Achaja - t.1

Okładka książki Achaja - t.1 Andrzej Ziemiański
Okładka książki Achaja - t.1
Andrzej Ziemiański Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Achaja (tom 1) fantasy, science fiction
Achaja (tom 1)
Fabryka Słów
2002-12-01
2002-12-01
83-89011-05-0
polska fantastyka Achaja

Powrót po latach do Achai był czymś niesamowitym, wszystkie zagwozdki, których nie rozumiałem za dzieciaka stały się jasne i mogłem jeszcze lepiej bawić się podczas czytania. Wracając do starej polskiej fantastyki (nowej też, bo Ziemiański dalej kontynuuje swoją przygodę w uniwersum Achai) jeszcze bardziej uświadamiam sobie, że Polska nie tylko kryminałem stoi, bo mamy też od groma świetnych fantastów!

Historię rozpoczynamy od poznania Achai, córki jednego z Wielkich Książąt Królestwa Troy. Już na samym początku, pomimo urodzenia, jest wystawiona na próbę trafiając na służbę do armii. Zagrywki wymyślone przez jej 'macochę' kończą się bezpośrednim jej udziałem w wojnie i następnie trafieniem w niewolę. Właśnie od tej niewoli da się konkretnie ją polubić, księżniczka z wielkiego rodu zmuszona do walki o przeżycie - świetne. A jeszcze jak przez Ziemiańskiego opisane!

Ale nie tylko Achają Achaja stoi. Całą historię obserwujemy również oczyma Zaana (i Siriusa),skryby, który całe życie spędził na studiowaniu ksiąg, a teraz, korzystając z okazji, stara się wejść na salony, dając do zrozumienia wszem i wobec, że nie jest tylko marnym i nic nieznaczącym pionkiem w grze. Do tego dochodzi jeszcze Meredith, czarownik, którego poznajemy już na początku książki, a który odegra ogromną rolę nie w samej historii bohaterów, a już całego świata - za sprawą jednego 'chłopca' z tobołkiem.

Andrzej Ziemiański wykreował wspaniały, chamski i brudny świat, w którym życie jest tylko chwilowym stanem pomiędzy narodzinami a śmiercią, a w zależności od działań bohaterów, ta śmierć może nadejść bardzo szybko. Często w książce pojawia się postać Viriona, tutaj wyniesiona praktycznie do roli boga szlachtującego wszystko co się rusza bez wysiłku, co już jest zapowiedzią kolejnej serii ze świata Achai.

Samego autora miałem przyjemność spotkać na kilku spotkaniach autorskich i zamienić z nim kilka słów. Pomimo tego brudu i nędzy (oczywiście w pozytywnym znaczeniu) wylewającej się z jego książek, jest on niesamowicie miłym, pozytywnym i ciekawym człowiekiem. Książkę serdecznie polecam i zabieram się za ponowne odkrywanie pozostałych odsłon cyklu!

Brutalny świat przedstawia bezwzględną walkę o przeżycie. Historia idealnie wpisuję się w obecny trend przedstawiania silnych kobiet. Różnica jest taka, że w porównaniu do mSHEu tu bohaterka nie jest przedstawiona w karykaturalny sposób.
Ciekawie opowiedziana historia, polecam serdecznie

Ciekawie opowiedziana historia, polecam serdecznie

Zaciekawiona Virionem-sięgnęłam też po Achaje.
Początek,niczym znany wszystkim Kopciuszek- jedyne dziecko króla, który mimo iż widzi, że dziewczynka w niczym nie jest słabsza od chłopców-ubolewa, że nie jest mężczyzną. Pojawia się zła macocha, która urodziła syna.
Przez nienawiść nowej żony krola- Achaja zostaje wyprawiona z zamku, trafia w koszary, gdzie szybko uczy się prostego życia i zdobywa pierwszy obraz poza zamkowego świata. Intryka utkana dużo dalej- przez co zaraz po pierwszej bitwie zostaje niewolnikiem. Żyjąc kilka lat na pustyni, budując drogę dla cesarstwa- uczy się szermierki oraz przetrwania. Kiedy uciekła do Luan-musiała opuścić miasto z piętnem ladacznicy. W drodze jest zmuszona ujawnić swoje szermiercze zdolności broniąc swojego "kuzyna" księcia.
Oprócz historii Achaji, która dosłownie pokazuje, że siła jest kobietą-w książce pojawiają się skryba oraz czarownik-ich historie choć ciekawe, w tym tomie nie wnoszą nic do historii księżniczki...

Zaciekawiona Virionem-sięgnęłam też po Achaje.

