Kwiat pustyni. Z namiotu Nomadów do Nowego Jorku

Cykl: Waris Dirie (tom 1)
Wydawnictwo: Świat Książki
Desert Flower
literatura faktu
Lemma

Inne wydania

Waris urodziła się w Somalii, w plemieniu pustynnych wędrowców, wychowała się pośród kóz, bydła i wielbłądów.
W wieku 13 lat dziewczęta z tego plemienia są poddawane rytuałowi obrzezania i wydawane za mąż. Jednak bohaterka książki została poddana obrzezaniu w wieku około 5 lat, a miała być wydana za mąż dopiero w wieku 13 lat
Te dwa wydarzenia zaważyły na całym przyszłym życiu Waris.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie własne

• Red Rising: Gwiazda zaranna
  • Bohaterowie są zmęczeni
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Pani Noc
  • Historia pszczół
  • Obce dziecko
  • Tylko ty
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Większy kawałek nieba

8,83 (6 ocen i opinii)
Bohaterowie są zmęczeni
Maria Nurowska

7,5 (2 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

8,13 (8 ocen i opinii)
Tylko ty
Federico Moccia

6,67 (24 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie
Mary Berg

7,51 (118 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Barbara | 2010-09-28
Przeczytana: 27 września 2010

Zawsze w moim przypadku było tak, że książki, które wywarły największy wpływ na moje życie, wpadły mi w ręce zupełnym przypadkiem i zazwyczaj są to książki, których nie planowałam czytać...

"Okaleczanie kobiecych narządów płciowych". Jak to brzmi? Po zapoznaniu z dokładnym "obrządkiem" w moich oczach to wyrażenie wygląda zbyt niewinnie. Bardziej pasuje tu "szlachtowanie poprzez tortury i pozostawienie w dożywotnim bólu". Głównie o tym jest ta książka...

Życie na pustyni od najmłodszych lat uczyło ją bycia silną, twardą, odważną. Ta ostatnia cecha sprawiła, że postanowiła sprzeciwić się tradycji afrykańskiej mającej swój początek aż 4000 lat temu. Jako nastolatka uciekła i po długiej, wyczerpującej tułaczce po bezwględnych terenach afrykańskich i pomieszkiwaniu kątem u innych ludzi dotarła do Londynu. Tam po kolejnych latach niewolniczej pracy jako służąca u swojego wuja stanęła na nogi i - zaczynając absolutnie od zera - usamodzielniła się. Przypadkiem odkrył ją fotograf, dzięki...

Kiwi_Agnik | 2014-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Czytając "Kwiat Pustyni" poznajemy szczegółowo opisany proces obrzezania, którego doświadczyła Waris i jej trudną drogę ku wolności.

Waris to dzielna i silna kobieta, która ani razu nie użala się nad sobą i do nikogo nie ma żalu, o to, co ją spotkało, jej historia wstrząsa i porusza.

"Kwiat Pustyni" to źródło głębokich przesłań.

Książka winna być inspiracją dla każdej kobiety i zapewne dla wielu z nas, nią jest.

"Poznałam, że szczęście to nie to, co mam, bo nie miałam nic, a byłam szczęśliwa."

Monika | 2010-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2010

To książka o sile woli, sile ciała i sile umysłu. To książka o cierpieniu i nadziei. To piękna książka.
Dała mi siłę do walki. Dała mi świadomość, że moje cierpienie nie jest aż tak wielkie, jak mi się wydawało.
Dziękuję pani Waris!

lanadelrey | 2015-06-03
Przeczytana: lipiec 2013

Jedna z moich ulubionych książek. Czytam ją w każde wakacje, to się już stało taką tradycją :)

Aż trudno uwierzyć, że wszystko co przeszła główna bohaterka zostało oparte na wydarzeniach autentycznych. Bardzo wciągająca, nie ma w niej momentów nudy, niepotrzebnych opisów lub prywatnych refleksji. Ona po prostu opowiada swoje życie, które początkowo jest przerażające i smutne, na szczęście potem wszystko zostaje jej wynagrodzone i to aż o 180 stopni. Warto przeczytać.

Booka | 2011-09-21
Przeczytana: 21 września 2011

Historię Waris Dirie - czarnoskórej modelki z Somalii - pochłonęłam w trzy dni. W zasadzie od początku wiedziałam, że ta książka mnie zaciekawi, ale nie przypuszczałam, że wciągnę się w lekturę "Kwiatu pustyni" w tak dużym stopniu, żeby niemal nie móc się od niej oderwać.

O tej książce napisano już chyba wszystko, co można by o niej powiedzieć. Od siebie dodam, że z dużym zaciekawieniem prześledziłam dzieciństwo małej Waris, kiedy to wychowywała się w Somalii, a jednym z głównych jej zajęć w ciągu dnia był wypas kóz, gdzie wraz z rodziną i resztą somalijskiej społeczności martwili się o zapasy wody. Następnie z zainteresowaniem czytałam o jej dorosłym życiu po ucieczce z rodzinnego kraju i o karierze modelki.

