Kości skryby

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Cykl: Alcatraz kontra Bibliotekarze (tom 2)
Wydawnictwo: Iuvi
Alcatraz Versus the Scrivener’s Bones
Brandon Sanderson, Alcatraz
Strzelba

Alcatraz Smedry wraca w wielkim stylu. Infiltruje Bibliotekę Aleksandryjską, która bynajmniej nie została zniszczona i jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na ziemi, szuka swojego ojca, który jednak wcale nie umarł, i odkrywa dziwny złoty sarkofag, w którym może znajdować się klucz do jego zdumiewającego talentu do psucia różnych rzeczy. Aha, jest przy nim jego najlepsza przyjaciółka Bastylia – po to, by spuścić manto mrocznym Bibliotekarzom, ma się rozumieć.

A walczyć przyjdzie im z najstraszniejszymi spośród Bibliotekarzy: tajną sektą złodziei dusz, Skrybami.

Czy Alcatraz i jego przyjaciele zdołają uratować dziadka Smedry’ego i ujść z życiem?

źródło opisu: Wydawnictwo IUVI, 2017

źródło okładki: iuvi.pl

elenkaa | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2017/06/233-alcatraz-kontra-bibliotekarze-kosci.html

Pierwszy tom z serii o Alcatrazie Smedrym pt. "Piasek Raszida" tak mnie zachwycił i wciągnął, że przeczytałam go w jeden dzień nie mogąc oderwać się od przygód 13-letniego chłopca. Na szczęście dostałam możliwość przeczytania dalszych jego losów w kontynuacji pt. "Kości Skryby".

Życie Alcatraza Smedry'ego uległo diametralnej zmianie przed trzema miesiącami, gdy na progu jego domu pojawił się dziadek Smedry, którego do tej pory chłopiec nie znał. Wówczas dowiedział się, że żyje w kraju pod panowaniem złych Bibliotekarzy, którzy mamią umysły ludzi, a tak naprawdę urodził się w jednym z Wolnych Królestw - w Nalhalli, gdzie Bibliotekarze jeszcze nie dotarli. Jego umiejętność psucia wszystkiego w około okazała się być bardzo wyjątkowym darem, a nie utrapieniem, jak zawsze myślał. Teraz razem z przyjaciółką Bastylią udają się do Biblioteki...

Hrosskar | 2017-06-22
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Do niedawna nie sądziłem, że książki dla dzieci będą w stanie mnie zainteresować i zapewnić kilka godzin interesującej lektury. A jednak! Taką książką okazał się być Piasek Raszida Brandona Sandersona. Jest to niezwykle zabawna i pełna humoru opowieść, którą można czytać w każdym wieku. Przyszedł więc czas, aby poznać dalsze losy Alcatraza i jego przyjaciół.

Ponownie dają o sobie znać Bibliotekarze, którzy ścigają Alcatraza, a w trakcie ucieczki chłopak otrzymuje wiadomość od swojego dziadka z Biblioteki Aleksandryjskiej. Postanawia mu pomóc i wplątuje się w kolejną niesamowitą przygodę. Biblioteka ta bynajmniej nie została zniszczona, lecz wciąż istnieje i jest to obecnie jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na ziemi, strzeżone przez mrocznych kustoszy. Alcatraz będzie musiał się zmierzyć z wieloma nowymi niebezpieczeństwami i jednocześnie odnaleźć swojego dziadka, a także zaginionego ojca. Czy on i jego przyjaciele zdołają wyjść cało z tej przygody?

Wszyscy, którzy czytali...

eR_ | 2017-06-24
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Będzie krótko.

Kolejny tom niestworzonych przygód okularnika, który co chwilę wpada w kłopoty.
Tym razem Biblioteka Aleksandryjska będzie areną zmagań chłopaka i jego przyjaciół ze złowieszczymi Bibliotekarzami.
Będzie się działo.

Słowem podsumowania, uważam tą serię za jedną z najlepszych rzeczy jakie powstały dla młodego czytelnika i zdania nie zmienię.
I nie wierzcie zapewnieniom autora, że on jest pomysłodawcą całego tomu. Po prostu użyczył swojego nazwiska, aby ludzie chętniej kupowali to dzieło, które absolutnie nie jest wymysłem marnego pisarzyny, ot co.

Milena | 2017-06-11
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 czerwca 2017

To już moje drugie spotkanie z autorem Brandonem Sandersonem. Oj przepraszam, przecież to nie on napisał książkę tylko Alcatraz, tylko nie mógł wydać jej pod własnym nazwiskiem. Wiecie, Bibliotekarze ciągle go ścigają.

