Tablica z Macondo. Osiemnaście prób wytłumaczenia, po co i dlaczego się pisze

Stanisław Barańczak Wydawnictwo: a5 publicystyka literacka, eseje
2018-10-25
1990-01-01
a5
publicystyka literacka, eseje
2018-10-25

Pozycja obowiązkowa dla językowych wrażliwców i aktywnych kontestatorów rzeczywistości pisanej. Eseistyka najwyższej próby.

Eseje pięknie napisane, wcale nie akademickim językiem, ale nazwisko mówi samo za siebie. Warto przybliżyć sobie kwestie zawiłości tłumaczeń,poznać bogaty świat literatury z innego spojrzenia. A może sięgnąć do poezji autorów,o których pisze Stanisław Barańczak?

Chwilami męczące. Ale być na mękach u Barańczaka to trochę tak jakby osobiście dręczył nas jakiś dyktator. Boli, ale jednak zaszczyt.

Może faktycznie momentami Barańczak jest dla mnie zbyt trudny, ale cóż z tego! Przecież to bez dwóch zdań genialny człowiek! Zawsze, czytając jego książki, jestem pod wrażeniem jego ogromnej erudycji i obeznania w temacie literatury i językoznawstwa. Najbardziej podobały mi się ostatnie eseje, ale cała książka jest cudowna.

Absolutnie obowiązkowe dzieło do przeczytania, zanim kto się do pisana rzuca, albo pisaniem na pisanie odpowiada...

Nawet, jeżeli nigdy się nie sięgnie po szkice Barańczaka, kontekst, w jakim stawia Márquesowskie Macondo ściąga umysł w dwie wąskie kreski: czy poezja - albo nawet spoglądając szerzej - literatura jest naszą własną tablicą, tym, co podsumowuje dokonania ludzkości? Albo wreszcie czymś, czego nie można, nie ma się prawa zapomnieć?

Warto wspomnieć, że eseje z "Tablicy..."...

Po "Tablicę z Macondo" sięgnęłam dzięki mojemu wykładowcy od literaturoznawstwa. Barańczaka wspominał on niejednokrotnie podczas swoich wykładów, toteż niedługo zajęło mi dojście do wniosku, że mistrz mojego mistrza jest i moim mistrzem... Tak więc sięgnęłam po zbiór esejów Barańczaka - i nie rozczarowałam się.
"Tablica z Macondo" zawiera w sobie osiemnaście prac w zakresie...

Dyskusje

• Literatura polska
  • Eseistyka
  • Niedoczytane
  • Literatura polska
  • W mojej biblioteczce
więcej mniej

Stanisław Barańczak Tablica z Macondo. Osiemnaście prób wytłumaczenia, po co i dlaczego się pisze Zobacz więcej