List do matki. Wyznanie miłości

Tłumaczenie: Joanna Pierzchała
Wydawnictwo: Świat Książki
A Letter To My Mother
Ewa

Poruszające wyznania „Przez wiele lat nosiłam w sobie głęboko ukrytą tajemnicę” – wyznaje słynna modelka i bojowniczka o prawa kobiet w poruszających, dojmująco szczerych listach do matki. Napisała je, nie mogąc jej o tym wszystkim opowiedzieć: gdy wreszcie po latach spotkały się, każda rozmowa znów kończyła się kłótnią... Dlaczego tak bardzo zawsze się różniły? Co sprawiło, że są dla siebie...

Poruszające wyznania
Dlaczego tak bardzo zawsze się różniły? Co sprawiło, że są dla siebie jak osoby „z różnych planet”? Wzruszająca opowieść o „miłości córki do matki i uczuciu matki do swojego dziecka”, o konflikcie pokoleń i kultur oraz o jakże trudnej sztuce wybaczania i tolerancji.

Monika | 2012-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2012

Każdy autor ma swój osobisty, charakterystyczny styl pisania. Pisze mniej lub bardziej tak samo i to jest w porządku. Gorzej, gdy pisarz zaczyna pisać wciąż to samo. To właśnie ma do siebie pisarstwo pani Waris.
Polecam przeczytać jedną jej książkę i nie sięgać już po następne, gdyż można się rozczarować.

Dodatkowe pół gwiazdki za akcenty polskie i dodatkowa druga połowa gwiazdki za szczerość pisania.

Khaleesi | 2014-05-27
Przeczytana: 26 maja 2014

Zdecydowanie nie polecam!
Książka bez żadnej myśli przewodniej, tytuł ewidentnie próbujący zachęcić czytelnika, ale tak naprawdę niewiele mający związku z treścią. Zabrałam się za tą powieść pełna entuzjazmu, ponieważ dwie poprzednie bardzo mnie poruszyły i byłam ciekawa co też jeszcze ma do opowiedzenia Kwiat Pustyni. Okazuje się jednak, że niewiele ponad to, co już wcześniej zostało przedstawione i rozgłośnione na całym świecie. Cała historia zawarta w tej książce mogłaby być streszczona na dwóch stronach, a dokładniej mówiąc w jednym wyrażeniu: "okaleczanie żeńskich narządów płciowych", odmienionym przez wszystkie przypadki... Miałam wrażenie, że została wydana tylko po to, żeby zarobić pieniądze. I chociaż w słusznym celu, który popieram z całego serca, to jednak uważam, że ktoś, kto po prostu nie umie pisać powinien zatrudnić kogoś, kto zrobi to za niego.
Irytujące powtórzenia, opowiadana znowu ta sama historia, może tylko z innej perspektywy, niespójność i kompletny brak...

Smerfetka | 2014-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2014

Pisarkę Waris Dirie poznałam dzięki wspaniałej książce "Kwiat Pustyni",w wyniku fascynacji tą lekturą, sięgnełam po kolejne dzieła somalijskiej pisarki, najpierw "Córka nomadów" a teraz "List do matki. Wyznanie miłości". Jest to cieniutka książeczka, napisana w formie tytułowego listu Waris do swojej Mamy. Waris jest bardzo duchowo związana ze swoją mamą, bardzo ją kocha i mimo iż, zaczeła żyć "w zachodni sposób" wciąż pamięta o Mamie i kocha ją, mimo dzielących je różnic kulturowych,światopoglądowych i innych. Waris Dirie jest koczowniczką, nomadką, w wyniku czego często zmienia miejsca zamieszkania. Mieszkała już (oprócz Somalii ) w Londynie, Nowym Jorku, Cardiff, a obecnie ( w trakcie pisania owej książki ) przebywa w Austrii - w Wiedniu, dokąd zwiała przed swoim prześladowcą, Peterem, który twierdził,że bardzo kocha Waris i sa dla siebie stworzeni, jednak mężczyzna ten stanowił dla niej realne zagrożenie, toteż dziewczyna schroniła się na jakiś czas w Wiedniu, do czego namówił...

Evik | 2014-03-09
Na półkach: Przeczytane, Islam, 2014
Przeczytana: 06 marca 2014

Nie przypuszczałam, że Waris Dirie zmaga się z takimi problemami.
Mimo operacji, którą przeszła w Londynie nadal odczuwa bóle będące skutkiem obrzezania.
Waris walczy z obrzezaniem dziewcząt. Nie znajduje zrozumienia u matki, którą uważa, że podjęła dobrą decyzję. Przyjechała do Wiednia na operację i z dumą wyznała córce, że kobieta, która dokonuje obrzezań (okaleczyła między innymi Waris) jest teraz jej sąsiadką.
Te fakty przyczyniły się, że Waris sięgnęła po alkohol. Nazywa go "złą wodą".
Waris rozstała się z matką w gniewie. Po jej odjeździe próbuje sobie wszystko przemyśleć i pisze do matki list. List pisany pochyłą kursywą przeplatany jest refleksjami, wspomnieniami Waris pisanymi normalną czcionką.
Książkę oceniam pozytywnie.

Misieńka | 2011-01-09
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Pierwsza książka tej autorki "Kwiat pustyni" bardzo mnie poruszyła. Z tą książką było już inaczej.

