Kości skryby

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Cykl: Alcatraz kontra Bibliotekarze (tom 2)
Wydawnictwo: Iuvi
Alcatraz Versus the Scrivener’s Bones
Brandon Sanderson, Alcatraz
Strzelba

Alcatraz Smedry wraca w wielkim stylu. Infiltruje Bibliotekę Aleksandryjską, która bynajmniej nie została zniszczona i jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na ziemi, szuka swojego ojca, który jednak wcale nie umarł, i odkrywa dziwny złoty sarkofag, w którym może znajdować się klucz do jego zdumiewającego talentu do psucia różnych rzeczy. Aha, jest przy nim jego najlepsza przyjaciółka Bastylia – po to, by spuścić manto mrocznym Bibliotekarzom, ma się rozumieć.

A walczyć przyjdzie im z najstraszniejszymi spośród Bibliotekarzy: tajną sektą złodziei dusz, Skrybami.

Czy Alcatraz i jego przyjaciele zdołają uratować dziadka Smedry’ego i ujść z życiem?

źródło opisu: Wydawnictwo IUVI, 2017

źródło okładki: iuvi.pl

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 498

Szalonych przygód Okularników ciąg dalszy!

„Alcatraz kontra Bibliotekarze” to seria książek przygodowych dla młodszej młodzieży, autorstwa Brandona Sandersona. Pisarz znany jest głównie ze swoich powieści high fantasy dla dorosłych czytelników, które zyskały wielkie grono fanów na całym świecie. A jak Sanderson sprawdza się w pisaniu prostszych historii? Moim zdaniem równie dobrze! Pierwszy tom przygód Alcatraza bardzo mi się podobał i zaciekawił mnie na tyle, bym sięgnęła po kolejny. I wiecie co? Jest jeszcze lepiej!

Autor w „Piasku Raszida” wstępnie wprowadził czytelników w świat Bibliotekarzy, Okulatorów i Ciszlandczyków, a w „Kościach Skryby” kontynuuje tę podróż. Alcatraz poznał już swojego dziadka, coraz więcej dowiaduje się o swojej rodzinie, o swoim talencie i o swoich wrogach. W tym tomie przewrotny los prowadzi go wprost do Biblioteki Aleksandryjskiej, która ciągle istnieje i stanowi jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na ziemi. Szuka tam swojego ojca i dziadka, który udał się w to miejsce, by także odnaleźć swojego syna. Towarzyszą mu: dzielna przyjaciółka Bastylia, jej matka i nowo poznani członkowie rodziny - wuj Kaz i kuzynka Australia. Jak wszyscy wtajemniczeni już wiedzą - biblioteki to ogromnie niebezpieczne miejsca dla Okulatorów, więc bohaterowie muszą mieć się na baczności. Nie jest to proste, bo wszędzie czyhają podstępni złodzieje dusz, a w dodatku całą grupę ściga mroczny członek sekty najemników, Kości Skryby... Czy Alcatraz odnajdzie ojca i dziadka? Czy wszystkim uda się opuścić Bibliotekę Aleksandryjską?

Szalonych przygód ciąg dalszy! Po raz kolejny mamy pościgi, pojedynki i wyprawy, które nie pozwolą czytelnikom się nudzić. Tempo akcji w „Kościach Skryby” nie zwalnia, a tylko prowadzi do kolejnego punktu kulminacyjnego i konieczności sięgnięcia po następny tom. Przyznam, że coraz bardziej podoba mi się ta historia - jest dynamiczna, napisana przystępnie i błyskotliwie, z przerysowanymi, ale jakże pasującymi do klimatu tej historii bohaterami! Poczucie humoru Brandona Sandersona jest może dosyć specyficzne, ale myślę, że bardzo do tej serii pasuje i świetnie wykorzystał je w konstrukcji książki. Tak jak w części pierwszej, poza właściwą fabułą Brandon dodaje różne abstrakcyjne wstawki, bawi się z czytelnikiem, przekazuje mu rady i wskazówki - jest to coś niestandardowego w książkach fabularnych i ma swój urok.

A dlaczego „Kości Skryby” podobały mi się bardziej niż „Piasek Raszida”? Fabuła w tych tomach obejmuje porównywalnie krótki odcinek czasu, ale w drugim tomie mniej jest wprowadzenia, a więcej akcji i humoru. Bohaterów już po części znamy, uniwersum także, więc całą historię łatwiej i szybciej można sobie przyswoić. Im plus jest także miejsce akcji - bo który czytelnik nie kocha bibliotek?! Ta w „Kościach Skryby” nie jest może tak przytulna, jak te, które znamy z codziennego życia, ale jest równie świetna w takim mrocznym i niebezpiecznym wydaniu!

Nie spodziewałam się, że seria przeznaczona dla dzieci i młodszej młodzieży tak mi się spodoba. Prawda jest taka, że czytelnik w każdym wieku odnajdzie w niej coś dla siebie. Brandon Sanderson stworzył może i prostą historię, z mało skomplikowaną fabułą i prosto wykreowanymi sylwetkami bohaterów, idealną dla mało doświadczonego czytelnika, ale dodał do niej tyle błyskotliwych smaczków, inteligentnych i dowcipnych, że również i ten bardziej oczytany odbiorca będzie się dobrze bawił.

