Ślad po złamanych skrzydłach

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
A Trail of Broken Wings

Kiedy ojciec Sonyi zapada w śpiączkę, młoda kobieta niechętnie powraca na łono rodziny, którą zostawiła przed laty. Odkąd dziewczyna opuściła dom, żyła z dala od wszelkich zobowiązań, podczas gdy jej spokojna siostra Trisha odnalazła się w perfekcyjnym domu na amerykańskich przedmieściach, a ambitna Marin konsekwentnie budowała karierę zawodową. Wszystkie kobiety pamiętają czas, kiedy cała rodzina żyła szczęśliwie w Indiach i wszystkie starają się na swój sposób radzić sobie z dramatycznymi zdarzeniami, które spotkały je po przyjeździe do USA.

Jednak kiedy siostry i matka spotykają się ponownie, pogrzebane tajemnice zaczynają wychodzić na światło dzienne. Patrząc na nieprzytomnego ojca – ofiarę rasizmu, a później sprawcę okrutnej przemocy, kobiety zmagają się z osobistymi demonami. Rozdrapując wciąż niezagojone rany, muszą uporać się ze wstydliwym uczuciem nadziei, aby ich ojciec nigdy nie wyzdrowiał.

Opowiedziana z zupełną szczerością historia ukazująca, że ciężar wstydu i toksyczne okrucieństwo naznaczają na całe życie, a wyzwolenie przynosi tylko prawda

źródło opisu: http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/slad-zlamanych-skrzydlach/

źródło okładki: http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/slad-zlamanych-skrzydlach/

Oficjalna recenzja
kryptonite książek: 1892

Brzemiona trudnej przeszłości

Nie napiszę nic nowego, jeśli wspomnę, że wychowanie, jakie dali nam rodzice oraz to, w jakim otoczeniu dorastaliśmy, ma ogromny wpływ na naszą osobowość i zachowania w przyszłości – nieważne, czy to będą dobre nawyki, czy te autodestrukcyjne. Kolejnym literackim potwierdzeniem tego stwierdzenia jest powieść „Ślad po złamanych skrzydłach” Sejal Badani, amerykańskiej autorki pochodzenia hinduskiego, która zrezygnowała z kariery prawniczej na rzecz pisania książek. Jak większość czytelników dobrze wie, podobnie było z Emily Giffin, która dziś jest znana z bestsellerowych tytułów jak „Coś pożyczonego”, „Coś niebieskiego” czy „Dziecioodporna”. Jak będzie z autorką „Śladu po złamanych skrzydłach”?

W powieści poznajemy rodzinę z Indii, która wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepszego życia. Jednak punktem wyjścia całej historii jest śpiączka Brenta, ojca tej rodziny, którego stan zdrowia pogarsza się z dnia na dzień. Jego żona Ranee oraz dorosłe już córki Marin, Trisha i Sonya wydają się cierpieć z tego powodu: często odwiedzają mężczyznę w szpitalu i zadają lekarzom mnóstwo pytań o to, czy jest możliwa poprawa. Pozorna troska kobiet i pojawienie się dylematu w sprawie odłączenia Brenta od respiratora to tak naprawdę wyuczone zachowania, jakie przez lata każda z nich wyniosła z domu. Trudna przeszłość - skomplikowane relacje między ojcem a jego żoną i córkami oraz przemoc fizyczna i psychiczna – ciągle daje o sobie znać, mimo że dzieci Brenta ułożyły sobie życie: Marin skupia się na karierze zawodowej w korporacji i razem z mężem wychowuje nastoletnią Gię, Trisha ma kochającego męża Erica, który marzy o dziecku, a Sonya podróżuje po świecie i poświęca się fotografii, zyskując tym samym sławę. Przeszłość cały czas ciągnie się za każdą z nich, a śpiączka ojca okaże się przełomowym momentem w życiu najważniejszych kobiet w życiu Brenta...

„Ślad po złamanych skrzydłach” to bardzo dobrze napisana książka o tym, jak brzemiona przeszłości utrudniają funkcjonowanie w teraźniejszym życiu i jednocześnie wzbudzają obawy o przyszłość. Każda z bohaterek – Ranee, Marin, Trisha i Sonya – bardzo dobrze wyuczyła się swojej roli, jaką odgrywa w społeczeństwie, i mimo pozorów szczęścia, jakie widzą inni, to żadna z nich nie czuje się spełniona. Lata spędzone pod jednym dachem z oprawcą – mężem i ojcem – sprawiły, że kobiety nigdy nie były sobą: nie mogły okazywać swoich prawdziwych uczuć, miały ustalone plany życiowe, a ich jedynym zadaniem było wyrażenie zgody na wszystko, na co decydował Brent. W ten sposób każda z nich traciła swoją tożsamość, czego skutkiem były późniejsze wydarzenia, jaki opisuje w powieści Sejal Badani.

