Okładka książki Kwiat pustyni. Z namiotu Nomadów do Nowego Jorku

Kwiat pustyni. Z namiotu Nomadów do Nowego Jorku

Autor:
Cykl: Waris Dirie (tom 1)
tłumaczenie
literatura faktu
typ
papier
Lemma
7,29 (8269 ocen i 619 opinii)

Opis książki

Waris urodziła się w Somalii, w plemieniu pustynnych wędrowców, wychowała się pośród kóz, bydła i wielbłądów.
W wieku 13 lat dziewczęta z tego plemienia są poddawane rytuałowi obrzezania i wydawane za mąż. Jednak bohaterka książki została poddana obrzezaniu w wieku około 5 lat, a miała być wydana za mąż dopiero w wieku 13 lat
Te dwa wydarzenia zaważyły na całym przyszłym życiu Waris.

źródło opisu: Opis autorski

Polecamy

Opinie czytelników
Barbara | 2010-09-28
Przeczytana: 27 września 2010

Zawsze w moim przypadku było tak, że książki, które wywarły największy wpływ na moje życie, wpadły mi w ręce zupełnym przypadkiem i zazwyczaj są to książki, których nie planowałam czytać...

"Okaleczanie kobiecych narządów płciowych". Jak to brzmi? Po zapoznaniu z dokładnym "obrządkiem" w moich oczach to wyrażenie wygląda zbyt niewinnie. Bardziej pasuje tu "szlachtowanie poprzez tortury i pozostawienie w dożywotnim bólu". Głównie o tym jest ta książka...

Życie na pustyni od najmłodszych lat uczyło ją bycia silną, twardą, odważną. Ta ostatnia cecha sprawiła, że postanowiła sprzeciwić się tradycji afrykańskiej mającej swój początek aż 4000 lat temu. Jako nastolatka uciekła i po długiej, wyczerpującej tułaczce po bezwględnych terenach afrykańskich i pomieszkiwaniu kątem u innych ludzi dotarła do Londynu. Tam po kolejnych latach niewolniczej pracy jako służąca u swojego wuja stanęła na nogi i - zaczynając absolutnie od zera - usamodzielniła się. Przypadkiem o...

Kiwi_Agnik | 2014-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Czytając "Kwiat Pustyni" poznajemy szczegółowo opisany proces obrzezania, którego doświadczyła Waris i jej trudną drogę ku wolności.

Waris to dzielna i silna kobieta, która ani razu nie użala się nad sobą i do nikogo nie ma żalu, o to, co ją spotkało, jej historia wstrząsa i porusza.

"Kwiat Pustyni" to źródło głębokich przesłań.

Książka winna być inspiracją dla każdej kobiety i zapewne dla wielu z nas, nią jest.

"Poznałam, że szczęście to nie to, co mam, bo nie miałam nic, a byłam szczęśliwa."

Historię Waris Dirie - czarnoskórej modelki z Somalii - pochłonęłam w trzy dni. W zasadzie od początku wiedziałam, że ta książka mnie zaciekawi, ale nie przypuszczałam, że wciągnę się w lekturę "Kwiatu pustyni" w tak dużym stopniu, żeby niemal nie móc się od niej oderwać.

O tej książce napisano już chyba wszystko, co można by o niej powiedzieć. Od siebie dodam, że z dużym zaciekawieniem prześledziłam dzieciństwo małej Waris, kiedy to wychowywała się w Somalii, a jednym z głównych jej zajęć w ciągu dnia był wypas kóz, gdzie wraz z rodziną i resztą somalijskiej społeczności martwili się o zapasy wody. Następnie z zainteresowaniem czytałam o jej dorosłym życiu po ucieczce z rodzinnego kraju i o karierze modelki.

Książka ta intryguje, niekiedy wzrusza, a niekiedy też rozśmiesza (ale jest to trochę taki "śmiech przez łzy").

Historia Waris Dirie urzekła mnie, oceniam ten tytuł jako rewelacyjny, a tym samym dołączam do grona fanów autorki:)

Monika | 2010-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2010

To książka o sile woli, sile ciała i sile umysłu. To książka o cierpieniu i nadziei. To piękna książka.
Dała mi siłę do walki. Dała mi świadomość, że moje cierpienie nie jest aż tak wielkie, jak mi się wydawało.
Dziękuję pani Waris!

