Nominacja w plebiscycie 2019
Anna Kamińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
literatura polska dziennik wspomnienia góry wspinaczka himalaistka Halina Krüger-Syrokomska
biografia, autobiografia, pamiętnik
Inne

Oficjalne recenzje i

Góry są ważne jak cholera

[ 5 ] Link do recenzji

Dziękuję autorce za tę książkę. Nigdy wcześniej nie słyszałam o Halinie Krueger. Prawda, nie wspinam się, nie jestem fanką tego sportu, ale o Wandzie wcześniej słyszałam. O Halinie niestety nie.
Godna poznania historia kobiety, która walczyła o równouprawnienie płci w górach. Godna zapamiętania historia. Czy do naśladowania? I tak, i nie. Tak, ponieważ nadal, my kobiety,...

Hmmm, niby ok ale czegoś mi w tej książce brakuje. Niby literatura górska ale jakoś mało tu gór. Jest za to sporo takich suchych faktów z codziennego życia, opisów które nic nie wnoszą. Dużo też jest o rodzinie. Męczyły mnie ciągle powtarzające się opisy charakteru. Znajomi himalaistki opisywali ją dosyć podobnie, a autorka za każdym razem powtarzała tę charakterystykę tak...

Halina Kruger - Syrokomska to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego himalaizmu, choć pewnie niewielu o niej słyszało. Autorka bardzo pozytywnie ją przedstawia, dokładnie i szczegółowo opisując poszczególne etapy w jej życiu i największe osiągniecia.

O Bohaterce nie wiedziałam nic, ale książkę przeczytałam z wypiekami na twarzy. Mnóstwo wspomnień, ciekawostek historycznych od narodzin aż po śmierć bohaterki - coś co ja lubię, ale dla innych może być za dużo. Niesamowita kobieta z ogromną pasją szczególnie w czasach PRL. Gorąco polecam!

W książkach o ludziach gór cenię po pierwsze -przybliżenie samej osoby, jej cech charakteru, analizę motywów działań, potrzeb jakie realizowała w górach itd.. Druga sprawa to konstrukcja i sposób napisania samej książki. Ta książka realizuje te dwie rzeczy znakomicie. Czyta się z ogromnym zainteresowaniem. Brak tu przydługich i czasami nudnych opisów samej wspinaczki. Choć,...

Z wielką przyjemnością sięgnęłam ponownie po książkę Anny Kamińskiej, ponieważ jak dotąd nie zawiodłam się ani razu. Na szczęście teraz także jestem w pełni usatysfakcjonowana ❤️ Postać Haliny Krueger-Syrokomskiej przewija się w większości książek opowiadających o złotych latach polskiego himalaizmu, jak dotąd jednak trafiałam jedynie na krótkie wzmianki. Postać wybitnej...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Powiem tak - to jest książka dla wytrwałych, bo opis całego anturażu i okoliczności śmierci rodziców Haliny jest opisany z dokładnością do fotografa wchodzącego do budynku. Jest absurdalnie dokładny i sama nie wiem, czy mi się podoba czy nie. Mam wrażenie, że to tani chwyt, który powinien mnie znudzić, ale nie znudził.
Niewątpliwie jednak autorka umie operować słowem i...

Genialna książka. Wspaniała opowieść o pięknym życiu, którego motorem napędowym jest pasja.

To pierwsza książka Anny Kamińskiej jaką przeczytałam i mogę powiedzieć, że na pewno sięgnę po kolejne książki jej autorstwa. Książka napisana pięknym stylem, ale też z dużym wyczuciem. Jestem pod wrażeniem wysiłku jaki włożyła autorka w zebranie licznych informacji o życiu Haliny Kruger-Syrokomskiej. Po zakończeniu lektury, czułam się jakbym straciła dobrą znajomą.

Rzadko gdy czyta się biografie to ma się poczucie obcowania z żywym człowiekiem, którego historia staje się dla nas ważna, podobnie jak jego najbliżsi. A tutaj to się uda. Ja po lekturze jestem bardzo wzruszona, a dodatkowo naprawdę mam wrażenie jakbym Halinę Kruger-Syrokomską poznała. Jakbym doświadczyła obecności tej pełnej pasji, silnej, niezależnej, ale też bardzo...

Dyskusje

• 2019
  • 2020
  • Góry
  • 2020
  • Literatura górska
więcej mniej

Anna Kamińska Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej Zobacz więcej