Sigalin. Towarzysz odbudowy

Okładka książki Sigalin. Towarzysz odbudowy Andrzej Skalimowski
Okładka książki Sigalin. Towarzysz odbudowy
Andrzej Skalimowski Wydawnictwo: Czarne Seria: Biografie biografia, autobiografia, pamiętnik
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Biografie
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2023-05-24
Data 1. wyd. pol.:
2018-11-28
Język:
polski
ISBN:
9788381916950
Tagi:
literatura polska wspomnienia
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pisać. Rozmowy o książkach Piotr Ambroziewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Maciej Bernatt-Reszczyński, Artur Boratczuk, Jerzy Wojciech Borejsza, Natalia Budzyńska, Kamil Całus, Wojciech Chmielewski, Paweł Chojnacki, Daria Czarnecka, Małgorzata Czyńska, Rafał Dajbor, Piotr Dobrowolski, Krzysztof Drozdowski, Agnieszka Frączek, Piotr Gajdziński, Barbara Gawryluk, Dorota Hartwich, Wacław Holewiński, Marcin Jacoby, Andrzej Jankowski, Elżbieta Jodko-Kula, Grzegorz Kalinowski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Marcin Kozioł, Joanna Kuciel-Frydryszak, Karolina Kuszyk, Cezary Łazarewicz, Magda Louis, Marcin Ludwicki, Nina Majewska-Brown, Agata Maksimowska, Ewa Małkowska-Bieniek, Anna Mateja, Anna Mieszkowska, Anna Milewska, Katarzyna Miller, Krystyna Mirek, Jarosław Molenda, Ewa Ornacka, Adam Pękalski, Jan Krzysztof Piasecki, Renata Piątkowska, Krzysztof Potaczała, Małgorzata Rejmer, Alek Rogoziński, Zbigniew Rokita, Dominik Rutkowski, Beata Sabała-Zielińska, Anna Sakowicz, Andrzej Skalimowski, Małgorzata Strzałkowska, Justyna Suchecka, Mariusz Surosz, Anna Synoradzka-Demadre, Piotr Szarota, Joanna Szyndler, Anna Tomiak, Mariusz Urbanek, Wojciech Widłak, Violetta Wiernicka, Marcin Wilk, Janusz Leon Wiśniewski, Mirosław Wlekły, Daniel Wyszogrodzki, Andrzej Zbrożek, Robert Ziębiński, Bartosz Żurawiecki
Ocena 7,1
Pisać. Rozmowy... Piotr Ambroziewicz,...
Okładka książki Miejsca trudne - transdyscyplinarny model badań. O przestrzeni placu Piłsudskiego i placu Defilad Marek Budzyński, Krystyna Ilmurzyńska, Bohdan Jałowiecki, Anna Kronenberg, Ryszard Mączewski, Krzysztof Mordyński, Dawid Maria Osiński, Jacek Paulinek, Igor Piotrowski, Andrzej Skalimowski, Bolesław Stelmach, Wojciech Tomasik, Zbigniew Tucholski, Aleksandra Wójtowicz
Ocena 0,0
Miejsca trudne... Marek Budzyński, Kr...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
63 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
955
868

Na półkach:

„Jeśli danym jest urbaniście oglądać realizację planów, w których opracowaniu uczestniczy – poznaje smak tworzenia. Jeśli danym mu jest ponadto w tej realizacji brać bezpośredni udział – staje się to dla niego sensem życia. Poznałem smak tworzenia. Posiadłem sens życia, uważam, że to uśmiech losu”.

Uczyłem się kiedyś historii architektury, więc nazwiska: Knothe, Jankowski, Sigalin, Stępiński, nie były mi obce. Wiedziałem, o kim napisał książkę Andrzej Skalimowski, historyk specjalizujący się w historii architektury, pracujący w Instytucie Historii Nauki PAN, ale interesowało mnie, jak to zrobił.

Opowieść o Sigalinie, najsłynniejszym architekcie Warszawy, zaczyna się od jego babki (a nawet odrobinę wcześniej). Klaudia Sigalina zajmowała się produkcją i sprzedażą zdrowotnych kefirów. W książce znaleźć można zdjęcie eleganckiego stoiska z kefirami Sigalinów w Ogrodzie Saskim, a taka lokalizacja świadczyła o powodzeniu rodzinnego biznesu. W każdym razie wystarczyło, by solidnie wykształcić sześcioro dzieci.

