Córka nomadów

- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Cykl:
- Waris Dirie (tom 2)
- Tytuł oryginału:
- Desert Dawn (Untitled Memoir)
- Wydawnictwo:
- Świat Książki
- Data wydania:
- 2002-01-02
- Data 1. wyd. pol.:
- 2002-01-01
- Liczba stron:
- 208
- Czas czytania
- 3 godz. 28 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 8373115641
- Tłumacz:
- Krystyna Chmiel
- Tagi:
- Somalia
W swojej nowej książce, Waris Dirie, pisze o głębokiej tęsknocie do ojczyzny, z której musiała uciekać 20 lat temu.
Po latach pełnej przygód tułaczki po Europie i Stanach Zjednoczonych, już jako sławna modelka postanawia odwiedzić ojczyznę, nękaną wewnętrznymi wojnami, by zobaczyć się z rodziną, a zwłaszcza z ukochaną matką.
Podróż do Somalii jest prawdziwą drogą przez Mekkę, ale spotkanie z bliskimi uświadamia jej, że nadal jest prawdziwą nomadką, związaną uczuciowo ze swym dzikim, nieszczęsnym i pięknym krajem. Córka nomadów wraca do domu... ale nie na stałe. Waris Dirie jest przedstawicielką ONZ-owskiej organizacji zwalczającej potworną praktykę obrzezania dziewcząt w Somalii. Stworzyła fundację Jutrzenka Pustyni niosącą pomoc dla dyskryminowanych i poddawanych rytualnym okaleczeniom. Mieszka z synem w Nowym Jorku.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Ciebie zainteresować
Oceny
Cytaty
Prawdziwe piękno bowiem nie jest tym, co widać w lustrze lub na okładce ilustrowanego pisma - raczej wyraża się w tym, jak człowiek przeżywa...
RozwińUroda kobiety nie mieszka w jej twarzy.
OPINIE i DYSKUSJE
Trochę wyczuwam eksploatowanie tematu. Rozdźwięk między światem zachodnim a biedną, odległą kulturowo Somalią zadziwia, wręcz szokuje, ale momentami miałam poczucie, że pewne fragmenty są pisane pod czytelnika i słupki sprzedaży.
Trochę wyczuwam eksploatowanie tematu. Rozdźwięk między światem zachodnim a biedną, odległą kulturowo Somalią zadziwia, wręcz szokuje, ale momentami miałam poczucie, że pewne fragmenty są pisane pod czytelnika i słupki sprzedaży.
Pokaż mimo toNiby 21 wiek a tu Somalia
Niby 21 wiek a tu Somalia
Pokaż mimo toJuż bardzo dawno temu czytałam historię somalijskiej dziewczyny, która uciekła ze swojego kraju do Londynu. Waris Dirie, bo o niej mowa, przebyła długą i trudną drogę, żeby stać się tym kim jest dzisiaj. W swoich książkach opisuje losy nie tylko swoje ale także swoich najbliższych. Porusza bardzo trudne tematy, przede wszystkim opisuje walkę z barbarzyńską tradycją obrzezania dziewczynek.
W pierwszej części opisuje swoją ucieczkę i przedstawia jak została światowej sławy modelką. Książka kończy się w momencie kiedy Waris podejmuje walkę z trudnym procederem obrzezania.
W tej części Waris sama jest już matką. Ma 4 letniego synka. I może właśnie dlatego odczuwa taką potworną potrzebę zobaczenia swojej własnej matki. W Europie mieszka jej brat Mohamed, który także uciekł z Somalii objętej przez wojsko i wojnę. To od niego wie, że jej rodzice żyją. Wiele razy Waris próbowała pojechać do rodziny, ale w tamtych czasach nie było to łatwe. Pomijam fakt, że w Somalii panowała wojna. Ale to czasy kiedy, chcąc polecieć do innego kraju, trzeba było mieć nie tylko paszport, ale także wizę, która pozwalała na wjazd do danego państwa.
