Listy i szepty

Kiedy sięgnęłam po książkę "Listy i szepty" autorstwa Agnieszki Olejnik, nie spodziewałam się, że będzie to tak ciekawa oraz niezapomniana przygoda. Pani Agnieszka posługuje się pięknym językiem, a dobór jej słów był na tyle genialny, że wręcz rozpływałam się z każdą kolejną stroną. Dawno nie miałam do czynienia z taką przyjemnością czytelniczą, którą zapewniła mi lektura tej książki.

Nie wiem, jak autorka to zrobiła, ale sięgnęłam po ten tytuł przy porannej kawie, a nim się obejrzałam, było już południe, a ja kończyłam ostatnie zdanie. To znak, że ta historia jest warta uwagi i zostanie w mojej pamięci na długo. Polecam ją wszystkim miłośnikom literatury, którzy pragną zanurzyć się w emocjach, życiowych zawirowaniach i konsekwencjach podejmowanych decyzji.

„Listy i szepty” to tom drugi serii "Mansarda pod Aniołami". Nie czytałam poprzedniej części, przez co na samym początku miałam dziwne wrażenie, że bohaterowie wiedzą więcej ode mnie, ale po kilku pierwszych stronach udało mi się w pełni odnaleźć w tej historii.

Książka "Listy i szepty" autorstwa Agnieszki Olejnik to prawdziwa perełka literacka, którą udało mi się przeczytać w tym roku. Olejnik świetnie oddaje emocje swoich bohaterów, od których tytuł ten wręcz kipi - jest przesiąknięty zarówno dobrymi, jak i złymi emocjami, które towarzyszą nam każdego dnia.

Wzloty, upadki, narodziny i śmierć, miłość i rozczarowanie - wszystko to, jak w prawdziwym życiu, przeplata się ze sobą w tej książce. Jest to jedna z cieplejszych powieści, jakie ostatnio udało mi się przeczytać. To powieść pełna magii, szczerości z humorem i szczęśliwym zakończeniem, które przynosi ulgę po emocjonalnej podróży przez historie bohaterów.

„Listy i szepty” to wspaniała i poruszająca do głębi historia o ludziach zwyczajnych, takich jak każdy z nas, o ich codzienności, miłości oraz sile przyjaźni. Bohaterowie są pełni ciepła, których najchętniej chciałoby się odwiedzić na pogawędkę przy ulubionej herbacie lub kawie. Książka ta wywołała we mnie wiele emocji, dzięki czemu zdobyła moje uznanie, i już teraz wiem, że muszę nadrobić poprzednie dzieła autorki.

Fabuła umiejscowiona jest w uroczym miasteczku na zachodzie Polski, gdzie malownicza kamienica z mansardowym dachem staje się świadkiem pogmatwanych losów jej mieszkańców. Jak to w życiu, spotykamy na jej korytarzach namiętności i sekrety, marzenia i obawy, małe zwycięstwa i klęski. Lena, dziewczyna pełna optymizmu i wiary w ludzi, nadal opiekuje się schorowaną babcią. Borys, tajemniczy pisarz zamieszkujący poddasze, poszukuje czegoś na krańcach Europy. Losy małżeństwa Markiewiczów i ich zbuntowanej córki oraz Francescy i jej wiary w miłość układają się w pasjonującą opowieść, pełną serdeczności, kobiecej przyjaźni i cichej, bezinteresownej dobroci.

Czy książkę polecam? "Listy i szepty" to nie tylko pięknie napisana opowieść, ale także głęboko poruszająca historia o ludziach zwyczajnych, ich codzienności, miłości i sile przyjaźni. Agnieszka Olejnik stworzyła powieść, która sprawiła, że pragnę sięgnąć po jej poprzednie dzieła. Zafascynowana fabułą, emocjami bohaterów i zaskakującymi zwrotami akcji, sięgnęłam po tę książkę z ciekawością, ale zakończyłam ją z pełnym zadowoleniem. To historia, która zostaje w pamięci na długo po jej przeczytaniu.

„Listy i Szepty” to seria Agnieszki Olejnik Mansarda pod Aniołem, która teraz ma swoje wznowienie w nowej przepięknej odsłonie.