Emisunflower | 2013-12-11
Przeczytana: 10 maja 2010

Książka która pokazuje co to jest naprawdę cierpienie , ” to autobiografia
dziewczyny z Somalii, która po wielu latach upokorzeń, cierpienia i bólu dotarła na
szczyt kariery modelingu i zdecydowała się opowiedzieć światu swoją historię.
Waris od najmłodszych lat wychowywała się wraz z rodziną pośród surowego
klimatu Afryki. W niektórych afrykańskich plemionach panuje zwyczaj obrzezania
dziewcząt. O tym problemie nigdy nie mówiło się głośno, dopóki światło dziennego
nie ujrzała książka „Kwiat pustyni”. Waris jako pięcioletnia dziewczynka została
poddana temu rytuałowi, a jako nastoletnia dziewczyna uciekła z domu przed
narzuconym przez rodzinę zamążpójściem. Po straszliwie wyczerpującej podróży
przez pustynie trafiła do Londynu, a potem do Nowego Jorku i tam rozpoczęła się jej
zawrotna kariera modelki.
Ta książka to autentyczny opis surowych warunków i reżimu, w jakim bohaterka
spędziła dzieciństwo, oraz wierności obyczajom w imieniu niepojętych przez nas idei.
To obraz o...

'Kwiat pustyni' jest bardzo popularną książką z serii 'oparte na faktach' - w końcu musiała wpaść w moje ręce;-)
Jest to autobiografia Waris Dirie, modelki pochodzenia somalijskiego. Muszę się przyznać, że podczas czytania zapominałam, że wszystkie opisane tu wydarzenia są prawdziwe - często nie mogłam w to uwierzyć, tak samo jak pewnie wielu czytelników. Historia prawie jak z bajki o Kopciuszku - widać, niektóre z nich spełniają się nie tylko na kartkach. Kręciłam głową z niedowierzania podczas lektury pierwszych stron, tych dość brutalnych.
'Kwiat pustyni' czyta się szybko - napisane prostym językiem (w niektórych momentach wydawało mi się zbyt wyniosłe), przez co łatwo dociera do czytelnika cała historia i przekaz.
Popieram w stu procentach akcję przeciwko obrzezaniom kobiet. Zawsze, kiedy o tym czytam, czuję się zbulwersowana tym faktem - ważniejsza tradycja niż życie kobiety?!

Książka mną wstrząsnęła i otworzyła oczy na to, co dzieje się z afrykańskimi kobietami. Nie mogłam i do tej pory nie mogę pojąć, jak można wyrządzać tak wielką krzywdę dzieciom. Tyle bólu, cierpienia i wiele nieprzyjemnych aspektów obrzezania, które trwają całe życie. A Waris stała się dla mnie przykładem kobiety silnej i odważnej. Podziwiam za to, jaką jest osobą, za to, co przeszła i za ogromne pokłady siły do walki.

Danway | 2011-03-18
Przeczytana: 24 października 2010

Waris Dirie jest jedną z bardziej znanych modelek świata. Ta bardzo piękna kobieta w latach 1997-2003 była ambasadorką ONZ, walczącą o prawa kobiet w krajach trzeciego świata. Te niestety od blisko czterech stuleci są gwałcone przez afrykańskie narody i poddają rytuałowi obrzeżania małe dziewczynki w wieku od 5 do 13 lat.

Rytuał ten polega na całkowitym wycięciu narządów płciowych, a następnie zaszycie ich pozostawiając ledwie małą dziurkę, przez którą sączy się mocz. Coś okropnego, że praktycznie codziennie takie kobiety ponoszą kolejne fale bólu, który już na początku był przeokropny. Cała "operacja" odbywa się takimi przedmiotami, że dziw bierze, że dziewczynki to przeżywają. Oczywiście umieralność tych zabiegów jest ogromna. W ten sposób umierają dwie siostry Waris.

O tym właśnie jest książka Waris Dirie. Jest ona w formie pamiętnika, który ukazuje kolejne przełomowe momenty jej życia. Od rytuału "obrzeżania", przez ucieczkę z rodzinnego szczepu, pobycie w Londynie, praca jako mo...

