Leśny Dom

Cykl: Avalon [Marion Zimmer Bradley] (tom 2) | Seria: Mistrzowie SF i Fantasy
Wydawnictwo: Amber
The Forest House
Nissaya

I wiek naszej ery. W okupowanej przez Rzymian Brytanii toczy się walka o władzę i wpływy. Większość podbitych plemion wierzy w sukces walki zbrojnej z najeźdźcą. Druidowie natomiast chcą osiągnąć porozumienie na drodze pokojowych negocjacji z Imperium. Napiętą sytuację polityczną komplikuje dramat osobisty - Najwyższą Kapłankę Leśnego Domu, córkę druida, Eilan oraz Gajusza, rzymskiego...

Napiętą sytuację polityczną komplikuje dramat osobisty - Najwyższą Kapłankę Leśnego Domu, córkę druida, Eilan oraz Gajusza, rzymskiego legionistę, łączy gorące uczucie...

Zapiskispodpoduszki | 2014-12-03
Przeczytana: 22 listopada 2014

"Wszystko, co było, wiecznie trwa.
smok się unosi z morza dna
I Wielki lud Mędrców
Odwieczne prawdy zna..."

Jest I w. n.e. Od powstania Boudiki przeminęło jedno pokolenie. Rzym okupuje Brytanię. Większość podbitych plemion, przymuszanych, by naśladować styl życia ich rzymskich panów dąży do zbrojnej walki z rzymskim najeźdźcą, pragnąc wyzwolić się spod romańskiego jarzma. Jednak nie wszyscy są przekonani o słuszności tej walki. Arcydruid Ardanos stara się wraz z kapłankami, które przeżyły rzeź na wyspie Mona, utrzymać kruchy pokój. Na tle tych burzliwych wydarzeń historycznych poznajemy losy Eilan, młodej dziewczyny wywodzącej się z rodu druidów, która w przyszłości ma zostać Najwyższą Kapłanką Vernemeton oraz Gajusza, pół Bryta pół Rzymiania, oddelegowanego do poskromienia rodzimych Brytyjczyków. Ich ścieżki życia splatają się, między młodymi rodzi się zakazana miłość. Lata mijają, ona staje się głosem bogini, Dziewiczą Matką Plemion, Panią Ziemi, on szanowanym obywatelem...

Kobieta_Stamtąd | 2016-02-17
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Zdecydowałam się na przeczytanie tej książki, ponieważ zakochałam się w „Mgłach Avalonu” tej samej autorki. Tamta książka wywarła na mnie tak porażające wrażenie, że od razu zdecydowałam się przeczytać wszystkie książki z tego cyklu. Teraz, natychmiast!

Tą książkę najkrócej mogę zrecenzować tak: bo jej skończeniu zdecydowałam się nigdy więcej nie czytać nic więcej z tego cyklu. Nigdy, przenigdy!

Dramatyczna zmiana zdania. A ta książka nawet nie jest zła! Nie jest źle napisana, postaci nie są słabe. Nie jest głupia ani pełna idiotycznych błędów.
Jest nudna. Tak potwornie, nieprzytomnie NUDNA.
Nie rozumiem czemu. Mamy fabułę, w której – teoretycznie – coś się dzieje. Jest wielki romans, a’la Romeo i Julia – ona poganka, kapłanka wyroczni, on rzymianin, legionista. Kochają się (no niby…) i nigdy nie będą mogli być razem (no, właściwie to by mogli ale jakoś tak.. nie zebrali się do tego).

Związek głównych bohaterów jest mało przekonywujący i pozbawiony chemii. Zwłaszcza jasne jest,...

| 2010-12-13

Książka bardzo mnie wciągnęła, historia bardzo ciekawa, podobają mi się w niej elementy mitologii i kultury celtyckiej. Bardzo fajnie zarysowane tło historyczne. Dzięki tej pozycji sięgnęłam po inne książki tej autorki. Generalnie polecam :)

CiekawskaFrotka | 2013-06-11
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka, SF
Przeczytana: 11 czerwca 2013

Po przeczytaniu "Mgieł Avalonu" z ochotą przeszłam do tej książki i.. zawiodłam się. Strasznie. Aż do POŁOWY książki nie działo się nic prócz romansu i miłosnych ekscesów. Dopiero później wróciło trochę mistycyzmu, który pokochałam w "Mgłach..". Zadowalająca końcówka wpłynęła trochę na moją krytyczną ocenę. Niestety i tak czuję rozczarowanie.

Mega | 2013-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Po przeczytaniu "Mgieł" postanowiłem sięgnąć po kolejną książkę poświęconą losom Brytanii. Tym razem akcja dzieję, się w czasach jak Chrześcijaństwo się dopiero rodzi, a na Wyspie władzę sprawują Rzymianie. W sposób ciekawy zostało przedstawione tło głównych wydarzeń, oraz obrzędy religijne. Na plus należy zaliczyć fakt, że historia nie jest opowiadana tylko z perspektywy kobiet, ale też Gajusz ma w niej coś do powiedzenia. Jeśli chodzi o wady to raziło mnie nagminne przeciąganie wątków miłosnych. Jednak po "Mgłach" już się po części na to uodporniłem, ale i tak człowiek miał parę razy najbliższe strony pominąć.

Jelonek | 2012-11-28

Nienajlepsze tłumaczenie, ale kolejna odsłona sagi o kapłankach Avalonu trzyma poziom. Dla wielbicieli historii, fantasy, czy religii Wicca lektura absolutnie obowiązkowa.

pulcinella | 2010-09-26

Trafiłam na tę książkę przypadkiem i była na tyle interesująca, że sięgnęłam po "Mgły Avalonu' tejże autorki i dopiero wtedy pokochałam na dobre Arturiański świat:)

| 2013-03-12
Przeczytana: 07 czerwca 2001

bardzo mi się podobała ciekawy opis zwyczajów pogańskich nie brakuje wątku miłosnego.

Vivianne | 2013-04-23

Nie tak dobra jak pierwszy tom, ale dobra.

szpaq666 | 2017-03-02
Przeczytana: 2015 rok