Nazywam się Czerwień

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Benim Adım Kırmızı
powieść turecka
Agnieszka

W szesnastowiecznym Stambule grupa najwyśmienitszych artystów ma zrealizować zlecenie sułtana: stworzyć utrzymaną w nowoczesnym zachodnim stylu księgę upamiętniającą jego wielkość i chwałę. Księgę mają zdobić barwne miniatury. Ale sztuka figuratywna jest zakazana w religii muzułmańskiej. Zlecenie i jego wykonawcy są zatem w poważnym niebezpieczeństwie. Należy utrzymać je jak najdłużej utrzymać w tajemnicy. Jeden z zatrudnionych mistrzów zostaje zamordowany…

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2007

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

beata | 2017-12-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 grudnia 2017

No cóż, nie porwała mnie.

Niecodzienny pomysł na snucie opowieści przez różnych narratorów, z użyciem charakterystycznego dla każdego z nich stylu i tempa opowieści, sprawiającego, że tak, jak w życiu, jednych słuchało mi się gładko i z zacięciem, innych trochę trudniej (nudniej) – zachwycił mnie. Skomplikowana fabuła przedstawiana jest na zmianę przez różne osoby, a nawet zwierzęta i przedmioty w taki sposób, że poznajemy dalszy ciąg opowiadanej historii.

Opowieść przenosi nas do szesnastowiecznego Stambułu, do środowiska artystów tworzących miniatury w islamskich księgach. Mamy tu intrygi, zabójstwo, śledztwo, miłość. I mamy ogólniejsze rozważania o wzajemnym wpływie sztuki i religii, o tradycji i nadchodzącym nowym, o ówczesnym społeczeństwie, o życiu. Można znaleźć tu odniesienia do teraźniejszych problemów Turcji. Bogata w myśli, spostrzeżenia, rozważania – co zazwyczaj z góry już stawia książkę w pozycji uprzywilejowanej w moim rankingu.

Książka dostarczyła mi mnóstwo...

Sagittaire | 2017-01-04
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Pierwsze 50 stron przeczytałam, a właściwie błyskawicznie pochłonęłam, zachwycona genialnym pomysłem na narrację. Pierwszy rozdział "nazywam się trup" napisany przez zamordowanego. Drugi rozdział "nazywam się morderca" napisany przez tego który zabił. I jak człowiek w miarę wyszedł ze zdziwienia, że tak fajnie można było to wymyślić, to kolejny rozdział "nazywam się pies" z genialnym przebłyskiem poczucia humoru uwiódł mnie do końca. Potem już nie dziwi, że pojawiają się kolejni narratorzy, których zapowiada tytuł rozdziału. Każda postać pisze tę książkę ze swojego punktu widzenia.
Co jednak najważniejsze całość jest tak niesamowicie zgrabnie zgrana, że historia opowiedziana jest bardziej przejrzyście niż w niejednej książce z typową narracją. Nie ma tu retrospekcji, powtórzeń, przerostu formy. Opowieść - przynajmniej w pierwszej połowie - gna do przodu, akcja toczy się sprawnie, szybko jak w doskonale wykonanym biegu sztafetowym. Ani się człowiek nie obejrzy a już meta.
Muszę...

ksiazkaikawa | 2014-01-29
Przeczytana: 07 maja 2012

Pod pewnymi względami książka jest niesamowita i bardzo ciekawa; jak dużo wiedzieliście o wschodnich miniaturzystach i mistykach przed jej przeczytaniem ? Bo ja niewiele. Drugą sprawą jest też to, że czyta się ją momentami jako całkiem niezły kryminał. Ogromnym plusem jest także to, że możemy troszkę poczuć ten orientalny "smak" Imperium Osmańskiego. Trafiają się jednak niepotrzebne dłużyzny - kilka razy łapałem się na tym, że przerzucałem kartki tylko pobieżnie je przeglądając. Niemniej jednak, książkę uważam za bardzo dobrą i godną uwagi.

Dominik T | 2011-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2011

Powiem tak - dla mnie to świetna książka. Jedna z najlepszych, jakie czytałem w ostatnim czasie. Wciągająca, epicka, dotykająca czasów i zagadnień, o których niewiele mi było wiadomo, co czyniło ją jeszcze bardziej intrygującą. "Nazywam się czerwień" przenosi nas w świat osmańskich artystów, do XVI-wiecznego Stambułu, na dwór sułtana. Akcja rozgrywa się na wielu płaszczyznach, z niebanalną, ale też i nie utrudniającą lektury narracją i fabułą - na poły kryminalną, na poły filozoficzną. Książka nasycona egzotyką, sztuką i tajemnicą.

Dlaczego mnie zachwyciła?

1. "Nazywam się czerwień" to literacki majstersztyk. Narracja przekazywana jest kolejnym postaciom, pojawiającym się w opowieści, ale akcja toczy wartko i chronologicznie. Każdy narrator snuje opowieść własnym językiem i zgodnie z charakterem postaci. Inaczej opowiada mistrz ilustracji Osman, inaczej pożądana przez mężczyzn wdowa Sekure, inaczej żydowska handlarka Ester. Głos zabiera tutaj zarówno morderca (bez ujawniania...

czytający | 2013-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2013

Czerwień jest najsilniejszym kolorem, który z pewnością mógłby reprezentować władzę albo jej pożądanie. Podejrzewam że w zależności od kontekstu, wspominając o kolorze czerwonym w pierwszej kolejności przyjdzie nam na myśl krew. Orhan Pamuk w swojej książce również o niej nie zapomina. Jednak przed moimi oczami po przeczytaniu "Nazywam się Czerwień" pojawiły się piękne iluminacje starych książek, których bardzo żałuję że nie mam na swoich półkach. To właśnie o nich turecki noblista pisze piękną i mądrą ale wymagającą od czytelnika skupienia prozą.

