Oddaj mi dzieci

Wydawnictwo: Świat Książki

Ta historia wydarzyła się naprawdę i zdumiewa tym bardziej, że Donna Toppen, znana pod swym islamskim nazwiskiem, pomagała w podobnych sprawach innym matkom! Jeżeli uprowadzenie dzieci mogło dotknąć mnie osobę zajmującą się dziesiątkami tego typu spraw, która doskonale wiedziała, najakie sygnały zwracać uwagę, by mieć się na baczności z pewnością może to spotkać każdą matkę w mieszanym małżeństwie pisze.

Monika | 2013-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2013

W kulturze europejskiej istnieje przekonanie, że po rozwodzie rodziców dzieci powinny zostać z matką. Tak też się zazwyczaj dzieje. Z drugiej strony niektórzy krzyczą domagając się praw dla ojców i podważając prawo matek do pozostania z dziećmi.
W kulturze muzułmańskiej sprawa ta wygląda dokładnie odwrotnie.
Nie możemy zakładać, że tylko nasze racje są właściwe, gdyż i u nas są osoby, ojcowie, którzy się z taką koleją rzeczy nie zgadzają.
Żadne z powyższych działań nie jest dobre, jak niedobry jest sam rozwód i pozbawienie dzieci dorastania w normalnej, kochającej się rodzinie. Z drugiej strony uważam, że rozwód jest lepszy niż tkwienie w nieudanym związku dla dobra dzieci.
Autorka książki odbiera dzieci porwane przez muzułmańskich ojców i zwraca je matkom. Szlachetne z punktu widzenia matek, przerażające z punktu widzenia ojców. Oczywiście, nie pochwalam porwań dzieci, ale zdesperowani rodzice nie zawsze działają rozsądnie i właściwie myśląc, że cel uświęca środki.
Książkę...

Fitnesska | 2016-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2016

W książce "Oddaj mi dzieci" Donya Al-Nahi opowiada swoją własną historię. Od lat pomaga kobietom, którym mężowie, wyznawcy islamu, porwali dzieci. Jak więc doszło do tego, że jej własny mąż dopuścił się tego strasznego czynu? Czy Donya, matka czwórki dzieci odzyska swoje dwie najmłodsze, porwane do Iraku pociechy?
Jest to poruszająca historia kobiety, która staje oko w oko z problemem tak dobrze sobie znanym z życia zawodowego. Pomimo znajomości tematu Donya nie dostrzega znaków ostrzegawczych i staje przed faktem dokonanym.
Polecam

angel | 2011-02-04
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 04 lutego 2011

Spodziewałam się czegoś lepszego, wręcz porywającego, gdyż opis brzmiał bardzo zachęcająco. Zamiast historii zapierającej dech dostałam opowieść pisaną stylem tak suchym i beznamiętnym jakby główna bohaterka (zarazem autorka) opisywała kolejny nudny dzień w pracy, a nie porwanie własnych dzieci.
Ponadto mimo całego współczucia nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że Donya poniekąd sama jest sobie winna. Odczuwałam, że sama nie wiedziała, czego w życiu pragnie. Wyruszała na kolejne niebezpieczne eskapady, pomagając kobietom odnaleźć porwane dzieci, a swoją własną rodzinę trochę zaniedbywała. Sam zaś porywacz wydał się bardziej osobą zagubioną niż złą. Uprowadzenie dzieci odbieram jak krzyk rozpaczy, ostateczny krok, próbę zwrócenia uwagi żony na rodzinę, która powoli się rozpadała.
Coż... nie wszystko jest czarno-białe.

eveo | 2016-09-02
Przeczytana: 02 września 2016

Jak sama siebie nazywa Donya al-Nahi to "Jane Bond w chuście".
Zafascynowana Bliskim Wschodem, a bliskowschodni mężczyźni nią... przechodzi na islam i wiąże się z muzułmaninem.
Marzeniem Donyi jest macierzyństwo, zostaje matką czwórki uroczych dzieci.
Z ogromnego instynktu macierzyńskiego i empatii dla innych, pomaga odzyskać przypadkowo poznanej muzułmańskiej kobiecie, córeczkę uprowadzoną przez jej męża, Araba. Tak rusza machina i Donya otrzymuje coraz więcej próśb o pomoc tego typu.
Zajęta pomaganiem innym nie zauważa niepokojących oznak, że jej własny mąż, zrażony zachodnim stylem życia, sam planuje wywiezienie ich dzieci na Wschód.
Donya w wielu sprawach bardzo ryzykuje.
Pomaga innym i sama nielegalnie przekracza granice, lawiruje z wizami, paszportami. Działa niekiedy wbrew prawu, choć w dobrej intencji, by połączyć dziecko z matką.
Teraz jednak musi sama sobie pomóc i odzyskać własne dzieci...