Kolejny już raz mamy do czynienia z zabawnymi przygodami chłopca, który w pocie czoła, wraz z dziadkiem, który ma dar do spóźniania się i Bastylią, dzielną wojowniczką, uciekają przed złymi Bibliotekarzami. Tak jak i w poprzedniej części tak i tu mamy do czynienia z akcją. Bohaterowie ciągle coś działają, przemieszczają się, przez co nie mamy chwili wytchnienia na nuda. Dzięki językowi, dziwnym darom rodzinnym ciągle się śmiałam. Książka wprost idealna po ciężkim dniu w pracy. I nie, nie jest tylko dla młodszych czytelników, myślę, że starszym również się spodoba,
Całość napisana jest w pierwszej osobie. Sam Alcatraz opowiada nam swoją niesamowitą historię. Choć opisuje wszystko poważnie i pełen emocji to robi to w zabawny sposób.

W tej części pojawiają się...

Opinia do przeczytania na: http://kaginbooks.blogspot.com/2017/06/107-kosci-skryby-brandon-sanderson.html

Alcatraz Smerdy powraca! Tym razem staje przed trudnym zadaniem - infiltracja samej Biblioteki Aleksandryjskiej! Co więcej, poznaje kolejnych członków swej rodziny, poznaje też matkę Bastylii - oraz dowiaduje się nieco więcej o własnym pochodzeniu. Ale to nie wszystko! czas odszukać ojca, który wcale nie umarł i odkryć tajemniczy złoty sarkofag... Przy tym wszystkim, rzecz jasna, trzeba spróbować uratować dziadka Smerdy`ego i ujść z życiem. I to wszystko musi zrobić nastolatek!
[...]
Całość opinii do przeczytania tutaj: http://kaginbooks.blogspot.com/2017/06/107-kosci-skryby-brandon-sanderson.html

Maromira | 2017-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Życie Alcatraza gwałtownie zmieniło się kilka miesięcy temu, gdy dowiedział się o swoim pochodzeniu. Choć cały klan Smerdych do których należy jest nieco [bardzo] specyficzny, to jednak za wielu skoczyłby w ogień [prawdopodobnie]. I dlatego na wieść o tym, że jego dziadek ruszył do Biblioteki Aleksandryjskiej, by uratować swojego syna, Alcatraz wyrusza mu na pomoc.

Oczywiście nie robi tego w pojedynkę, jakby nie było Biblioteka Aleksandryjska to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc, gdzie stracić życie można bardzo łatwo. Dlatego w infiltracji biblioteki pomagają mu krewni – kuzynka Australia i jej tata Kazań, a także przyjaciółka Alcatraza – Bastylia wraz ze swoją matką, jedną z rycerzy, mająca chronić chłopaka. Jednak nie jest to drużyna marzeń, a za przeciwnika mają nie byle kogo – tajną sektę najemników, którzy nie cofną się przed niczym, by dopaść nowoprzybyłych do Biblioteki.

„Kości Skryby” to drugi tom serii „Alcatraz kontra Bibliotekarze” młodzieżowej serii autorstwa...

juzekxx02 | 2017-05-29

Do tej pory zastanawiam się, jak to się stało - po prostu książka się skończyła.Tak po prostu. Dopiero później zdałem sobie sprawę, że lektura kolejnej części przygód Alcatraza zabrała mi, pomimo różnych innych zajęć, takich jak studia tak niewiele czasu.

W każdym razie, to dowód, dzięki któremu macie zapewnienie, że książka jest niesamowicie wciągająca. Dotyczy to wielu kwestii - zaczynając na prostym języku, skończywszy na bardzo barwnych opisach i zwrotach akcji.

Po pierwszym tomie bardzo spodobał mi się sposób narracji - narrator nie był tylko głównym bohaterem, ale kimś więcej - wchodził w reakcję z czytelnikiem, naśmiewał się z niego, żartował i zmuszał do dziwnych działań. Tutaj jest tak samo, z tym, że pan Alcatraz, który przyznaje się do bycia tą irytującą osobistością narratora jest jeszcze bardziej irytujący.. Oczywiście to da się przeżyć.
Nie będę ukrywać, że w mojej opinii autor zrobił dzięki temu niesamowitą rzecz - wszedł w mocną interakcję z czytelnikiem. Tutaj...