Akcja książki toczy się pod koniec XVI stulecia w Stambule. To w tym okresie dojrzewa poważny konflikt pomiędzy zwolennikami starej szkoły zdobniczej perskich mistrzów i nowoczesnych metod malarstwa z chrześcijańskiej Europy. Warto przy tym wspomnieć, że Koran zakazuje malowania obrazów uważając to za obrazę Allaha. W szczególności zakaz ten dotyczy postaci ludzi i zwierząt. Oczywiście aby obejść narzucone obostrzenia islamscy artyści...

Marek Krzystek | 2017-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Kim jest zabójca, którego tak nienawidzę? Czarny, który dla poślubienia ukochanej Şeküre jest zdolny do wszystkiego? Może Wuj opętany ideą zachodniego malarstwa obrażającego Allacha? Osman, mistrz bezinteresownie poświęcony starej sztuce miniaturzystów, atakujący każdego kto wejdzie mu w drogę? Może Oliwka, wrażliwy ale przebiegły? Motyl, który zaskarbił sobie przychylność mistrza i wzbudza tym zazdrość w pracowni? Bocian, ambitny i próżny? A może ktoś spoza pracowni? Fanatyczni wyznawcy Hodży Nusreta? Hasan porywczy i owładnięty pragnieniem zdobycia Şeküre?
Każdy zbrodniarz pozostawia po sobie ślady, tak są skonstruowane kryminały. Tyle że tutaj te tropy tkwią w charakterach bohaterów, ich stosunku do malarstwa, w ich indywidualnym stylu. Stylu? Wszyscy są miniaturzystami, tworzącymi w stylu znanym od stuleci, w kanonie który nie dopuszcza odrębności, który polega na powielaniu starych twórców. Gdzie tu miejsce na indywidualność? Jednakże gdy przypatrzymy się uważniej...

Maria | 2013-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Bardzo ciekawa książka.. coś między baśnią a kryminałem, trochę romansem. Ciekawa narracja - pierwszy raz spotkałam się z taką ilością opowiadających. Czyta się bardzo dobrze, może to też zasługa tłumaczki

Agnieszka | 2016-06-20
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Miniatury są nie tylko wątkiem w tej książce. Są sposobem przedstawienia świata. Każdy rozdział jest tu oddzielną iluminacją, malarstwem genialnie przetłumaczonym na literaturę. To opowieść o świecie namalowana przez XVI-wiecznego osmańskiego mistrza. Świecie lśniącym, kolorowym i zmysłowym lecz nieznającym perspektywy, głębi, dalszego planu, świecie zastygłym w nienaruszalnych, boskich schematach.

Pamuk maluje krainę ludzi pozbawionych wolnej woli, gdzie jedynym punktem odniesienia jest bóg i jego wola. Każde działanie, które się pojawia, narusza ustalony porządek i jako takie jest obrazoburcze; co najmniej niebezpieczne, a najczęściej złe, bo przecież w takim świecie każde działanie musi mieć znamiona grzechu. Wolność jednostki rozumiana jako odpowiedzialność za samego siebie nie istnieje nawet jako idea.

Kibicowałam mordercy. Jedynej postaci która się zbuntowała, spróbowała sama zapanować nad swoim losem. Krótki moment kiedy mistrz Osman, uwodzący dzieci tyran, budził moją...

Olena | 2016-05-18
Przeczytana: 18 maja 2016

Powieść Orhana Pamuka przywołuje mi na myśl kadzidło o subtelnym, ale jednocześnie intrygującym zapachu. Na początku może w pewien sposób drażnić, trudno się do niego przyzwyczaić. Wystarczy jednak kilka głębszych oddechów, a woń pochodząca ze spalania specjalnie skomponowanej mieszanki roślin przyjemnie tłumi zmysły, aby w końcu zabrać w podróż w cudowny świat Orientu.

Ja przepadłam w nim na wiele wieczorów.

W czym tkwi sekret „mieszanki” stworzonej przez tureckiego noblistę? Jest w niej coś z „Baśni z tysiąca i jednej nocy”, trochę z namiętnego romansu w egzotycznej scenerii, jest zagadka kryminalna osnuta wokół tajemniczego manuskryptu, filozoficzne przypowiastki pełne mądrości Wschodu, barwna charakterystyka społeczności, tradycji i religii muzułmańskiej, wreszcie opowieść o sztuce i roli artysty.

Tutaj akcja płynie swoim rytmem, brak nagłych zwrotów, zaskakujących wolt, co nie znaczy, że kartki przewraca się z uczuciem permanentnego znużenia. Przyznaję, to nie jest...

AllAboutEve | 2016-08-24
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Artystyczny wywód. Nie jest to lektura lekkostrawna do poczytania na plaży :)
Dobra książka jako całość, jednak potrzeba dużo cierpliwości, uważności i zacięcia, by ją przeczytać. Można dowiedzieć się z niej wiele szczegółów o życiu rodzinnym w Stambule XVI wieku, o korzeniach osmańskiej kultury i otwieraniu się na wpływy kultury europejskiej. Podobało mi się opowiadanie z indywidualnego punktu widzenia różnych postaci i właśnie to nie pozwoliło mi tej książki odłożyć. Nie jestem niestety zbyt zaznajomiona z kulturą i sztuką osmańską, dlatego też ciężko było mi pewne wywody autora przetrawić. Ale nie żałuję tej egzotycznej podróży.