Pegaz zdębiał

1995-01-01
Agora
poezja
2017-11-29

Zbiór purenonsenownych łamańców językowych jest zabawny, ale to wszystko jakieś wysilone; w tej dziedzinie zdecydowanie wolę Tuwima i Słonimskiego.

Barańczak. Nic więcej nie trzeba mówić. Właściwie za recenzję mogłoby robić nagranie salw śmiechu tudzież nieudanie tłumionych parsków spod kołdry (żeby nie budzić osoby śpiącej obok). Napiszę tylko, że czytałem najnowsze wydanie Agory, zredagowane przez Joannę Szczęsną, z obfitym wstępem, dwoma czy trzema dodatkowymi rozdziałami i notami redaktorskimi po każdym rozdziale....

Dawkowalam sobie tego Baranczaka pomalutku, aptekarskimi dawkami,w podziwie, ze ktos tak po polsku potrafi.

"Czytelnicy i Czytelniczki Pozbawieni Kompletnie Poczucia Humoru proszeni są o nieczytanie tej książki, ponieważ odwrotną stroną braku poczucia humoru jest zwykle u takich czytelników wybujała zdolność do obrażania się w cudzym imieniu, nawet w imieniu osób fikcyjnych."

Ja nie potrzebuję większej zachęty, żeby zagłębić się w purenonsensowe, acz genialne teksty Stanisława...

Szczególnie polecam osobom dobrze zaznajomionym z językiem angielskim.

Przezabawna książka, która utwierdziła mnie w przekonaniu o niezwykłym geniuszu Stanisława Barańczaka. Polecam!

Wszystko, co napiszę, zabrzmi jak żałosny panegiryk, stwierdzę więc tylko: jakim cudem ten człowiek nie dostał Nobla?!

Absolutne objawienie. To, co Barańczak wyrabia z literami, słowami i językiem w ogóle jest doprawdy zachwycające.

W zasadzie nie powinnam się jej oznaczać jako "przeczytane", bo co jakiś czas zaglądam od nowa i kartkuję, czytając z niezmiennym rozbawieniem i podziwem. Zawsze poprawia humor.

Po prostu rewolucja w moim myśleniu o poezji. Aż mnie korci, żeby napisać "Fantastyczna zabawa!", ale wolę dozować emocje. Doprawdy, jako zwykłemu śmiertelnikowi, do głowy by mi nie przyszło co można zrobić ze słowami.
Nie rozumiem tylko, dlaczego nie ma tej pozycji w kanonie. Gdybyśmy od dziecka uczyli takiego podejścia do poezji, o ileż więcej świadomości literackiej...

Dyskusje

• Chcę w prezencie
  • Poezja
  • Literatura polska
  • Literatura polska
  • 2018
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Pegaz zdębiał