W młodości Józef Sigalin zainteresował się ruchem lewicowym, był nawet przez pewien czas członkiem Komunistycznej Partii Polski. Jego dwaj bracia zginęli w Rosji Radzieckiej, a matka i siostra w obozie w Treblince.
Podczas wojny przebywał w ZSRR; próbował wstąpić do armii Andersa, ale ze względu na żydowskie pochodzenie i romans z KPP, nie przyjęli go. W takim razie podjął służbę w Armii Czerwonej, a następnie w Dywizji Kościuszkowskiej. Był członkiem Związku Patriotów Polskich, pracował dla PKWN w Biurze Planowania i Odbudowy. Po zakończeniu wojny dokończył studia architektoniczne; obronił dyplom u prof. Jana Zachwatowicza.

Józef Sigalin projektował i/lub nadzorował budowę Trasy W-Z, MDM (Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej),Trasy Łazienkowskiej. Mostu Poniatowskiego, odbudowę Starówki, trasy Starzyńskiego, Wybrzeża Szczecińskiego i Helskiego oraz mnóstwa innych obiektów i rozwiązań architektoniczno-urbanistycznych, przez czterdzieści lat. Przez pewien czas plotkowano, że był budowniczym Pałacu Kultury i Nauki, ale to akurat nie jest prawdą. Owszem, był pełnomocnikiem ds. budowy Pałacu Kultury i Nauki, ale tylko formalnie, bo w rzeczywistości budowę nadzorował inny architekt, Janczewski.

Główny architekt Warszawy mógł zrobić karierę polityczną. Miał układy, znajomości, znakomity dla takich celów życiorys, zdolności i predyspozycje, ale nie chciał. Pragnął być architektem, a nie aparatczykiem.

Książka zawiera wiele reprodukcji zdjęć, także z rodzinnego albumu Sigalinów, niepublikowane dotąd dokumenty oraz relacje osób trzecich. Jest to biografia bardzo rzetelna, jeśli Skalimowski nie wie czegoś na pewno, nie dysponuje dowodami, to raczej nie spekuluje. Czegoś mi tu jednak zabrakło – jest to biografia ideowca, członka partii (KPP, PPR, PZPR) i architekta, ale w niewielkim tylko stopniu zwykłego człowieka z jego marzeniami, planami, uczuciami, wątpliwościami. I nie, nie jest to lektura porywająca, a chyba mogła taka być.

„Jeśli danym jest urbaniście oglądać realizację planów, w których opracowaniu uczestniczy – poznaje smak tworzenia. Jeśli danym mu jest ponadto w tej realizacji brać bezpośredni udział – staje się to dla niego sensem życia. Poznałem smak tworzenia. Posiadłem sens życia, uważam, że to uśmiech losu”.

Uczyłem się kiedyś historii architektury, więc nazwiska: Knothe, Jankowski,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
617
294

Na półkach:

Nieco zbyt esencjonalna i skrótowa, pod koniec traci werwę i nieco nuży. Napisana ładnym językiem. Autor miał dostęp do unikalnych rękopisów Sigalina, cytyje też dużo źródeł. Dla miłośników varsavianistyki lektura obowiązkowa.

Nieco zbyt esencjonalna i skrótowa, pod koniec traci werwę i nieco nuży. Napisana ładnym językiem. Autor miał dostęp do unikalnych rękopisów Sigalina, cytyje też dużo źródeł. Dla miłośników varsavianistyki lektura obowiązkowa.

Pokaż mimo to

avatar
290
286

Na półkach:

Szczerze mówiąc, po tytule spodziewałam się, że będzie głównie o odbudowie Warszawy i męczyły mnie początkowe rozdziały o rodzinie i przedwojennej historii Sigalina. Natomiast odkąd rozpoczyna się historia budowy trasy W-Z, MDM, odbudowy Starego Miasta, budowy Pałacu Kultury - jest bardzo ciekawie. Sigalin jest przedstawiony obiektywnie, a całość doskonale udokumentowana. Polecam wszystkim, których interesuje powojenna historia Warszawy.