Ta część to połączenie romansu z wątkiem kryminałem i z mądrą i nie narzucającą się lekcja historii.
Lena, główna bohaterka tej historii, to dziewczyna która wokół siebie roztacza ogrom dobra, który udziela się wszystkim. Może się wydawać, że to przesłodzone, ale dla mnie to bardzo przyjemne. Młoda dziewczyną nadal opiekuje się schorowaną babcią i pełna optymizmu pomaga każdemu. To powoduje że kamienia to miejsce gdzie dzieją się cuda.

Mimo iż czytając tą książkę,można domyślić się zakończenia, to w niczym nie przeszkadza. Gdyż ta historia pokazuje jak dobro które dajemy wpływa na nas i na otaczający co nas ludzi. To historia, o tym że przyjaźń i serdeczność to cechy, które powodują że świat- ten otaczający nas może być lepszy.
Dlatego jeśli masz ochotę przeczytać książkę, która działa otulająco czytelnika to polecam ten tytuł i tą serię.

"Mansarda pod Aniołami” to kolejny tom powieści Agnieszki Olejnik, który mnie oczarował.
To historia, która wzrusza jednocześnie, przez różne reakcje - od miłości, przez ból i refleksję.
To historia miedzi innymi o babci Mieci, która przetrwała trudne czasy wojenne, historia korespondencyjnej miłości pomiędzy Leną i Borysem, a także losami Marceliny I Huberta.
Jest to kontynuacja ksiazki "Cuda i Cudeńka".
Nie trzeba znać wczesniejszych perypetii, aczkolwiek w pierwszym tomie poznajemy historię Leny, która "budzi" się w nowej dla niej rzeczywistości.
Nie możemy zapomnieć, iż uwzględniona zostaje także brutalna prawda o życiu Polaków na Syberii po II wojnie światowej.
Tematyka jest z jednej strony ciężka, z drugiej skolei nieco przesłodzona.

Jest to...

Kontynuacja pierwszej części. Nadal jest to nieśpieszna, delikatna, przeplatana losami życia powieść, którą czyta się niespiesznie i dla relaksu. Oczywiście czytelnik sam wcześniej wydedukuje wiele rozwiązań i zakończeń, ale to w niczym nie przeszkadza.

Wątek historyczny dość ciekawy, ale całość przewidywalna. Początek strasznie mi się dłużył, główna bohaterka niezdecydowana, jakby na drugim planie. Zakończenie jak i cała książka jakby bez pomysłu. Oczekiwałam czegoś więcej.

Cała seria jest cudowna. Ciepła, optymistyczna i podnosząca na duchu. Wspaniała. Polecam z całego serca.

Muszę przyznać, że pierwszy tom zrobił na mnie większe wrażenie, ale miło się czytało kontynuację.

Świetna. Ciepła, przyjemna, jak dobra przyjaciółka. Kojarzy mi się z kocykiem, płomieniem ze świec i ciepłą herbatką. Listowno-miłosna historia Leny i Borysa urzekła mnie niesamowicie, tak samo jak Marceliny i Huberta. Dodatkowo, historia babci Mieci, zabarwiona trudnymi wojennymu przejściami, dodała książce wątku tajemniczości, ale poruszyła również ważny temat, jakim niewątpliwie jest wojna i prawa jakimi rządzi się podczas niej życie...

Nic się nie zmieniło. W porównaniu z pierwszym tomem. Głos lektorki nadal mnie drażni, seplenienie przeszkadza. Na szczęście przestała starać się nadawać inny timbre głosu poszczególnym postaciom, więc słucha się odrobinę przyjemniej. A treść? Przewidywalna do bólu. Kurczę, naprawdę, nawet dla średnio rozgarniętego czytelnika. Żeby nie była to lektura słuchana przy odkurzaniu, to rzuciłabym ją już dawno w kąt. Ta idealna Lenka. Wspaniała, rozkwitająca miłość nastolatków. Wielkie wybaczenie dorosłej pary. Miłość po latach u Włoszki. Ech… Gdzie się nie obejrzysz tam życie jak z okładki folderu. I nawet morderstwo jest zapomniane i wybaczone. Bo to takie czasy były. Przesłuchałam. Odetchnęłam. Komuś, kto nie jest fanem tak zwanej literatury kobiecej polecać się nie ośmielę.

Świetna książka łącząca romans kryminał i historię. Czytałam z zapartym tchem. Świetny cykl koniecznie przeczytajcie

• Przeczytane 2018
  • Przeczytane w 2018