Angelika Paterak

Jestem zaskoczona. To był absolutnie świetny drugi tom serii. Już dawno tak się nie ubawiłam podczas lektury książki dla młodzieży. Autor zaskakuje humorem, dystansem do siebie i swojej twórczości, a do tego serwuje fajną i przyjemną opowieść, pełną sympatycznych bohaterów. Czego chcieć więcej w te ciemne i mroźne wieczory?

Tym razem Alcatraz na tropie zaginionego ojca, a przy okazji też dziadka. Wszyscy się gdzieś gubią w tej opowieści, a tylko jedna osoba ma takowy talent!

Akcja od pierwszych stron. Nie sposób się nudzić. Bohaterowie są o wiele za dużo razy o włos od śmierci, ale co z tego? (zwłaszcza, że jedno z nich ginie na końcu, a co najlepsze – to wcale nie jest spoiler!).

Nie wiem dlaczego zabrałam się tak późno za lekturę tej przesympatycznej opowieści. Chyba Bibliotekarze przejęli cenzurę nad moją biblioteczką. Ale w końcu znalazłam, przeczytałam i szykuję się na więcej.

Magnis | 2017-11-01
Przeczytana: 27 października 2017

Piaski Raszida będące pierwszym tomem spowodowały mi się, że sięgnąłem po kolejną część Alcatraza kontra Bibliotekarze autorstwa Brandona Sandersona. Ciekawy byłem jak potoczą się losy poszczególnych bohaterów i co przyszykuje autor dla czytelnika. Czy dostanę coś ciekawego lub tylko dobrego. Dlatego zabrałem się do czytania.
Po zdarzeniach w pierwszej części upłynęło trochę czasu, lecz zagrożenie nie zniknęło całkowicie względem sekty Bibliotekarzy. Alcatraz czekający na dziadka, który jak zwykle się spóźnia zostaje zaatakowany przez agentów nieprzyjaciela. Podczas ucieczki dowiaduje się o Bibliotece Aleksandryjskiej ukrytej tak, aby nikt jej nie znalazł i rusza śladami swojego dziadka. Będzie musiał nie tylko zmierzyć się z najemnikami ze sekty Kości Skryby, ale również upiorami pilnującymi Biblioteki. W tej przygodzie towarzyszyć będzie jemu Bastylia i nowo poznani członkowie rodziny.
Pierwsza część cyklu Piaski Raszida zostały napisane lekko i z humorem. Możemy przeżyć wiele...

Meggie | 2017-07-29

Świat pełen jest niespodzianek, o czym nie raz przekonał się Alcatraz. Mroczni bibliotekarze tylko czekają na potknięcie z jego strony, by uzyskać przewagę i wprowadzić jeszcze większy zamęt. Młody Smedry wyrusza do Biblioteki Aleksandryjskiej, która istnieje mimo mylnych informacji na ten temat. Okazuje się, że wypożyczanie książek i chęć zdobycia wiedzy mogą być bardzo niebezpieczne – można stracić duszę. W podróży towarzyszy mu Bastylia, lecz nie tylko. Poznaje kolejnych członków rodziny. Przyjdzie im zmierzyć się z mrocznymi i bezwzględnymi najemnikami Kości Skryby. Kto wygra tę rozgrywkę? Jakie zagadki skrywa tajemnicza Biblioteka Aleksandryjska?

Lektura pierwszej części serii „Alcatraz kontra Bibliotekarze” („Piasek Raszida”) okazała się przyjemna i pełna przygód. Sądziłam, że wiem czego oczekiwać po tomie drugim i muszę przyznać, że się nie zawiodłam. Kolejna część okazała się lepsza od poprzedniczki, o czym postaram się Was przekonać.

Dla miłośników książek, już sama...

Yevoni | 2018-09-10
Na półkach: 2018, Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 10 września 2018

Na rozpoczęcie roku szkolnego zabrałam się za lekturę czysto... nastolatkową?

Powiem szczerze, że uwielbiam Sandersona. Jego pióro jest niezwykle lekkie i książki czyta się błyskawicznie, zarówno te dla dorosłych jak i dla dzieci. Nie inaczej było z Alcatrazem.
Książka zabawna, momentami wcale nie straszna z plejadą ciekawych postaci.
Polecam! Fajnie jest poczytać coś, gdzie zdajesz sobie sprawę, że autor bawi się z czytelnikiem.

elenkaa | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2017/06/233-alcatraz-kontra-bibliotekarze-kosci.html

Pierwszy tom z serii o Alcatrazie Smedrym pt. "Piasek Raszida" tak mnie zachwycił i wciągnął, że przeczytałam go w jeden dzień nie mogąc oderwać się od przygód 13-letniego chłopca. Na szczęście dostałam możliwość przeczytania dalszych jego losów w kontynuacji pt. "Kości Skryby".

