Przełamać tabu

Tłumaczenie: Barbara Tarnas
Cykl: Waris Dirie (tom 3)
Wydawnictwo: Świat Książki
Schmerzenskinder
9788324719129
obrzezanie
literatura faktu
Pistacia

Inne wydania

Po dwóch bestsellerowych książkach Kwiat pustyni i Córka nomadów, Waris Dirie napisała kolejną , bardzo osobistą i niezwykle poruszającą . Jako pierwsza kobieta zaczęła mówić o okrutnym rytuale obrzezania dziewcząt. Tej torturze, bardzo często zagrażającej życiu, poddawane są nadal dziewczęta nie tylko w Afryce i na Wschodzie, ale również w Europie. I właśnie o wydarzeniach, z jakimi zetknęła się w Europie, o spotkaniach z ofiarami i katami opowiada w swojej książce.

[opis wydawcy]

Booka | 2011-12-05
Na półkach: 2010 ◄, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2010

To pierwsza książka Waris Dirie, z jaką miałam styczność.
Nie jest tak ciekawa jak "Kwiat pustyni", ale zasługuje na miano dobrej. Bardziej jest to reportaż o procederze obrzezania. Autorka analizuje tę sprawę, są też opisane przypadki kobiet/młodych dziewczyn, które zostały poddane temu procederowi w dzieciństwie.
Jest to niewątpliwie ważna książka, podobnie jak "Kwiat pustyni" zwracająca uwagę na okrutny proceder jakim jest obrzezanie kobiet. I mimo wielu danych statystycznych pomimo tego, iż nie jest to typowa powieść, to czyta się ją dobrze.

Waris Dirie to modelka, przedstawicielka ONZ organizacji zwalczającej potworną, bestialską praktykę obrzezania dziewczą.
Wyrusza do Francji, Europy i innych krajów prowadzi wywiady z okaleczonymi dziewczynami, które przeszły koszmar, okrutnego rytuału.
Przerażająca, straszna opowieść przeszły one piekło, coś strasznego w swym życiu.
Polecam przeczytać bardzo!!!!!

Evik | 2011-01-05
Na półkach: 2009, Przeczytane, Islam

Książka ma charakter bardziej dokumentalny. Dotyczy praktyki obrzezania kobiet w krajach europejskich. Wielu Afrykanów emigrując do Europy nadal kultywuje afrykańskie tradycje. Jedną z takich tradycji jest obrzezanie dziewcząt. Aż trudno uwierzyć, że takie wypadki zdarzają się również w Europie czy Ameryce. Autorka bada, czy takie wypadki obrzezania dziewcząt mają miejsce w Europie, stara się wyśledzić, ile ich jest w krajach, do których wyemigrowali Afrykańczycy.
Stosunkowo najlepiej przedstawia się sytuacja we Francji, gdzie ponoć dziewczęta z krajów zagrożonych musza przechodzić obowiązkowe badania lekarskie.
Spośród wszystkich książek Waris Dirie tę czytało mi się najtrudniej.

kooooooot | 2013-02-01

Ta książka uświadomiła mnie,jakim okrucieństwem jest obrzezanie kobiet. Dotychczas, jak wiele innych osób miałam na ten temat cząstkową wiedzę. Niejednokrotnie wzdrygałam się z przerażenia, czytając opisane sceny. Najgorsze, że te tortury przeprowadza się do dziś i to nie tylko w upalnej Afryce, ale również w Europie.Na szczęście autorka walczy jak może z tym okrucieństwem. Dla mnie Waris Dirie jest bohaterką i życzę jej jak najwięcej sukcesów. Polecam.

Carline | 2012-10-14
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 12 października 2012

Z problemem, o której pisze Waris Dirie - obrzezaniem - pierwszy raz spotkałam się, oglądając "Kwiat pustyni", który jest jednocześnie ekranizacją jej książki - jej życia. Autorka jest sławną modelką i ambasadorką ONZ. Walczy o prawa kobiet i z brutalną tradycją w afrykańskich rodzinach. Gdy była małą dziewczynką na niej samej został przeprowadzony ten zabieg, który według wierzeń niektórych grup ludzi oczyszcza kobiety oraz zwiększa szansę na zamążpójście. Kobieta nieobrzezana, to kobieta grzeszna i traktowana przez dane społeczeństwo pogardliwie.

Waris Dirie, jako mała dziewczynka uciekła z domu, ze swojego kraju i wyjechała do Europy. Tam zaczynając, jako sprzątaczka została sławną modelką. Jej historię możecie dokładniej prześledzić czytając książkę "Kwiat pustyni".

Autorka, będąc jedną z ofiar brutalnego traktowania małych dziewczynek, dała sobie za cel zaprzestanie tych praktyk. Zaczęła wraz ze swoimi przyjaciółmi bardziej analizować problem obrzezania, który okazał się...

Korenia | 2014-03-09
Przeczytana: 09 marca 2014

Czytałam poprzednie książki Waris - Kwiat pustyni i Córka Nomadów, które bardziej opowiadają o jej życiu, zwyczajach, walce o byt itp, ta za to jest przedstawieniem jednego problemu. Opisem jak sprawa obrzezania wygląda w państwach europejskich. Warta przeczytania, ponieważ ukazuje jaki jest problem z tą okropną praktyką na naszym kontynencie i jak okrutni są rodzice, nawet ci, którzy żyją od 'wieków' w Europie.

Jest to naprawdę ciężka książka. Porusza bardzo poważny temat, jakim jest obrzezanie kobiet. Waris Dirie sama przechodziła przez ten brutalny rytuał i teraz chce sprawić, żeby został on całkowicie zabroniony.
Jest to niesamowite, ponieważ gdyby nie ona nikt nie zwracałby na to uwagi. Kobiety często boja się o tym mówić i właśnie to uświadamia nam Waris. Sama przełamuje ten temat tabu i wypowiada się o okaleczaniu kobiet. To niesamowite, co ta kobieta robi. Jednak nadal jest dużo do zrobienia i właśnie ta książka nam to pokazuje.
Przyznaję, ciężko mi się czytało tę książkę. Porusza bardzo poważny temat i nie jest ona przeznaczona dla dzieci czy nastolatków. Przede wszystkim dorośli powinni zainteresować się tę pozycją, ponieważ pozwoli nam ona otworzyć się bardziej na świat, zobaczyć inny punkt widzenia.

Kobieta | 2013-09-12
Przeczytana: 12 września 2013

Książka ta bardzo mi się podobała i dodatkowo mocną mną wstrząsnęła .
Jak można tak kaleczyć dzieci ? Czym one są winne ? Kultura , kulturą ale nigdy nie pozwoliłabym aby moim dzieciom się coś takiego stało !
Jestem pełna podziwu dla autorki oraz głównej bohaterki tej książki. Dzięki takim ludziom człowiek wierzy , że będzie lepsze jutro i lepszy świat!

Magda | 2011-06-15
Przeczytana: czerwiec 2011
| 2014-11-16
Na półkach: Przeczytane, 11. 2014
Przeczytana: 16 listopada 2014

Obrzezanie Waris Dirie naznaczyło ją na całe życie. Jednak stała się kobietą walczącą, która pomogła już wielu kobietom. W swoich zmaganiach z FGM nie ustaje.