Sprzedane przez ojca

Wydawnictwo: Amber
Sold
literatura faktu
Nika

Zostałyśmy wywiezione do Jemenu, sprzedane przez własnego ojca, brutalnie zmuszone do małżeństwa, gwałcone, poddane wszelkim aktom przemocy, upokarzane i więzione przez osiem lat… Betty Mahmoody, autorka światowego bestsellera Tylko razem z córką, przedstawia wstrząsającą autobiografię dwóch angielskich dziewczynek 2000 tysiące funtów. To cena, za jaką Muthana Muhsen sprzedał swoje córki… ...

2000 tysiące funtów. To cena, za jaką Muthana Muhsen sprzedał swoje córki…

Ojciec obiecał im rajskie wakacje. Dla piętnastoletniej Zany i czternastoletniej Nadii z Birmingham to miała być wspaniała egzotyczna przygoda Stała się ośmioma latami piekła…

Zamiast pięknych plaż - zapadła wioska w Jemenie, nędzna, brudna i zacofana, gdzie nikt nie mówi po angielsku, gdzie kobieta jest niczym. Tu Zana i Nadia usłyszą, że ojciec sprzedał je i wydał za mąż. Że nie wrócą do domu. I że są niewolnicami swoich mężów…

Dwie brytyjskie nastolatki, odcięte od rodziny, bliskich, wszystkiego, co znały i kochały, zostały nagle uwięzione w obcym świecie, prymitywnym i wrogim, oddane w ręce obcych mężczyzn, gwałcone co noc, zmuszane do niewolniczej pracy. Były zaledwie dziećmi, przerażonymi i straszliwie samotnymi. A jednak Zanie udało się wyrwać z tego koszmaru. Wróciła do Anglii, by stamtąd walczyć o siostrę, o jej dzieci i o swojego synka. Ale jej tragedia miała ciąg dalszy…

Po międzynarodowym sukcesie swojej autobiografii Tylko razem z córką Betty Mahmoody otrzymywała z całego świata relacje podobne do jej historii. Postanowiła przedstawić opowieść Zany jako jedną z najbardziej poruszających.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/1446/sprzedane-przez-ojca

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/1446/sprzedane-przez-ojca

agata | 2019-09-19
Przeczytana: 17 września 2019

taka-jest-agata.blogspot.com

Najważniejsze co każdy człowiek ma w sercu i jakie wyznaje wartości.
Zana Muhsen urodziła się w Anglii, mieszkała w Birmingham, była zwykłą nastolatką.
Ona i młodsza siostra Nadia miały ojca Jemeńczyka i matkę w połowie pochodzenia pakistańskiego.
Dzięki takiej mieszance genów dziewczęta odziedziczyły egzotyczną urodę.
To jedyne co łączyło je z krajami arabskimi.
Same nigdy nie czuły się muzułmankami.
W szkole uczono je o wolności. W pewne wakacje, miały przekonać się, jak ważne to były nauki.
Muthana, ich ojciec, proponuje by siostry wyjechały na wakacje do Jemenu, poznały jego rodzinne strony, powylegiwały się na rajskich plażach.
Spotkają się też ze swoim starszym rodzeństwem, od dawna przebywającym w ojczyźnie Muthany.
Córki są bardzo podekscytowane perspektywą atrakcyjnie zapowiadających się letnich tygodni.
Pierwsza wyrusza Zana. Jedzie razem ze znajomym ojca Abdulem.
Niestety, w wiosce do której mężczyzna ją zawozi, na próżno szukać rajskich...

Kamila | 2019-02-06

Smutne, ale prawdziwe. Takich historii na jest na świecie setki jak nie tysiące. Niewyobrażalne jak ojciec może coś takiego zrobić swoim dzieciom.

Verteego | 2019-02-05

Historia ciekawa i przerażająca. Natomiast język, którym jest napisana, roi się od błędów i literówek. Bardzo mi to przeszkadza w każdej książce i zaniza ocenę tej pozycji

Maria | 2019-01-26
Przeczytana: 16 stycznia 2019

przerażająca historia, trudno uwierzyć, że takie rzeczy dzieją się na świecie :(

buziaczka3 | 2019-01-08
Przeczytana: styczeń 2018

Tragiczna historia. Daje do myślenia. Nie mieści się w głowie, że rodzic może taki los zgotować swojemu dziecku.

remco | 2018-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2018

Trudno uwierzyć że to się stało naprawdę, nie jestem w stanie wyobrazić sobie takiego zwrotu w swoim życiu i tego czy miałabym siłę i determinację tak walczyć.

