Alcatraz vs. the Evil Librarians

Cykl: Alcatraz kontra Bibliotekarze (tom 1)
Alcatraz, bibliotekarze
angielski
Karolina

Pierwszy tom cyklu dla nastolatków autorstwa Brandona Sandersona, o Alcatrazie Smedry, nastoletnim potomku rodziny stawiającej opór kultowi złych Bibliotekarzy, którzy z ukrycia sterują światem.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: https://brandonsanderson.com

Łędina | 2018-03-04

"Alcatraz kontra Bibliotekarze: Piasek Raszida", to pierwsza z sześciu części serii, kierowanej do młodszego grona odbiorców, napisanej przez Brandona Sandersona.

Brandon Sanderson - amerykański pisarz fantasy i science-fiction. Urodził się w Lincoln, w stanie Nebraska. Jako dziecko uwielbiał książki, ale w latach szkolnych, prędko stracił nimi zainteresowanie. Aż do chwili, jak jeden z nauczycieli podarował mu egzemplarz "Dragonsbane", autorstwa Barbary Hambly. Ta lektura okazała się dla niego pierwszym krokiem na drodze do stania się pisarzem. Rozpaliła w nim zainteresowanie fantastyką. Pod jego nazwiskiem powstało już dwadzieścia sześć książek. Autor ma kontakt z najpopularniejszymi pisarzami, takimi jak George R. R. Martin, Brent Weeks lub Patrick Rothfuss. Aktualnie wraz z żoną, mieszka w małej miejscowości American Fork w Utah.

Maciej Kowalik – aktor głosowy i filmowy, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Dubbingował wiele filmów, w szczególności dla...

Autor po raz kolejny mnie zaskoczył swoją pomysłowością. Stworzył przyjemną książkę dla dzieci i młodzieży, dla dorosłych też, bo czemu i nie? Każdy ma w sobie coś z dziecka, każdy kiedyś chciał być niezwykły i przeżywać niesamowite przygody. A jeśli tak nie jest i uważacie, że najważniejsze w życiu to zabawa w dorosłego i wmawianie sobie, że magia nie istnieje, to pewnie wina Bibliotekarzy! (jeśli nie wiecie o co chodzi, to musicie przeczytać tę książkę ;)).

Alcatraz jest chłopcem, który trafia ciągle do nowych rodzin zastępczych, nigdzie nie może zagrzać miejsca na dłużej, gdyż posiada niezwykły talent – psucie i niszczenie większości rzeczy, których się dotknie. Całe jego życie odmienia się w dniu jego trzynastych urodzin, kiedy to dostaje dziwny prezent, a dzień później poznaje swojego dziadka (prawdziwego).

Tak, tak, trochę to trąci Harrym Potterem i wieloma innymi książkami, gdzie to niby zwykły dzieciak nagle dowiaduje się, że wcale nie jest taki zwykły i całe jego życie...

Magnis | 2017-09-02
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Piasek Raszida to pierwszy tom cyklu Brandona Sandersona i pierwsza książka autora, którą przeczytałem. Nie miałem dotychczas okazji do zapoznania się z jego twórczością. Czytałem pozytywne opinie brzmiące ciekawie i zastanawiałem nad sięgnięciem po jego książki. Piasek Raszida wpadł mi w ręce podczas przeglądania półek do wypożyczenia i postanowiłem zacząć swoją przygodę właśnie od niej.
Alcatraz Smerdy to zwykły nastolatek mający sporego pecha do rodzin zastępczych. Nigdzie nie zagrzewa na dłużej miejsca i co rusz trafia do kolejnej rodziny. W trzynaste urodziny dostaje paczkę od nieżyjących rodziców, a w niej woreczek z wydającym się na początku zwykłym piaskiem. W ten sposób zostaje wplątany w walkę z Bibliotekarzami i poznaje prawdę o sobie oraz swojej rodzinie. Kradzież piasku przez Bibliotekarzy to początek wielkiej przygody Alcatraza i zarazem musi powstrzymać ich, aby nie przejęli całkowitej władzy nad światem, uzbrojony w okulary i pewien talent do bycia ofiarą...

Angelic | 2017-09-21
Przeczytana: 21 września 2017

Kiedy natrafiłam na opis książek Brandona Sandersona z serii Alcatraz kontra Bibliotekarze, pomyślałam sobie, że może to być ciekawa, lekka odskocznia od poważniejszych powieści. Jako, że opcja ebooka była niedostępna, zaopatrzyłam się w wersję papierową. Powiem szczerze, że jestem pozytywnie zaskoczona.

Autor przez całą powieść wprowadza Nas w świat magiczny, który istnieje tuż za rogiem, ale poprzez wielowiekowy spisek bibliotekarzy, nie mamy o nim pojęcia, żyjąc w błogiej (bardziej lub mniej) nieświadomości. Akcja przerywana jest humorystycznymi wstawkami autora piszącego w pierwszej osobie i mającymi 'zdenerwować' czytelnika, ale są napisane tak przemyślanie, że nie psują odbioru posuwającej się akcji. Szczerze uśmiałam się kilka razy, przede wszystkim przy wykorzystaniu dość niecodziennych zdolności bohaterów, którzy ratują sytuację poprzez spóźnianie się na wydarzenia bądź psucie przedmiotów. Całości dopełniają wspaniałe ilustracje, umilające odbiór.
Zdecydowanie polecam...