Szarlota | 2013-12-28

"Oddaj mi dzieci" to historia matki, której dzieci zostały uprowadzone przez własnego ojca, a następnie wywiezione do Iraku. Kobieta, która wcześniej wielokrotnie pomagała matkom odnaleźć i sprowadzić do domu porwane dzieci, sama stanęła przed dylematem, jak odzyskać własne... Jej heroiczna walka i bezkompromisowość w dążeniu do celu,a także wielka odwaga w obliczu zagrożenia, sprawiły, że historia nie zakończyła się tragicznie.

margaretka_ | 2015-04-15
Przeczytana: 2010 rok

Niesamowite, że można żyć z kimś pod jednym dachem, przytulać się do niego po męczącym dniu, miesiącami opowiadać mu o strasznych rzeczach, które dzieją się w pracy (autorka odzyskiwała dzieci porwane przez mężów muzułmanów i wywiezione do krajów islamskich wbrew woli żony- Europejki), bezgranicznie go kochać i pewnego dnia... stać się jedną z kobiet, którym się do tej pory pomagało, stać się ofiarą najbliższej osoby. Czy naprawdę nikomu już nie można ufać bezgranicznie? Nawet własnemu mężowi?

Zaczytana | 2013-05-05

Choć porusza temat bardzo poważny nie jest to książka, która mnie porwała jakoś szczególnie.Wiele decyzji autorki, a zarazem bohaterki tej książki jest dla mnie niezrozumiałych.
Godna pochwały jest jej bezinteresowna pomoc kobietom, których dzieci zostały porwane, a także jej determinacja i odwaga w odzyskaniu swoich dzieci.Ale nic poza tym.

Hania Skupniewicz | 2012-08-20
Przeczytana: 06 sierpnia 2012

Spodziewałam się zdecydowanie czegoś lepszego. Autorka największą tragedie swojego życia pisała zupełnie beznamiętnie. Poza tym Donya jest i była osobą bardzo naiwną, co mnie trochę irytowało. Wykazała się także nieodpowiedzialnością, a w swym młodym wieku - głupotą. Oczywiście podziwiam heroizm autorki, poświęcała się dla innych bezinteresownie, ale to przez to jej rodzina się rozpadła. Aczkolwiek później zrobiła coś, za co jestem pełna podziwu: ze względu na dobro swoich dzieci nie zerwała zupełnie kontakt z mężem, a ich ojcem. Wręcz przeciwnie, pozwalała mu przychodzić do ich domu kiedy tylko będzie chciał. Z pewnością dużo ją to kosztowało.

Katarzyna Płonka | 2014-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2014

Bardzo dobra książka opowiadająca o kobiecie, która poślubiła muzułmanina, ale mieszkają w Wielkiej Brytanii, mają czwórkę dzieci w tym jedno z jej poprzedniego związku. Donya - główna bohaterka pomaga kobietom odzyskiwać ich dzieci, które zostały porwane przez ich ojców. Co w tym wszystkim jest najbardziej zaskakujące jej mąż w końcu sam uprowadza dwójkę ich najmłodszych dzieci. Kobieta wyrusza na ich poszukiwania wraz ze swoją siostrą i dwójką starszych dzieci. Piękna opowieść o sile matczynej miłości i duchu walki kiedy wydaje się, że nie ma już wyjścia z sytuacji.

evax | 2013-02-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 lutego 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

,, Oddaj mi dzieci to porywająca relacja heroicznego poszukiwania prowadzonego przez Donyę al - Nahi w celu odnalezienia syna i córki, dwojga z czwórki dzieci porwanych przez męża Irakijczyka. Przesycona dramatyzmem, wzruszająca, lecz także inspirująca opowieść o tym, jak determinacja i odwaga kobiety w obliczu wyjątkowo trudnych okoliczności doprowadziła do połączenia rodziny ,,

Opis z książki : ,, Oddaj mi dzieci ,, autorstwa Donya al-Nahi, Eugene Costello