halina wyłania się jako złożona i wiarygodna bohaterka, której doświadczenia rezonują z czytelnikami na wielu poziomach. Jej podróż służy jako inspiracja do rozwoju osobistego i przypomina nam wszystkim, że odporność i determinacja mogą prowadzić do głębokich przemian w nas samych jak i w życiu.

IG: ksiazki_wloczykija
Owa Książka Anny Kamińskiej zabiera czytelników w porywającą podróż przez życie Haliny, postaci, która uosabia ducha i zmagania kobiet w minionej epoce himalaizmu.

Haliny Kruger-Surokomskiej całą miłością były góry. Dzielna, twarda z żywiołem. Paliła fajkę, przeklinała, urzekała uśmiechem. W 1975 roku jako pierwsza Europejka stanęła na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
451
292

Na półkach:

Kolejna świetna biografia pióra Anny Kamińskiej. Rzetelnie przygotowana, na podstawie wielu rozmów i źródeł, opatrzona licznymi fotografiami. Historia Haliny wciągnęła mnie bez reszty od pierwszych stron, bo wiem że polubiłabym Halinę (jak czytałam biografię Wandy, Kukuczki czy Kurtyki zdecydowanie takich odczuć nie miałam). Żyła krótko, ale pełną piersią. Była dosadna, ale uczciwa i ciepła. Z takimi ludźmi można iść w góry i spisywać ich przeżycia:) Pierwszy raz po przeczytaniu jakiejkolwiek biografii smutno mi, że to już koniec.

Kolejna świetna biografia pióra Anny Kamińskiej. Rzetelnie przygotowana, na podstawie wielu rozmów i źródeł, opatrzona licznymi fotografiami. Historia Haliny wciągnęła mnie bez reszty od pierwszych stron, bo wiem że polubiłabym Halinę (jak czytałam biografię Wandy, Kukuczki czy Kurtyki zdecydowanie takich odczuć nie miałam). Żyła krótko, ale pełną piersią. Była dosadna, ale...

więcej Pokaż mimo to

avatar
348
59

Na półkach:

Cudowna 🌞 polecam. Piękna opowieść o jednej dwóch najlepszych himalaistek. Do tego wspaniały rys historyczny. Podziękowania dla autorki 🌷

Cudowna 🌞 polecam. Piękna opowieść o jednej dwóch najlepszych himalaistek. Do tego wspaniały rys historyczny. Podziękowania dla autorki 🌷

Pokaż mimo to

avatar
776
548

Na półkach: ,

Wspominałam już gdzieś wcześniej, iż zafascynowały mnie książki dotyczące gór, wspinaczy, wspinaczki, itp.
"Halina. Dziś już nie ma takich kobiet" jest kolejna książką z tej tematyki. Szalenie się cieszę, że coraz częściej przybliżane są sylwetki kobiet i ich osiągnięć w historii. Tę pozycję czytało mi się zdecydowanie lepiej niż tej samej autorki: "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci".

Wspominałam już gdzieś wcześniej, iż zafascynowały mnie książki dotyczące gór, wspinaczy, wspinaczki, itp.
"Halina. Dziś już nie ma takich kobiet" jest kolejna książką z tej tematyki. Szalenie się cieszę, że coraz częściej przybliżane są sylwetki kobiet i ich osiągnięć w historii. Tę pozycję czytało mi się zdecydowanie lepiej niż tej samej autorki: "Wanda. Opowieść o sile...

więcej Pokaż mimo to

avatar
50
561

Na półkach:

Jak sama autorka napisała, książka nie przedstawia kompletnego opisu wspaniałej himalaistki. Nie wszystko jest na sprzedaż. Prawie od początku biografii, słuchając audiobooka, nie identyfikowałam się z główną bohaterką. Zupełnie obcy jest mi jej sposób bycia, zachowanie. Podziwiam w niej hart ducha i siłę pozwalająca na tak ryzykowne postępowanie. Szkoda, że kobiecy himalaizm umarł.