Meggie | 2017-03-08

Alcatraz Smedry to chłopiec, który sieje wokół siebie zamęt. Psuje wszystko, czego się dotknie, nic mu nie wychodzi dobrze, przez co nie wzbudza za wiele sympatii. Nietypowy prezent, który otrzymuje na trzynaste urodziny wzbudza konsternację. Niepozorny woreczek z piaskiem okazuje się mieć dużą wagę i niestety od razu zostaje skradziony. Alcatraz musi go odzyskać, stając przeciwko Bibliotekarzom. Tak, wiem, że to brzmi dziwnie, ale tak w rzeczywistości jest. Jego rodzina od lat walczy z tą organizacją. Czy z takim szczęściem do katastrof można cokolwiek dobrego osiągnąć? Do czego służy Piasek Raszida?

Brandon Sanderson – autor fantasy, którego książki są dobrze znane miłośnikom tego gatunku literackiego. Jego twórczość osiągnęła dużą popularność. Lubi filmy science fiction, jeść popcorn a także kozi ser.

W książce tej zadziwia od początku wiele elementów. Zacznę od samej notki na temat autora, z której to wynika, że cała ta zagadkowa historia wpisana jest w jego życiorys, gdyż...

DomowaKsięgarnia | 2017-07-15

Piasek Raszida to świetna propozycja czytelnicza dla naszych nieco większych dzieci.

Książka obfituje w niebanalne pomysły na fabułę, a głównym bohaterem jest najbardziej uroczy pod słońcem… fajtłapa.

Nasz bohater to sprawiający kłopoty nastolatek, który nagle musi wykonać misję ratującą świat. Muszę przyznać, że autor ma talent. Przygody chłopca o imieniu Alcatraz zatopią w książce dzieciaki na długie godziny.

więcej na: domowaksiegarnia.blogspot.com

Yevoni | 2017-06-27
Na półkach: Przeczytane, Fantasy, 2017
Przeczytana: 27 czerwca 2017

Wszem i wobec oświadczam, że wszelkie treści zawarte w tej książce są wierutnym kłamstwem. Alcatraz Smedry aka Brandon Sanderson wyssał całą opowieść z palca.

Nie istnieje żaden nowy kontynent Wolnych Królestw. Dinozaury nie są żywe a już tym bardziej nie ma na świecie okulatorów. Nie ma technologi "silimatycznej" niby wyższej od stworzonej przez nas ani dziwnych stopów szkła. Szkło to szkło!

Bibliotekarze, uczulam na tę książkę i radzę dobrze się jej przyjrzeć.
Pana Alcatraza natomiast radzę odszukać czym prędzej i postawić do odpowiedzialności za własny tekst.

To mówiłam ja!
Yevoni, Członkini Klubu Bibliotekarskiego.

elenkaa | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2017/02/211-alcatraz-kontra-bibliotekarze.html

Myślę, że większość ludzi kojarzy serię filmów oraz serial "Bibliotekarze", w których to, w wielkim skrócie, bibliotekarze ratują świat. Zresztą chyba wszystkim czytelnikom słowo "bibliotekarz" kojarzy się zdecydowanie pozytywnie. Jednak Brandon Sanderson pokazuje tych ludzi w nieco innym świetle - jako rządnych władzy i pragnących zapanować nad całym światem. Jak mu to wyszło?

Alcatraz Smedry to trzynastoletni chłopiec, który jest sierotą ciągle trafiającym do różnych domów zastępczych. Ma wyjątkowy talent (to dobre słowo w przypadku tej książki) do psucia prawie wszystkiego, co wpadnie w jego ręce (przede wszystkim są to klamki) lub niszczenia, choć sam uważa, że to bardzo nieodpowiednie słowo. Po niefortunnym zdarzeniu, jakim jest spalenie części kuchni jego zastępczych rodziców, Alcatraz oczekuje na przybycie osoby, która zabierze go do kolejnego...

Hrosskar | 2017-02-25
Przeczytana: 23 lutego 2017

Blisko trzy lata temu, zaryzykowałem i kupiłem bardzo chwaloną Drogę Królów Brandona Sandersona - wówczas mało znanego w Polsce autora fantasy. Nie spodziewałem się, że w ten sposób rozpocznie się moja wielka przygoda z twórczością tegoż autora, a na premierę kolejnych jego książek, będę czekał z niecierpliwością. Sanderson tworzy powieści w zdecydowanej większości dla młodzieży, lecz na swoim koncie ma również kilka dla nieco młodszych czytelników. Choć zazwyczaj stronię od podobnych pozycji, to postanowiłem również i tym razem się skusić i sięgnąłem po pierwszy tom serii Alcatraz kontra Bibliotekarze.

Piasek Raszida, opowiada o Alcatrazie Smedry'm, który co chwila przenosi się od jednych rodziców zastępczych, do drugich - wszystko przez jego talent do psucia dosłownie wszystkiego wokół siebie. Na trzynaste urodziny otrzymuje przesyłkę, zawierającą spadek po rodzicach, a w niej zwyczajny woreczek z piaskiem - nic specjalnego. Szybko jednak okazuje się, że nie jest on taki...

Tibora | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017

Zabawna historia dla młodszych czytelników.

Multum odniesień i inspiracji, a także baaardzo dużo wyjaśniania mechanizmów jakie stosują pisarze, żeby utrzymać zainteresowanie czytelnika (np. moje ukochane zawieszenie akcji na koniec rozdziału żeby czytelnik od razu zaczął czytać kolejny - właśnie tak się tworzy 'page-turner' :D).

Niestety, kolejny raz przekonuję się jak bardzo nie lubię gdy autor zwraca się bezpośrednio do czytelnika.

Wiecie o co mi chodzi co nie?