The Knights of Crystallia
Alcatraz
przygodowa
Marlenka

Alcatraz dociera wreszcie do Nalhalli. Chłopak jest wstrząśnięty, gdy przekonuje się, że jest tam naprawdę legendą. Niestety, w Wolnych Królestwach są już także niecni Bibliotekarze, włącznie z jego matką Shastą! Teraz Alcatraz – wraz z ojcem (który okazuje się trochę dziwny…), pozbawioną godności rycerza Bastylią i dziadkiem Smedrym, jak zwykle spóźniającym się na wszystko (taki talent) –...

Teraz Alcatraz – wraz z ojcem (który okazuje się trochę dziwny…), pozbawioną godności rycerza Bastylią i dziadkiem Smedrym, jak zwykle spóźniającym się na wszystko (taki talent) – próbuje zapobiec podpisaniu traktatu z Bibliotekarzami, znaleźć zdrajcę wśród rycerzy Krystalii i uratować oblężoną Mokię, jeden z ostatnich bastionów Wolnych Królestw. W międzyczasie usiłuje choć trochę zrozumieć własnego ojca, pomaga przyjaciółce znów zostać rycerzem i… udziela ślubu.
Generalnie zero stresu.

źródło opisu: IUVI, 2017

źródło okładki: www.iuvi.pl

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 488

Paluszki rybne są beznadziejne!

Odważni Okularnicy, źli Bibliotekarze i chłopak ciągle wpadający w kłopoty - brzmi jak kolejny tom serii „Alcatraz kontra Bibliotekarze”! W „Rycerzach Krystalii” główny bohater w końcu dociera do Nalhalii - swojego prawdziwego domu. Na miejscu okazuje się, że Alcatraz Smedry to postać niezwykle sławna i uwielbiana wśród mieszkańców Wolnych Królestw. Chłopak korzysta z tego zainteresowania w każdej wolnej chwili, podpisując autografy i książki o własnych przygodach. Niestety jego spokój zostaje zmącony, bowiem okazuje się, że w Nalhalii przebywają także jego najwięksi wrogowie - Bibliotekarze, włącznie z jego matką. Alcatraz musi zapobiec podpisaniu z nimi traktatu, a także znaleźć zdrajcę wśród rycerzy Krystalii i uratować oblężoną Mokię, jeden z ostatnich bastionów Wolnych Królestw. W międzyczasie stara się zrozumieć własnego ojca i jakoś z nim dogadać, pomaga także Bastylii w odzyskaniu stanowiska w Krystalii i udziela niespodziewanie ślubu! Generalnie nic się nie zmieniło, bo brak przygód Alcatrazowi nie doskwiera.

Książki z serii „Alcatraz kontra Bibliotekarze” są dobre na wszystko: wyleczenie kaca po świetnej książce, pokonanie niemocy czytelniczej, czy na szybki kilkugodzinny maraton książkowy. To historie napisane lekko, zabawnie, które czyta się z wielką łatwością, a przy tym dostarczają nam mnóstwo rozrywki i przyjemności z lektury. „Rycerze Krystalii” nie są wyjątkiem! Brandon Sanderson jest bardzo konsekwentny w pisaniu tej serii, bo każdy kolejny tom schematem przypomina poprzedni. Mamy prostą fabułę, w której nie ma zbyt wielu wątków, a w tę część fabularną autor wplata mnóstwo pobocznych dygresji. Narracja w tych książkach jest jedyna w swoim rodzaju, taka, jakiej nie spotkacie w innych seriach fantastycznych. Brandon Sanderson ma świetne poczucie humoru i dobrze je wykorzystuje, grając z czytelnikiem, trzymając go w napięciu, kiedy akcja właśnie nabrała tempa i zbliża się punkt kulminacyjny. Dla niego każdy moment jest dobry, by przerwać linię fabularną i wtrącić kilka wskazówek dla przyszłych pisarzy, czy rozprawiać o tym, jak paluszki rybne są beznadziejne!

