Tales of the Peculiar

Zbiór baśni towarzyszących bestsellerowej książce Osobliwy dom pani Peregrine zekranizowanej przez Tima Burtona. Osobliwcy istnieli na świecie, zanim pani Peregrine stworzyła dla nich dom. Opowieści zebrane w tym zbiorze są właśnie o nich. Zamożni kanibale, księżniczka o wężowym języku, pierwsza ymbrynka – to tylko niektóre z postaci, które pojawiają się w zaskakujących, błyskotliwych, czasem...

Zamożni kanibale, księżniczka o wężowym języku, pierwsza ymbrynka – to tylko niektóre z postaci, które pojawiają się w zaskakujących, błyskotliwych, czasem zabawnych, a czasem przerażających opowiadaniach składających się na ten tom. Opowieści o osobliwcach z zamierzchłych czasów zebrał i opatrzył komentarzem niewidzialny Millard Nullings, uczony, kolekcjoner wszystkiego, co osobliwe.

źródło opisu: www.mediarodzina.pl

źródło okładki: https://www.facebook.com/mediarodzina/

Trylogia Riggsa ozdabia moją półkę już od dawna, ale oczywiście jeszcze nie zdążyłam jej przeczytać;). Wiem jednak mniej więcej, czego dotyczy, dlatego na szczęście bez trudu odnalazłam się w świecie, przedstawionym w tym przecudownym zbiorku oryginalnych i intrygujących baśni.

Jeśli chodzi o wszelką fantastykę, to jestem w stanie tylko wtedy uwierzyć w wizję stworzoną przez autora, jeśli w tym świecie coś do mnie trafi, coś mnie zauroczy, coś mnie wzruszy i poruszy... Tylko wtedy pokocham tę rzeczywistość, traktując ją jako coś ważnego i bliskiego... Tak właśnie stało się w tym przypadku, od razu coś we mnie zaskoczyło.

Od zawsze lubiłam różne dziwne stwory, dziwolągi, im dziwniejsze, tym lepiej. Cudaki nie akceptowane przez otoczenie... Właśnie tacy są osobliwcy - odrzuceni przez świat ludzi, bez względu na formę, jaką ich osobliwości przybierają. Ludzkość nigdy nie akceptowała inności, nie rozumiała jej. Nic więc dziwnego, że osobliwcy wzbudzają nie tylko lęk, ale i...

Aleksandra | 2018-01-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book

"Baśnie osobliwe" to rewelacyjny dodatek do serii o Pani Peregrine. Historie pełne przede wszystkim magii, ale także smutku, cierpienia, radości, szczęścia, przyjaźni, strachu, przebaczania, odkrywania siebie... Każda z nich niesie jakiś przekaz. W jednych jest on dostrzegalny już na pierwszy rzut oka, w przypadku innych trzeba głębiej zastanowić się nad przesłaniem. Skłaniają do refleksji nad odmiennością i akceptacją. Piękne grafiki stanowią idealny dodatek opowieści.

Zdecydowanie warto po nie sięgnąć!!
Polecam!!

O chłopcu, który potrafił zatrzymać morze - 8
Historia Cuthberta - 8

Wkp | 2017-06-30

OSOBLIWOŚCI DLA NAJMŁODSZYCH

Chociaż trylogia „Osobliwy dom pani Peregrine” dobiegła już końca, jej autor nie zamierza zerwać z wykreowanym przez siebie światem. Tym razem nie kontynuuje losów znanych nam bohaterów, a cofa się w czasie – zarówno jeśli chodzi o okres, w jakim dzieją się opisywane wydarzenia, jak i wiek odbiorcy. „Pani Peregrine” działa się współcześnie (że tak to uproszczę) i dedykowana była młodzieży, „Baśnie” przenoszą nas w zamierzchłą przeszłość i przeznaczone są dla dzieci. Nie zmieniły się tylko dwie rzeczy: interesujące realia i przyjemność, jaka płynie z lektury.

Poznajcie świat Osobliwców od innej strony i przekonajcie się, jak wyglądał przed wiekami. A wszystko za sprawą opowieści, które od dawien dawna czytane są najmłodszym członkom niezwykłej społeczności. Wybrane tu historie to zaledwie część monumentalnego zbioru dziesiątków, a może nawet i setek podobnych bajek, ale doskonale pokazują one czym są „Baśnie osobliwe”, co ze sobą niosą i o czym...