Książka ta intryguje, niekiedy wzrusza, a niekiedy też rozśmiesza (ale jest to trochę taki "śmiech przez łzy").

Historia Waris Dirie urzekła mnie, oceniam ten tytuł jako rewelacyjny, a tym samym dołączam do grona fanów autorki:)

Arek | 2014-09-15
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Kwiat Pustyni, jest znakomitą autobiografią znanej modelki Waris Dirie. Jest dowodem na to, że nieistotne jest to jakich krzywd doznaliśmy, jak bardzo okaleczono nasze ciało i duszę, ważne jest dokąd zmierzamy, czy jesteśmy pracowici i czy umiemy zwrócić się o pomoc.
Kwiat Pustyni to także powieść o różnicach, między dwoma światami, światem Waris z dzieciństwa, Somalią i światem jej późniejszego życia w krajach rozwiniętych.
Waris mówi nam o tym jak została obrzezana, i z jakim niewyobrażalnym cierpieniem jest to związane. W młodości przeżyła prawdziwą gehennę, ale późniejsze losy , w Anglii czy innych krajach nie były różowe. Jednak Przepiękny Kwiat Pustyni ma tak wielką siłę charakteru że wszystkie trudności pokona.
Szczerze polecam.

Emisunflower | 2013-12-11
Przeczytana: 10 maja 2010

Książka która pokazuje co to jest naprawdę cierpienie , ” to autobiografia
dziewczyny z Somalii, która po wielu latach upokorzeń, cierpienia i bólu dotarła na
szczyt kariery modelingu i zdecydowała się opowiedzieć światu swoją historię.
Waris od najmłodszych lat wychowywała się wraz z rodziną pośród surowego
klimatu Afryki. W niektórych afrykańskich plemionach panuje zwyczaj obrzezania
dziewcząt. O tym problemie nigdy nie mówiło się głośno, dopóki światło dziennego
nie ujrzała książka „Kwiat pustyni”. Waris jako pięcioletnia dziewczynka została
poddana temu rytuałowi, a jako nastoletnia dziewczyna uciekła z domu przed
narzuconym przez rodzinę zamążpójściem. Po straszliwie wyczerpującej podróży
przez pustynie trafiła do Londynu, a potem do Nowego Jorku i tam rozpoczęła się jej
zawrotna kariera modelki.
Ta książka to autentyczny opis surowych warunków i reżimu, w jakim bohaterka
spędziła dzieciństwo, oraz wierności obyczajom w imieniu niepojętych przez nas idei.
To...

Felzmann | 2014-03-24
Przeczytana: 24 marca 2014

Wstrząsająca książka. Waris, jesteś wielka! Robisz wspaniała robotę informując świat o tym, co się wyprawia. Dla mnie największym zaskoczeniem było to, że tak naprawdę świat dowiedział się o obrzezaniu kobiet dopiero w połowie lat 90. (sic!) W głowie się to nie mieści. Nawet tak słynna dziennikarka jak Barbara Walters nie słyszała wcześniej o tych barbarzyńskich praktykach. Ta książka pokazuje, jak ważna jest silna i zdeterminowana jednostka. Większość ludzi to tacy zwykli potakiwacze, dupki, ludzie bez jaj, którzy boją się ruszać niewygodne tematy. Bierzcie przykład z Waris!

Książka mną wstrząsnęła i otworzyła oczy na to, co dzieje się z afrykańskimi kobietami. Nie mogłam i do tej pory nie mogę pojąć, jak można wyrządzać tak wielką krzywdę dzieciom. Tyle bólu, cierpienia i wiele nieprzyjemnych aspektów obrzezania, które trwają całe życie. A Waris stała się dla mnie przykładem kobiety silnej i odważnej. Podziwiam za to, jaką jest osobą, za to, co przeszła i za ogromne pokłady siły do walki.

'Kwiat pustyni' jest bardzo popularną książką z serii 'oparte na faktach' - w końcu musiała wpaść w moje ręce;-)
Jest to autobiografia Waris Dirie, modelki pochodzenia somalijskiego. Muszę się przyznać, że podczas czytania zapominałam, że wszystkie opisane tu wydarzenia są prawdziwe - często nie mogłam w to uwierzyć, tak samo jak pewnie wielu czytelników. Historia prawie jak z bajki o Kopciuszku - widać, niektóre z nich spełniają się nie tylko na kartkach. Kręciłam głową z niedowierzania podczas lektury pierwszych stron, tych dość brutalnych.
'Kwiat pustyni' czyta się szybko - napisane prostym językiem (w niektórych momentach wydawało mi się zbyt wyniosłe), przez co łatwo dociera do czytelnika cała historia i przekaz.
Popieram w stu procentach akcję przeciwko obrzezaniom kobiet. Zawsze, kiedy o tym czytam, czuję się zbulwersowana tym faktem - ważniejsza tradycja niż życie kobiety?!