Eksperyment Isola

Wydawnictwo: Sonia Draga
Isola
Wojciech Łygaś
Ag2S

Wyspa z dala od świata. Przerażający psychologiczny eksperyment. Siedmioro kandydatów do tajnej pracy, a wśród nich morderca. Zdecydujesz się wejść do gry? Na jedną z wysp wśród sztokholmskich szkierów trafia siedem osób. Wiedzą, że mają wziąć udział w teście, który wyłoni kan­dydata na stanowisko oferowane przez jedną z tajnych służb. Nie mają jednak pojęcia, że równocześnie uczestniczą w...

Wyspa z dala od świata. Przerażający psychologiczny eksperyment.
Siedmioro kandydatów do tajnej pracy, a wśród nich morderca.
Zdecydujesz się wejść do gry?

Na jedną z wysp wśród sztokholmskich szkierów trafia siedem osób. Wiedzą, że mają wziąć udział w teście, który wyłoni kan­dydata na stanowisko oferowane przez jedną z tajnych służb. Nie mają jednak pojęcia, że równocześnie uczestniczą w socjologicz­nym eksperymencie.
Anna Francis też ma wziąć w nim udział. Uważana jest za jedną z najzdolniejszych urzędniczek – jedną z najlepszych w pro­tektoracie Szwecji w ramach Unii Przyjaźni. Niestety błąd, który popełniła w przeszłości, oraz fakt, że matka, niegdyś oddana partii, została uznana za dysydentkę, utwierdzają Annę w przekonaniu, że i jej kariera wkrótce dobiegnie końca. Udział w eks­perymencie na wyspie ma być więc dla niej okazją do naprawienia dawnych błędów.
Sytuacja na wyspie wkrótce jednak wymyka się spod kontro­li – kandydaci uczestniczący w teście zaczynają po kolei znikać… Anna musi się dowiedzieć, czy naprawdę wie tyle, ile jej się wyda­wało, i kto właściwie pociąga za sznurki…

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/3028/eksperyment-isola.html

allison | 2018-03-22
Przeczytana: 22 marca 2018

„Eksperyment Isola” trzyma w napięciu od pierwszych do ostatnich stron. To przerażająca wizja funkcjonowania dyktatorskiego państwa, w którym orwellowska wizja przeplata się z klaustrofobicznym światem Franza Kafki. Bywa intrygująco, koszmarnie i …magnetycznie!

Jest rok 2037. W Protektoracie Szwecji toczy się tajemnicze śledztwo, którego bohaterką jest Anna Francis. Jej nazwisko od początku wzbudza sprzeczne reakcje wśród bohaterów.
I nic dziwnego, bo to postać kontrowersyjna. Pracuje w tajnych służbach, nawet kosztem osobistego szczęścia. Jest inteligentna, ambitna i sumienna. Dzięki udziałowi w humanitarnym projekcie staje się bohaterką mediów i osobą rozpoznawalną, mimo iż wcale o to nie zabiega. Jednocześnie skrywa mroczną tajemnicę, na wyjaśnienie której trzeba poczekać.

Anna jest jednak również narzędziem w rękach swoich przełożonych, którzy nadzorują każdy ruch swoich pracowników. Jej udział w niebezpiecznym, tajnym eksperymencie na tytułowej wyspie Isola przynosi...

Hana | 2018-07-04
Na półkach: Przeczytane, Pozostałe
Przeczytana: 04 lipca 2018

Przeczytałam Macbetha Jo Nesbo a nie Szekspira, to i nie zaskoczyło mnie, że czytam Dziesięciu murzynków Åsy Avdic a nie Agathy Christie. A tak serio, to nie mamy do czynienia z projektem Christie, tylko tekstem, który bazuje na jej świetnej książce, która ze względu na poprawność polityczną zmieniła tytuł z "Dziesięciu murzynków” na „I nie było już nikogo”. Zresztą mniejsza o to. Na czym polegał eksperyment Isola dowiemy się oczywiście, ale lepiej pozostać przy Christie, bo jej popłuczyny nie zasługują na uwagę. Chociaż Anna Francis miła jest i wiarygodna to omiń. Dobrze radzę. Osadzenie treści w przyszłości, dorzucenie wierności partii i sugestii na temat mechanizmów władzy jej nie ratują.

Ewelina229 | 2018-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Wybiegamy w przyszłość.. mamy rok 2037, Anna Francis ma za sobą trudny okres, kiedy została wybrana do udziału w humanitarnym projekcie i który przyczynił się do poważnych problemów zdrowotnych... Wydaje się, że przeszłość została za Nią, a teraz pada propozycja udziału w eksperymencie na wyspie, odciętej od świata, gdzie Anna ma "umrzeć" a później przyglądać się z ukrycia pozostałym kandydatom starającym się o stanowisko w rządowym projekcie RAN... To też szansa dla Niej na "wyczyszczenie" błędów popełnionych w poprzednim projekcie.
Anna podejmuje decyzję o udziale w eksperymencie... niestety wszystko zaczyna się komplikować kiedy uczestnicy zaczynają znikać, jeden po drugim...

Nie polubiłam Anny.. i to chyba jedyny minus tej książki :), reszta pomimo małych mankamentów jest do przyjęcia.
Całość bardzo ciekawa, pomysł świetny, czyta się bardzo szybko, dlatego pozostaje mi polecić wszystkim fanom gatunku...

