Błazen wkracza na scenę

Jester Leaps In
9788375102086
błazen
Arieen

Trzynastowieczna Europa jest światem politycznego zamętu, a Gildia Błaznów – obejmująca błaznów, trefnisiów i oszustów – pociąga za sznurki intryg, manipulując wydarzeniami i starając się zachować równowagę sił. Theophilos, członek Gildii wciąż jeszcze dochodzi do siebie po ostatniej misji, podczas której omal nie stracił życia, ale Gildia zleca mu kolejna misję. Trwają przygotowania do...

Theophilos, członek Gildii wciąż jeszcze dochodzi do siebie po ostatniej misji, podczas której omal nie stracił życia, ale Gildia zleca mu kolejna misję. Trwają przygotowania do krucjaty, których główną areną jest Wenecja.

Tymczasem czarne chmury zbierają się nad tronem Bizancjum – pretendent do tronu gromadzi europejskich popleczników. A co gorsza, znienacka, w tajemniczych okolicznościach zniknęli wszyscy agenci Gildii w Konstantynopolu.

źródło opisu: [Rebis, 2008]

tivrusky | 2012-07-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 05 lipca 2012

Błazen wkracza na scenę. Tym razem Feste nie musi już udawać kupca, ograniczać picia, żartów czy śpiewania - od samego początku drugiej części cyklu o Gildii Błaznów, może oddychać spokojnie, nosząc maskę, strój, makijaż - prawdziwszą ze swoich twarzy. Akcja toczy się w kilka miesięcy po zakończeniu pierwszej części - noga jeszcze go boli, no i przybył mu błazeński towarzysz, nabyty w "Trzynastej Nocy", którego teraz szkoli do błazeńskiego fachu. Celowo nie piszę kto to - a nuż ktoś zdobędzie się na przeczytanie opinii przed przeczytaniem książek i pierwsza część straci wtedy wiele uroku!

Już na samym początku Feste z towarzyszem ruszają w podróż do Konstantynopola - i oto mamy największy atut tej części - wielkie, piękne, tętniące życiem miasto. Karczmy pełne pijanych żołdaków, tajne bractwo złodziejskie z wpływami w każdym zakątku miasta, wielokulturowy kupiecki, żołnierski i przestępczy zlepek. Brudna oberża, w której chyba tylko oberżyście zaufać można, nawiedzeni kaznodzieje...

Beata | 2014-10-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Konstantynopolska misja błazna

„Błazen wkracza na scenę” jest drugim tomem cyklu opowiadającego o zakulisowym wpływie gildii błaznów na historię średniowiecznej Europy. Tym razem Feste zostaje delegowany do Konstantynopola, nad którym zbierają się ciemne chmury. W Europie formuje się właśnie IV krucjata, Wenecjanie negocjują z krzyżowcami użyczenie statków transportowych, a ponieważ doża wenecki od lat żywi urazę do Bizancjum, wcale nie jest pewne, czy nie spróbuje skierować świętego zapału krzyżowców przeciwko cesarstwu. Tymczasem syn zdetronizowanego cesarza ucieka z Konstantynopola i na własną rękę usiłuje namówić książąt niemieckich do interwencji. Na domiar złego znikają wszyscy agenci gildii błaznów ulokowani w Bizancjum…
Niewątpliwą zaletą książki jest bardzo mocne osadzenie jej w realiach historycznych początku XIII wieku. Autor przedstawia niepolukrowany obraz Konstantynopola – kiedyś olbrzymiej metropolii i politycznej potęgi, a w 1202 roku – kolosa na glinianych nogach,...

Ana Janik | 2015-04-15
Na półkach: 2015, Przeczytane

W XIII-wiecznej Europie polityczny chaos jest jedynym porządkiem, a gildia błaznów i jej agenci uwijają się za kulisami wydarzeń, próbując utrzymać równowagę. Feste otrzymuje kolejne zadanie. W Konstantynopolu chwieje się tron cesarza, gdyż nieletni pretendent gromadzi swoich europejskich zwolenników. Szykuje się kolejna wyprawa krzyżowa, do której dołącza Wenecja. Na domiar złego agenci gildii w samym sercu cesarstwa bizantyjskiego nagle i nie wiedzieć czemu znikają.
Tym razem Teofilowi pomaga osiągnąć te szczytne cele piękna kobieta w kostiumie błazna.

ja za historycznymi jednak nie bardzo:))

kirył | 2014-05-09
Przeczytana: 09 maja 2014

Duży progres! "Trzynasta noc" była błyskotliwie i dowcipnie napisaną powiastką kryminalną osadzonym w realiach historycznych. Tyle. Natomiast "Błazen.." to już jest kryminał historyczny pełną gębą. Opis Konstantynopola urzekł mnie całkowicie. Koloryt miejsc i postaci jest naprawdę bogaty. O ile po drugi tom sięgałem bez większego zapału, o tyle trzeci zaczynam na dniach!

Gliskard | 2015-09-30

Zawiodła mnie końcówka, ale generalnie dzieło daje dużo przyjemności z czytania.

ilo99 | 2016-07-14

W tym tomie błazen znany między innymi pod imieniem Feste, razem ze swoją żoną postara się dowiedzieć, kto pozbawił życia szóstkę trefnisiów występujących w Konstantynopolu. Będzie to niebezpieczne zadanie, które dostarczy czytelnikowi sporo emocji. Co ważniejsze oprócz wypieków na policzkach towarzyszyć wam będzie śmiech, ponieważ główny bohater odda prawie wszystko za możliwość wystąpienia przed publicznością, więc wykorzystuje każdą sytuację jaka mu się nadarzy. Niestety, ta część, ponieważ odwołuje się do wydarzeń historycznych nie ustrzegła się dłużyzn i pewnego przeładowania faktami. Zabrakło mi również mapy, która pojawia się zaraz za stroną tytułową w trzecim tomie pt.: „Śmierć w dzielnicy weneckiej”. Należy jednakże oddać autorowi, że uczciwie się przyłożył do swojej pracy i gruntownie przygotował tło historyczne do opisanych przygód błazna. Jednym słowem lektura dość lekka i przyjemna, która w podstępny sposób przemyca czytelnikowi wiedzę dotyczącą okresu Średniowiecza. ...

żabka | 2014-01-12
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Książka nie wzbudziła we mnie tak dużych emocji jak pierwsza część... Niemniej jednak była to ciekawa opowieść historyczna. Polecam

Mirela | 2016-05-02

Nie arcydzieło ale bardzo wciągająca powieść przygodowa z silnym wątkiem kryminalnym. Prosta i przyjemna rozrywka - polecam!

ducky | 2014-02-06
Przeczytana: 04 lutego 2014

Bardzo dobra książka, przez cały czas trzyma w napięciu, a mimo to lekko i bardzo miło się ją czyta :)