Jak sama autorka napisała, książka nie przedstawia kompletnego opisu wspaniałej himalaistki. Nie wszystko jest na sprzedaż. Prawie od początku biografii, słuchając audiobooka, nie identyfikowałam się z główną bohaterką. Zupełnie obcy jest mi jej sposób bycia, zachowanie. Podziwiam w niej hart ducha i siłę pozwalająca na tak ryzykowne postępowanie. Szkoda, że kobiecy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
105
6

Na półkach:

Środowisko wspinaczkowe wydaje się być prawdziwą areną charakterów. Męski monopol próbuje podważyć drobna, aczkolwiek o prawdziwej, by nie rzecz chłopskiej krzepie -Halina. Przez przedstawienie jej jako osoby o niezwykłym temperamencie, mam jakiś niedosyt...niedosyt Haliny- przekopuję Internet, by ją zobaczyć w ruchu, a może usłyszeć, soczyste przeklenstwa w jej wydaniu ;) Taka to swojska była babka- szacunek dla osiągnięć.

Środowisko wspinaczkowe wydaje się być prawdziwą areną charakterów. Męski monopol próbuje podważyć drobna, aczkolwiek o prawdziwej, by nie rzecz chłopskiej krzepie -Halina. Przez przedstawienie jej jako osoby o niezwykłym temperamencie, mam jakiś niedosyt...niedosyt Haliny- przekopuję Internet, by ją zobaczyć w ruchu, a może usłyszeć, soczyste przeklenstwa w jej wydaniu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1420
468

Na półkach: , ,

Po ten tytuł sięgnęłam z polecenia mimo, że te obco brzmiące nazwisko nic mi kompletnie nie mówiło. Pamiętam wzmianki o Halinie Krüger - Syrokomskiej z biografii Wandy Rutkiewicz, czy Jurka Kukuczki ale te wzmianki nie poparte żadnymi konkretami nie pozwalały mi bliżej i lepiej poznać jej sylwetki. Dopiero ta książka trochę dokładniej mi ją przybliżyła choć nie było mi z początku łatwo przebrnąć przez ten ogrom faktów z życiorysu Haliny, zgromadzonych przez autorkę w pocie czoła, która odwaliła tutaj kawał naprawdę dobrej roboty, przekopując się przez całą historię życia bohaterki, począwszy od narodzin aż do jej śmierci. Wynika z niej, że Halina była niezwykle barwną postacią. Zadziorna, krok po kroku realizowała swoje cele zdobywając kolejne szczyty, zjednując sobie ludzi i wyrabiając sobie renomę w bardzo specyficznym i hermetycznym środowisku. Nie chciała zdobywać kolejnych szczytów za wszelką cenę. Góry, stanowiące istotny element jej życia, nie były dla niej najważniejsze, one je tylko dopełniały.

"Nade wszystko: Krüger-Syrokomska nie chciała zginąć w górach… „Góry? To ważne jak cholera, ale oprócz tego jest też inne życie” — mawiała".

Mimo, że Halina nie ma na swoim koncie jakichś wybitnie spektakularnych osiągnięć, to warto jednak odnotować fakt, że ta polska sportsmenka była pierwszą Europejką na ośmiotysięczniku. I smutne tylko, że zginęła właśnie w taki sposób....

Po ten tytuł sięgnęłam z polecenia mimo, że te obco brzmiące nazwisko nic mi kompletnie nie mówiło. Pamiętam wzmianki o Halinie Krüger - Syrokomskiej z biografii Wandy Rutkiewicz, czy Jurka Kukuczki ale te wzmianki nie poparte żadnymi konkretami nie pozwalały mi bliżej i lepiej poznać jej sylwetki. Dopiero ta książka trochę dokładniej mi ją przybliżyła choć nie było mi z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
221
185

Na półkach:

Podziwiam autorkę za jej wkład w przygotowanie tej książki (podobnie jak pozycji o Wandzie Rutkiewicz). Rzetelnie przygotowany materiał, co pozwala również spojrzeć na osobę Haliny z różnych perspektyw. Polecam.

Podziwiam autorkę za jej wkład w przygotowanie tej książki (podobnie jak pozycji o Wandzie Rutkiewicz). Rzetelnie przygotowany materiał, co pozwala również spojrzeć na osobę Haliny z różnych perspektyw. Polecam.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    424
  • Chcę przeczytać
    383
  • Posiadam
    96
  • 2019
    28
  • Góry
    24
  • Ulubione
    16
  • 2020
    14
  • 2020
    10
  • Biografia
    8
  • 2021
    8

Cytaty

Więcej
Anna Kamińska Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej Zobacz więcej
Anna Kamińska Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także