Bardzo czekałam na kontynuację Piasku Raszida. Brandon Sanderson to jeden z moich ulubionych autorów, więc wszystko, co nowe, szybciutko trafia na moją półkę. Nie mogłam się doczekać chwili, gdy powrócę do przygód tego specyficznego chłopca, jakim jest Alcatraz Smedry. Nie sądziłam, że lektura Kości skryby zajmie mi tyle czasu. Być może nie miałam odpowiedniego humoru i to przeszkadzało mi w czytaniu, jednak nie pochłonęłam tego tomu na raz, jak pierwszego. Mimo to nie zawiodłam się. Sanderson wciąż w formie.

Alcatraz Smedry - tak, z TYCH Smedrych - w końcu ma znaleźć się w kraju swoich przodków, gdzie jego talent do psucia nie będzie czymś, co się potępia. Wręcz przeciwnie. Oczekiwanie na dziadka zawsze jest ryzykowne - starszy pan zawsze się spóźnia - tym razem jednak nie jest to działaniem jego umiejętności. Kiedy udaje mu się uciec z lotniska przed Bibliotekarzami dowiaduje się, że dziadek Smedry wyruszył do biblioteki Aleksandryjskiej, jednego z najbardziej niebezpiecznych...

Monika | 2017-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2017

JASNE, ŻE TA RECENZJA JEST SPOILEREM

Z satysfakcją odkryłam, że choć nie należę do wyjątkowej rodziny Smedrych, też posiadam pewien okulatorski talent: podobnie jak Australia, kuzynka Alcatraza, umiem się obudzić rano i wyglądać brzydko. Jakie to ekscytujące!

Uwierzyliście? Wasz błąd. Jestem tylko troszeczkę lepsza od Alcatraza. Małą odrobinkę (i — oczywiście — zawsze wyglądam świetnie).

-Zaspojlerować ci? — powiedziałam po zakończeniu lektury drugiego tomu do syna, który jeszcze ślęczał nad tomem pierwszym. — Bastylia umrze.
-O nie!

Nieźle, co? Terminowałam u Alcatraza Smedry‘ego. Przez całe dwa tomy, przeczytane od początku do końca, bez uprzedniego zaglądania na ostatnią stronę (żeby nie było… ). Strach pomyśleć, w jaką wredną małpę się przemienię, kiedy światło dzienne ujrzy tom trzeci… .

A więc Bastylia umrze. Będzie dużo płaczu, wyrzutów sumienia i cała seria testów potwierdzających, że jest bezwarunkowo, stuprocentowo martwa (od pytań pozostawionych bez odpowiedzi po...

To, że uwielbiam książki Brandona Sandersona, to nie tajemnica. Można to łatwo zaobserwować, czytając moje opinie na ich temat.
Ale tego, że spodobają mi się książki kierowane do bardzo młodego czytelnika, nawet ja się nie spodziewałam.

„Alcatraz kontra Bibliotekarze. Kości Skryby”, to drugi tom serii o przygodach młodego Alcatraza Smedry, który odkrywa, że jest Okulatorem, a fakt, że niszczy praktycznie wszystko czego dotknie, to nie przekleństwo, tylko wyjątkowo potężny talent.
W drugim tomie Alcatraz będzie musiał wejść do niebezpiecznej Biblioteki Aleksandryjskiej, aby spróbować uratować swojego dziadka i odnaleźć ojca.
Wraz z przyjaciółmi stawi czoło mrocznym Kustoszom biblioteki, którzy wszelkimi sposobami będą się starali odebrać im duszę. Ale to nie wszystkie niebezpieczeństwa.
Tropem Alcatraza wyruszy potężny i przerażający Bibliotekarz z sekty Kości Skryby – Kiliman. Mimo wielu starań, walka z nim będzie nieunikniona, a jej wynik niepewny.

Fabuła powieści, tak samo jak...

Fajtłapowaty następca Indiany Jonesa powraca!

„Kości Skryby” to drugi z pięciu tomów serii „Alcatraz kontra Bibliotekarze” światowej sławy autora znanego w Polsce do tej pory głównie z high fantasy – Brandona Sandersona. Cała saga ukaże się nakładem Wydawnictwa IUVI.

Patronaty tygodnia

Otwarcie nowego cyklu Sylwii Zientek „Hotel Varsovie”, subtelna proza znad brzegów chłodnego Atlantyku w realizacji Alistara MacLeoda i zaskakujący debiut literacki o niewidomej nastolatce – to tylko niektóre z książek, które w tym tygodniu ukażą się pod naszym patronatem. Sprawdźcie, jakie tytuły znajdziecie w księgarniach!