Opiekunka do dzieci

Okładka książki Opiekunka do dzieci Elisabeth Herrmann Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Opiekunka do dzieci
Elisabeth Herrmann Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Joachim Vernau (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Joachim Vernau (tom 1)
Das Kindermädchen
Prószyński i S-ka
2017-07-25
2017-07-25
Bartosz Nowacki

Nie wszystko złoto, co się świeci

Konto usunięte
Konto usunięte

Męczyła mnie ta książka , a fabuła zamiast wciągać nudziła

Męczyła mnie ta książka , a fabuła zamiast wciągać nudziła

Duży plus za odniesienia do przeszłości Niemiec.

Duży plus za odniesienia do przeszłości Niemiec.

Bardzo dobry kryminał z historią drugiej Wojny Światowej i rodzinną tajemnicą w tle. Czyta się lekko i akcja wciąga od pierwszych stron. Postacie są realne i nie męczą czytelnika. Ciekawe podejście można mieć w odbiorze historii z perspektywy polskiego czytelnika.

Zawiodłam się, napięcie w książce było budowane przez krótki czas. Potem można było się domyślić zakończenia.

Niezwykle polecam wszystkim! Doskonała seria :)

Niezwykle polecam wszystkim! Doskonała seria :)

Świetna książka. Może nie trzymała w napięciu przez cały czas, ale miała ciekawy przekaz.

Przeciętna. Czyta się ją dość szybko, ale nie zapada w pamięć.

Przeciętna. Czyta się ją dość szybko, ale nie zapada w pamięć.

Fajna książka, czyta się ją szybko fabuła wciąga polecam.

Fajna książka, czyta się ją szybko fabuła wciąga polecam.

Życie jakie wiedzie Joachim Vernau wzbudza zazdrość niejednego faceta. Dobrze zapowiadający się adwokat planuje ślub z Sigrun Zernikow polityk pochodzącą z jednej z najzamożniejszych berlińskich rodzin. Joachim po ślubie ma szansę na zostanie partnerem w kancelarii prawniczej ojca swojej narzeczonej Utza von Zernikowa. Wszystko układa się wspaniale aż do momentu, gdy do domu Zernikowów przychodzi stara Ukrainka i prosi Utza o podpis na dokumencie potwierdzającym pracę przymusową młodej kobiety w czasie wojny. Natalia Czeredniczenkowa podczas wojny miała pracować u Zernikowów jako opiekunka do dzieci. Utz jednak odmawia podpisania dokumentu twierdząc, że Natalia nie żyje. Tydzień później ciało starszej kobiety zostaje wyłowione z wody. Joachim Vernau próbuje wyjaśnić sprawę pozostawionego przez starą Ukrainkę dokumentu i powodu dla, którego rodzina von Zernikowów odmawia przyznania się do zatrudniania podczas wojny robotnicy przymusowej. Vernau podejrzewa, że przyznanie się do tego faktu może splamić honor rodziny a przede wszystkim zaszkodzić startującej w wyborach Sigrun.
Cała sprawa nie nabrałaby rozgłosu, gdyby na drodze Zernikowów nie pojawiła się kolejna Ukrainka, w dodatku w dniu w którym Joachim i Sigrun mieli ogłosić swoje zaręczyny.
Bezpośrednie zaangażowanie się Joachima w sprawę powoduje utratę przychylności rodziny von Zernikow, a w ostateczności zerwanie zaręczyn i jego wyprowadzkę.
Pozbawiony pracy Vernau zgłasza się do swojej byłej partnerki i również adwokatki Marie Luise, a ta oferuje mu pracę w swoim biurze. Wspólnymi siłami próbują rozwiązać sprawę Natalii Czeredniczenkowej i trafiają na trop, który może przyczynić się do pogrążenia nie tylko rodziny von Zernikowów, ale także zaprzyjaźnionej z nimi rodziny von Lehnsfeldów.
Książka ciekawa, jednak niezbyt łatwa w odbiorze, szczególnie przez niemieckie nazwiska i nazwy miejscowości. Sama w zasadzie podwójna fabuła książki, sprawia, że jednak warto po nią sięgnąć.

Nie dałam rady doczytać do końca 🙄
Bohaterowie mało ciekawi , akcja zerowa , narracja w pierwszej osobie strasznie męcząca.
Po co się męczyć skoro jest tak wiele ciekawszych książek 😉

Nie dałam rady doczytać do końca 🙄