Achaja - t.1

Wydawnictwo: Fabryka Słów
83-89011-05-0
polska fantastyka, Achaja
corrum

Bohaterka jest młodą księżniczką, która wskutek dworskich intryg, zawiści i chciwości bliskich jej osób szybko zostaje odsunięta z kolejki do tronu i to w dość brutalny sposób. Dziewczyna błyskawicznie poznaje smak życia zwykłego człowieka w pełnym okrucieństwa świecie. Los zsyła ją do armii, następnie do niewoli, gdzie uczy się sztuki przetrwania. Przestaje już być grzeczną księżniczką....

Dziewczyna błyskawicznie poznaje smak życia zwykłego człowieka w pełnym okrucieństwa świecie. Los zsyła ją do armii, następnie do niewoli, gdzie uczy się sztuki przetrwania. Przestaje już być grzeczną księżniczką. Rozumie, że aby coś od życia otrzymać trzeba również coś poświęcić.

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2002

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki/achaja-t-1/36

Sylwia Kluczewska | 2011-08-11
Przeczytana: 19 sierpnia 2011

To mogłaby być znośna pozycja, wystarczyłoby pozbyć się z niej momentów głupich, śmiesznych, napisanych niesprawnie, z przesadną manierą, błędami albo niedoskonałościami fabularnymi. Tyle że wówczas ostałoby się mniej niż połowa obecnej zawartości.

W „Achai” – oprócz samej Achai i odtwarzanego w kółko schematu „dowalić księżniczce, dać nadzieję, dowalić księżniczce, dać nadzieję…” – rażą przede wszystkim błędy interpunkcyjne i stylistyczne. Czasem też powtarzanie tego samego zdania. „Coś się w niej przełamało” – kiedy przeczytałam po raz trzeci, przełamało się nawet we mnie.

Informacje na okładce przekonują, że jest to powieść pisarza, który nie ma żadnych kompleksów ani przed Sapkowskim, ani przed Tolkienem. Jest to powieść pisarza, który stworzył własną, zupełnie nową wersję naszych dziejów fantastycznych. Mocne słowa mogące dać spore nadzieje. Stąd też, już po kilku rozdziałach, pojawia się zasadnicze pytanie: dlaczegóż chochliki tak strasznie upodobały sobie to wielkie...

Łędina | 2016-05-07

"Achaja" to trzytomowa powieść Andrzeja Ziemiańskiego, klasyfikowana najczęściej jako fantasy, choć podobno posiadająca również elementy science-fiction. Pierwsze dwie części nominowano do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Drugi tom otrzymał Nagrodę Nautilus. Kontynuacją jest "Pomnik Cesarzowej Achai".

Andrzej Ziemiański - polski pisarz science fiction i fantasy, z zawodu architekt. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. Pracował w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, a potem w Instytucie Budownictwa Rolniczego Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Oprócz pisania, prowadzi zajęcia dla studentów z creative writing w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. W Internecie posługuje się pseudonimem GIN..

Joanna Jeżewska - polska aktorka filmowa, teatralna, kabaretowa i radiowa. Absolwentka PWST w Warszawie, aktorka Teatru Współczesnego. Znana głównie...

magda | 2010-05-25
Przeczytana: 2009 rok

Ja naprawdę lubię fantastykę. Ale nie lubię facetów opisujących, co czuje kobieta, gdy jej się koszula ociera o gołą skórę. Szczególnie, jeśli ten opis, delikatnie mówiąc, wygląda na listę życzeń autora. Pozostałych części nie przeczytam.

Nefariel | 2012-08-03

W tym miejscu wypadałoby umieścić WSTĘP. Napisać, co "Achaja" w moim życiu zmieniła, jak i kiedy po nią sięgnęłam oraz z grubsza dać czytelnikowi do zrozumienia, czego ma się spodziewać. Ale ponieważ nie lubię i nie umiem pisać wstępów, powiem krótko.
"Achaja" to jedna z najgorszych książek fantasy, jakie miałam nieszczęście przeczytać.
Co razi najbardziej? Głównie to, że bohaterowie są tak słabo skonstruowani, że czytelnik tylko czeka, aż się rozsypią w proch i w pył. Szczególnie razi to w przypadku Siriusa i Achai. On jest tak tępy, że w zasadzie niemożliwością jest, żeby przeżył w tamtych (rzekomo bardzo ciężkich) realiach. Ona - niewiele sprytniejsza, pozbawiona charakteru, stanowiąca chyba spełnienie mokrych snów pana Ziemiańskiego.
Skoro już przy mokrych snach jesteśmy - wypadałoby wspomnieć o wylewającym się z kart powieści stosunku pana autora do kobiet. O ile bardzo liczne i bardzo niesmaczne scenki pseudoerotyczne można wybaczyć, (fetysze są różne), o tyle przy...

onika | 2017-04-14
Przeczytana: kwiecień 2017

Był sobie król, był sobie paź i była też królewna. Żyli wśród róż, nie znali burz, rzecz najzupełniej pewna… Wróć. Wśród róż może i żyli, ale burze doskonale znali, zwłaszcza, że czasami sami je wywoływali.

