Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Świat Książki
Schwarze frau, weisses land
978-83-7799-591-4
Katjuszka

Waris Dirie w wieku 5 lat została poddana rytualnemu obrzezaniu. W wieku 13 uciekła z domu, gdyż miała zostać wydana za mąż za 61-letniego mężczyznę. W wieku 20 lat została modelką, a następnie ambasadorką ONZ walczącą przeciwko okaleczaniu kobiecych narządów płciowych. W tej książce opowiada o swojej nowej, białej ojczyźnie i tęsknocie za Czarnym Lądem. Krytycznie przygląda się sytuacji panującej w Afryce. Nie szczędzi ostrych słów na temat bogactwa klasy panującej i nędzy zwykłych ludzi, wszechpanującej korupcji i bezsensu tzw. pomocy z Zachodu. Znajdziemy tu także wiele opisów z prywatnego życia autorki, dotyczących jej mieszkania w Polsce, narodzin syna Leona czy też premiery filmu "Kwiat pustyni" podczas festiwalu w Wenecji.

źródło opisu: www.swiatksiazki.pl

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

nadzieja1925 | 2017-03-24
Przeczytana: 24 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Sukces "Kwiatu pustynii" przybliżył nam autorkę Waris Dirie, która jest również autorką tego dzieła ("Czarna kobieta, biały kraj"), które jest również jej autobiografią i opisującą wydarzenie z jej życia oraz naciskają na temat obrzezania wśród dziewczyn.

"Wszyscy troje są przekonani, że dopiero obrzezanie uczyni z naszej córki prawdziwą muzułmankę!."

Oraz na zniesienie tego tematu jako tabu. Przy okazji informowanie społeczeństwa o AIDS i antykoncepcji.

Waris przemierza z nami Europę (w tym Polskę i Gdańsk, w którym mieszka) aż w końcu wraca do Afryki w celu nakręcenia jej książki, który jest powszechnie znany.

Ciekawa książka o prawdziwej Afryce. O starych wielbłądach, które są sprzedawane do Azji na hamburgery i morzach pełnych ryb, któych nikt nie je. Polecam.

GraceSuarez | 2015-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2015

Zawiodłam się na tej książce nie ukrywam. Oczekiwałam kontynuacji na poziomie 'Kwiatu pustyni' niestety tej książce do tego bardzo daleko.
Jeżeli ktoś chciałby się zapoznać z tą pozycją to bardzo proszę. Należy jednak pamiętać, że będzie to coś całkiem innego.
Mnie nie wciągnęła tak bardzo jakbym tego chciała, chociaż przyznać trzeba, że czytało się dość lekko i przyjemnie. Były momenty gdy książka stawała się nudna i tylko wybrane informacje były ciekawe.

Joanna | 2017-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2017

Ta książka to już powielanie tamtych poprzednich aktorki. Masło maślane... Nowym elementem był np film krecony na podstawie KWIAT PUSTYNI. Ale to już nie jest przecież tak ekscytujące jak historie z życia autorki dotyczace pustyni.

Anika | 2013-10-27
Przeczytana: 14 października 2013

Książka przedstawia kulisy powstania filmu "Kwiat Pustyni" , ukazuje tez problemy kontynentu afrykańskiego, jak również ciemne strony zawodu modelki. Głównym powodem jej wydania było chyba zwiększenie przychodów fundacji zwalczającej FGM( okaleczanie zewnętrznych narządów płciowych u kobiet) i wspierającej kobiety Afryki. Cel szczytny, a książka wyszła autorce raczej średnio.

Waris Dirie to nie tylko orędowniczka walki z FGM , okaleczaniem kobiet, ale również jest postacią upominającą się czynnie poprzez rozliczne akcje i fundacje o prawa kobiet i dzieci w Afryce. W książce opowiada o swoich odczuciach jako Afrykanki w krajach europejskich, mieszkając w Holandii, Francji czy w Polsce. Wspominając kręcenie scen i ekranizację swojej głośnej powieści Waris Dirie opowiada o spotkaniach, rozmowach z afrykańskimi kobietami i ich poglądach na temat okaleczania kobiet.
Nieobce są autorce współczesne problemy nękające Czarny Ląd , niszczenie przyrody, zanieczyszczenie środowiska , organizowanie stanowisk pracy poprzez wspieranie mniejszych i większych firm wykorzystujących naturalne zasoby Afryki.
Książkę potraktować można również jako ciekawe studium socjologiczne o Afryce, w szczególności o życiu jej mieszkanek.

