Siostry

Girls
978-83-7534-032-7
siastry syjamskie
Evelline

Powieść Lori Lansen o 29-letnich siostrach syjamskich, jest wyrazistym opisem znaczenia w życiu wzajemnych związków oraz o dystansie, którego nie potrafi przezwyciężyć nawet niezwykła fizyczna bliskość. Opowieść prowadzona jest z perspektywy obu sióstr, choć pierwszoplanową narratorką jest Rose. To ona postanowiła napisać autobiografię, po tym jak się okazało, że wraz z siostrą są najdłużej żyjącymi siostrami syjamskimi. To Rose przoduje intelektualnie w tym związku; to Rose chciała studiować, ale nie mogła bez zgody siostry. To tylko jeden z kompromisów, jakie siostry czynią każdego dnia. Rose pisze, czyta, myśli , podczas gdy jej syjamska siostra, Ruby, śpiewa, ogląda telewizję, jest leniwa intelektualnie, mimo, że to ona przekazała do lokalnego muzeum wiele cennych artefaktów, a o Indianach zamieszkujących okoliczne tereny wie więcej niż ktokolwiek. Ruby to ta ładna. Mimo, że krótsze ciało i nogi powodują, że proporcjonalnie zbudowana Rose musi ją nieść. Twarz Rose jest trochę zniekształcona z powodu zrośnięcia z twarzą siostry. Ale siostry są pragmatyczne i akceptują swoje niedoskonałości i talenty, nauczyły się cenić swoje różnice i uczą się akceptować siebie, dokładnie w ten sam sposób w jaki sprawiają że inni je akceptują, żyjąc tak normalnie jak to tylko możliwe. Od czasu do czasu swój rozdział pisze również Ruby, czując, że jej opowieść nie będzie nigdy kompletna bez głosu jej siostry, która jest przy niej od pierwszego oddechu. Uczestnictwo Ryby dodaje humoru narracji Rose. Ruby odkrywa sekrety swojej siostry, sekrety, które są przejmujące i zarazem fascynujące. Mimo, że siostry mają odrębne mózgi, myśli i osobowości, nigdy nie mogą zostać rozdzielone. Lori Lansen tworzy odrębne opowieści każdej z kobiet, czasami przywołuje te same momenty widziane i różnie odbierane przez jedną i drugą siostrę, czasem po to by podkreślić ich psychiczną więź, a czasem by podkreślić różnice w interpretacji tych samych zdarzeń. Siostry, które są ze sobą tak blisko związane , nie zawsze znają się tak dobrze jak im się wydaje. Ta powieść to coś więcej, niż tylko historia o życiu dwóch bliźniaczek - to powieść o poszukiwaniu wspólnych więzów w zwyczajnym życiu.

Trudna tematyka książki opowiada historię o zrośniętych bliźniakach syjamskich.
Dwie siostry są złączone obie ze sobą, wszystko wykonują razem każdy swój ruch.
Popłakałam się przy tej książce, jak czytałam życiowa, wzruszająca na prawdziwych wydarzeniach oparta historia dwóch dziewczyn.
Szybko się czyta książkę, mnie chwyciła za serce i wzruszyła:)!!!!!

"Siostry" autorstwa Lori Lansens to moja pierwsza ksiązka tej autorki, ale na pewno nie ostatnia.
Książka ta, to autobiogrfia najstarszych bliźniaczek craniopagus. Choć jest fikcyjna czułam się jakbym czytała prawdziwą historię, żyjących kiedyś bliźniacek. "Siostry" to powieść napisana prostym językiem, i w moim przypadku chytająca za serce. Można zobaczyć, że choć są tak niezwykłe to są normalnymi ludźmi, którzy czują, oddychają, jedzą i co najważniejsze żyją. Było w historii kilka takich par np. Chan i Eng Bunker. Są opisane niektore przypadki i dzięki temu dowiedziałam się o tym trochę więcej, pewnie bez tego niedowiedziałabym się o nich.
Książka bardzo mi się podobała i w tym momencie trafia do moich ulubionych. Gorąco polecam.

Evita | 2012-02-10
Na półkach: Przeczytane, 2012

"Podnieś prawą rękę. Przyciśnij nasadę dłoni do płatka prawego ucha. Zakryj je i rozpostrzyj palce - w tym miejscu jestem złączona z siostrą..."

Ruby i Rose mają wspólny krwiobieg, oprócz kości czaszki łączy je też wspólna sieć stu żył. Choć tkanka mózgowa jest zespolona, mózgi funkcjonują oddzielnie i jak mówi Rose nasze myśli należą do nas.
Siostry nie mogą bezpośrednio spojrzeć sobie w oczy, ale nie potrzebują lustra, żeby wiedzieć co myśli druga.
Historię poznajemy z perspektywy silniejszej z sióstr Rose, która dźwiga na biodrze mniejszą Ruby, ale i Ruby wtrąca swoje trzy grosze i pisze pewne rozdziały z własnego punktu widzenia.
Dziewczynki przyszły na świat w czasie tornada, które nawiedziło hrabstwo Baldoon i trafiły pod opiekę państwa Darlene, pielęgniarki cioci Lovey i jej męża Słowaka Stasha. I to było najlepsze co je mogło spotkać, na lepszych opiekunów trafić nie mogły. Obdarzone ogromną bezwarunkową miłością są szczęśliwe.
Ciocia Lovey nie użala się nad losem sióstr,...