Autorka bardzo przekonująco kreśli portrety kobiet będących ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej – ich wahania nastrojów, wątpliwości dotyczące podjęcia ważnych, życiowych decyzji, strach przed oprawcą oraz, w przypadku córek, rozmyślania o tym, ile najgorszych cech ojca odziedziczono, i czy kiedykolwiek one się pojawią. Podczas lektury „Śladu po złamanych skrzydłach” czytelnik wręcz odczuwa wszystkie emocje, jakie targają bohaterami, i nie pozostaje obojętny na wszystko, co się dzieje w książce. Jakby Sejal Badani sprawiła, że można być bezpośrednim obserwatorem tych zdarzeń, ale, jak wiadomo, życie różnie się układa, dlatego też w powieści fabuła rozwija się niekiedy w niespodziewanych kierunkach, dzięki czemu nie można tak po prostu przerwać czytanie – ciekawość, co będzie dalej, tylko zachęca do przewracania kolejnych stron. Myślę, że to jest właśnie najlepsza cecha książki: ciągłe zaskakiwanie.

Sejal Badani – zapamiętajcie to nazwisko, ponieważ jestem przekonana, że na książce „Ślad po złamanych skrzydłach” się nie skończy. Ta pełna emocji proza na długo pozostaje w pamięci, a umiejętność sprawnego prowadzenia akcji sprawia, że z niecierpliwością będę czekała na nowe powieści tej autorki.

Anna Wolak

Joanna | 2017-11-24
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 24 listopada 2017

Opowiedziana historia rodziny , która przed laty wyemigrowała z małej hinduskiej wioski do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepszego życia to brutalny obraz agresji, przemocy, bezsilności - negatywnych uczuć i zachowań , jakie powstały w wyniku zderzenia się odmiennych kultur oraz niezrealizowanych oczekiwań.
Bohaterkami powieści są kobiety tej samej rodziny - żona , trzy córki oraz wnuczka . Poznajemy je w momencie, kiedy spotykają się przy łóżku "głowy rodziny" Brenta , który w wyniku powikłań cukrzycy zapadł w śpiączkę . Jednak wizerunek zatroskanej o zdrowie chorego rodziny jest pozorny. Każda z kobiet snuje bolesną historię doznanych krzywd , ogromnego cierpienia fizycznego i psychicznego, przeżytych wspomnień których nie sposób zapomnieć , skrywanych sekretów tak bolesnych, że niektóre uległy wyparciu przez świadomość.
Traumatyczne przeżycia, życie w poczucie ciągłego zagrożenia , poczucie wstydu, zmowa milczenia - to nieliczne charakterystyczne cechy przemocy...

Jolka | 2018-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

"Ślad po złamanych skrzydłach" -ta książka nie należy do łatwych,po które sięga się dla relaksu,to powieść przepełniona bólem,strachem i łzami.Akcja tu nie biegnie na łeb ,na szyję bo to nie powieść akcji.To powieść,przy której warto się zatrzymać i na pewno nie pozostaniemy obojętni na przedstawioną historię.
Opisane są w niej skomplikowane relacje pomiędzy ojcem a jego żoną i córkami,które przez całe lata przechodziły gehennę psychiczna i fizyczną.Ojciec Brent,który leży w śpiączce jest odwiedzany przez najbliższych ,ale ta pozorna troska to tylko wyuczone zachowanie,które zostało wyniesiona przez lata z domu.
Pomiędzy wstrząsającymi opisami aktów przemocy i cierpienia głównych bohaterek kryje się jednak wzruszająca historia o poszukiwaniu drogi do własnej osobowości i nierównej walce z traumatyczną przeszłością, którą mimo wszystko da się pokonać.
Autorka w doskonały sposób pokazała jak trudno jest żyć z takim bagażem pełnym przemocy psychicznej,gdzie kobiecie trudno jest...