Szczerze mówiąc, po tytule spodziewałam się, że będzie głównie o odbudowie Warszawy i męczyły mnie początkowe rozdziały o rodzinie i przedwojennej historii Sigalina. Natomiast odkąd rozpoczyna się historia budowy trasy W-Z, MDM, odbudowy Starego Miasta, budowy Pałacu Kultury - jest bardzo ciekawie. Sigalin jest przedstawiony obiektywnie, a całość doskonale udokumentowana....

więcej Pokaż mimo to

avatar
77
37

Na półkach:

Książka. Oparta jest na wielu źródłach. Bardzo wiele można się z niej dowiedzieć. Autor Andrzej Skalimowski nie ocenia Sigalina jest maksymalnie obiektywny.
Sigalin był bardzo pracowity. Na urlopie już po odsunięciu od stanowisk zrobili spis swoich zajęć. Przez 20 dni przeczytał 7 książek w tym książkę Iwaszkiewicza o Chopinie. Przemyślał i opracował 12 spraw, wycieczkował 9 razy, korespondował: napisał 7 listów i 29 kartek. Imponujące.
Patriotyzm Sigalina to patriotyzm "wściekłego napięcia i wkładu pracy". Jak sam oceniał swoją pracę Sigalin. To stałe poczucie, że jego wiedza i umiejętności muszą być wykorzystane dla Warszawy. To patriotyzm mało doceniany u nas. No i wspaniały tekst Sigalina na końcu książki. O sensie życia, smaku tworzenia.
„Jeśli danym jest urbaniście oglądać realizuję planów, w których opracowaniu uczestniczy – poznaje smak tworzenia. Jeśli danym mu jest ponadto w tej realizacji brać bezpośredni udział- staje się to dla niego sensem życia. Poznałem smak tworzenia. Posiadłem sens życia, uważam, że to uśmiech losu.”
Sens życia , smak tworzenia, realizacja planów te słowa powtarzane po kilka razy. Takie zdanie mógł by napisać Jarosław Iwaszkiewicz w swojej książce i mogła by je mówić postać stworzona przez niego.
Należy się Sigalinowi ulica w Warszawie był jej oddany, był jej architektem, urbanistą i razem z innymi pracownikami Bosu odbudował Warszawę a był to cud organizacji i pracy.

Książka. Oparta jest na wielu źródłach. Bardzo wiele można się z niej dowiedzieć. Autor Andrzej Skalimowski nie ocenia Sigalina jest maksymalnie obiektywny.
Sigalin był bardzo pracowity. Na urlopie już po odsunięciu od stanowisk zrobili spis swoich zajęć. Przez 20 dni przeczytał 7 książek w tym książkę Iwaszkiewicza o Chopinie. Przemyślał i opracował 12 spraw,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
469
274

Na półkach: ,

Po książkę Andrzeja Skalimowskiego sięgnąłem po lekturze fascynującej opowieści o losach odbudowy Warszawy spisanej przez G.Piątka w „Najlepszym Mieście Świata”. Józef Sigalin pojawiał się tam w kontekście BOS-u i od razu wiadomym było, że była to postać niejednoznaczna. Budował Warszawę przez kilkadziesiąt lat, to to on trzymał w dłoniach wszystkie sznurki i za wszystkie pociągał: począwszy od Trasy W-Z, MDM-u i Starówki po Pałacu Kultury i Nauki. Idealna postać na biografię.
Mój kłopot z książką Andrzeja Skalimowskiego polega na tym, że przyczepić się mogę tylko do tego, że za mało w niej było o Sigalinie-człowieku, a wystarczająco o Sigalinie-komuniście, architekcie, urbaniście i ideowcu. Mam przed oczyma obraz szczerze zaangażowanego w socjalistyczną ideologię urzędnika, wiernie trwającego przy Stalinie i Bierucie, walczącego o odbudowę stolicy, który z podwiniętymi rękawami białej koszuli, przemawiał do rozlewającego się przed nim morza robotników, rozmawiał z majstrami, jeździł na budowy i uważnie doglądał, jak stolica wstawała z gruzów. Jednak nie czyni to z Sigalina zaślepionego władzą i przydzielanymi mu – często i bez jego zgody – kolejnymi coraz to wyższymi stanowiskami, biurokratą. W „Towarzyszu odbudowy” znajdujemy postać łagodnego, autentycznie przekonanego o wyższości ideologii, komunisty, którego marzenia o pięknej Warszawie, umajone socjalistycznymi sloganami, ziściły się, a w jakiej części pozostały nie spełnione, jak kolejne modele dzielnic, ukryte na strychu Pałacu pod Blachą. Jego życie prywatne zniknęło zaś gdzieś między kartami książki; dowiadujemy się o nim niewiele.
Książkę Skalimowskiego czyta się z wypiekami na twarzy, bo „walka” z ruinami, z niepochlebnymi opiniami o BOS-ie i pracujących tam ludziach, ciągłe potyczki z najwyższą władzą, która jednego dnia chwali, drugiego strąca z piedestału, są same w sobie porywające. Sigalin jest bohaterem, który posiadł wyjątkową zdolność lawirowania między meandrami nieustająco zmieniających się planów, wytycznych i rozporządzeń. Skalimowski drobiazgowo obrazuje jego drogę na szczyt i dyskretne odsunięcie na dalszy tor.
Wartością dodaną jest to, iż autorowi udało się dotrzeć do dotąd niepublikowanych dokumentów (wspomnień) spisanych ręką Józefa Sigalina. Książka zaś zaczyna się historią o… kefirze.
Polecam!