Weronika | 2017-10-01
Przeczytana: 30 września 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ransom Riggs słynie w czytelniczym świecie z trylogii "Osobliwego domu pani Peregrine", która ma wielu wiernych fanów na całym świecie. Ja swoją przygodę z autorem zaczęłam dość nietypowo, bo od dodatku, jakim są "Baśnie osobliwe". Nie jestem w stanie powiedzieć, czy znając historię i świat opisany w "Osobliwym domu..." czerpałabym jeszcze większą radość z lektury, czy może wręcz przeciwnie, opowieści nie zrobiłyby na mnie takiego wrażenia. Wiem jedno - "Baśnie osobliwe" to cudowny zbiór niesamowitych i intrygujących baśni, które zachwycą czytelnika, niezależnie od znajomości świata wykreowanego przez Riggsa.

"Pierwsza ymbrynka nie była kobietą, która umiała zmieniać się w ptaka, lecz ptakiem, który umiał zmieniać się w kobietę. Przyszła na świat w rodzinie krogulców, zaciekłych myśliwych, którzy nie byli zachwyceni tym, że ich siostra w każdej chwili może się zmienić w ciężką, przykutą do ziemi istotę, której nagłe zmiany wielkości wypychały rodzeństwo z gniazda, a dziwne...

Chodząca-Parodia | 2018-03-17
Przeczytana: 16 marca 2018

Znów wróciłam do osobliwego uniwersum- tym razem mogłam zagłębić się w "Baśniach osobliwych".

Jak sama nazwa wskazuje, te baśnie są niezwykle osobliwe. Postaci, które występują w opowiadaniach są, łagodnie rzecz ujmując, bardzo dziwne. Tak samo jak sytuacje, w jakich się znajdują.
Ale to właśnie ich urok- zaskakują, zadziwiają, wywołują skrajne emocje.
Oczywiście to nie byłaby książka Ransoma Riggsa, gdyby nie było w niej czegoś więcej oprócz tekstu. Tym razem osobliwych fotografii jest mniej, ale są za to niezwykle intrygujące rysunki, na które warto zwrócić uwagę.

Baśnie poruszają ważne tematy jak tolerancja, samotność, akceptacja. Ukazują słabości ludzkiego charakteru. To jest ich największy plus- niosą ze sobą przesłanie, mają pewną wartość moralistyczną i dydaktyczną.

Po co czytać swoim dzieciom tradycyjne bajki, skoro można im zaserwować osobliwe baśnie? Ta niezbyt długa książka zafunduje czytelnikom miło spędzone chwile w nastrojowym klimacie. To przyjemna, lekka lektura,...

Northman | 2017-10-23
Przeczytana: 02 października 2017

Osobliwe te baśnie, to prawda... a przez to o ileż ciekawsze od tych klasycznych!

"Osobliwy dom Pani Peregrine" gościł jakiś czas temu w kinach i, jak na każdą klimatyczną produkcję kinową przystało, doczekał się również książkowych pozycji "okołofilmowych". Takich jak ta. Aż nie sposób nie przypomnieć sobie w tej sytuacji Harry'ego Pottera i wydanych właśnie jako "okołofilmowa" rzecz "Baśni Barda Beedle'a" :) To, co trzymam w rękach, to rzecz również w tym stylu.

W naprawdę niezłym stylu, dodam. Pani Peregrine zebrała osobliwości pod swoim dachem, to zaś jest opowieść o ... w sumie troszkę o historiach i legendach dotyczących tych osobliwości (jako takich). Nieźle się to czyta :) A jest o czym. Mamy tu bowiem opowieści o ludożercach, koszmarach sennych, jest i coś o duchach, a także, na ten przykład, "O księżniczce, co miała wężowy język" ;) Brzmi fajnie? I owszem :)

Hollywood i kinowa machina napędzająca takie wydawnictwa pełna jest co prawda komercji (trzeba to przyznać, taka...

Karolina | 2018-07-27
Na półkach: Ebooki, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 lipca 2018

"Osobliwie dawno, dawno temu, za osobliwymi górami, za osobliwymi lasami..."

Po przeczytaniu powieści z cyklu "Pani Peregrine", z wielką chęcią sięgnęłam po zbiór równie niepospolitych bajek. Trylogią Riggsa byłam zachwycona i na szczęście nie spotkało mnie rozczarowanie, a "Baśnie osobliwe" stały się miłą wakacyjną lekturą.

