Pegaz zdębiał
- Kategoria:
- poezja
- Data wydania:
- 2017-11-29
- Liczba stron:
- 360
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788326825279
"Czytelnicy i Czytelniczki Pozbawieni Kompletnie Poczucia Humoru proszeni są o nieczytanie tej książki, ponieważ odwrotną stroną braku poczucia humoru jest zwykle u takich czytelników wybujała zdolność do obrażania się w cudzym imieniu, nawet w imieniu osób fikcyjnych."
Geniusz Stanisława Barańczaka przyprawia o zawrót głowy, a raczej o… zawrót języka! „Pegaz zdębiał” – zatytułowany w hołdzie Tuwimowi zbiór purenonsensowych, wściekle pomysłowych i nieodparcie śmiesznych tekstów, głównie napisanych w wymyślonych przez autora i skrzętnie opisanych gatunkach – jest tego wyjątkowym przykładem.
Po wydaniu tej, legendarnej już książki, Barańczak jednak pisał dalej i to w sobie tyllko właściwym, błyskawicznym tempie, więc chciał ją potem poszerzyć i uzupełnić. Dokonała tego Joanna Szczęsna, przyjaciółka i korespondentka poety oraz doskonała znawczyni tematu, dołączając nie tylko nowe rozdziały, ale także uzupełniając już istniejące o rozproszone, czasem nigdy niedrukowane perełki inwencji i humoru oraz anegdoty.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Opinie [17]
Zbiór purenonsenownych łamańców językowych jest zabawny, ale to wszystko jakieś wysilone; w tej dziedzinie zdecydowanie wolę Tuwima i Słonimskiego.
Pokaż mimo toBarańczak. Nic więcej nie trzeba mówić. Właściwie za recenzję mogłoby robić nagranie salw śmiechu tudzież nieudanie tłumionych parsków spod kołdry (żeby nie budzić osoby śpiącej obok). Napiszę tylko, że czytałem najnowsze wydanie Agory, zredagowane przez Joannę Szczęsną, z obfitym wstępem, dwoma czy trzema dodatkowymi rozdziałami i notami redaktorskimi po każdym rozdziale....
więcejDawkowalam sobie tego Baranczaka pomalutku, aptekarskimi dawkami,w podziwie, ze ktos tak po polsku potrafi.
Pokaż mimo to"Czytelnicy i Czytelniczki Pozbawieni Kompletnie Poczucia Humoru proszeni są o nieczytanie tej książki, ponieważ odwrotną stroną braku poczucia humoru jest zwykle u takich czytelników wybujała zdolność do obrażania się w cudzym imieniu, nawet w imieniu osób fikcyjnych."
więcejJa nie potrzebuję większej zachęty, żeby zagłębić się w purenonsensowe, acz genialne teksty Stanisława...
Szczególnie polecam osobom dobrze zaznajomionym z językiem angielskim.
Pokaż mimo toPrzezabawna książka, która utwierdziła mnie w przekonaniu o niezwykłym geniuszu Stanisława Barańczaka. Polecam!
Pokaż mimo toWszystko, co napiszę, zabrzmi jak żałosny panegiryk, stwierdzę więc tylko: jakim cudem ten człowiek nie dostał Nobla?!
Pokaż mimo toAbsolutne objawienie. To, co Barańczak wyrabia z literami, słowami i językiem w ogóle jest doprawdy zachwycające.
Pokaż mimo toW zasadzie nie powinnam się jej oznaczać jako "przeczytane", bo co jakiś czas zaglądam od nowa i kartkuję, czytając z niezmiennym rozbawieniem i podziwem. Zawsze poprawia humor.
Pokaż mimo toPo prostu rewolucja w moim myśleniu o poezji. Aż mnie korci, żeby napisać "Fantastyczna zabawa!", ale wolę dozować emocje. Doprawdy, jako zwykłemu śmiertelnikowi, do głowy by mi nie przyszło co można zrobić ze słowami.
więcejNie rozumiem tylko, dlaczego nie ma tej pozycji w kanonie. Gdybyśmy od dziecka uczyli takiego podejścia do poezji, o ileż więcej świadomości literackiej...