Po książkę Andrzeja Skalimowskiego sięgnąłem po lekturze fascynującej opowieści o losach odbudowy Warszawy spisanej przez G.Piątka w „Najlepszym Mieście Świata”. Józef Sigalin pojawiał się tam w kontekście BOS-u i od razu wiadomym było, że była to postać niejednoznaczna. Budował Warszawę przez kilkadziesiąt lat, to to on trzymał w dłoniach wszystkie sznurki i za wszystkie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
267
201

Na półkach: , , , , , , , ,

Bardzo fajnie napisana biografia jednej z ważniejszych osób w powojennej Warszawie. Temat trudny jak trudna jest biografia Józefa Sigalina i powojenna historia Warszawy. Warto przeczyć, zęby zrozumieć dlaczego w mieście wiele rzeczy wygląda jak wygląda.

Bardzo fajnie napisana biografia jednej z ważniejszych osób w powojennej Warszawie. Temat trudny jak trudna jest biografia Józefa Sigalina i powojenna historia Warszawy. Warto przeczyć, zęby zrozumieć dlaczego w mieście wiele rzeczy wygląda jak wygląda.

Pokaż mimo to

avatar
147
120

Na półkach:

Przyjemnie się czyta.

Przyjemnie się czyta.

Pokaż mimo to

avatar
206
84

Na półkach:

Świetnie udokumentowana i dobrze napisana. Warto przeczytać jeśli interesuje nas historia PRL, architektura, Warszawa czy historia polskich Żydów.

Świetnie udokumentowana i dobrze napisana. Warto przeczytać jeśli interesuje nas historia PRL, architektura, Warszawa czy historia polskich Żydów.

Pokaż mimo to

avatar
391
73

Na półkach:

To nie jest książka tylko o Sigalinie ale także o dziejach odbudowy Warszawy i środowisku powojennych architektów. Zamierzenie autora - aby nie postrzegać Sigalina jako postać czarno-białą - udało się.

To nie jest książka tylko o Sigalinie ale także o dziejach odbudowy Warszawy i środowisku powojennych architektów. Zamierzenie autora - aby nie postrzegać Sigalina jako postać czarno-białą - udało się.

Pokaż mimo to

avatar
634
216

Na półkach:

Ciekawe są biografie osób mniej znanych, dlatego pierwsze rozdziały książki mocno wciągają i poruszają. Niestety czasy powojenne już trudno nazwać biografią, a raczej opisem kolejnych etapów odbudowy Warszawy.

Ciekawe są biografie osób mniej znanych, dlatego pierwsze rozdziały książki mocno wciągają i poruszają. Niestety czasy powojenne już trudno nazwać biografią, a raczej opisem kolejnych etapów odbudowy Warszawy.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    140
  • Przeczytane
    82
  • Posiadam
    27
  • 2019
    5
  • Teraz czytam
    5
  • Varsaviana
    4
  • 2022
    2
  • Przeczytane w 2019
    2
  • Historia
    2
  • Biografie, listy, wspomnienia
    2

Cytaty

Więcej
Andrzej Skalimowski Sigalin. Towarzysz odbudowy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także