Pomimo tej całej żartobliwej otoczki i luźnej fabuły, można dostrzec w tej książce drugie dno. Brandon Sanderson pomiędzy wierszami przekazuje tutaj dużo cennych wartości, szczególnie dla młodszych czytelników, którzy dopiero uczą się dostrzegania tego, co ważne. Występują tutaj bardzo delikatnie zarysowane wątki trudnych relacji z rodzicami, a nawet poczucia odrzucenia, a także wątki dotyczące istoty przyjaźni i tego, jak bliscy sobie ludzie powinni się wzajemnie wspierać. Nie brak ponadto pierwszych miłości! Wszystko to przedstawione jest w fajny i przystępny sposób, tak, że każdy czytelnik coś z tej historii wyciągnie.

„Rycerze Krystalii” to kolejna świetna książka z serii o Alcatrazie Smedrym. Autor z tomu na tom trzyma poziom, a akcja nie zwalnia tempa i aż strach pomyśleć, gdzie ta historia finalnie zabrnie! Przeczytajcie, ale koniecznie zacznijcie od pierwszej części, bo jeśli sięgniecie od razu po „Rycerzy Krystalii” to autor wyśmieje i obrazi was tyle razy, że szybko tego pożałujecie. Poza tym, naprawdę warto poznać wszystkie przygody Alcatraza i wszystkie jego cenne porady!

Angelika Paterak

Arturion | 2017-11-03

Szaleństwo dla ponurych, rozrywka dla znudzonych... W sumie bomba!
Alcatraz co i rusz przypomina, iż „Brandon Sanderson” to tylko jego pseudonim, a prawda o świecie jest wyłącznie w tym cyklu. Nie zamierzam polemizować, bo jest tu także prawda o książkach i... bibliotekarzach (a jestem jednym z nich... wrrrr!). Ale na poważnie. Nie, na poważnie się nie da. Fani poprzednich części wiedzą, o czym piszę, a ci, którzy nie wiedzą, niech szybko wiedzę uzupełnią. Dawno nie było tak kapitalnego cyklu fantastycznego dla młodzieży. Jest tu nieprawdopodobna przygoda i totalny odlot.
A czym się różni ta część? Głównie tym, że opuszczamy znany nam świat - ten opisany i kontrolowany przez bibliotekarzy. My, bibliotekarze, oczywiście, nie spoczniemy!

elenkaa | 2017-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2017

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2017/11/252-alcatraz-kontra-bibliotekarze.html

Twórczość Brandona Sandersona poznałam dopiero kilka miesięcy temu za sprawą serii "Alcatraz kontra Bibliotekarze". Pomimo, że są to prawdopodobnie książki dla dzieci i młodzieży, całkowicie mnie one pochłonęły i nie mogłam się doczekać kontynuacji, aby ponownie odprężyć się i uśmiać przy tej lekturze.

Życie 13-letniego Alcatraza (nazwy obiektów więziennych zostały nadane na cześć najznamienitszych mieszkańców Wolnych Królestw, Ciszlandycy chcieli zrobić im w ten sposób na złość...) Smedry'ego diametralnie się zmieniło, gdy kilka miesięcy temu do jego drzwi zapukał nieznany staruszek, który oznajmił, że jest jego dziadkiem, a chłopiec pochodzi z bardzo znanego, arystokratycznego rodu zamieszkującego Wolne Królestwa, w Nalhalli. Alcatraz, który całe życie psuł wszystko w około dowiaduje się, że jest to jeden z najlepszych talentów w jego rodzinie i tak...

Tibora | 2017-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2017

No wreszcie jest trochę lepiej! (Choć brzmi to dziwnie w odniesieniu do Sandersona :D)

Ciąg dalszy tłumaczenia stosowanych mechanizmów pisarskich nieuświadomionej młodzieży - po przeczytaniu tej serii kolejne książki dla czytelnika YA mogą być zaskakująco schematyczne ;)

Zdecydowanie na plus: prosta intryga w tym tomie, wreszcie bliższe zaznaczenie szerszej intrygi w całości serii, nowi bohaterowie i nowe talenty.

