Przemiana

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Change of Heart
978-83-7648-312-2
Ewa

June Nealon była szczęśliwą żoną i matką, przed którą rozciągała się perspektywa wielu lat radosnego rodzinnego życia. W jednej chwili jej świat się zawalił, zamieniając życie w nieustanne oczekiwanie - na zabliźnienie ran, na dopełnienie sprawiedliwości, na cud. Shay Bourne ma wkrótce umrzeć. Nie znalazł nigdy swojego miejsca na ziemi, nie ma już nic do zaoferowania światu. W pewnym momencie staje przed szansą odkupienia swoich win i błędów. Aby tak się stało Claire Nealon, córka June, musi przyjąć od niego bardzo szczególny dar. Michael Wright zdecydował się poświęcić życie Bogu. Kiedy jednak osobiście poznaje Shaya Bourne'a, zostaje zmuszony do zakwestionowania założeń swojej religii, spojrzenia w innych kategoriach na pojęcie dobra i zła. I na samego siebie.

Ulka | 2013-03-28
Przeczytana: 24 marca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przejmująca historia człowieka skazanego za mordestwo,który okazuje się wspaniałym człowiekiem udowadniając że robił wszystko dla dobra innych ludzi. Podoba mi się ujęcie tej opowieści, została ona przedstawiona przez kilka osób ujmując w tym własne uczucia. Ta historia pokazuje nam, że nie zawsze wszystko kończy się dobrze. Finał tej opowieści wywarł na mnie ogromne wrażenie, nie obyło się bez łez.

książek: 1901
Gosia | 2013-09-02
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 września 2013

Kolejne już moje spotkanie z prozą Jodi Picoult. Ta książka jest jedną z najlepszych spośród przeczytanych. Z początku co prawda przeszkadzało mi pewne podobieństwo do "Zielonej mili", domyśliłam się też pewnego wątku, lecz drugą połowę po prostu połknęłam. W tej książce mniej jest zawiłości prawa amerykańskiego i rozpraw sądowych, za to autorka z wielu stron przedstawia kwestie winy, przebaczenia, kary (wręcz za grzechy), bo odniesień do religii i kwestii wiary jest tu też wiele. Dzięki temu jednak ta książka mimo, że nie odbiega od schematu książek pisanych przez tą Panią, zawiera wiele rozważań moralnych, co podnosi jej wartość.

Ania | 2013-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Jest wiele opinii o tej książce,według mnie jest ona po prostu niesamowita! Przeczytałam już kilka książek Jodi Picoult ale ta zdecydowanie jest najlepsza!
Autorka snuje w niej porywającą opowieść o istocie odkupienia,sprawiedliwości i miłości.
Nie ma w niej głównego bohatera książki gdyż są tak opisani że wszystkie postacie są równie ważni.
Czytając ją odczuwałam wiele emocji poprzez ogromne współczucie June Nealon,złośc na Shaya Bourna a następnie podziw dla niego i na koniec dosłownie duże zaskoczenie z wyjawienia "jak to było naprawdę".
Naprawdę serdecznie polecam tą powieść!!!

andzia12 | 2016-07-13
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 12 lipca 2016

"Śmierć dziecka jest pogwałceniem porządku świata- niczym motyl albinos, krwistoczerwone jezioro czy walący się drapacz chmur."

"Pewnego razu usłyszałam, że jeżeli ma córkę, nie odejdzie się z tego świata w samotności- w ostatniej godzinie to ona będzie trzymać nas za rękę..."

June straciła córeczkę i męża. Po tej tragedii podniosła się tylko dla drugiej córeczki, aby walczyć o jej zdrowie i chore serce. Ale cały czas nie wybaczyłam Shayowi tego co zrobił.
On został skazany na karę śmierci. Po 11 latach ma być ona wykonana. Lecz nagle pragnie uratować małą dziewczynkę podarowując jej serce. Młoda prawniczka podejmuje się walki w sądzie o taki wyrok. Zaś przwodnik duchowny skazanego pragnie odkupić winę i mu pomóc...

"Przemiana" to historia o wybaczaniu popełnionych czynów. O Bogu, który wybacz, ale jest i sprawiedliwy. Z drugiej strony książka dotyka istoty odkupenia win i przemiany. Czy możliwe jest, aby jakikolwiek czyn był stanie spowodować, że wybacza się zadane...

Natalia | 2016-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Po pewnym czasie znów powróciłam do Jodi Picoult. Musiałam odpocząć od trudnych tematów, które autorka porusza w swoich książkach. Kiedy nabrałam ochotę na powieść o poważnych sprawach, sięgnęłam po "Przemianę" i ani trochę się nie zawiodłam. Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki.

Gdyby ktoś zapytał mnie o czym jest, powiedziałabym, że o cudach, wierze, nadziei, wybaczaniu i przyjaźni. Głównym tematem jest kara śmierci i dylematy z tym związane. Czy człowiek skazany na karę śmierci może zostać dawcą serca? Żeby poznać odpowiedź na to pytanie musicie przeczytać "Przemianę". Bardzo polubiłam głównych bohaterów. Żałuję, że ta historia dobiegła końca i nie poznam ich dalszych losów.

