Harfista na wietrze

Tłumaczenie: Jacek Manicki
Cykl: Mistrz zagadek (tom 3) | Seria: Andrzej Sapkowski Przedstawia
Wydawnictwo: Mag
Harpist in the Wind

Mistrz zagadek Morgan nadal nie zna celu, dla którego żyje, ani znaczenia gwiazdek widniejących na jego czole. Królestwo drży w posadach, pustoszą je hordy tajemniczych zmiennokształtnych, którzy wydali wojnę rodzajowi ludzkiemu. Wobec zupełnej bierności Najwyższego, Morgan zmuszony jest wziąć na siebie odpowiedzialność za cały świat.

źródło opisu: [Wydawnictwo Mag]

Spiderdog86 | 2019-03-20
Przeczytana: 20 marca 2019

Konia z rzędem temu, kto zrozumiał o co w ogóle w tej trylogii chodzi. Wszystko, co napisałem pozytywnego o poprzednich tomach, nie ma zastosowania w "Harfiście na wietrze". Drętwe dialogi pełne sztucznego patosu, nijakie postaci, zagmatwana fabuła, ogólna nuda, główny bohater, którego nie da się lubić, akcja pędząca do przodu w taki sposób, że przypomina bardziej pokaz slajdów niż spójną historię. Do tego beznadziejne zakończenie. Podczas lektury przyłapywałem się na tym, że zaczynałem błądzić gdzieś myślami, nie wiedząc o czym czytam. Ta trylogia to czysty dramat i tragedia. Omijać szerokim łukiem i nie tykać kijem. Jeśli ktoś ma ochotę na dobre fantasy to polecam "Pana lodowego ogrodu". Jedyne co trylogia Patricii McKillip ma fajnego to...okładki książek. I nic więcej.

surykatek86 Mazur | 2018-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Ostatni tom z cyklu Mistrz Zagadek.Morgon wyrusza z Raedrle do Lungold tam gdzie była szkoła czarodziejów.W tle mistrz Ohm ,Najwyższy oraz potężni Panowie Ziemi jedni gonią drudzy uciekają.Autorka potrafi bardzo sprawnie opisywac pojedynki mocy-magi ale zwykle starcia żołnierzy już mniej.Przyjemna fantasy ale bez fajerwerków.

Ewa | 2017-03-05

Ostatni tom trylogii. Rozwiązanie wszystkich nurtujących nas pytań, które padły w poprzednich dwóch tomach. Trzyma w napięciu do ostatniej strony. Losy Mistrza Zagadek, Księżniczki i innych osób które poznaliśmy wreszcie splatają się w jedną całość.

EVE | 2015-04-20
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Przygoda się zakończyła.

Myślę, o tej książce w kategoriach "Władcy Pierścienia" i muszę przyznać, że bardzo chętnie zobaczyłabym jej ekranizację. Są stwory/potwory. Jest magia / iluzja, jest coś dla kobiet - wątek romantyczny, dla mężczyzn bitwa. Walka dobra ze złem, sięgająca swymi korzeniami początków wszystkiego. Zwarta fabuła. Naprawdę bardzo dobry cykl.

Tirindeth | 2011-05-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Papierowe

Trylogia ta, choć przeczytana przeze mnie bardzo dawno temu, wywarła na mnie ogromne wrażenie. Już sam fakt, że polecana jest przez Sapkowskiego, powinno o czymś świadczyć - chociaż sama książek Sapkowskiego nie lubię, ale to kwestia gustu.

Historia Mistrza Zagadek opowiada o pewnym mężczyźnie, któremu dano na imię Morgon. Mogę już teraz powiedzieć, że to postać niesamowita. W pierwszym tomie Mistrz Zagadek z Hed, poznajemy jego życie, jego rodzinę. Wydaje się być człowiekiem całkowicie normalnym, a jednak... Znamię trzech gwiazdek na jego czole to nie jest rzecz przypadkowa... To zarówno postać nietuzinkowa, jak i jednocześnie mężczyzna, którego nie da się rozgryźć. W pewnym pojedynku na zagadki zdobywa on rękę księżniczki Readelle, która gotowa jest wyjść za mąż za tajemniczego mężczyznę. Warto jednak podkreślić, że wątek miłosny nie jest dominujący w powieści. Może to taka cecha książek fantasy? Subtelność, magia i duże pole manewru dane czytelnikowi, który może puścić wodze...