Fitnesska | 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

To moja druga przeczytana książka Waris Dirie.
Opowiada ona o walce modelki z obrzezaniem kobiet, ekranizacją "Kwiatu pustyni" i staraniach o lepsze jutro dla Afryki. Możemy w niej znaleźć streszczenia podróży Waris i jej rozmów z politykami i innymi ważnymi osobistościami.
Polecam.

Malini | 2013-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2013

"Czarna kobieta, biały kraj" opowiada o powstawaniu filmu "Kwiat Pustyni", opartego na autobiografii autorki. Cała książka przepełniona jest osobistymi refleksjami na różne tematy, przede wszystkim na temat okaleczania kobiet, a także gospodarki Afryki czy środowiska naturalnego. Ponadto autorka opowiada, co sądzi na temat swojej kariery modelki oraz modelingu w ogóle. Pani Dirie zdradza również swoje plany i marzenia dotyczące powrotu do Afryki i pomocy dla afrykańskich kobiet.
Książkę czytało mi się bardzo szybko i przyjemnie.

betina360 | 2015-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Waris opisuje w swojej kolejnej ksiazce zmagania jakie musiala stoczyc aby powstal film na podstawie jej ksiazki Kwiat pustyni. Wraca tez do samej ksiazki ze tez miala trudnosci by ja w koncu wydano. Prowadzi fundacje na rzecz kobiet okaleczanych obrzezaniem ktore jest karygodne i nie powinno miec miejsca. Trudno jej jednak dotrzec do glow wielu osob ktore zatwardziale uwazaja ze to dobre dla afrykanskich kobiet i niby pomaga im wyjsc za maz. Co dla Waris jest ewidentna bzdura. Bardzo ciezko jej bedzie zmienic stereotyp myslenia osob bez rozumu o chorych pogladach. Jest tu tez o jej 2 synach ktorych bardzo kocha. Afryka to najbiedniejszy i najmniej wydeukowany kraj. Jest tam najwieksze przeludnienie i tez najwieksza zachorowalnosc na hiv. Najgorsze jest to ze gdy ktos chce jak Waris to zmienic napotyka na ciagle przeszkody. Ksiazka warta polecenia.

Ania | 2015-02-19
Przeczytana: maj 2012

Druga cześć losów Waris Dirie jest relacją z planu zdjęciowego, jak również przedstawia losy z życia samej autorki. Nie miała łatwo będąc w cywilizowanym kraju. Szczerze jej współczułam czytając drugą cześć. Nie miałam cienia wątpliwości iż "Czarna kobieta biały kraj" będzie gorszą powieścią. Książka wzbudza wiele emocji...
Polecam...

Zapatrzona_W_Książki | 2012-06-15
Przeczytana: 02 czerwca 2012

„Piękne kwiaty rosną wśród cierni.

Przysłowie kongijskie”*

Wszystko może nam się udać jeśli tylko czegoś naprawdę mocno pragniemy. Aby jednak osiągnąć swój cel musimy z uporem do niego dążyć. Nie poddawać się, nie wątpić. Podnieść się gdy upadniemy. Ważne aby trwać w postanowieniu. Siła, którą mamy w sobie jest bardzo skuteczna - tylko w nią uwierz.

Waris Dirie jest wszystkim znana ze swojej debiutanckiej autobiograficznej książki noszącej tytuł „Kwiat pustyni”. O czym jest z pewnością każdy wie, a przynajmniej kojarzy. W omawianej przeze mnie pozycji kobieta opowiada o „swojej nowej, białej ojczyźnie”. Mówi nam też o tęsknocie za swoim krajem, rodziną oraz przyjaciółmi. Mamy też okazje poznać etapy poznawania filmu, który mówił o jej losach. Dirie bez skrupułów i ostrymi słowami opisuje korupcje oraz rzekom pomoc mieszkańcom Czarnego Lądu.

Z reguły nie sięgam po książki tego typu, ale jak wiecie bywają wyjątki. „Czarna kobieta, biały kraj” jest właśnie takim wyjątkiem. Po...