Polecam z całego serca.

allison | 2011-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2011

Kolejna powieść pani Picoult, którą pochłonęłam jednym tchem. Co prawda jeden z głównych wątków rozpracowałam już na początku, ale w żaden sposób nie odebrało mi to przyjemności czytania.

Książka w ciekawy sposób pokazuje problem pokuty, poświęcenia i oddania. Bohaterowie prezentują różne postawy wobec poczucia sprawiedliwości, winy i kary, odpowiedzialności za podjęte decyzje. Różny jest też ich stosunek do kary śmierci i religii, które w "Przemianie" są ze sobą nierozerwalnie związane.

Powieść to nie tylko obyczajowo-psychologiczno-sensacyjna historia o zbrodni, karze, odkupieniu i przebaczeniu. To także skłaniający do wielu refleksji utwór o szeroko pojętej wierze i religii.
Wielki plus dla autorki, która wykazała się rzetelną wiedzą na temat roli i sensu ewangelii biblijnych i apokryficznych!

Na uwagę zasługuje także zakończenie - dające wiele do myślenia...

mroźny_poranek | 2014-09-07
Przeczytana: 06 września 2014

Kolejna książka Jodi Picoult, na której się nie zawiodłam.
W "Przemianie" autorka porusza temat religii, przemiany człowieka, a także ukazuje ludzkie dylematy - bardzo trudne.

Powieść ta poruszyła mnie do głębi.
Emocje z nią związane były u mnie naprawdę ogromne: od złości poprzez żal, a nawet uśmiech na twarzy.
Autorka jak zwykle mistrzowsko poprowadziła pióro.
Widać także było, że dobrze przygotowała się do napisania tej książki. Informacje związane z tematem religii oraz transplantacją naprawdę wymagały wiedzy.

Polecam serdecznie przeczytać tę książkę.
Porusza, a ja póki co cały czas o niej myślę.

Annia | 2013-11-29
Przeczytana: listopad 2013

Opowieść o...i tu pierwszy raz mam problem z określeniem jaka jest ta opowieść?
Każdą książkę odbieram inaczej w tej zetknęłam się z cierpieniem,szukaniem sprawiedliwości,rozdarciem,wiarą,bezwarunkową miłością do dziecka.Miotało mną wiele uczuć jak czytałam z zainteresowaniem,całkowicie nie spodziewałam się takiego obrotu spraw nie mówiąc już o zakończeniu.I tu sprawdziło się moje przekonanie"nie osądzaj nikogo zanim go nie poznasz".
To taka namiastka po przeczytaniu tego co mnie porwało tak do końca nie umiem jej ocenić,nie umiem oddać tego co czułam do końca jakoś tak przykleiła mi się "Zielona mila"...Polecam niech każdy sam oceni

Reading_is_sexyy | 2012-08-17

To moje trzecie spotkanie z Panią Picoult. Jestem pełna podziwu dla jej twórczości. Autorka pisze świetne, ciepłe powieści, z rozwagą pisze o sprawach poważnych i robi to ze znajomą dla niej delikatnością. Książka bardzo mi się podobała, aczkolwiek do poprzednich jej powieści książka troszkę słabsza. Ale również gorąco polecam, ponieważ wszystkie książki tej autorki pochłaniają i sprawiają, że czytelnik przenosi się w magiczny, wykreowany przez nią świat.

Krzysiek | 2014-09-12
Przeczytana: 06 września 2014

Wybaczyć??

Jak wielkie słowo. Jak wielu z nas może identyfikować się z tą definicją? Do jak wielkiej granicy wybaczamy? Co jesteśmy w stanie wybaczyć, a czego nie...

Czy rodzic jest w stanie wybaczyć człowiekowi tak wielką krzywdę jaką jest śmierć dziecka? Mało, tego jeśli ponadto dowiaduje się, że wcześniej było ono molestowane. Czy jest w ogóle miejsce na to słowo?
Czy można takiemu człowiekowi wybaczyć? Człowiekowi, który wcześniej dostał tak wielki kredyt zaufania w momencie, gdy stał się kimś bliskim, kimś kto nas nie zawiedzie. Na kim można polegać...
Jeśli tak wielki cios jest zadany, przez kogoś tak bliskiego to jest miejsce tylko na nienawiść, człowiek w zderzeniu z tak wielkim oburzeniem nie znajduje w sobie nic innego. Pragnie rozerwać kogoś takiego na strzępy.

Pytanie tylko, czy to co pozornie wydaje się prawdą, rzeczywiście nią jest...?? Czasami te pozory potrafią tak mocno namieszać...

Czy pokuta po takim czynie ma w ogóle racje bytu, czy ma sens...czy jest w...