Lubimyczytać.pl to:

literatura faktu
typ
papier
Lemma
7.26 (7398 ocen i 542 opinie)

Opis książki

Waris urodziła się w Somalii, w plemieniu pustynnych wędrowców, wychowała się pośród kóz, bydła i wielbłądów.
W wieku 13 lat dziewczęta z tego plemienia są poddawane rytuałowi obrzezania i wydawane za mąż. Jednak bohaterka książki została poddana obrzezaniu w wieku około 5 lat, a miała być wydana za mąż dopiero w wieku 13 lat
Te dwa wydarzenia zaważyły na całym przyszłym życiu Waris.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie własne

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Barbara | 2010-09-28
Przeczytana: 27 września 2010

Zawsze w moim przypadku było tak, że książki, które wywarły największy wpływ na moje życie, wpadły mi w ręce zupełnym przypadkiem i zazwyczaj są to książki, których nie planowałam czytać...

"Okaleczanie kobiecych narządów płciowych". Jak to brzmi? Po zapoznaniu z dokładnym "obrządkiem" w moich oczach to wyrażenie wygląda zbyt niewinnie. Bardziej pasuje tu "szlachtowanie poprzez tortury i pozostawienie w dożywotnim bólu". Głównie o tym jest ta książka...

Życie na pustyni od najmłodszych lat uczyło ją bycia silną, twardą, odważną. Ta ostatnia cecha sprawiła, że postanowiła sprzeciwić się tradycji afrykańskiej mającej swój początek aż 4000 lat temu. Jako nastolatka uciekła i po długiej, wyczerpującej tułaczce po bezwględnych terenach afrykańskich i pomieszkiwaniu kątem u innych ludzi dotarła do Londynu. Tam po kolejnych latach niewolniczej pracy jako służąca u swojego wuja stanęła na nogi i - zaczynając absolutnie od zera - usamodzielniła się. Przypadkiem o...

Monika | 2010-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2010

To książka o sile woli, sile ciała i sile umysłu. To książka o cierpieniu i nadziei. To piękna książka.
Dała mi siłę do walki. Dała mi świadomość, że moje cierpienie nie jest aż tak wielkie, jak mi się wydawało.
Dziękuję pani Waris!

Historię Waris Dirie - czarnoskórej modelki z Somalii - pochłonęłam w trzy dni. W zasadzie od początku wiedziałam, że ta książka mnie zaciekawi, ale nie przypuszczałam, że wciągnę się w lekturę "Kwiatu pustyni" w tak dużym stopniu, żeby niemal nie móc się od niej oderwać.

O tej książce napisano już chyba wszystko, co można by o niej powiedzieć. Od siebie dodam, że z dużym zaciekawieniem prześledziłam dzieciństwo małej Waris, kiedy to wychowywała się w Somalii, a jednym z głównych jej zajęć w ciągu dnia był wypas kóz, gdzie wraz z rodziną i resztą somalijskiej społeczności martwili się o zapasy wody. Następnie z zainteresowaniem czytałam o jej dorosłym życiu po ucieczce z rodzinnego kraju i o karierze modelki.

Książka ta intryguje, niekiedy wzrusza, a niekiedy też rozśmiesza (ale jest to trochę taki "śmiech przez łzy").

Historia Waris Dirie urzekła mnie, oceniam ten tytuł jako rewelacyjny, a tym samym dołączam do grona fanów autorki:)

'Kwiat pustyni' jest bardzo popularną książką z serii 'oparte na faktach' - w końcu musiała wpaść w moje ręce;-)
Jest to autobiografia Waris Dirie, modelki pochodzenia somalijskiego. Muszę się przyznać, że podczas czytania zapominałam, że wszystkie opisane tu wydarzenia są prawdziwe - często nie mogłam w to uwierzyć, tak samo jak pewnie wielu czytelników. Historia prawie jak z bajki o Kopciuszku - widać, niektóre z nich spełniają się nie tylko na kartkach. Kręciłam głową z niedowierzania podczas lektury pierwszych stron, tych dość brutalnych.
'Kwiat pustyni' czyta się szybko - napisane prostym językiem (w niektórych momentach wydawało mi się zbyt wyniosłe), przez co łatwo dociera do czytelnika cała historia i przekaz.
Popieram w stu procentach akcję przeciwko obrzezaniom kobiet. Zawsze, kiedy o tym czytam, czuję się zbulwersowana tym faktem - ważniejsza tradycja niż życie kobiety?!

Emisunflower | 2013-12-11
Przeczytana: 10 maja 2010

Książka która pokazuje co to jest naprawdę cierpienie , ” to autobiografia
dziewczyny z Somalii, która po wielu latach upokorzeń, cierpienia i bólu dotarła na
szczyt kariery modelingu i zdecydowała się opowiedzieć światu swoją historię.
Waris od najmłodszych lat wychowywała się wraz z rodziną pośród surowego
klimatu Afryki. W niektórych afrykańskich plemionach panuje zwyczaj obrzezania
dziewcząt. O tym problemie nigdy nie mówiło się głośno, dopóki światło dziennego
nie ujrzała książka „Kwiat pustyni”. Waris jako pięcioletnia dziewczynka została
poddana temu rytuałowi, a jako nastoletnia dziewczyna uciekła z domu przed
narzuconym przez rodzinę zamążpójściem. Po straszliwie wyczerpującej podróży
przez pustynie trafiła do Londynu, a potem do Nowego Jorku i tam rozpoczęła się jej
zawrotna kariera modelki.
Ta książka to autentyczny opis surowych warunków i reżimu, w jakim bohaterka
spędziła dzieciństwo, oraz wierności obyczajom w imieniu niepojętych przez nas idei.
To obraz o...

