Odbiorca ubezwłasnowolniony. Teksty o kulturze masowej i popularnej

Seria: Sztuka Czytania
Wydawnictwo: Ossolineum
Stanisław Barańczak

Poza pisaniem wierszy, esejów, recenzji i rozpraw naukowych, poza tłumaczeniem poezji i wykładaniem Stanisław Barańczak zajmował się rzeczami na pozór mniej poważnymi – czytał kryminały, oglądał telewizję, słuchał piosenek, interesował się sportem. Odbiorca ubezwłasnowolniony pokazuje, jak istotna dla poznańsko-harwardzkiego autora była kultura masowa i jej krytyczna interpretacja. Krytyka nie oznacza tu bezwyjątkowego odrzucenia. Właśnie Barańczak był jednym z pierwszych polskich humanistów, którzy zobaczyli, że również w kulturze popularnej pojawiają się dokonania wybitne.
Oprócz przedruku poszukiwanej dziś książki Czytelnik ubezwłasnowolniony (1983) w niniejszym tomie znalazły się cykle esejów i felietonów z początku lat siedemdziesiątych, recenzje nieistniejących filmów oraz fragmenty wywiadów podejmujące temat kultury masowej i popularnej.
Barańczak był wnikliwym interpretatorem opisującym i dzieło, i jego złożony społeczny kontekst, w tym manipulacje za pomocą tego dzieła dokonywane. Co ważne, jego teksty nie mają waloru wyłącznie historycznego – są znakomitą szkołą krytycznej interpretacji. W ciągu dekad zmieniło się wiele, niemniej analityczna orientacja w świecie potrzebna jest zawsze.

źródło opisu: https://wydawnictwo.ossolineum.pl/products/64

źródło okładki: https://wydawnictwo.ossolineum.pl/products/64

Dociekliwy_Kotek | 2018-01-21
Na półkach: Przeczytane, Kultura
Przeczytana: styczeń 2018

Z cyklu "Miałam tylko zerknąć".
Nie pomylę się chyba nazywając Barańczaka jednym z największych mistrzów polskiego słowa zeszłego stulecia. Pomijając już w tym miejscu jego poezję i doskonałe przekłady, próbkę talentu publicystycznego dawał w każdym wstępie do swoich przekładów - kto czytał z wypiekami na twarzy na przykład wstęp do mistrzowskiego przekładu szekspirowskich sonetów, ten wie, w czym rzecz.

Zbiór wydany przez Ossolineum to uczta. Najwyższa przyjemność. Czytelnicza ekstaza. Barańczak w swojej analizie mass-mediów PRL jest bezbłędny, nie daje się wywieść w pole żadnej nawet najsubtelniejszej językowej propagandzie (esej o neonach, analiza transparentów kibiców), niczego nie pomija, zwraca uwagę na rzeczy pozornie tak częste, że zwyczajne i bezlitośnie demaskuje mechanizmy, jakie się za nimi kryją (powieść policyjna).

Dla kulturoznawcy zaawansowanego eseje mogą być "za mało hermetyczne", ale dla początkujących jest to wspaniała lekcja warsztatu. Pewnie, czasy się...

Piratka | 2018-04-27
Marta | 2018-02-22