Dzięki pomocy brata, Waris wyjeżdża do Afryki, żeby po 20 latach zobaczyć swoją matkę. Po wielu godzinach spędzonych w samolotach i samochodach, jadąc w niemiłosierny upale, docierają do celu. Jakże wzruszający był moment kiedy Waris spotyka mamę potem tatę. Kiedy tak naprawdę poznała swoich braci ich żony i dzieci. Łzy wzruszenia same cisnęły się do oczu.
Waris opisując to wszystko skupiała się na tym żeby przekazać światu jak wygląda życie w tym biednym kraju. Jej rodzina nie ma nic. Żyją z dnia na dzień a mimo to są szczęśliwi. Jak twierdzi matka Waris, oni nie znają innego życia, dlatego są szczęśliwi i niczego im nie brakuje.
Mnie strasznie oburzył fakt że kobieta nie ma tam nic do powiedzenia. Pomijam już fakt, że kobieta musi cały czas chodzić okryta od stóp praktycznie do głów. Spod sukienki nie może jej wystawać ani kawałek nogi, bo nie wolno im pokazywać nóg, ani kawałeczka. Waris chciała ostrzyć brata, nie zgodził się bo kobiecie nie wolno strzyc mężczyzny. Kiedy wracali już do NY chcieli coś zjeść, ale kobiet restauracja nie obsługiwała. Jedyne co mi się ciśnie na usta, to fakt że to zacofany lud. Jednak tak było, ale mam nadzieję, że postrzeganie kobiet z biegiem lat się zmieniło.
Waris po powrocie do NY podjęła kroki żeby pomagać kobietom somalijskim. To po tej podróży powstała fundacja Kwiat pustyni, która niesie pomoc tam gdzie jest potrzebna. Prowadzi edukację tych zacofanych ludzi, kobiet. Fundacja uświadamia kobietom, że one też są ważne. Głównym działaniem fundacji jest walka z obrzezaniem dzieci, z tym bezsensownym okaleczaniem małych dziewczynek.
Wszystkie książki Waris Dirie są wzruszające i piękne, przez to że wiemy iż są prawdziwe. Przedstawiają prawdziwe wydarzenia z autentycznymi bohaterami.
Polecam 😊
Już bardzo dawno temu czytałam historię somalijskiej dziewczyny, która uciekła ze swojego kraju do Londynu. Waris Dirie, bo o niej mowa, przebyła długą i trudną drogę, żeby stać się tym kim jest dzisiaj. W swoich książkach opisuje losy nie tylko swoje ale także swoich najbliższych. Porusza bardzo trudne tematy, przede wszystkim opisuje walkę z barbarzyńską tradycją...
więcej Pokaż mimo to"Córka nomadów" autorstwa Waris Dirie to ekscytująca książka opowiadająca o głównej bohaterce, która przychodząc na świat w skonfliktowanej Somalii, musiała radzić sobie z trudnymi sytuacjami, a także wyprowadzką do innego świata - Nowego Yorku.
W książce poniekąd mamy do czynienia ze streszczeniem jej życia. Z jednej strony trudnego ale także i pięknego. Autorka opowiada, jak to było żyć w Somalii i jak to jest do niej wrócić po 20 latach aby zobaczyć swoją ukochaną rodzinę. Warto zaznaczyć, że Waris aktywnie walczy o prawa kobiet i ma kontakty w ONZ. Z pewnością warto jest poznać jej historię i przeczytać tę pozycję.
Dzięki temu tytułowi poznajemy nie tylko główną bohaterkę ale i Afrykę - piękną, dziką, prawdziwą Afrykę.
