Harfista na wietrze

Tłumaczenie: Jacek Manicki
Cykl: Mistrz zagadek (tom 3) | Seria: Andrzej Sapkowski Przedstawia
Wydawnictwo: Mag
Harpist in the Wind

Mistrz zagadek Morgan nadal nie zna celu, dla którego żyje, ani znaczenia gwiazdek widniejących na jego czole. Królestwo drży w posadach, pustoszą je hordy tajemniczych zmiennokształtnych, którzy wydali wojnę rodzajowi ludzkiemu. Wobec zupełnej bierności Najwyższego, Morgan zmuszony jest wziąć na siebie odpowiedzialność za cały świat.

źródło opisu: [Wydawnictwo Mag]

Ola | 2015-04-20
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Przygoda się zakończyła.

Myślę, o tej książce w kategoriach "Władcy Pierścienia" i muszę przyznać, że bardzo chętnie zobaczyłabym jej ekranizację. Są stwory/potwory. Jest magia / iluzja, jest coś dla kobiet - wątek romantyczny, dla mężczyzn bitwa. Walka dobra ze złem, sięgająca swymi korzeniami początków wszystkiego. Zwarta fabuła. Naprawdę bardzo dobry cykl.

Tirindeth | 2011-05-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Trylogia ta, choć przeczytana przeze mnie bardzo dawno temu, wywarła na mnie ogromne wrażenie. Już sam fakt, że polecana jest przez Sapkowskiego, powinno o czymś świadczyć - chociaż sama książek Sapkowskiego nie lubię, ale to kwestia gustu.

Historia Mistrza Zagadek opowiada o pewnym mężczyźnie, któremu dano na imię Morgon. Mogę już teraz powiedzieć, że to postać niesamowita. W pierwszym tomie Mistrz Zagadek z Hed, poznajemy jego życie, jego rodzinę. Wydaje się być człowiekiem całkowicie normalnym, a jednak... Znamię trzech gwiazdek na jego czole to nie jest rzecz przypadkowa... To zarówno postać nietuzinkowa, jak i jednocześnie mężczyzna, którego nie da się rozgryźć. W pewnym pojedynku na zagadki zdobywa on rękę księżniczki Readelle, która gotowa jest wyjść za mąż za tajemniczego mężczyznę. Warto jednak podkreślić, że wątek miłosny nie jest dominujący w powieści. Może to taka cecha książek fantasy? Subtelność, magia i duże pole manewru dane czytelnikowi, który może puścić wodze...

Asia | 2013-03-01
Przeczytana: 01 marca 2013

Przeczytałam w ramach domknięcia cyklu. Ot, 101 sposobów poruszania się po wyspie niezauważonym. Fabuła jest bardzo przewidywalna, zakończenia można było się domyśleć w trakcie poprzedniego tomu. Nie porwała, nawet niespecjalnie wciągnęła.
Wybitnie zniechęcająca jest postać Readelle - ponieważ ma sporą moc, decyduje się zostać wiernym psem / pielęgniarką / kurą domową... - Brawo! Tak nielogicznego, niespójnego rozwoju postaci dawno nie widziałam.

Nahya | 2015-01-14
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Ach! To była bajkowa podróż po wspaniale wykreowanym świecie. Brakowało mi tak dobrej fantastyki. Polecam całą serię! :)

Grzegorz | 2016-01-12
Przeczytana: 11 lipca 2015

No i kolejny wielki cykl fantasy za mną... Trzeba powiedzieć sobie na początku już jedno - p. McKillip w finalnej części opowieści o Morgonie z Hed i Raederle z An, naprawdę się postarała. Książka prezentuje wysoki poziom, a ponadto trzyma w napięciu. O najwyższej klasie cyklu McKillip świadczy to, że po jego skończeniu czułem specyficzną "pustkę", a jego bohaterowie kołatali mi się po głowie jeszcze przez jakiś czas. Po za tym musiałem zrobić sobie obowiązkową przerwę od fantasy, gdyż na następną książkę chcąc czy nie chcąc, spoglądałbym przez pryzmat Hed. Są to w moim przypadku najlepsze rekomendacje, jakie mogę złożyć.

Mam wrażenie, że Harfista... łączy najlepsze cechy z dwóch poprzednich części. Z jednej strony jest wartka akcja z dwójki, z drugiej klimat jedynki, choć może w trochę mniejszym natężeniu. Co więcej, tej pierwszej naprawdę tu nie brakuje, zaskakiwać może również skala wydarzeń. Zwłaszcza sam finał jest napisany z wielkim rozmachem, o jaki subtelnie piszącą...

Maynard | 2012-09-03
Przeczytana: luty 2008

Mądra i niezwykle fantastyczna fantasy, zadziwiająca istną ferią barwnych postaci. Dobry koniec dobrej trylogii o Morgonie z Hed. Dementuje pogłoski o tym, że Trylogia Mistrza Zagadek to książka kobieca. Pomijając brak wartkiej akcji i bitewnych opisów, warto doczytać do końca, bo wbija w fotel. Jakoś dziwnie wiąże mi się postać Morgona z Neo z Matrixa, świetny wątek w stylu "If man were a god". Polecam!

MarcinN | 2012-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

Ciekawa i wciągająca fantasy. Bez elfów, smoków, ale pełna czarów i zmiennokształtnych istot.

Morgon | 2015-07-17

Jedna z moich ulubionych pozycji. Wspaniały klimat. Często wracam do całej trylogii.

Jola | 2011-07-29
Na półkach: MAG, Sprzedane, Przeczytane
Przeczytana: 29 lipca 2011

Po raczej nudnawym tomie drugim z obawą przystępowałam do czytania trzeciej części trylogii. I rzeczywiście, początek nie zdołał mnie zaciekawić, opisywał ciągle ten sam proces z tomu II: Morgon miota się pod ciężarem nierozwiązanych zagadek, rozpaczliwie próbuje powiązać końce historii posiadając zbyt mało faktów, żeby to uczynić.

Jednakże, nadchodzi moment, w którym powoli rozwiązanie zagadki zaczyna nabierać kształtów. Poznajemy intencje przyświecające działaniu Założyciela, zmiennokształtnych, Harfisty Najwyższego. Wreszcie, wreszcie książka nabiera sensu!
Dodajmy do tego bardzo emocjonujące zakończenie, w którym ginie mój ulubiony bohater (nie, nie zdradzę kto, przeczytajcie sami) i kończąc czytać tę powieść, płakałam jak bóbr...

powgun | 2014-04-07
Przeczytana: kwiecień 2014

Najlepsza część trylogii, chociaż jak dla mnie trochę zbyt poetycko-baśniowa. Ciekawe i spójne rozwiązanie zagadek jest dużym plusem ostatniej części trylogii.