Milena | 2017-11-22
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 22 listopada 2017

Kolejna już część przygód o Alcatrazie i bibliotekarzach. Chłopak w końcu dociera do Nalhali, gdzie znów musi zmierzyć się ze swoimi wrogami jak również matką. Oczywiście ponownie będziecie świadkami przydatnych talentów jego rodziny takich jak psucie wszystkiego czy też ciągłe spóźnianie się.

Autor udowadnia, że ma wspaniały dystans do siebie jak i do swojej twórczości. Całość napisana jest w formie pierwszoosobowej, tak jakby on sam był głównym bohaterem lektury. Może i jest to nieco dziecinna tematyka, przeznaczona dla młodszych odbiorców to aż tak bardzo nie przeszkadzało mi to. Świetnie bawiłam się przeżywając przygody wraz innymi bohaterami, bo w sumie nie było chwili wytchnienia, ciągle coś się czaiło za rogiem, a bibliotekarze nie próżnowali.

„Chcecie zmienić się na lepsze? Idźcie posłuchać kogoś, z kim się nie zgadzacie. Nie spierajcie się z nim, ale słuchajcie. Zdumiewające, jak ciekawe rzeczy ludzie mają do powiedzenia, jeśli tylko się postarasz nie być...

Hrosskar | 2017-11-08
Przeczytana: 31 października 2017

Po wielu przygodach Alcatraz dociera w końcu do Nalhalli. Jest zdumiony faktem, że w Wolnych Królestwach jest prawdziwą legendą i co chwila jest proszony o autograf. Jednak sielanka nie trwa długo, ponieważ kłopoty doganiają go również i tam. Okazuje się bowiem, że do Nalhali przybyli Bibliotekarze, włączenie z matką Alcatraza Shastą, którzy chcą przejąć Mokię. Alcatraza czeka niełatwe zadanie, by temu zapobiec, a w międzyczasie jeszcze będzie musiał znaleźć zdrajcę wśród rycerzy Krystalii, zrozumieć własnego ojca, a także udzielić ślubu... Zdecydowanie nie będzie się nudził!

Dłuższy czas zastanawiałem się co napisać o trzecim tomie przygód Alcatraza, ponieważ znajdziemy w nim wszystkie te elementy, które tak mnie oczarowały w Piasku Raszida i Kościach skryby. Mnóstwo żartów, zwariowane przygody, igranie z emocjami czytelnika przez głównego bohatera i wiele innych rzeczy, których nie sposób w prosty sposób opisać. To wszystko powoduje, że jest to książka zupełnie inna niż...

Cała opinia do przeczytania na: http://kaginbooks.blogspot.com/2017/11/169-rycerze-krystalii-brandon-sanderson.html

Zdecydowanie, osoby nudne, znudzone, Bibliotekarze i pozbawieni humoru osobnicy proszeni są o opuszczenie pokładu. I to już, natychmiast! I proszę panią, niech pani zostawi te soczewki! Tak, pani! Skoro pani już wychodzi, to rączki w górę... W zasadzie tak śmiało można zaczynać opowieść o kolejnych przygodach niesamowitego nastolatka, Alcatraza Smerdy. Zapewne znacie go już z poprzednich dwóch części, które szturmem podbijały serca czytelników. Nie znacie? Nie macie się co obawiać, krótkie streszczenie na początku powieści wprowadzi was w temat. Ale i zmusi do odświeżenia sobie pamięci, nie ma tak dobrze...
Zatem, co my tu mamy...?
[...]

Maja | 2017-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Alcatrazow udaje się dotrzeć do Nalhalli. Nie wiedział, że jest tam legendą. Niestety, jest pewien problem. W Wolnych Królestwach znajdują się bowiem Bibliotekarze wraz z jego matką Shastą. Alcatraz ma bojowe zadanie. Wraz z ojcem, Bastylią i dziadkiem Smerdym musi zapobiec podpisaniu traktatu z Bibliotekarzami, znaleźć zdrajcę wśród rycerzy Krystalii i uratować oblężoną Mokię, jeden z ostatnich bastionów Wolnych Królestw. Czy uda im się to zrobić?