"Córka nomadów" autorstwa Waris Dirie to ekscytująca książka opowiadająca o głównej bohaterce, która przychodząc na świat w skonfliktowanej Somalii, musiała radzić sobie z trudnymi sytuacjami, a także wyprowadzką do innego świata - Nowego Yorku.
więcej Pokaż mimo toW książce poniekąd mamy do czynienia ze streszczeniem jej życia. Z jednej strony trudnego ale także i pięknego. Autorka...
Kontynuacja historii o słynnym Kwiecie Pustyni. Waris pragnie odnaleźć swoją rodzinę. Po wielu latach wraca do Somalii, z której uciekła jako nastolatka szukając lepszego życia. Ma tylko tydzień na to, aby spędzić czas że swoimi najbliższymi. Waris ukazuje zwyczaje nomadów, stara się także przemycić trochę nowoczesności do somalijskiej pustyni.
Kontynuacja historii o słynnym Kwiecie Pustyni. Waris pragnie odnaleźć swoją rodzinę. Po wielu latach wraca do Somalii, z której uciekła jako nastolatka szukając lepszego życia. Ma tylko tydzień na to, aby spędzić czas że swoimi najbliższymi. Waris ukazuje zwyczaje nomadów, stara się także przemycić trochę nowoczesności do somalijskiej pustyni.
Pokaż mimo toCiekawa chociaż tak jak pierwszą częścią byłam zachwycona tak bez tej mogłabym się obejść.
Ciekawa chociaż tak jak pierwszą częścią byłam zachwycona tak bez tej mogłabym się obejść.
Pokaż mimo toBardziej podobała mi się od Kwiatu Pustyni
Bardziej podobała mi się od Kwiatu Pustyni
Pokaż mimo toCiekawa książka, tak jak poprzednia, chociaż zauważyłam powtarzające się treści, które były już opowiedziane w książce "Kwiat pustyni" ;)
Ciekawa książka, tak jak poprzednia, chociaż zauważyłam powtarzające się treści, które były już opowiedziane w książce "Kwiat pustyni" ;)
Pokaż mimo toCudowna i wspaniała! Co można jescze napisać?
Po 20 latach Waris wraca do rodzinnego kraju, do Somalii i zderza się różnicami kulturowymi. Po latach spędzonych poza krajem trudno jej dostosować się do panujących tam obyczajów, a mimo to wciąż uważa się za rodowitą Somalijkę.
Autorka w niesamowity sposób pokazuje nam jak żyje się w Somalii i jak po latach życia w Nowym Jorku trudno jej samej zaakceptować pewne zachowania.
Cudowna i wspaniała! Co można jescze napisać?
więcej Pokaż mimo toPo 20 latach Waris wraca do rodzinnego kraju, do Somalii i zderza się różnicami kulturowymi. Po latach spędzonych poza krajem trudno jej dostosować się do panujących tam obyczajów, a mimo to wciąż uważa się za rodowitą Somalijkę.
Autorka w niesamowity sposób pokazuje nam jak żyje się w Somalii i jak po latach życia w Nowym...
Uwaga! Każdy kto przeczyta jest narażony na zakochanie się w jej autorce, Waris. Książka mówi o podróży tej piękniej, młodej kobiety do Afryki aby spotkać się z swoją mamą. Fantastyczne opisy, historie. Można bardzo poznać kulturę tamtych ludzi, ich obyczaje, sposób myślenia, poglądy a nawet dokładny sposób ubierania się. W tej książce, można też zauważyć jakim wielkim problem jest edukacja i odpowiednia medycyna w Afryce.
Gorąco polecam.
Uwaga! Każdy kto przeczyta jest narażony na zakochanie się w jej autorce, Waris. Książka mówi o podróży tej piękniej, młodej kobiety do Afryki aby spotkać się z swoją mamą. Fantastyczne opisy, historie. Można bardzo poznać kulturę tamtych ludzi, ich obyczaje, sposób myślenia, poglądy a nawet dokładny sposób ubierania się. W tej książce, można też zauważyć jakim wielkim...
więcej Pokaż mimo to