Wojciech Gołębiewski | 2018-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Wikipedia:
„Sprzedane (ang. Sold) – biograficzna książka Zany Muhsen, wydana w 1991 roku (wyd. polskie 1992). Jest to pierwsza książka w serii opowieści dokumentalnych, nad którą patronat objęła amerykańska pisarka – Betty Mahmoody (autorka książki „Tylko razem z córką).
Latem 1980 dwie angielskie dziewczynki – prawie szesnastoletnia Zana Muhsen i jej czternastoletnia siostra Nadia – wyruszają w egzotyczną podróż. Mają spędzić wakacje w Jemenie, ponieważ ich ojciec, Jemeńczyk, zażyczył sobie, by zobaczyły kraj jego dzieciństwa, poznały tradycje i obyczaje, spotkały się z rodziną ojca. Jednak to, co czeka je u kresu podróży nie ma nic wspólnego z wakacyjnym wypoczynkiem. Obie zostają wydane za mąż za młodszych chłopców z rodziny ojca. Są źle traktowane. W międzyczasie maja możliwość spotkania się ze swoim starszym bratem i siostrą, którzy wcześniej zostali sprzedani w Jemenie przez ojca. W ostateczności Zanie udaje się opuścić Jemen przy pomocy matki.”
Na LC 7,77...

Doniek | 2018-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Przerażająca historia dwóch brytyjskich dziewczynek sprzedanych przez własnego ojca. Szesnastoletnia Zana i czternastoletnia Nadia pod pretekstem egzotycznych wakacji zostają wywiezione do Jemenu. Na miejscu dowiadują się , że zostały sprzedane po 1300 funtów za każdą i wydane za mąż za młodszych od siebie chłopców. W pustynnej wiosce bez znajomości języka czują się załamane i bezradne. Rzeczywistość okazuje się jeszcze bardziej przerażająca. Zostają niewolnicami zmuszanymi do katorżniczej pracy,głodne, bite i upokarzane .Gwałcone co noc stają się maszynami do rodzenia dzieci. Osamotnione, karmione kłamstwami i obietnicami tracą cierpliwość. Starsza postanawia wziąć sprawy w swoje ręce, młodsza zaczyna się poddawać i popadać w depresję. Czy uda im się wrócić do Anglii? Książka godna polecenia, wstrząsająca ale i poruszająca zarazem.

Magdalena | 2018-08-28
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

"Sprzedane przez ojca", to prawdziwa historia dwóch dziewczynek, mieszkających w Anglii, których matką jest angielka, a ojcem Jemeńczyk. Dziewczynki wraz z przyjacielem ojca, mają pojechać do Jemenu na wakacje, poznać swoją rodzinę i tradycje. Wakacyjny wyjazd, okazuje się jednak trwającym wiele lat koszmarem, dziewczynki bowiem wyjechać już nie mogą - zostały sprzedane i zmuszone do małżeństw z młodszymi od siebie Jemeńczykami. Codziennie muszą znosić ciężkie prace w małej Jemeńskiej wsi, w której brakuje podstawowych wygód, jak bieżącej wody czy elektryczności. Codziennie są też zmuszane do "małżeńskiego" pożycia, które dla nich, są po prostu wielokrotnym gwałtem.
Historia dziewczynek jest bardzo poruszająca, tym bardziej, że wydarzyła się naprawdę. W książce znajdziemy również autentyczne zdjęcia.
Co prawda w powieści zabrakło mi dokładniejszych opisów niektórych zdarzeń, domyślam się jednak, że były one tak bolesne dla autorki, że nie była ona w stanie o tym pisać.
Uważam,...

ppaulinaa | 2018-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Mocna i gorzka. Zawsze gdy chwytam takie książki, czyta mi się je o tyle lżej, że wiem, że ostatecznie historia skończyła się dobrze, bo przecież jest pisana w pierwszej osobie, więc wiemy, że matnia bohaterki się skończyła. Tym razem powieść wcale nie kończy się różowo. Właściwie można powiedzieć, że zakończenie jest otwarte. Warto przeczytać.