Czarodziejski statek cz.1

Tłumaczenie: Ewa Wojtczak
Cykl: Kupcy i ich żywostatki (tom 1.1) | Seria: Andrzej Sapkowski Przedstawia
Wydawnictwo: Mag
Ship of Magic

Miasto Wolnego Handlu to centrum egzotycznego handlu, a także siedziba kupieckiej arystokracji słynącej ze swoich rzadkich i niezwykłych, wyrzeźbionych z czarodrzewu żaglowców, które w magiczny sposób, zmieniają się w żywe istoty. Powieść Carodziejski statek jest pierwszym tomem cyklu "Kupcy i ich żywostatki" opowiadającego o rozpaczliwej walce, jaką o czarodziejską "Vivacię" stoczy jedna z rodzin należących do grupy Pierwszych Kupców z pozbawionym skrupułów pirackim kapitanem. Walka to okrutna i desperacka, ale jej zwycięzca będzie kontrolował coś więcej niż tylko los i majątek jednej rodziny.

8_oclock | 2014-04-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Nie jest to zamknięty epizod. W pierwszej części zawiązanych zostaje bardzo wiele wątków, nie tylko osobistych, pozornie niezależnych od siebie, muśnięte są pewne tajemnice. Z chęcią sięgnę po następne części.

astaldohil | 2013-10-26
Przeczytana: 26 października 2013

Początek serii, raczej zniechęcający do sięgnięcia po kolejne tomy. W warstwie fabularnej, mimo iż tematyka marynistyczna, do której "Żywostatki" nawiązują, jest mi bliska, to jednak nie wychodzi poza zwykłą fantastyczną sztampę, jakich wiele. Do tego każda z postaci - mimo, że ich kreacji trudno zarzucić niepełnowymiarowość - są cholernie irytujące, a scysje między nimi, powtarzające się i dotykające w kółko tych samych problemów, kilkukrotnie na przestrzeni całej lektury, doprowadzają ostatecznie do szewskiej pasji. Ileż można gadać o tym samym, do diaska!

Bardzo słaba pozycja, której fenomenu kompletnie nie rozumiem. Osobiście wynudziłem się, jak mops, nie znajdując tu kompletnie nic interesującego, nic wyjątkowego - od kreacji świata, poprzez fabułę, na wkurzających bohaterach skończywszy. Nieprędko - o ile w ogóle - sięgnę po kolejne tomy "Żywostatków".

peggy | 2011-07-31
Przeczytana: 2008 rok

Serię można czytać pod warunkiem, że jest w tłumaczeniu EWY WOJTCZAK - tą zdecydowanie polcam.
Masakrą jest natomiast tłumaczenie Agnieszki Sylwanowicz

Iselin | 2011-03-29
Przeczytana: 29 marca 2011

Do chwili, gdy sięgnęłam po tą książkę nie spotkałam się z czymś takim jak żywostatki. Autorka w interesujący sposób połączyła żeglarstwo z fantastyką. Świetne opisy i wciągająca fabuła. Bardzo dobrze się czyta.

_Geralth_ | 2018-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Gdyby nie to, że czytam tytuły, które wcześniej sprawdziłem (po recenzji /ocenie), to początek Czarodziejskiego statku pewnie nie zachęcił by mnie, żeby w tą książkę brnąć dalej. Byłoby to natomiast dużym błędem, gdyż mimo takiego sobie rozpoczęcia, książka z każdą chwilą robi się coraz ciekawsza i wciągająca. Bardzo fajna tematyka żeglarska i żywostatki, czyli coś z czym zetknąłem się po raz pierwszy. Mam tylko nadzieję, że ta pierwsza część, to było dopiero takie wprowadzenie do naprawdę ciekawej akcji w kolejnych częściach. Grunt według mnie jest bardzo dobrze przygotowany.
Polecam!

Karmelek | 2014-08-21

Genialna seria! Po prawdzie przez te sześć tomów coś niecoś mi się ponudziło, ale na szczęście takich momentów było mało! Ciekawa opowieść, częste zmienianie perspektyw, a co za tym idzie, czasami też wątków. Jednak wszystko ma swój cel i pięknie się wyjaśnia ;)

Aleksandra Justyna | 2015-09-23
Przeczytana: 2009 rok

Cały cykl był dla mnie najpiękniejsza przygodą w świecie fantasy. Odpowiednia ilość magii i opisów. Świetnie rozbudowana fabuła, mnogość postaci, które nie nudzą i wciąż zaskakują.
Polecam wszystkim kochającym literaturę fantasy.

Bystry | 2013-02-23

Seria książek o tematyce żeglarskiej, posiada sporo dłużyzn, jedyne co mnie tak naprawdę trzymało przez pierwsze tomy to historia o kapitanie Bystrym. Z każdym kolejnym tomem trochę lepiej się to czyta, jednak wg. mnie obie serie o skrytobójcy były lepsze.

Nie będę opisywał o czym jest ta książka bo na pewno jest dużo takich recenzji. Mnie jako czytelnika bardziej interesuje parę kwestii takich jak:

Czy książka ma ciekawą fabułę - tutaj 7/10 - Obie historie są ze sobą związane : historia kapitana Bystrego 8/10, historia Althei 6/10.

Czy książka ma ciekawy klimat/budowę świata (czasem klimat książki czyli budowa świata i otoczka z nim związana nie pozwalają mi się oderwać od książki mimo, że książka ma dłużyzny czy nie do końca spójną fabułę) - tutaj 7/10 - Ciekawy magiczny świat o tematyce żeglarsko/pirackiej, myślące żywostatki które później okazały się ... tego dowiecie się czytając serie.

Czy książkę się dobrze czyta (czy ma dłużyzny przez które trzeba przebrnąć) - tutaj...

Alianne | 2015-09-18
Przeczytana: 12 września 2015

Ja może nie jestem i nigdy nie będę sprawiedliwa dla tej serii. Uwielbienie dla niej zaszczepiła we mnie moja rodzicielka i niesamowicie jest dzielić razem z nią wrażenia z czytania.

Nie jestem w stanie wypowiedzieć się na temat tej jednej konkretnej książki, ponieważ całą serię przeczytałam dosłownie w tydzień - co sprawiło, że mam trudności z rozróżnieniem co działo się w której części.

Robin Hobb moim zdaniem tworzy naprawdę dobre postacie. Co najpiękniejsze, nigdy nie są one w pełni czarno-białe, zawsze balansują gdzieś w odcieniach szarości, za co naprawdę trudno je wpasować w jakiś konkretny kanon.
Jest to literatura dość łatwa mimo wszystko, powiedziałabym, że młodzieżowa. Ale jak na taką literaturę, jest naprawdę dobra: czytałam wszystko jednym tchem.

etain | 2018-01-26
Przeczytana: 2017 rok

SIęgnęłam po tę książkę, po wielkim głodzie serii "skrytobójcy" i " złotoskóry" - najlepszych jakie czytałam. Absolutnie. Tutaj jednak dość mocno się rozczarowałam - brak klimatu, rozproszenie bohaterów ( różne perspektywy, przez co nie mogłam zżyć się z jedną osobą i wciąż gubiłam się w wątkach).

Sięgnę po kolejne części tylko dla osoby Błazna, mojego najlepszego książkowego przyjaciela, by przeczytać jeszcze chociaż kilka rzeczy na jego temat.