Kości skryby

Okładka książki Kości skryby Brandon Sanderson
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kości skryby
Brandon Sanderson Wydawnictwo: Iuvi Cykl: Alcatraz kontra Bibliotekarze (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Alcatraz kontra Bibliotekarze (tom 2)
Alcatraz Versus the Scrivener’s Bones
Iuvi
2017-05-24
2017-05-24
2016-02-16
Jacek Drewnowski
Brandon Sanderson Alcatraz

Szalonych przygód Okularników ciąg dalszy!

Po prostu świetna. Kontynuuje co najlepsze w pierwszej części, tym razem jednak skutecznie mnie wciagając i nie puszczając.

Kolejny genialny Sanderson w bardziej humorystycznej i lekkiej odsłonie.

Genialne łamanie czwartej ściany? Jest. Świetni bohaterowie? Obecni. Zabawna i ciekawa historia? Jeszcze jak!

W przerwach od Lorda Grimdarka aka Joe Abercrombiego takie lekkie i humorystyczne odświeżenie jest bardzo na plus. Bardzo, bardzo na plus!

Kolejny genialny Sanderson w bardziej humorystycznej i lekkiej odsłonie.

Generalnie jestem fanką fabuły i tego, jak oryginalna i świeża ona jest. Ale sposób narracji niesamowicie działa mi na nerwy i te wtrącenia, przerywania - nie kupuję tego (:.

G E N I A L N A seria.
Brandon Sanderson to geniusz w czystej postaci. Bawiłam się przednio przez calutką książkę. Uwielbiam humor, jaki serwuje autor, nawiązania do popkultury (Chociażby Władca Pierścieni),króliczki z bazukami, obracanie swoich słabości w talent. F E N O M E N A L N A. Pomimo że seria jest skierowana do młodszych czytelników, bawię się wspaniałe.

32/52

G E N I A L N A seria.

32/52

Ta część tej serii była o wiele lepsza niż jej poprzedniczka. Sporo się działo i było to nawet ciekawie opisane. Bohater był dużo mniej irytujący, chociaż czasami mu się zdarzało zrobić coś na co przewróciłam oczami. Na duży plus, że bardzo szybko się czytało tą książkę i była dosyć wciągająca.

Bardzo dobra kontynuacja serii Alcatraz kontra Bibliotekarze. Sanderson świetnie bawi się i żongluje książkowym konwencjami np. zdradzając w środku książki wydarzenia z końca. Pomysł na fabułę i jej ogranie jest świetny. W tej rozrywkowej jakby nie patrzeć książce autor przemyca też sporo wartościowych przemyśleń i treści. I mimo że książka kierowana jest do młodszego czytelnika to bawię się na niej na tyle dobrze że z przyjemnością sięgnę po kolejny tom

Na półkach: , , , , , , , , ,

Klimat / Subiektywne odczucia 8/10

PODSUMOWUJĄC 7/10

Zachowany poziom pierwszego tomu

Zachowany poziom pierwszego tomu

"Większość zwyczajnych Bibliotekarzy jedynie zabije cię lub uwięzi. Kustosze z Aleksandrii jednak odbiorą ci duszę."

“Kości Skryby” to drugi tom serii „Alcatraz kontra Bibliotekarze” autorstwa Brandona Sandersona. I chociaż cykl kierowany jest głównie do młodzieży, to ja osobiście go uwielbiam. Jest lekki, zabawny i zawsze sięgam po niego, kiedy potrzebuję czegoś na poprawę humoru.
W tej części Alcatraz udaje się śladami Dziadka Smedrego (który znów się spóźnił) do tajemniczej Biblioteki Aleksandryjskiej. To jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na ziemi, a sprawujący w niej władzę Bibliotekarze to nie zwyczajne wredne typy z pistoletami, jakich poznaliśmy w poprzedniej książce. O nie, Kuratorzy są dużo bardziej podstępni i niebezpieczni. Czy wspominałam już, że są nieumarłymi i mogę wyssać Waszą duszę w każdej chwili? Nie? No to już wiecie! Na domiar złego, śladem Alcatraza podąża niezmordowanie łowca, którego zadaniem jest odzyskanie jego niedawno nabytych szkieł. I on również nie jest miłą osobą. Tak po prawdzie, to chyba nawet nie jest osobą…
Świetnie się bawiłam czytając tę książkę, czyli jak zwykle w przypadku powieści tego autora. Co mnie jednak zaskoczyło, to odkrycie, że i tutaj pojawia się twardy system magiczny, regulujący Talenty. Kiedy zaczynałam czytać tę serię, byłam przekonana, że Talenty są wymysłem zupełnie abstrakcyjnym i przypadkowym. Po przeczytaniu większości książek autora, powinnam była wiedzieć, że u niego nie ma nic przypadkowego. Okazuje się, że każdy śmieszny i nietuzinkowy talent został wybrany nie bez powodu i wszystkie razem tworzą jedną spójną całość, którą przedstawić można prostym wykresem (a jakże!). W tej części dowiadujemy się również nieco więcej o tym, jak drobne przygody Alcatraza wpisują się w szerszą perspektywę i jak mogą wpływać na resztę świata.
Jak przy pierwszej książce miałam uczucie, że jest to jedynie zabawna i zajmująca historia, tak po tym tomie rozbudziła się we mnie ciekawość i pozostało pytanie: i co będzie dalej? Cieszę się, że kolejna część już czeka na mojej półce i będę mogła sięgnąć po nią kiedy tylko najdzie mnie ochota. No i dodam jeszcze, że ponownie zachwyciłam się z jakim majstersztykiem Sanderson pisze sceny kulminacyjne. Każdy szczegół w książce znajduje się tam nie bez powodu i zakończenie pozostawia poczucie zupełnej satysfakcji.
Serię Alcatraza uwielbiam i polecam czytelnikom w każdym wieku!

Bardzo dobra kontynuacja ,bohater dalej irytujący w super sposub i te wtrącenia autora cos wspaniałego

• Brandon Sanderson
  • Storytel