Autorka uświadomiła mi jak przez całe swoje życie cierpią fizycznie i psychicznie kobiety obrzezane w dzieciństwie. Nie zdawałam sobie sprawy z ogromu tych cierpień. Jednak pomimo artystyczego zdjęcia na okładce, na którym widać piękną, dumną choć smutną autorkę, mimo wagi opisywanych przez autorkę spraw oraz swoich tajemnic, jakie ujawniła po raz pierwszy - książka nie zachwyciła mnie. Waris Dirie powtarza się, czasami pisze banały i komunały. Dziwiła mnie jej naiwność w oczekiwaniu zmiany postawy swojej matki, kobiety do szpiku kości przesiąkniętej poczuciem konieczności życia wg somalijskiej, muzułmańskiej "tradycji". Drażnił mnie także jej nabożny stosunek do znanych ludzi, bez wzgędu na to, czy byli nimi Michaił Gorbaczow, Lech Wałęsa czy Paulo Coelho. Wierzyła we wszystko, co jej mówili, w ich autokreację.

Jednakże należy pamiętać o tym, że Waris Dirie nie jest pisarką....

| 2011-10-27
Przeczytana: 27 października 2011

Książki napisane przez tego samego autora są przeze mnie prawie zawsze porównywane, tak też było w tym przypadku.
Postać Waris Dirie poznałam czytając "Kwiat pustyni". Niestety większe wrażenie wywarł na mnie film. Książka ta wydawała mi się zbyt prosto napisana, czego już nie można powiedzieć o "Listy do matki". Oprócz smutnego i szokującego wątku dotyczącego obrzezania małych dziewczynek w Afryce, książka ta zawiera opis zmagań kobiety sukcesu z absurdami rozwiniętych państw świata. Okazuje się, iż można spotykać się z prezydentem USA i innymi ważnymi osobistościami a mimo tego kwestia otrzymania paszportu pozostaje nie do rozwiązania. Ciekawe również są powiązania Waris Dirie z Polską. Ona sama twierdzi, że spotkanie z Lechem Wałęsą stanowiło punkt zwrotny w jej życiu a jako najlepsza przyjaciółkę i wspólniczkę w interesach wymienia Joannę z Polski.
Bardzo polecam. Do refleksji nad problemami Afryki, sposobem pomocy jaki oferuje bądź też nie świat zachodni oraz światem mody .

Marcelina | 2014-08-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Zaciekawiła mnie historia Waris Dirie, która jest przykładem ogromnej determinacji i siły. List do matki to emocjonalny zapis tego, co modelka chciała powiedzieć swojej matce. Waris nie mogła pogodzić się z myślą, że jej matka nie akceptuje jej stylu życia i protestu wobec obrzezaniu kobiet.
Książka bardzo uczuciowa, pełna refleksji, zdarzeń, które tworzą obraz samotnej i zagubionej kobiety, która w imię swojej kobiecości sprzeciwia się tradycji i makabrycznym obrzędom. Może nie jest to tak ciekawa książka jak "Kwiat pustyni" ale również fascynuje, pokazuje trudne życie modelki, jej walkę z alkoholizmem i stalkingiem.

| 2016-10-04
Przeczytana: 01 października 2016

Jest to wzruszająca historia , która ukazuję więzi łączące matkę i córkę, konflikt pokoleń a przy tym także wybaczanie.

Po przeczytaniu tej książki zadaję sobie wiele pytań :
-Jakim trzeba być ,,człowiekiem" , który tak krzywdzi te małe dziewczynki?
-Jak matka może być dumna z tego ,że jej córkę okaleczono w takim sposób?
-Czy istniejesz Boże ? Jeżeli tak to dlaczego na to pozwalasz ?!

Jedno jest pewne jeżeli nie będziemy walczyć to sytuacja nigdy się nie zmieni !

Polecam przeczytać tą książkę naprawdę warto...

Crimelpoint | 2016-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2016

Jest to bardzo osobista książka tej autorki. Poznajemy dokładnie jej relacje z matką.

Najbardziej zszokowało mnie to jak różne są te kobiety. Waris potępia obrzezanie kobiet, natomiast jej matka uważa, że jest wprowadzenie dziewczyny w dorosłość. Waris sprzeciwia się tak niskiej roli kobiety w Afryce, natomiast jej matka uważa to za normę.

To niesamowite, że mimo to autorka nadal pała ogromnym uczuciem do swojej matki i jest w stanie sprowadzić ją do Wiednia z 2 końca świata, kiedy ta zachoruje. Niesamowita książka, która pokazuje jak ważna jest relacja między matką a córką.

wakeupalone | 2010-07-13

Zaznaczyłam jako przeczytana, chociaż przyznam się szczerze, że nie wytrzymałam do ostatnich stron. Pod koniec poddałam się. W przypadku dwóch pierwszych książek Waris Dirie jej sposób pisania nie raził aż tak bardzo, pewnie spowodowały to emocje, które wywoływała przy poznaniu jej historii. Natomiast już ta pozycja jest nie do przebrnięcia. Ciągle powtarza to samo, czuć, że późno nauczyła się czytać i pisać. Książka miała poruszyć - duuże niepowodzenie.