Był sobie król, który tak chciał zostać zapamiętanym przez potomnych, że był gotów poświęcić córkę. Była zła macocha, która lustereczka magicznego co prawda nie posiadała, ale doskonale wiedziała, jak pozbyć się pasierbicy. Była śliczna, mądra królewna, która nie miała dużo do powiedzenia i z bezpiecznego pałacyku najpierw wysłano ją do koszar, by została żołnierzem, później polityka zrobiła z niej jeńca, a że łaska pańska na pstrym koniu jeździ, to królewna została niewolnicą. I to niewolnicą ciężko harującą, która zamiast siedmiu krasnoludków do pomocy, trafiła na dwójkę niezwykle zaradnych życiowo niewolników, którzy z delikatne kwiatuszka zrobili stalową magnolię, która wie jak miecza i tyłka używać.

Zamiast pazia był mag, do którego bogowie przemówili, i który wyruszył...

annaroza | 2017-05-24
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 23 maja 2017

Harry Potter, Kroniki Amberu, Pieśń Lodu i Ognia, Wiedźmin... Moje ulubione serie... Już po przeczytaniu pierwszego tomu wiedziałam, że muszę przeczytać następne. Nie "chcę", ale "muszę". Achaja jest kolejną z nich. Od pierwszych stron mnie zauroczyła. Dosłownie wsiąkłam w świat stworzony przez A. Ziemiańskiego. Dla mnie to po prostu wspaniała historia i już nie mogę się doczekać, kiedy poznam dalsze losy bohaterów.

Ireth | 2013-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2013

Tytułowa Achaja ma piętnaście lat i jest księżniczką. Za ojca ma wpływowego księcia Archentara, a za matkę - macochę... ale żeby było ciekawiej to rok młodszą od siebie. Po śmierci matki dziewczyna jest co krok nękana i poniżana ze strony "opiekunki". Nastolatka bowiem jest jedyną przeszkodą na drodze do spadku nowej małżonki. Chcąc więc zwyczajnie się jej pozbyć kobieta (a raczej dziecko) w drodze intrygi zsyła Achaję do wojska, gdzie w męczarniach pod oczyma głupców szkolona jest na mięso armatnie.

Wątek Achaji stanowi tylko jeden z trzech. Kolejny dotyczy skryby - Zaana i jego towarzysza Syriusa. Pierwszy - uczony, spokojny książkohilik i drugi krwiożerczy, amoralny "rycerz". Ścieżki mężczyzn w skutek przypadku krzyżują się w karczmie i tak dalsze ich losy do końca się splatają.

Ostatnim wątkiem, jest wątek czarodzieja. Wędrującego z wioski do wioski, Mereditha. Starzec niczego nie potrzebuje, jego celem jedynie jest pomoc dla żyjącej w koło chołoty. Jego życie jednak...

deana | 2016-03-15
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 marca 2016

Ciężko jest stworzyć nową przestrzeń dla literatury fantastycznej, ciężko wykreować nowy typ bohatera. Bo fantastyka to magia, waleczność, odwaga, starcie dobra ze złem. I gdzieś jeszcze po głowie się pląta myśl, że trochę do średniowiecza powinno być podobne.

Andrzej Ziemiański otwarł dla fantastyki nową ,,epokę". Swój cykl ,,Achaja" umieścił w uniwersum wzorowanym na greckim antyku. Jego główną bohaterką jest młodziutka księżniczka królestwa Troy, tytułowa Achaja. W wyniku intrygi zazdrosnej macochy oraz głupiej dumy ojca zostaje wcielona najpierw do armii, by kolejno stać się niewolnicą pracującą w kamieniołomie a potem złodziejką i prostytutką.

W prawdzie dzieje, dojrzewanie i metamorfoza bohaterki zajmują dużo miejsca nie jest to jedyny wątek. Ważnymi postaciami są też skryba Zaan i rycerz Sirius oraz czarodziej Meredith. Póki co kolejne wątki występują naprzemiennie, można się jednak domyślać, że w pewnym momencie bohaterowie muszą się spotkać i stworzyć całość....

Noemi | 2012-11-26
Na półkach: Przeczytane, Kącik miernot

Z tym koszmarkiem zetknęłam się dobre kilka lat temu i przypomniałam sobie o nim stosunkowo niedawno, gdy wpadłam na kilka cytatów stamtąd. W pewien sposób jestem z siebie dumna, że nawet jako nastolatka nie byłam na tyle nierozsądna, żeby zachwycać się tym poTworem, mimo że fantastyka klasy różnej była moim ukochanym gatunkiem. Książka jest słabo napisana, cytując odpowiednią osobę, jest to wręcz literatura do czytania jedną ręką, idealna dla dojrzewająych chłopców. Chociaż... to też kiepskie określenie, ona nie jest idealna dla nikogo, jest żenująca i żałuję, że nie wybrano kogoś lepszego, skoro już coś musiało iść do druku. Widać, że autor wyjątkowo nie lubi swojej bohaterki, poniża ją na każdym kroku, pogardza nią, no i rzeczywiście - my też jej nie lubimy, bo nie mamy za co. "Achaja" jest też pełna wszelkich błędów logicznych i językowych, bo archaizmy też trzeba umieć stosować. Jestem zdania, że książki mówią bardzo wiele o autorze - w tym przypadku mówią bardzo źle. Nie...

Wyniki konkursu na styczniową recenzję

Prezentujemy autorów najlepszych recenzji w kategorii "Wehikuł czasu, czyli najlepsza książka fantasy/SF". Wybór by naprawdę trudny - w tej kategorii zgłosiliście rekordową liczbę ponad stu recenzji.

Pisz recenzje i wygraj iPoda!

To już ostatnia szansa na wygranie atrakcyjnych nagród w konkursie na recenzje w plebiscycie ŠKODA. Czytam, bo wiem co dobre! Tym razem czekamy na recenzje fantastyki. Do piór /klawiatur/ zatem!