Trzynasta noc

Okładka książki Trzynasta noc Alan Gordon
Okładka książki Trzynasta noc
Alan Gordon Wydawnictwo: Rebis Cykl: Gildia Błaznów (tom 1) Seria: Powieść historyczna kryminał, sensacja, thriller
Gildia Błaznów (tom 1)
2008-08-08
8375102079
Paweł Korombel
thriller sensacja tajemnica

Rewelacyjna seria! Z 8 części po polsku wyszły 3. Feste i tytułowa Gildia Błaznów prowadzą śledztwa w średniowiecznej Europie. Dla koneserów!

Trzynasta noc jest w gronie tego 1% książek, przy którym żałuję, że nie czytam opisów książki, zanim po nią sięgnę i nie sprawdzam, o czym ona w ogóle jest, bo męczyłam ją strasznie, kręciłam oczami na wszystkie strony, a słowo "epilog" usłyszane w słuchawkach było moim słowem dnia i gdybym nie trzymała smyczy psa wyrzuciłabym z radości ręce do góry.

Pierwszy tom cyklu "Gildia błaznów" to misterny średniowieczny kryminał z komediowym zacięciem. Narratorem i zarazem głównym bohaterem powieści jest błazen Feste, znany z komedii Szekspira "Wieczór Trzech Króli". Zainspirowany tą komedią, autor przedstawia dalsze losy bohaterów Szekspira. Ale nie martwcie się, nie musicie znać "Wieczoru trzech króli", żeby dobrze bawić się z bohaterami "Trzynastej nocy" :-)

„Trzynasta noc” to marna powieść próbująca kontynuować fabułę dramatu „Noc trzech króli” Szekspira. Tym razem głównym bohaterem jest Feste. Błazen, który w oryginale odegrał nieznaczną rolę. Cała zawarta w kontynuacji historia rozpoczyna się wraz z wysłaniem Feste przez błazeński cech w przebraniu kupca do Orsyno, w celu sprawdzenia przyczyny śmierci księcia.
Pomijając trwającą ok. stu stron podróż do rzeczonego Orsyno, akcja zaczyna rozkręcać się dopiero po dotarciu kupca do miasta w dniu Bożego Narodzenia. Na miejscu bohater stara się odnaleźć i zdemaskować jedyną osobę, która wiele lat wcześniej poprzysięgła zemstę tym, którzy weszli w drogę jego planów. Oczywiście chodzi o Malwolia, mogącego ukrywać się pod każdą postacią.
Przyznam szczerze, że trochę się nudziłam podczas tej lektury. Domyślenie się, kto jest, kim oraz jakie są motywy poszczególnych postaci nie jest zbyt wymagające, a sporym minusem jest sposób, w jaki autor przedstawił dalsze losy bohaterów dramatu. Oczywiście próba stworzenia kontynuacji umieszczonej w tamtych czasach nie jest tęczowa i wielu bohaterów swoje szczęśliwe zakończenie utraciło wraz z ostatnimi słowami sztuki, jednak mam wrażenie, że nie jest to kontynuacja rzetelna, biorąca pod uwagę wszystkie elementy sztuki, na której została oparta cała opowieść.
Nie polecam nikomu, kto ceni sobie dzieła Szekspira, a którym „Noc trzech króli” przypadła do gustu.
Tytuł nie wnosi praktycznie niczego, co mogłoby w jakikolwiek sposób nadać oryginalnemu dziełu świeżości, czy szerszego spojrzenia. Nie polecam również osobom, które dramatu nie znają, gdyż cała fabuła traci sporo sensu.

Pomijając...

Tytułowa trzynasta noc to moment kulminacyjny powieści, gdy wszystkie wątki znajdą swoje rozwiązanie zgodnie z powiedzeniem: „Dwunasta noc jest do zabawy, trzynasta do objawień”. Ten czas to okres po Bożym Narodzeniu, czas zabaw i przebieranek, a także święta głupców, ulubionej rozrywki błaznów. Książka obrazuje świat, w którym błazen jest nie tylko szarą eminencją na dworze możnowładcy, ale również członkiem cechu, który go wykształcił i wyszkolił, a teraz wykorzystuje, aby realizować swoje cele. Gildia błaznów zajmuje w tym świecie bardzo ważną pozycję, a jej członkowie są świetnie przygotowani do zabawiania publiczności. Potrafią żonglować, śpiewać pieśni, recytować poematy, a nawet są ich autorami, rozśmieszą celną puentą lub sprośnym żartem, a przede wszystkim umieją służyć radą i rozwiązywać problemy. I właśnie dlatego główny bohater powieści czuje się zobowiązany znaleźć osobę odpowiedzialną za śmierć księcia Orsyno. Książka jest zajmująca, kryminalna intryga z każdą stroną staje się coraz bardziej zawikłana. Dowcipny język i zabawne sytuacje powodują, że jest jeszcze przyjemniejsza w odbiorze. Główny bohater zyskał moją sympatię na tyle, że z pewnością sięgnę po kontynuację jego przygód.

Książka idealnie nadająca się na podróż.

Ciekawa fabuła, śmieszne dialogi, wciągająca zagadka kryminalna.
Feste, starzejący się błazen, po tym, jak dowiaduje się, że w niejasnych okolicznościach zginął znany mu książę Orsyno, wyrusza, by znaleźć jego mordercę. Jako niemiecki kupiec Oktawiusz pojawia się w mieście Orsyno, tym samym, w którym niedawno był błaznem.

Pierwszy tom z cyklu "Gildia błaznów".

Książka idealnie nadająca się na podróż.

Ciekawa fabuła, śmieszne dialogi, wciągająca zagadka kryminalna.

Pierwszy...

Nie skłoniłabym się ku teorii, że to powieść historyczna... ale przygodowa, kryminalna i dość wciągającą - już tak.

Ciekawie zakrojona intryga mająca na celu wykrycie mordercy. I wiecie co? Dałam się nabrać, co naprawdę rzadko się zdarza! Polecam.

Wpadłam w sidła giliady błaznów i dobrze mi z tym.

Wpadłam w sidła giliady błaznów i dobrze mi z tym.

Po zamordowaniu księcia Orsyno Gildia błaznów, za namową błazna Feste bierze sprawy w swoje ręce i postawia znaleźć mordercę, Malwolia, ale teraz może nim być każdy, po 15 latach rysy się zamazują i niełatwo rozpoznać wroga. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, intryga rozkręca się z każdą chwilą I wciąga. Sam pomysł na stworzenie opowieści o gildii błaznów jest genialny. Pozycja warta przeczytania.

• Powieść historyczna
  • Przygodowe