Ponownie zanurzamy się w świat osobliwców. Czytając kolejne baśnie poznajemy ich historię i przeszłość, a także charaktery i ukryte talenty. Wszystko jest opowiedziane bardzo przyjemną narracją Millarda Nullingsa. Niewidzialnego chłopca, a jednocześnie badacza spraw osobliwych, znamy z poprzednich tomów cyklu. Tym samym, od samego początku mamy do czynienia z "dawnym znajomym", co zgrabnie łączy "Baśnie osobliwe" z trylogią. Opowieści czyta się sympatycznie, trudno się od nich oderwać. Są naprawdę rewelacyjnym dodatkiem do głównym książek.

Mi osobiście najbardziej spodobała się baśń "O księżniczce, co miała wężowy język", jednak gorąco polecam cały...

eR_ | 2017-09-04
Przeczytana: 01 września 2017

Osobliwy dom pani Peregrine, to początek przygody rozgrywającej się w tytułowym domu, w którym zamieszkują istoty, trochę inne od nas. Np. niewidzialny człowiek, bądź chłopiec ze skrzydłami. Seria ta bardzo mi się spodobała, dodatkowy jeden z najciekawszych hollywoodzkich reżyserów sfilmował pierwszy tom cyklu. Chodzi tu oczywiście o Tima Burtona.

"Osobliwe Baśnie", to opowieści które mają w sobie mnóstwo uroku.
Można się z nich dowiedzieć o tym, jakie stwory zamieszkiwały Ziemię, zanim zjawili się na niej ludzie, o potężnych olbrzymach i ludożercach i o wiele więcej.

Podsumowując doskonałe opowieści, które czyta się rewelacyjnie. Aż szkoda że publikacja ta jest tak skromna objętościowo. Nie pozostaje mi nic jak tylko polecić, nie tylko te Baśnie, ale i cały cykl o niezwykłych mieszkańcach Pani Peregrine.

bibliotekarka | 2017-08-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

Baśnie osobliwe to zbiór dziesięciu nietuzinkowych opowieści, z osobliwym przekazem. Poznajemy ludzi, którzy są ludożercami oraz takich, którym odrastają pewne kończyny ciała. Poznajemy historię kobiety, która jest zmiennokształtna i zapętla czas. Poznajemy baśn o księżniczce, która skrywa tajemnicę pokrytą łuskami oraz historię młodzieńca obdarzonego morskim talentem. Opowieści pełne duchów, sennych koszmarów, tajemniczych wysp.

Te wszystkie osobliwe historie zawierają morał, przekaz. Tylko trzeba się dokładnie wczytać/wsłuchać w każde słowo przekazane przez autora. Baśnie zostają na długo w pamięci. Do moich ulubionych zaliczam przede wszystkim: Znakomici ludożercy, O dziewczynie, która poskramiała senne koszmary oraz Szarańcza.

Muszę teraz koniecznie podzielić się swoimi zachwytami na temat przepięknego wydania. Przepiękna, twarda okładka. Piękne zdjęcia, nawiązujące do opowiadanych baśni. Przypisy, czcionka, numeracja stron - wszystko doskonale się ze sobą komponuje. Książka...

illyrian | 2017-10-08

Po przeczytaniu ostatniego tomu trylogii o osobliwych dzieciach, czyli „Biblioteki dusz” nie spodziewałam się, że jeszcze kiedyś powrócę do świata wykreowanego przez Ransoma Riggsa. Bardzo się cieszę, że autor zdecydował się na stworzenie tego zbioru. Ransom Riggs sprawił tym samym nie tylko wielki prezent swoim czytelnikom, ale ofiarował im na własność kawałek osobliwego świata.

„Baśnie osobliwe” zawierają dziesięć ulubionych tradycyjnych opowieści, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, które przenoszą nas w przeszłość i ukazują życie Osobliwców z całkiem innej perspektywy. Zebrał je nie kto inny jak Millard Nullings – niewidzialny chłopiec, podopieczny Pani Peregrine i jeden z głównych bohaterów trylogii. Zaprezentowane w tym zbiorze baśnie są tylko niewielką częścią z być może setek podobnych historii, ale idealnie oddają ich sedno. Historie zaprezentowane w „Baśniach osobliwych” są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy tu wspomnienie pierwszej ymbrynki, a także opowieść o...