To trzecia już część przygód Alcatraza, więc jeśli nie znacie dwóch poprzednich, nadróbcie lepiej zaległości. Inaczej Alcatraz dość boleśnie Wam o tym przypomni. W jaki sposób? Jeśli macie odwagę, przekonajcie się o tym sami.

Brandon Sanderson, znaczy się wróć, Alcatraz Smerdy, w dalszym ciągu utrzymuje poziom prowadzonej przez siebie opowieści. Nadal jest tu sporo humoru, dystansu do samego procesu pisania książki, a sam Alcatraz nadal wodzi czytelników za nos. Dzięki niemu z mojej twarzy nie schodził uśmiech. Jak ja kocham tego...

StillChangeable | 2017-11-13

Tak się składa w tym moim blogowym świecie, że często, kiedy sięgam po pierwszy tom z danego cyklu, wówczas otrzymuję do recenzji kolejne części. Oczywiście gdyby dana książka nie przypadła mi od razu do gustu, czym prędzej poinformowałabym wydawnictwo, że nie mam zamiaru pochłaniać dalszych tomów. Jednak historia Alcatraza - mimo że pozornie będąca taką typową opowieścią dla młodszych czytelników - za każdym razem wciąga mnie bez reszty i sprawia, że podczas jej czytania wielokrotnie wybucham śmiechem. Tak było i tym razem, a mnie nie pozostało nic innego, jak z niecierpliwością czekać na kolejne tomy serii "Alcatraz kontra Bibliotekarze", jakie to książki napisał Brandon Sanderson.
Ten akapit może zawierać spoiler poprzednich części. Alcatrazowi w końcu udaje się dotrzeć do Nalhalli, czyli swojej ojczyzny. Nie zdawał sobie on jednak sprawy, że wśród mieszkańców Wolnych Królestw jest on postacią niezwykle znaną. Pewnie z przyjemnością poddałby się sławie, gdyby nie fakt, że...

Alcatraz Smedry powrócił!
Jeśli chodzi o moją skromną osobę, ten rok w zakresie przygodowych książek dla młodszych nastolatków, zdecydowanie należy do Brandona Sandersona. „Rycerze Krystalii” to trzeci już tom z serii „Alcatraz kontra Bibliotekarze”. Muszę przyznać, że cykl ten rozwija się bardzo obiecująco. Jeśli nie znacie tej serii, macie dwie możliwości. Pierwsza to nadrobić zaległości i przeczytać we właściwej kolejności wszystkie trzy części. Najlepiej zanim wyjdzie tom czwarty. Druga możliwość to rozpoczęcie lektury od tomu trzeciego. Odradzam Wam jednak tę opcję. Po pierwsze dlatego, że lepiej czytać w odpowiedniej kolejności. Po drugie, dlatego, że autor na wstępie zaznacza, że jeśli tak uczynicie, będzie się z Was nabijał. Istnieje też ryzyko, że może czymś w Was rzucić. Nie oszukujmy się... oberwanie jakimś przedmiotem po głowie, do przyjemnych nie należy. Mnie to przekonuje.

Narratorem i zarazem głównym bohaterem powieści jest Alcatraz Smedry. Chłopiec, jak reszta...

Lexie | 2018-05-19
Na półkach: 2018, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 19 maja 2018

Jak zawsze zabawna, pełna absurdów i po prostu świetna.

Czytam tę serię poprzez słuchania audiobooków i muszę przyznać, że jest to chyba idealny sposób. Narrator jest świetny!

Chociaż mam 25 lat to ta seria bardzo mi się podoba. Jest tak śmieszna i rozluźniająca. A młodzieży spodoba się na pewno!