Książka o sikaniu jako uniwersalnej reakcji kobiet na silne emocje.
Z pozytywnych stron to ją dostałam i sprzedałam. Zarobiłam 15 zł.

Książka o sikaniu jako uniwersalnej reakcji kobiet na silne emocje.
Z pozytywnych stron to ją dostałam i sprzedałam. Zarobiłam 15 zł.

Mam sentyment do tej serii - to taka mroczna fantastyka, raczej nie dla feministek ;) Na tle obecnej literatury - gdzie główny bohater to typowy bad boy, mroczny, ale oczywiście dla swojej ukochanej misiek - to książki się wybijają pozytywnie, nie ma wszechobecnej miłości do porzygu :)

Chyba zażenowanie to najlepsze słowo, jakie przychodi mi na myśl.
Lubie gdy kobiety są silne i niezalezne ale w sensowny sposob. Tymczasem Achaja, choć gra pod to, jest raczej jakims chorym i zboczonym wyobrazeniem autora co do tego, jak powinna silna kobieta wygladac.
Ogolnie jakos się to czytało, ale poziom potyrania glownej bohaterki jakoś mnie odrzucał.

Chyba zażenowanie to najlepsze słowo, jakie przychodi mi na myśl.

Pierwszy raz sięgnęłam po powieść tego rodzaju. Początek klasyczny jak w baśni - zamek, zła macocha nic wiec dziwnego że główną bohaterkę pokochać można od razu. Autor jej nie oszczędza i właściwie nie daje czytelnikowi nadziei na szczęśliwe zakończenie. Tę wspaniałą powieść psują nieco przedłużajace się wątki pozostałych bohaterów, sporo zdarzeń można by pominąć bez straty dla tej wyjątkowej historii.

Powieść posiada kilka rewelacyjnych elementów, np. ciekawa, ontologiczna wręcz wizja wszechświata, tłumacząca przyczynę oraz celowość istnienia zła (skądinąd, wszechobecnego w powieściowym uniwersum – od więzień i niewolniczych obozów, przez wiejskie chaty i miejskie slumsy, po cesarskie czy książęce pałace). Do tego wartka, wciągająca akcja, żywe dialogi. Są też jednak minusy. Całość wydaje się przeszarżowana, wiele scen i rozwiązań fabularnych razi niekonsekwencją, jawnym nieprawdopodobieństwem oraz brakiem logiki. Tym niemniej, czyta się bardzo dobrze, powieść autentycznie wciąga (uwagi krytyczne nasuwają się z pewnym opóźnieniem),a to zawsze najważniejsza zaleta każdego utworu literackiego. Podwyższyłem więc ocenę.

Książka do której mam sentyment. Najpierw miałem okazję posłuchać kilku fragmentów z audiobooka, nie powiem - przyjemnie się słuchało.. minęło kilka miesięcy i postanowiłem po długiej przerwie wrócić do czytania książek. Padło na Achaję - bardzo szybko skończyłem pierwszy tom i od razu sięgnąłem po kolejne... a po nich wsiąkłem i rozpocząłem niemal codzienne wieczory z książką - nie żałuję :)
Cała trylogia Achai trzyma poziom, rewelacyjni bohaterowie, nie sposób przestać czytać..
Próbowałem czytać kontynuację - Pomnik Cesarzowej Achai, ale to już nie było to... po Viriona już nie sięgnąłem - dla mnie trylogia Achai wystarczy i zawsze chętnie do niej wrócę, innym polecam czytać kolejne książki z tego świata, na pewno wielu przypadną one do gustu

Achaja jest wojowniczką. Jej świat to jakiś równoległy wszechświat osadzony mniej więcej w erze imperium rzymskiego.
Jest inteligentna i odważna.
I tyle, a teraz cały ten piach który zgrzyta między zębami jak się to czyta:
mnóstwo szowinistycznch, seksistowskich, poniżających treści.
Niestety przygody bohaterów Zaana, Siriusa, Achai, Mereditha, Miki, Hekkego są na tyle wciągające, że nie da się przestać tego czytać.
Akcja jest bardzo nierówna. Są momenty naprawdę świetne, pełne humoru i inteligentne. A potem nagle jakieś takie słabe wujaszkowo rubaszne żarciki z wesela.
Zdecydowanie wolałam Viriona. Achaja była przed Virionem, więc to dobry znak, autor staje się coraz lepszy i jego twórczość jest warta śledzenia.

Jest inteligentna i odważna.
I tyle, a teraz cały ten piach który zgrzyta między zębami jak się to czyta:
mnóstwo szowinistycznch, seksistowskich, poniżających treści.