Tablica z Macondo. Osiemnaście prób wytłumaczenia, po co i dlaczego się pisze

- Kategoria:
- publicystyka literacka, eseje
- Wydawnictwo:
- a5
- Data wydania:
- 2018-10-25
- Data 1. wyd. pol.:
- 1990-01-01
- Liczba stron:
- 320
- Czas czytania
- 5 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788365614186
Nowe wydanie legendarnego zbioru szkiców Stanisława Barańczaka.
Opublikowana w Londynie w 1990 roku książka zawiera m.in. tekst „E. E., przybysz z innego świata”, czyli klasyczny szkic o doświadczeniu emigracji, eseje poświęcone Schulzowi i Norwidowi, piękną interpretację wiersza Zbigniewa Herberta „Pan Cogito o cnocie”, nie mówiąc już o szeregu tekstów poświęconych przekładom, odsłaniających niezwykle wyrafinowany warsztat tłumacza. Jest w tej książce, a przede wszystkim w tytułowym szkicu coś na kształt testamentu jej twórcy.
Książka została opatrzona posłowiem Joanny Szczęsnej.
To, co chcę przez to powiedzieć, sprowadza się do prostego stwierdzenia: tablica ON JEST jest nie tylko wyznaniem wiary, ale i poetyką normatywną. Nie tylko westchnieniem ulgi po znalezieniu punktu oparcia, ale i deklaracją powinności, „prywatnych obowiązków”, które poeta musi sobie w pisaniu narzucać – nie z masochizmu, nie z tradycjonalizmu, i nie dlatego, że tak mu każe jakaś przelotna doktryna, ale ponieważ jest to po prostu w jego własnym interesie. Dyscyplina zwięzłości/wieloznaczności to koło ratunkowe, bez którego poecie grozi utonięcie w oceanie bełkotu.
Stanisław Barańczak
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Cytaty
Pisanie wierszy jest w samej rzeczy perwersją. A radość pisania - nader perwersyjną przyjemnością.
OPINIE i DYSKUSJE
Porywać się na recenzję Barańczaka to tak, jakby próbować krytykować logiczny wywód członka Mensy, będąc wioskowym głupkiem. I na tym powinienem zakończyć ten tekst. Ale ja przecie wioskowym głupkiem jestem!
więcej Pokaż mimo toTakim cwanym głupkiem, co to całkiem nieźle umie się kamuflować. Mimikra utkana z grafomańskiej elokwencji. Wymyśliłem więc: chwalił jeno będę. Barańczak mistrzem...
Pozycja obowiązkowa dla językowych wrażliwców i aktywnych kontestatorów rzeczywistości pisanej. Eseistyka najwyższej próby.
Pokaż mimo toEseje pięknie napisane, wcale nie akademickim językiem, ale nazwisko mówi samo za siebie. Warto przybliżyć sobie kwestie zawiłości tłumaczeń,poznać bogaty świat literatury z innego spojrzenia. A może sięgnąć do poezji autorów,o których pisze Stanisław Barańczak?
Pokaż mimo toChwilami męczące. Ale być na mękach u Barańczaka to trochę tak jakby osobiście dręczył nas jakiś dyktator. Boli, ale jednak zaszczyt.
Pokaż mimo toMoże faktycznie momentami Barańczak jest dla mnie zbyt trudny, ale cóż z tego! Przecież to bez dwóch zdań genialny człowiek! Zawsze, czytając jego książki, jestem pod wrażeniem jego ogromnej erudycji i obeznania w temacie literatury i językoznawstwa. Najbardziej podobały mi się ostatnie eseje, ale cała książka jest cudowna.
Pokaż mimo toAbsolutnie obowiązkowe dzieło do przeczytania, zanim kto się do pisana rzuca, albo pisaniem na pisanie odpowiada...
Pokaż mimo toNawet, jeżeli nigdy się nie sięgnie po szkice Barańczaka, kontekst, w jakim stawia Márquesowskie Macondo ściąga umysł w dwie wąskie kreski: czy poezja - albo nawet spoglądając szerzej - literatura jest naszą własną tablicą, tym, co podsumowuje dokonania ludzkości? Albo wreszcie czymś, czego nie można, nie ma się prawa zapomnieć?
więcej Pokaż mimo toWarto wspomnieć, że eseje z "Tablicy..."...
Po "Tablicę z Macondo" sięgnęłam dzięki mojemu wykładowcy od literaturoznawstwa. Barańczaka wspominał on niejednokrotnie podczas swoich wykładów, toteż niedługo zajęło mi dojście do wniosku, że mistrz mojego mistrza jest i moim mistrzem... Tak więc sięgnęłam po zbiór esejów Barańczaka - i nie rozczarowałam się.
więcej Pokaż mimo to"Tablica z Macondo" zawiera w sobie osiemnaście prac w zakresie...