Asia | 2013-03-01
Przeczytana: 01 marca 2013

Przeczytałam w ramach domknięcia cyklu. Ot, 101 sposobów poruszania się po wyspie niezauważonym. Fabuła jest bardzo przewidywalna, zakończenia można było się domyśleć w trakcie poprzedniego tomu. Nie porwała, nawet niespecjalnie wciągnęła.
Wybitnie zniechęcająca jest postać Readelle - ponieważ ma sporą moc, decyduje się zostać wiernym psem / pielęgniarką / kurą domową... - Brawo! Tak nielogicznego, niespójnego rozwoju postaci dawno nie widziałam.

Nahya | 2015-01-14
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Ach! To była bajkowa podróż po wspaniale wykreowanym świecie. Brakowało mi tak dobrej fantastyki. Polecam całą serię! :)

Grzegorz | 2016-01-12
Przeczytana: 11 lipca 2015

No i kolejny wielki cykl fantasy za mną... Trzeba powiedzieć sobie na początku już jedno - p. McKillip w finalnej części opowieści o Morgonie z Hed i Raederle z An, naprawdę się postarała. Książka prezentuje wysoki poziom, a ponadto trzyma w napięciu. O najwyższej klasie cyklu McKillip świadczy to, że po jego skończeniu czułem specyficzną "pustkę", a jego bohaterowie kołatali mi się po głowie jeszcze przez jakiś czas. Po za tym musiałem zrobić sobie obowiązkową przerwę od fantasy, gdyż na następną książkę chcąc czy nie chcąc, spoglądałbym przez pryzmat Hed. Są to w moim przypadku najlepsze rekomendacje, jakie mogę złożyć.

Mam wrażenie, że Harfista... łączy najlepsze cechy z dwóch poprzednich części. Z jednej strony jest wartka akcja z dwójki, z drugiej klimat jedynki, choć może w trochę mniejszym natężeniu. Co więcej, tej pierwszej naprawdę tu nie brakuje, zaskakiwać może również skala wydarzeń. Zwłaszcza sam finał jest napisany z wielkim rozmachem, o jaki subtelnie piszącą...

Jola | 2011-07-29
Na półkach: Przeczytane, Sprzedane, Wyd. MAG
Przeczytana: 29 lipca 2011

Po raczej nudnawym tomie drugim z obawą przystępowałam do czytania trzeciej części trylogii. I rzeczywiście, początek nie zdołał mnie zaciekawić, opisywał ciągle ten sam proces z tomu II: Morgon miota się pod ciężarem nierozwiązanych zagadek, rozpaczliwie próbuje powiązać końce historii posiadając zbyt mało faktów, żeby to uczynić.

Jednakże, nadchodzi moment, w którym powoli rozwiązanie zagadki zaczyna nabierać kształtów. Poznajemy intencje przyświecające działaniu Założyciela, zmiennokształtnych, Harfisty Najwyższego. Wreszcie, wreszcie książka nabiera sensu!
Dodajmy do tego bardzo emocjonujące zakończenie, w którym ginie mój ulubiony bohater (nie, nie zdradzę kto, przeczytajcie sami) i kończąc czytać tę powieść, płakałam jak bóbr...

Maynard | 2012-09-03
Przeczytana: luty 2008

Mądra i niezwykle fantastyczna fantasy, zadziwiająca istną ferią barwnych postaci. Dobry koniec dobrej trylogii o Morgonie z Hed. Dementuje pogłoski o tym, że Trylogia Mistrza Zagadek to książka kobieca. Pomijając brak wartkiej akcji i bitewnych opisów, warto doczytać do końca, bo wbija w fotel. Jakoś dziwnie wiąże mi się postać Morgona z Neo z Matrixa, świetny wątek w stylu "If man were a god". Polecam!