Danway | 2011-03-18
Przeczytana: 24 października 2010

Waris Dirie jest jedną z bardziej znanych modelek świata. Ta bardzo piękna kobieta w latach 1997-2003 była ambasadorką ONZ, walczącą o prawa kobiet w krajach trzeciego świata. Te niestety od blisko czterech stuleci są gwałcone przez afrykańskie narody i poddają rytuałowi obrzeżania małe dziewczynki w wieku od 5 do 13 lat.

Rytuał ten polega na całkowitym wycięciu narządów płciowych, a następnie zaszycie ich pozostawiając ledwie małą dziurkę, przez którą sączy się mocz. Coś okropnego, że praktycznie codziennie takie kobiety ponoszą kolejne fale bólu, który już na początku był przeokropny. Cała "operacja" odbywa się takimi przedmiotami, że dziw bierze, że dziewczynki to przeżywają. Oczywiście umieralność tych zabiegów jest ogromna. W ten sposób umierają dwie siostry Waris.

O tym właśnie jest książka Waris Dirie. Jest ona w formie pamiętnika, który ukazuje kolejne przełomowe momenty jej życia. Od rytuału "obrzeżania", przez ucieczkę z rodzinnego szczepu, pobycie w Londynie, praca jako mo...

Grey | 2012-03-13
Przeczytana: wrzesień 2011

Tego się nie spodziewałam. Książka wstrząsnęła mną i pozwoliła mi otworzyć oczy na ból zadawany afrykańskim kobietom związany z rytuałem obrzezania. Poznałam życie w Somalii z innej strony, poznałam niezwykłą Waris, która stała się dla mnie wzorem poprzez swoją zaciętość, odwagę i siłę. Lekturę idealnie dopełnia film pod takim samym tytułem. Nie jest on dokładnym worem książki, ale jeśli nie mamy ochoty zgłębiać się w książkę, to warto chociaż go obejrzeć.

Książka mną wstrząsnęła i otworzyła oczy na to, co dzieje się z afrykańskimi kobietami. Nie mogłam i do tej pory nie mogę pojąć, jak można wyrządzać tak wielką krzywdę dzieciom. Tyle bólu, cierpienia i wiele nieprzyjemnych aspektów obrzezania, które trwają całe życie. A Waris stała się dla mnie przykładem kobiety silnej i odważnej. Podziwiam za to, jaką jest osobą, za to, co przeszła i za ogromne pokłady siły do walki.

Tathagatha | 2012-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2012

Uwielbiam książki oparte na faktach, szczególnie te, które są bardzo poruszające.
'Kwiat pustyni' czekał u mnie na półce ponad dwa lata i szczerze żałuję, że tak długo. Aż do teraz nie wiedziałam o istnieniu kobiety, która nazywa się Waris Dirie, a jej historia wręcz mnie poraziła.

Waris urodziła się w Somalii i prowadziła ciężkie, koczownicze życie. To, jak wygląda ich każdy dzień tak bardzo różni się od tego co mamy tutaj, że co chwilę musiałam sobie powtarzać, że to prawda, a nie wymyślony antyutopijny świat.
Od najmłodszych lat Waris musi wykonywać obowiązki, by wraz z rodziną przeżyć kolejny dzień. Dowiadujemy się w jaki sposób zdobywają pokarm i jak wędrują w poszukiwaniu wody.
Nie to jest jednak najstraszniejsze. W wieku pięciu lat Waris zostaje poddana obrzezaniu - jak każda inna dziewczynka, a zabieg ten wykonywany jest w spartańskich warunkach i niezwykle bolesny. Od tej chwili każda miesiączka i oddawanie moczu jest naznaczone niesamowitym bólem. I to tylko po to by przyszł...

Książkowo | 2011-03-23
Przeczytana: 05 stycznia 2010

Pierwsza część wstrząsającej opowieści o praktykach dokonywanych na kobietach w krajach Trzeciego Świata.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Na półkach
Kalendarium literackie
  • Sven Hassel
    97. rocznica
    urodzin
    Porta głosi teorię, że lądują one w obozie koncentracyjnym dla wszy, w którym naukowcy próbują wyhodować specjalną aryjską wesz, dość inteligentną, by podnieść przednią nóżkę w nazistowskim pozdrowieniu, gdyby przypadkiem przechodził tam Adolf
  • Antoni Libera
    65. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Katarzyna Rygiel
    39. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    94. rocznica
  • Jerzy Andrzejewski
    31. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    25. rocznica
    śmierci
    Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley.
  • Jonasz Kofta
    26. rocznica
    Żeby coś się zdarzyło Żeby mogło się zdarzyć I zjawiła się miłość Trzeba marzyć
  • James Graham Ballard
    5. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcji i możliwych do wyobrażenia alternatyw. Można go porównać do naukowca, który (...) natrafia nagle na nie zbadany teren czy temat. Może jedynie wysuwać rozmaite hipotezy i konfrontować je z faktami.
  • Ladislav Klíma
    86. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • George Gordon Byron
    190. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Tadeusz Rittner
    93. rocznica