Sylwia | 2013-05-17
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane

Nie doczytałam do końca książki z prozaicznego powodu - trzeba było ją oddać do biblioteki :). Aczkolwiek bardzo bym chciała do niej wrócić, gdyż zauroczyła mnie prostotą, ciepłem i życiową mądrością.
Choć nie podyktowana piórem prawdziwego ludzkiego losu, zawiera autentyczne emocje, które bliskie są każdemu człowiekowi.
Tytułowe siostry, to bliźniaczki syjamskie zrośnięte głowami, które, jako noworodki od przerażonej matki biologicznej trafiają w ramiona cudownej opiekunki i jej partnera.
Bohaterki powieści są bystre, dowcipne i zmuszone przez własne organizmy do nieustannych, bolesnych kompromisów. Ograniczone, aczkolwiek szczęśliwe, porzucone, ale kochane miłością niezwykłą i absolutnie wyjątkowe - przede wszystkim psychicznie.

Forever | 2011-12-31
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 31 grudnia 2011

Zanim przeczytałam książkę "Siostry" Lori Lansens, moje myśli nigdy dłużej nie wędrowały wokół tematu syjamskich bliźniąt. Nie zastanawiałam się nad tym, jakie życie mogą wieść, co przeżywają, bo prawda jest taka, że zdrowi ludzie rzadko myślą o tym, co przykre.

Rose i Ruby są zrośnięte czaszkami. Choć jedna jest zależna od drugiej, nigdy nie spojrzały sobie prosto w oczy, a rozdzielenie ich od samego początku były niemożliwe. Mimo, iż nie dawano im szans na długie życie, kiedy je poznajemy, mają kończyć trzydzieści lat a ten wiek czyni z nich najstarszą parą bliźniąt z takim rodzajem zrośnięcia.
Prawdopodobnie jest to za sługa Lovey i jej męża Stasha, którzy przygarnęli dziewczynki po tym, jak zostały porzucone w szpitalu, opiekowali się nimi jak umieli najlepiej.

W tym miejscu pani Lori Lansens należą się spore gratulacje. Postanowiła, że opiekunowie bliźniaczek nie będą cukierowatymi aniołami, bohaterami z plastiku, których bardzo łatwo jest stworzyć przy tego rodzaju...

norepinefryna | 2014-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Nie planowałam tego przeczytać, książka Lori Lansen wpadła mi przypadkowo w ręce, kiedy wychodziłam z biblioteki trzymając Mastertona i Koontza. Potrzebowałam jakiejś lżejszej obyczajówki pomiędzy nimi, a streszczenie na obwolucie zachęciło mnie do zabrania tej książki do domu. Początek mnie porwał, nie zaprzeczę. Było to coś innego, inna historia, inna perspektywa. Po 250 stronach, autorka wyczerpała całkowicie studnię mojego zainteresowania i następne 160 stron po prostu męczyłam na siłę, byleby zacząć coś nowego. Przekaz też był jasny od momentu ściągnięcia książki z bibliotecznego regału. Mianowicie, my, zdrowi ludzie, nie potrafimy cieszyć się szczęściem, jakiego doświadczamy będąc normalni, mając normalne życie, doświadczając normalnych etapów wędrówki przez istnienie. Każdemu z nas śnią się wielkie sny, ogromne osiągnięcia i szklane domy. Nikt z nas nie upatruje w standardowym życiu spełnienia marzeń. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele mamy i po raz kolejny, prawdą okazuje...

Gulbaska | 2012-05-05
Przeczytana: 05 maja 2012

Książka bardzo mi się podobała i zapewne na długo pozostanie w mojej pamięci.
Niepospolita historia złożona z opowieści o wydarzeniach, które główne bohaterki uznały za ważne w swoim życiu. A forma pisania w pierwszej osobie daje człowiekowi złudzenia, jakby prawdziwe osoby opowiadały swoją historię.
Polecam.

Ariza | 2016-11-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Poruszająca historia o dwóch siostrach syjamskich. Nie jestem w stanie powiedzieć nic o stylu literackim, ale wiem, że ta historia wyryła mi się w mózgu, a to naprawdę rzadkość. Dlatego uznałam ją za jedną ze swoich ulubionych - niezapomniana historia i niezapomniane emocje.

matkakontrababka | 2012-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: lipiec 2012

Bez rewelacji...

wiktoriag | 2016-08-17
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

To zdumiewająca opowieść, chociaż fikcyjna, budzi w nas zaciekawienie, podziw, współczucie, i zmusza do zastanowienia się nad ludzką ułomnością, charakterem, złem i dobrem tkwiącym pospołu w nieludzkich sercach. Fascynująca lektura, chociaż dotyczy niełatwych spraw, nie jest pozbawiona wątków jawnie humorystycznych. Czyta się ją jednym tchem! Polecam.