Justyna | 2018-09-25
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 25 września 2018

"Eksperyment Isola" - maleńka wysepka chłostana bezlitosnymi podmuchami wiatru. Kilkoro osób zupełnie odizolowanych od świata zewnętrznego. Rekrutacja na rządowe stanowisko, rządowy eksperyment czy zręczna pułapka ? Tak w skrócie można streścić fabułę tej książki.
Pomysł dobry, realizacja dość przyzwoita jednak jak dla mnie za mało to wszystko było rozwinięte i dopracowane. Niemniej książka mnie wciągnęła, zainteresowała i ze względu na niewielką objętość przeczytałam ją dziś, w kilka godzin dosłownie. Powieść wciągnęła mnie na dobre gdzieś tak w okolicach 50 strony i utrzymała moje zainteresowanie do samego konńca, chociaż w niektórych mometach łatwo można było się zorientować co chodzi. Akcja prowadzona jest dwutorowo co ja osobiście bardzo lubię. Czasami mamy możliwość spojrzeć na pewne wydarzenia z więcej niż jednej perspektywy.
Moja ocena to 6,5/10. Doskonale się odprężyłam, lekka, łatwa i przyjemna lektura. Szkoda tylko, że tak mało w niej było napięcia. Gdyby autorka...

ElaF | 2018-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

nudne, albo nie zrozumiałam tej książki :)

Magdalena | 2018-05-18
Przeczytana: 18 maja 2018

Książka trafnie opisana jako "Igrzyska Śmierci" dla dorosłych. Futurystyczna wizja dyktatorskiej Unii. Na skalistą wysepkę zostaje wysłanych siedem osób celem wyłonienia najodpowiedniejszego kandydata do ściśle tajnego projektu.
Wkrótce sytuacja na wyspie wymyka się spod kontroli.
Ciekawie poprowadzona intryga i dwutorowa narracja sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko.

Mariolus18 | 2018-03-21
Przeczytana: 20 marca 2018

Częściowo mnie zawiodła. Wydaje mi się, że jej potencjał został zaprzepaszczony-pomysł na fabułę ciekawy i to nawet bardzo, akcja poprowadzona dwutorowo: wydarzenia przeszłe rozgrywające się na Usoli i na bieżąco-śledztwo prowadzone w sprawie wydarzeń na wyspie. Zarówno tu i tu dało by się temat rozwinąć i tego zabrakło. I tak powstała ni to utopia, ni przygodówka, ni thriller. Niestety czegoś zabrakło.

bractworozy | 2018-04-08
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

bardzo ciekawy pomysł na fabułę, chociaż mogłaby się ciekawiej zakończyć

w 2037 roku w szwecji anna dostaje propozycję nie do odrzucenia - ma się przyglądać grupie ludzi starających się o posadę w rządowym programie RAN
jednak sama najpierw musi umrzeć...

ludzie zaczynają znikać, a samą anę coraz częściej zaczynają dręczyć wspomnienia

Szwecja rok 2037. Siedem różnych osób bierze udział w rekrutacji, która ma wyłonić osobę odpowiednią na oferowane stanowisko. Uczestnicy nie mają pojęcia, że istnieje pewien, ukryty cel.
Anna jest jedną z kandydatów. Ludzie bardzo ją szanują i podziwiają. Niestety przez błędy uczynione w przeszłości, uważa, że jej kariera zmierza ku końcowi. Dzięki udziałowi w eksperymencie ma okazję, by naprawić swoje winy.
W trakcie selekcji na wyspie dzieje się coś dziwnego: zawodnicy jeden po drugim znikają w niewyjaśnionych okolicznościach. Czy Anna odkryje co tak naprawdę się dzieje i w co została wplątana?

Książka trzyma niesamowicie w napięciu. Z każdą stroną byłam czymś nowym zaskakiwana. Niespodziewałam się nagłego obrotu sprawy w połowie książki, co sprawiło, że nie mogłam się od niej oderwać. Postacie są świetnie przedstawione. Każdy bowiem odegrał ważną rolę, co wpływało na ciąg dalszy wydarzeń. Gorąco polecam tą książkę!!

PapierowyTygrys | 2018-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2018

Nie jest to najgorsza książka, jaka kiedykolwiek przeczytałem, ale i tak słabizna.
To pozycja aspirująca do gatunku z pogranicza fiction i sensacji, w której główny architekt zła, jego motywy i sposób są oczywiste od samego początku lektury. Żadnego zaskoczenia.
Na poziomie bardziej szczegółowym pomysł na mechanizm działania antagonisty razi naiwnością. Co najmniej połowa ogniw łańcucha powinna zawieść - tak to zostało skonstruowane w owej rzekomo diabolicznej intrydze.
Jeszcze bardziej naiwne są wycieczki w stronę komentowania instrumentów działania polityki i urzędniczych gier. Truizmy i powierzchowność dla przedszkolaków.
W jakim celu rzecz całą umieszczono w dekoracjach lat 30 naszego wieku (zresztą bardzo skąpych, ledwie zarysowanych), skoro na bohaterów i akcję mają zerowy wpływ?
Najgorsza jest jednak narracja. Przez ogromną większość powieści czytelnik zmuszony jest mierzyć się z długaśnymi monologami głównej bohaterki, która wspomina, wspomina i wspomina. W ten sposób...