Tathagatha | 2012-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2012

Uwielbiam książki oparte na faktach, szczególnie te, które są bardzo poruszające.
'Kwiat pustyni' czekał u mnie na półce ponad dwa lata i szczerze żałuję, że tak długo. Aż do teraz nie wiedziałam o istnieniu kobiety, która nazywa się Waris Dirie, a jej historia wręcz mnie poraziła.

Waris urodziła się w Somalii i prowadziła ciężkie, koczownicze życie. To, jak wygląda ich każdy dzień tak bardzo różni się od tego co mamy tutaj, że co chwilę musiałam sobie powtarzać, że to prawda, a nie wymyślony antyutopijny świat.
Od najmłodszych lat Waris musi wykonywać obowiązki, by wraz z rodziną przeżyć kolejny dzień. Dowiadujemy się w jaki sposób zdobywają pokarm i jak wędrują w poszukiwaniu wody.
Nie to jest jednak najstraszniejsze. W wieku pięciu lat Waris zostaje poddana obrzezaniu - jak każda inna dziewczynka, a zabieg ten wykonywany jest w spartańskich warunkach i niezwykle bolesny. Od tej chwili każda miesiączka i oddawanie moczu jest naznaczone niesamowitym bólem. I to tylko po to by przyszł...

Marysia | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Książka wspaniała, poruszająca, wstrząsająca, prawdziwa!
Pięknie opowiedziana historia Waris Dirie, urodzonej i wychowanej w Somalii, która stała się jedną z bardziej znanych modelek świata. Jest to książka o emocjach, o sile przetrwania, o cierpieniu, o wielkiej odwadze i nadziei.
Porusza bardzo ważną tematykę, jaką jest rytuał obrzezania kobiet w krajach afrykańskich.
Na podstawie książki został nakręcony film pod tym samym tytułem, jednak nie ma w nim nawet połowy informacji, zawartych w książce! Jeśli znajdzie się na sali ktoś, kto oglądał, a nie czytał, niechaj koniecznie przeczyta. Ja, w porównaniu z książką, film odebrałam jako ckliwy, wzruszający, ale ckliwy. Zatem zapraszam do lektury! Bardzo polecam.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Na półkach
Kalendarium literackie
  • David Weber
    62. rocznica
    urodzin
    Życie byłoby znacznie przyjemniejsze, gdyby tak powywieszać wszystkich polityków
  • Stephen R. Covey
    82. rocznica
    urodzin
    Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?
  • Wieniedikt Jerofiejew
    76. rocznica
    urodzin
    - O-o-o-o! Niezrównoważenie psychiczne to moje marzenie! - i ośmielę się na szczerość - w marzeniach jestem wariatem! O, nie wiecie, panowie, co to takiego bezsenność marzeń... i stan zapalny marzeń przy bezsenności...
  • Ted Dekker
    52. rocznica
    urodzin
    Trzeba samemu mieć obsesję, żeby rozpoznać ją u drugiego człowieka.
  • Fernando Vallejo
    72. rocznica
    urodzin
    Przestałem być jednym i jesteśmy dwoma: jednym nierozłącznym w dwóch różnych osobach. To jest moja nowa teologia Dwójcy, przeciwstawiona teologii Trójcy: dwie osoby, które potrzebują siebie nawzajem do miłości; przy trzech już zaczyna się orgia
  • Jun'ichi Watanabe
    81. rocznica
    -Chcę być lekarzem.
    Ginko za bardzo się wstydziła,żeby to powiedzieć głośno,gdy się uczyła u Yorikuniego,lecz teraz przyszło jej to bez trudu.
    Po części dlatego,że nabrała odwagi,po części-bo czasy się zmieniły na tyle,że kobieta mogła mieć ambicje,nie narażając się na pogardę.
  • Szymon Szymonowic
    456. rocznica
  • Emma Donoghue
    45. rocznica
    urodzin
    Jak o czymś myślimy, nadajemy temu moc
  • Natalka Babina
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzie rodzą się nie po to, żeby im było dobrze. W najlepszym wypadku przychodzą na ten świat po to, żeby dobrze było komu innemu.
  • Anatol Stern
    115. rocznica
  • Jerzy Kukuczka
    25. rocznica
    śmierci
    Widziałem w górach ludzi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła. A tam się modlili.

Znajdź nas na Facebooku