Tatiasza Aleksiej | 2018-04-17

Przemoc w rodzinie. Matka, trzy siostry i ojciec.
Wciągająca, pełna sekretów, które odkrywane są stopniowo i nie należą do przyjemnych. Bardzo emocjonalna. Pełna bólu, nienawiści, niemocy... Całkowita zmowa milczenia. Światełko w tunelu istnieje.

Aleksandra | 2017-09-25
Przeczytana: 21 września 2017

Sonya wiele lat temu opuściła rodzinę, by odnaleźć własne miejsce w świecie. Nigdy nie planowała wrócić do domu, jednak kiedy dostaje wiadomość, że jej ojciec zapadł w śpiączkę niechętnie zmienia decyzję. Powrót przywołuje wiele wspomnień i powody, dla których zdecydowała się wyjechać. Jednak nie tylko Sonya ucieka przed przeszłością - również jej siostry i matka pragną zapomnieć o tym, co było kiedyś. Każda z nich ma na to inny sposób, lecz choć bardzo starają się zapomnieć o przeszłości, pewne wydarzenia pozostawiły w nich niezmywalny ślad.

Leżący w śpiączce Brent nie może już teraz nic powiedzieć ani zrobić, jednak w przeszłości powiedział i zrobił wystarczająco dużo, by odcisnęło to piętno na jego rodzinie. Już z okładkowego opisu dowiadujemy się, że był on zarówno ofiarą, jak i oprawcą. Chociaż to nie on jest głównym bohaterem powieści, to historia każdej z czterech kobiet, które mamy okazję poznać bliżej, jest wynikiem jego zachowania.

Sejal Badani stworzyła powieść, która...

Norka_93 | 2018-03-17
Przeczytana: 17 marca 2018

Cudowna, bardzo wciągająca lektura. Ma wszystko to, co lubię najbardziej: opowiada o rodzinie oraz o wpływie dzieciństwa na dorosłe życie oraz jest pisana z różnych prespektyw- historię opowiadają matka i trzy córki. W tej historii widocznym jest, że każda z sióstr dorasta w tej samej, a zarazem innej rodzinie. Nie chodzi tylko o to, że rodzice zmeniają się, ale po prostu inaczej kochają i traktują. Inaczej krzywdzą. Książka bardzo emocjonująca, dotycząca trudnego problemu- przemocy w rodzinie, a zarazem łatwa w czytaniu oraz taka pozytywna, niosąca przesłanie, że wszystko można przetrwać, gdy uzna się i zaakceptuje prawdę o sobie samym. Gorąco polecam.

Niezmienna | 2017-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2017

W bardzo krótkim czasie, po raz trzeci z kolei pozostałam z moim wyborem czytelniczym w kręgu bolesnej tematyki. Tym razem bezwiednie zafundowałam sobie emocjonalny rollercoaster, od którego nie mogłam się oderwać.
Powieść podzielona na rozdziały imionami bohaterek, każda z nich opowiada tę samą historię.. ale nie tak samo. Niektóre rozdziały wstrząsały mną do głębi.. Matka i trzy Córki.. oraz ich oprawca.. Życie z piętnem, bólem, poczuciem winy, wyrzutami sumienia..
I nie chodzi o epatowanie złem. Nie. To zło podane jest w tak wyważony sposób, że można się z nim oswoić. Nie zwala z nóg od pierwszej strony.. ale od pierwszej strony sączy się jak jad. Dlatego tak dobrze rozumiałam wszystkie bohaterki, których sylwetki autorka odmalowała w mistrzowski sposób. Wywołują różne uczucia, można się z nimi zgadzać lub nie, można je wspierać lub potępiać, ale nie zostawiają czytelnika obojętnym. Ja każdej z nich mocno kibicowałam, żadna mnie nie irytowała, a przecież tak bardzo się...

Magda | 2017-09-24

Niektórzy twierdzą, że  rodzinne sekrety  nie powinny nigdy ujrzeć światła dziennego. Sejal Badani postanowiła w swojej książce poruszyć trudny temat przemocy domowej. Brent w niewyjaśnionych okolicznościach zapada w śpiączkę. Lekarze nie dają mu wielkich szans na wybudzenie. Przy jego szpitalnym łóżku czuwają jego żona i trzy córki. Kobiety oczekują rychłej śmierci mężczyzny. To czas w którym brudne, od lat skrywane tajemnice mogą wyjść na jaw. Ślad po złamanych skrzydłach to piękna i zarazem trudna książka. Autorka pokazuje nam ogrom cierpienia czterech kobiet. Wypadek oprawcy sprawia, że na nowo postanawiają się do siebie zbliżyć i wybaczyć dawne przewinienia.

