Córka nomadów

Tłumaczenie: Krystyna Chmiel
Cykl: Waris Dirie (tom 2)
Wydawnictwo: Świat Książki
6,68 (2092 ocen i 111 opinii) Zobacz oceny
Desert Dawn (Untitled Memoir)
Somalia
Ewa

W swojej nowej książce, Waris Dirie, pisze o głębokiej tęsknocie do ojczyzny, z której musiała uciekać 20 lat temu. Po latach pełnej przygód tułaczki po Europie i Stanach Zjednoczonych, już jako sławna modelka postanawia odwiedzić ojczyznę, nękaną wewnętrznymi wojnami, by zobaczyć się z rodziną, a zwłaszcza z ukochaną matką. Podróż do Somalii jest prawdziwą drogą przez Mekkę, ale spotkanie z...

Podróż do Somalii jest prawdziwą drogą przez Mekkę, ale spotkanie z bliskimi uświadamia jej, że nadal jest prawdziwą nomadką, związaną uczuciowo ze swym dzikim, nieszczęsnym i pięknym krajem. Córka nomadów wraca do domu... ale nie na stałe. Waris Dirie jest przedstawicielką ONZ-owskiej organizacji zwalczającej potworną praktykę obrzezania dziewcząt w Somalii. Stworzyła fundację Jutrzenka Pustyni niosącą pomoc dla dyskryminowanych i poddawanych rytualnym okaleczeniom. Mieszka z synem w Nowym Jorku.

Joanna | 2017-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

Kolejna część opisujaca życie słynnej modelki. W tej książce są jej losy 20 lat później, gdy jest slawna i bogata i postanawia odwiedzić swój kraj i swoja rodzinę. Warto przeczytać tą książkę i zobaczyć jak żyją ludzie w Somalii.

Kiwi_Agnik | 2014-05-20
Przeczytana: 20 maja 2014

Ciekawa lekturo - podróż, którą przeżywamy wraz z Waris powracającą do rodzinnej Somalii.

Poznajemy obyczaje Somalijskie i tamtejsze problemy biurokracji oraz dostrzegamy różnice kulturowe między Wschodem a Zachodem.

Książka "Córka nomadów" to wciągająca biografia, którą szybko i dobrze się czyta.

Jednakże mam nieodparte wrażenie, że Waris pisze w kółko o tym samym.

Ciąg dalszy "Kwiatu pustyni".W książce tej,Waris pisze o głębokiej tęsknocie do ojczyzny,z której musiała uciekać 20 lat temu.Nie sposób przejść obok tej książki obojętnie.W czytelniku rodzi się bunt wobec ludzkiej bezmyślności i głupoty, wobec brutalnych praktyk stosowanych po dziś dzień w niektórych krajach.

Monika | 2011-05-17
Przeczytana: 17 maja 2011

Byłam zachwycona "Kwiatem pustyni". Niestety, "Córka nomadów" już mnie tak nie porwała.
Pani Waris pisze w kółko o tym samym. Nie rozumiem idei tej książki.

Malini | 2013-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Dwadzieścia lat po opuszczeniu Somalii, autorka postanawia wrócić do ojczyzny i spotkać się ze swoją rodziną.
Książkę czyta się bardzo szybko, chociaż pewne wątki się powtarzają. Ponadto można się z niej dowiedzieć jak wygląda życie koczowników w Somalii oraz jak traktowane są tam kobiety. "Córka Nomadów" może też być przypomnieniem i poniekąd uzupełnieniem pewnych wątków dla tych, którzy czytali "Kwiat Pustyni". Nie polecam jednak sięgać po "Córkę Nomadów" bez wcześniejszego przeczytania "Kwiatu Pustyni", gdyż może się ona okazać mało zrozumiała lub nieciekawa.

Mani | 2011-02-08

Trafiła w moje ręce całkiem przypadkiem. Gdy wypożyczałam „Kwiat pustyni”, pani bibliotekarka przyniosła mi i tą, twierdząc, jakoby była to druga część książki. Należy tutaj nieco sprostować, gdyż są to praktycznie dwie różne powieści. Łączy je jedynie to, że „Córka nomadów” jest jakby dalszym ciągiem życia Waris, tyle, że można ją czytać bez znajomości wcześniejszej, bo wiele rzeczy jest w niej jakoś epizodycznie powtórzonych
W „Córce nomadów” Waris opisuje swój powrót w rodzinne strony, do Somalii poi 20 latach rozłąki z rodziną. Nie wie dokładnie, w jakim stanie są jej rodzice, czy rodzeństwo. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że przez ten czas sytuacja polityczna w Somalii nie uległa żadnej poprawie, przeciwnie, jest coraz gorzej. Jest to jedno z najbiedniejszych państw, ciągle trwają działania wojenne, w których ginie wiele niewinnych osób, a kobiety są traktowane niemalże jak zwierzęta, gorsza kategoria.
Niezwykle ciekawe są zwyczaje panujące w wiosce, w której obecnie...

PABLOPAN | 2012-10-17

Przeczytałem, zapomniałem. Chyba zdecydowanie książka z kategorii literatura kobieca.

Książkowo_czyta | 2011-03-23
Przeczytana: 2005 rok

Druga część wstrząsającej opowieści o praktykach dokonywanych na kobietach w krajach Trzeciego Świata.

atimere | 2015-08-18

Co do zasady nie czytam książek napisanych przez gwiazdy, niezależnie od ich formatu. Ta książka jednak urzekła mnie. W prosty i mądry zarazem sposób opisuje tak na prawdę nie tylko losy Waris, ale także znacznej rzeszy kobiet w Afryce, które są poddawane rytualnemu obrzezaniu. Co nie mniej ważne zwraca uwagę na źródło tego problemu, czyli niewiedzę matek, które dobrowolnie w najlepszym wypadku kaleczą swoje córki. Na prawdę ogromny szacunek dla autorki, która tak na prawdę zapoczątkowała światową akcję walki z rytualnym obrzezaniem kobiet.

Ania Art | 2013-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2013

Bardzo fajna książka, będąca kontynuacją "Kwiatu Pustyni", opowieścią o Waris Dirie - Somalijskiej kobiecie, która jako dziecko uciekła z rodzimego kraju w strachu przed ojcem i wczesnym zamążpójściem. Uciekła do Londynu, a potem do Ameryki, do Nowego Jorku, gdzie pracowała jako modelka. Waris urodziła synka, Aleeke, którego bardzo kocha. Jednak na zachodzie Waris czuje sie bardzo samotna, wciąż nie może sie przyzwyczaic do zachodnich obyczajów, "betonowej pustyni", zgiełku, ulic, samochodów. Waris tęskni za matką, rodzeństwem....nawet i za ojcem, mimo iż bała sie go bardzo. Waris w głębi duszy nadal jest córką Nomadów, ludzi pustyni afrykańskiej, córką rodziców - pasterzy. Kocha zwierzęta, afrykańskie noce, somalijskiej obyczaje.
Waris odnajduje swojego brata, Mohammeda, mieszkającego w Holandii. Razem z nim próbuje dostać sie do Somalii, w tym kraju panują wojny, przez co jest utrudniony "dostęp" do Somalii. Waris i Mohammed mają trudności z dostaniem sie do własnego kraju,...