Życie Alcatraza Smedry'ego uległo diametralnej zmianie przed trzema miesiącami, gdy na progu jego domu pojawił się dziadek Smedry, którego do tej pory chłopiec nie znał. Wówczas dowiedział się, że żyje w kraju pod panowaniem złych Bibliotekarzy, którzy mamią umysły ludzi, a tak naprawdę urodził się w jednym z Wolnych Królestw - w Nalhalli, gdzie Bibliotekarze jeszcze nie dotarli. Jego umiejętność psucia wszystkiego w około okazała się być bardzo wyjątkowym darem, a nie utrapieniem, jak zawsze myślał. Teraz razem z przyjaciółką Bastylią udają się do Biblioteki...

Edyta | 2019-03-16
Przeczytana: 15 marca 2019

„Kości skryby” to drugi tom przygód Alcatraza Smedry pióra Brandona Sandersona. Tym razem chłopak wraz z przyjaciółmi infiltruje Bibliotekę Aleksandryjską, która bynajmniej nie została zniszczona i jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na ziemi, szuka swojego ojca, który jednak wcale nie umarł, i odkrywa dziwny złoty sarkofag, w którym może znajdować się klucz do jego zdumiewającego talentu do psucia różnych rzeczy.

Drugi tom jest dla mnie dużo ciekawszy niż pierwszy. Może po części dlatego, że powoli przyzwyczajam się do specyficznego stylu tej powieści. A po drugie akcja jest zdecydowanie bardziej wartka niż w poprzednim tomie.

Alcatraz poznaje powoli znaczenie siły przyjaźni i zaufania. Czuję się doceniany chociaż może nieco go to deprymuje. A przy okazji dowiaduje się, że czasami lepiej gonić króliczka niż go złapać. Nie zdradzę o co chodzi ale zakończenie jest... No cóż w stylu Smedrych.

Powieść polecam wszystkim – dużym i trochę mniejszym. Pełna jest pokręconego...

Hrosskar | 2017-06-22
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Do niedawna nie sądziłem, że książki dla dzieci będą w stanie mnie zainteresować i zapewnić kilka godzin interesującej lektury. A jednak! Taką książką okazał się być Piasek Raszida Brandona Sandersona. Jest to niezwykle zabawna i pełna humoru opowieść, którą można czytać w każdym wieku. Przyszedł więc czas, aby poznać dalsze losy Alcatraza i jego przyjaciół.

Ponownie dają o sobie znać Bibliotekarze, którzy ścigają Alcatraza, a w trakcie ucieczki chłopak otrzymuje wiadomość od swojego dziadka z Biblioteki Aleksandryjskiej. Postanawia mu pomóc i wplątuje się w kolejną niesamowitą przygodę. Biblioteka ta bynajmniej nie została zniszczona, lecz wciąż istnieje i jest to obecnie jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na ziemi, strzeżone przez mrocznych kustoszy. Alcatraz będzie musiał się zmierzyć z wieloma nowymi niebezpieczeństwami i jednocześnie odnaleźć swojego dziadka, a także zaginionego ojca. Czy on i jego przyjaciele zdołają wyjść cało z tej przygody?

Wszyscy, którzy czytali...

eR_ | 2017-06-24
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Będzie krótko.

Kolejny tom niestworzonych przygód okularnika, który co chwilę wpada w kłopoty.
Tym razem Biblioteka Aleksandryjska będzie areną zmagań chłopaka i jego przyjaciół ze złowieszczymi Bibliotekarzami.
Będzie się działo.

Słowem podsumowania, uważam tą serię za jedną z najlepszych rzeczy jakie powstały dla młodego czytelnika i zdania nie zmienię.
I nie wierzcie zapewnieniom autora, że on jest pomysłodawcą całego tomu. Po prostu użyczył swojego nazwiska, aby ludzie chętniej kupowali to dzieło, które absolutnie nie jest wymysłem marnego pisarzyny, ot co.

Naddia | 2018-03-14
Przeczytana: 14 marca 2018

Świetnie się bawiłam słuchając:)
Książka jest zabawna, lekka w odbiorze i strasznie wciąga :)

Tibora | 2017-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2017

Ciąg dalszy zabawy konwencjami pisarskimi dla młodszych czytelników... byłoby 6/10 ale nie mogę odpuścić niecnej próby skierowania potencjalnego seryjnego zabójcy, "który specjalizuje się w czytaniu książek, by potem odszukać ich autorów i zamordować ich w straszliwy sposób"* na Gartha Nix'a - za tą zagrywkę, jako wierna fanka Nix'a odbieram 3 gwiazdki z oceny. (Zaskoczyło cię to, prawda Alcatrasie Smedry?:D )

PS. znowu bardzo wyraźne odniesienia i czytelne inspiracje innymi książkami i historiami.

*to oczywiście przewrotna próba BS polecenia Gartha Nixa - mnie nie trzeba go polecać :) Nix w mojej prywatnej skali nadal wyprzedza Brandona :)