"Tego dnia, kiedy odjechała, nauczyłam się czegoś ważnego: nie możesz zatrzymać kogoś, kto już dawno cię opuścił. (...)"

Z przerażeniem czytałam kolejne relacje kobiet. Nie podejrzewałam, że własny ojciec może w tak okrutny sposób traktować swoje córki. Przemoc fizyczna i  psychiczna odcisnęła swoje piętno na psychice...

nieperfekcyjnie | 2018-01-17
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Wyobraź sobie (mam ogromną nadzieję, że nie znasz tego z autopsji i musisz to sobie jedynie wyobrażać, jak dzieje się to w moim przypadku), że każdego dnia ojciec wyżywa się na tobie. Nie musi mieć do tego powodu (chociaż żaden nie powinien być do tego wystarczający) - bijąc cię, czuje się lepszy i silniejszy, bo nie może pochwalić się zbyt wieloma sukcesami wśród dorosłych. Oczywiście ludzie z waszej społeczności są zachwyceni tym wspaniałomyślnym i dobrym człowiekiem, który ukrywa przed nimi swoje prawdziwe oblicze. Zaczniesz godzić się ze swoim losem? Będziesz walczyć, chociaż wiesz, że stoisz na przegranej pozycji? A może uciekniesz?

Po wielu latach Sonya wraca do domu, ponieważ dowiaduje się, że jej ojciec zapadł w śpiączkę. Dopiero teraz czuje się na tyle bezpieczna, aby móc odwiedzić swoje miejsce pochodzenia, bo wie, że kat nie złapie jej w swoje szpony. Spotyka tam swoją matkę oraz siostry...

Gąska | 2017-10-13
Przeczytana: 13 października 2017

„Ślad po złamanych sercach” opisuje losy czterech kobiet: matki i trzech córek, każda z nich jest inna, ale łączy je jedno: Brent – ojciec i mąż tyran. Sonya nie wytrzymuje nieustannych ciosów oraz wyzwisk ze strony ojca i ucieka. Podróżując po świecie, spełnia się w zawodzie fotografa. Dla Marin całym światem jest jej nastoletnia córka, kiedy zauważa, że ktoś jej sprawia krzywdę, jej wspomnienia wracają z podwójną mocą. Trisha jako jedyna nie zaznała gniewu ojca, mimo że cierpiała, gdy była światkiem złości ojca, nigdy nie zaznała tego, czego jej siostry i matka. Renee obwinia się za to, że nigdy nie stanęła w obronie córek. Wszystkie spotykają się nad szpitalnym łóżkiem, w którym leży w śpiączce ich oprawca. Czy modlą się o to, by się wybudził?

Ofiary przemocy bardzo często doszukują się swojej winy, mimo iż absolutnie nie ponoszą odpowiedzialności za czyjeś czyny. Nawet jeśli rozzłościły drugą osobę, nie ma ona prawa podnieść ręki. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że...

Zawsze z prawdziwą przyjemnością sięgam po powieści obyczajowe, których akcja przenosi czytelnika w ciekawy, egzotyczny rejon świata, albo w jakiś sposób swoją fabułą i wydarzeniami nawiązuje do innej kultury, różnej tradycji i zwyczajów.

"Ślad po złamanych skrzydłach" Sejal Badani przedstawia historię pewnej hinduskiej rodziny, która w poszukiwaniu lepszego życia przeniosła się do Stanów Zjednoczonych. Ranee i Brent zostawili za sobą rodzinę i swoje dotychczasowe szczęśliwe życie w Indiach i wraz ze swymi dwiema córeczkami Marin i Trishą przenieśli się do Kalifornii w poszukiwaniu lepszej, bogatszej przyszłości. Tu, za oceanem, przychodzi na świat ich trzecia córeczka Sonya. Niestety nowy kraj, nowe miejsce i nowa kultura okazały się zbyt trudnym wyzwaniem dla ojca rodziny, który swoje frustracje, niezadowolenie i gorycz porażki wyładowywał na rodzinie. Trisha jako jedyna nigdy nie doświadczyła ciężkiej ręki ojca, ale musiała patrzeć na cierpienie matki i sióstr. Lepsze życie...