Historia Adeli

Novae Res
2017-10-25
2017-10-25
literatura polska

Okładka książki PS I życzę Ci dużo miłości Ilona Gołębiewska, Magdalena Knedler, Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Katarzyna Misiołek, Natasza Socha, Małgorzata Warda, Magdalena Witkiewicz
PS I życzę Ci ... Ilona Gołębiewska,&...
Okładka książki Ludzie potrafią latać Rafał Cichowski, Anna Kasiuk, Magdalena Knedler, Jolanta Kosowska, Daniel Koziarski, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Daniel Radziejewski, Alicja Sinicka, Anna Szafrańska, Małgorzata Warda
Ludzie potrafi... Rafał Cichowski, An...

Jedna dobra rzecz i jedna wspaniała opowieść

Angażująca historia.

Angażująca historia.

Autorka chciała chyba wypełnić wielką misję propagandowo-edukacyjną, już na wstępie powinno być umieszczone ostrzeżenie o lokowaniu produktów i to bardzo wielu produktów. Co strona, to tytuły książek, filmów, spektakli, autorów, muzyków itd. itp. Trochę to było męczące, chwilami irytujące, ale chyba skkuteczne, bo zdarzyło mi się, że wyszukiwałam informacji o wspomnianym autorze. A do tego jeszcze akcja propagowania krwiodawstwa i innych najprzeróżniejszych działań charytatywnych dla zwierząt, sierot, niepełnosprawnych, nieheteroseksualnych itp. Za dużo i zbyt nachalnie.
Poza tym historia trochę naciągana. Styl nierówny, miejscami z przyjemnością śledziłam tok myślowy narratorki, a po chwili szok z powodu infantylnych dialogów rodem z pamiętnika gimnazjalistki. Można, ale chyba nie sięgnę po następne książki tej autorki.

Rewelacja! Nie mogłam się oderwać. Bez ckliwej miłości i oczywistego zakończenia. Po prostu piękna opowieść.

„Każdy, kogo spotykamy, toczy ciężką bitwę… W głowie każdego wbijają się kaktusowe igły. Różnej długości i grubości, z różną częstotliwością. Każdy ma jakieś odłamki, które usiłuje posklejać w całość albo z których stara się ułożyć nową kompozycję”

Wspaniała książka obyczajowa, którą można się delektować, bo Magdalena Knedler oczarowuje nas językiem, nastrojem i historią.
Cała paleta emocji, wieloznaczność użytych barw i tematy, które nosi się w sercu przez dłuższy czas. To też pytania… na które sami musimy znaleźć odpowiedź…
To książka o szukaniu siebie, oddaniu, poczuciu winy, przebaczeniu i samotności. Bogactwo emocji, zapachu, barw i jazzowe nuty przenoszą nas w świat Adeli.
Świetna lektura i głębokie przeżycie. Polecam!

Ot takie tam czytadełko bez polotu.

Ot takie tam czytadełko bez polotu.

Książka magnetyczna. Zazdroszczę tym, którzy dopiero przeczytają Historie Adeli :-)

Mierne romansidlo

Mierne romansidlo

Historia, która w moim sercu pozostanie na długo. Pięknie opowiedziana, przeplatana smutkiem, zwątpieniem i szczęściem. O dziewczynie, która postanowiła zawalczyć o siebie i przejąć ster swojego życia, która odważyła się wpłynąć na głębokie wody, wejść w życie, które nie było łatwe, ale było po prostu szczęśliwe.

O tym, że przypadkowe spotkania mogą okazać się kluczowe i że nigdy nie należy tracić nadziei i woli do budowania życia po swojemu, i bycia po prostu szczęśliwym.

O tym, że przypadkowe spotkania mogą okazać się kluczowe i...

Bardzo się cieszę, że dałam pani Magdalenie kolejną szansę. Kilka lat temu czytałam jej dwa kryminały i niestety nie zachwyciły mnie ani nie wzbudziły większych emocji. Potem przyszła kolej na "Nie całkiem białe Boże Narodzenie" i już tutaj było o wiele wiele lepiej. Mam jeszcze na półce kilka pozycji autorki, szczęśliwy traf padł na "Historię Adeli". To piękna powieść o wybaczaniu, szczególnie samemu sobie i o podążaniu za głosem własnego serca, nawet wbrew całemu światu.
Tytułowa Adela to młoda kobieta, która wraca do Wrocławia po kilkunastu latach we Włoszech. Musi zaczynać od nowa, poukładać swoje życie i siebie na nowo.
Mnie historia Adeli poruszyła, szczególnie jej relacja z rodzicami... czasem mam wrażenie, że autorka pisała o mnie...
Książka jest interesująca też pod względem nagromadzenia wielu ciekawostek i informacji z dzieciny sztuki, muzyki, literatury, filmu czy włoskich miasteczek. Duży plus dla pani Magdaleny za te informacje.
Na mnie powieść zrobiła bardzo pozytywne wrażenie, wzruszyła mnie nie raz, skłoniła do refleksji i zastanowienia się nad życiem i samą sobą. Dziękuję autorce za te emocje. A "Historię Adeli" polecam z czystym sumieniem.

p.s
Okładka książki jest przepiękna. Minimalistyczna ale symboliczna. Takie uwielbiam.

"A tak naprawdę chodzi o chwile, kiedy
zostajemy we dwoje i śpiewamy dla siebie swoje piosenki.
Kiedy jesteśmy razem i kiedy na siebie czekamy."
Ta książka jest cudowna!
Adela Henert wraca do swojego rodzinnego Wrocławia z głową pełną obaw i sercem pełnym bólu i żalu, po stracie swojego męża. Ostatnie lata spędziła razem z nim we włoskiej Sperlondze, z poczuciem spełnienia i miłości, które miało jednak swoją cenę. Im dalej w historię, poznajemy kolejne, jedne bardziej inne mniej barwne postaci, z każdym rozdziałem historia jest coraz ciekawsza i mimo że nie jest to jakaś porywająca akcja to absolutnie nie ma w niej miejsca na nudę. I tu naprawdę wielkie brawa dla autorki.
Polubiłam sie z Adelą, mimo ciężkich tematów od śmierci, przez samotność i trudne relacje rodzinne to naprawdę przyjemnie napisana historia a Adela jest przecudną postacią. Az żal było się z nią rozstawać.
Kolejna książka Pani Magdy którą wszystkim polecam, nie pożałujecie.

"A tak naprawdę chodzi o chwile, kiedy
zostajemy we dwoje i śpiewamy dla siebie swoje piosenki.
Kiedy jesteśmy razem i kiedy na siebie czekamy."
Ta książka jest cudowna!
To już kolejna historia autorki, która trafia na listę moich ulubionych, nie mogłam się od niej oderwać o ostatnie rodziały ciągle odkładałam na później bo nie chciałam jej jednak tak szybko kończyć....

• 2017
  • Ebooki