Nazywam się Czerwień

Benim Adım Kırmızı
powieść turecka
Agnieszka

Inne wydania

W szesnastowiecznym Stambule grupa najwyśmienitszych artystów ma zrealizować zlecenie sułtana: stworzyć utrzymaną w nowoczesnym zachodnim stylu księgę upamiętniającą jego wielkość i chwałę. Księgę mają zdobić barwne miniatury. Ale sztuka figuratywna jest zakazana w religii muzułmańskiej. Zlecenie i jego wykonawcy są zatem w poważnym niebezpieczeństwie. Należy utrzymać je jak najdłużej utrzymać w tajemnicy. Jeden z zatrudnionych mistrzów zostaje zamordowany…

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2007

• Ojciec '44
  • Gracze
  • Wstyd
  • Raz na zawsze
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Mężczyźni z różowym trójkątem

5,14 (14 ocen i opinii)
Raz na zawsze
Andreas Pflüger

7 (21 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7,33 (3 ocen i opinii)
Mężczyźni z różowym trójkątem
Josef Kohout , Heinz Heger

7,91 (34 ocen i opinii)
Rybacy
Chigozie Obioma

7,76 (29 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Dziewczyna z Bostonu
Anita Diamant

7 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
ksiazkaikawa | 2014-01-29
Przeczytana: 07 maja 2012

Pod pewnymi względami książka jest niesamowita i bardzo ciekawa; jak dużo wiedzieliście o wschodnich miniaturzystach i mistykach przed jej przeczytaniem ? Bo ja niewiele. Drugą sprawą jest też to, że czyta się ją momentami jako całkiem niezły kryminał. Ogromnym plusem jest także to, że możemy troszkę poczuć ten orientalny "smak" Imperium Osmańskiego. Trafiają się jednak niepotrzebne dłużyzny - kilka razy łapałem się na tym, że przerzucałem kartki tylko pobieżnie je przeglądając. Niemniej jednak, książkę uważam za bardzo dobrą i godną uwagi.

Dominik T | 2011-06-26
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 25 czerwca 2011

Powiem tak - dla mnie to świetna książka. Jedna z najlepszych, jakie czytałem w ostatnim czasie. Wciągająca, epicka, dotykająca czasów i zagadnień, o których niewiele mi było wiadomo, co czyniło ją jeszcze bardziej intrygującą. "Nazywam się czerwień" przenosi nas w świat osmańskich artystów, do XVI-wiecznego Stambułu, na dwór sułtana. Akcja rozgrywa się na wielu płaszczyznach, z niebanalną, ale też i nie utrudniającą lektury narracją i fabułą - na poły kryminalną, na poły filozoficzną. Książka nasycona egzotyką, sztuką i tajemnicą.

Dlaczego mnie zachwyciła?

1. "Nazywam się czerwień" to literacki majstersztyk. Narracja przekazywana jest kolejnym postaciom, pojawiającym się w opowieści, ale akcja toczy wartko i chronologicznie. Każdy narrator snuje opowieść własnym językiem i zgodnie z charakterem postaci. Inaczej opowiada mistrz ilustracji Osman, inaczej pożądana przez mężczyzn wdowa Sekure, inaczej żydowska handlarka Ester. Głos zabiera tutaj zarówno morderca (bez ujawniania...

czytający | 2013-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2013

Czerwień jest najsilniejszym kolorem, który z pewnością mógłby reprezentować władzę albo jej pożądanie. Podejrzewam że w zależności od kontekstu, wspominając o kolorze czerwonym w pierwszej kolejności przyjdzie nam na myśl krew. Orhan Pamuk w swojej książce również o niej nie zapomina. Jednak przed moimi oczami po przeczytaniu "Nazywam się Czerwień" pojawiły się piękne iluminacje starych książek, których bardzo żałuję że nie mam na swoich półkach. To właśnie o nich turecki noblista pisze piękną i mądrą ale wymagającą od czytelnika skupienia prozą.

Akcja książki toczy się pod koniec XVI stulecia w Stambule. To w tym okresie dojrzewa poważny konflikt pomiędzy zwolennikami starej szkoły zdobniczej perskich mistrzów i nowoczesnych metod malarstwa z chrześcijańskiej Europy. Warto przy tym wspomnieć, że Koran zakazuje malowania obrazów uważając to za obrazę Allaha. W szczególności zakaz ten dotyczy postaci ludzi i zwierząt. Oczywiście aby obejść narzucone obostrzenia islamscy artyści...

Maria | 2013-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Bardzo ciekawa książka.. coś między baśnią a kryminałem, trochę romansem. Ciekawa narracja - pierwszy raz spotkałam się z taką ilością opowiadających. Czyta się bardzo dobrze, może to też zasługa tłumaczki

Agnieszka | 2016-06-20
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Miniatury są nie tylko wątkiem w tej książce. Są sposobem przedstawienia świata. Każdy rozdział jest tu oddzielną iluminacją, malarstwem genialnie przetłumaczonym na literaturę. To opowieść o świecie namalowana przez XVI-wiecznego osmańskiego mistrza. Świecie lśniącym, kolorowym i zmysłowym lecz nieznającym perspektywy, głębi, dalszego planu, świecie zastygłym w nienaruszalnych, boskich schematach.

Pamuk maluje krainę ludzi pozbawionych wolnej woli, gdzie jedynym punktem odniesienia jest bóg i jego wola. Każde działanie, które się pojawia, narusza ustalony porządek i jako takie jest obrazoburcze; co najmniej niebezpieczne, a najczęściej złe, bo przecież w takim świecie każde działanie musi mieć znamiona grzechu. Wolność jednostki rozumiana jako odpowiedzialność za samego siebie nie istnieje nawet jako idea.

Kibicowałam mordercy. Jedynej postaci która się zbuntowała, spróbowała sama zapanować nad swoim losem. Krótki moment kiedy mistrz Osman, uwodzący dzieci tyran, budził moją...

Frida | 2011-10-26
Przeczytana: 25 października 2011

Idealne połączenie intrygi kryminalnej z orientalnym romansem w tle. Historia opowiedziana w 59 rodziałach, w których narracja wstępuje na pewien wyższy poziom-pozwala nam ona dojrzeć całość śiata przedtawionego z różnych perspektyw, bowiem naprzemiennie swoje relacje zdają różni bohaterowie, a także, co może być zaskakujące-swoją historie opowiada Sztan, trup, śmierć, pies a nawet barwy.
Całość ponadto pozwala wniknąć w tajemniczy dla wielu z nas świat 16-wiecznej Turcji, mamy okazję poznać kulturę i sztukę tamtego okresu, jak i barwne perskie opowieści przeplatane w fabule.
Sposób, w jaki Pamuk pisze o malarstwie, świecie wyjętym wprost z "Baśni tysiąca i jednej nocy" jest wprost olśniewający.
Zdecydowanie-godna polecenia pozycja.

atimere | 2015-08-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Urzekła mnie ta książka. Nie była to pierwsza książka Pamuka, którą przeczytałam i z pewnością nie ostatnia. Można dać jej się po prostu zaczarować. Mimo nie błahej i nie najprostszej tematyki, czyta się ją lekko i przyjemnie. Książka ta stanowi urzekający powiew orientu w naszych kapitalistycznych czasach.

Olena | 2016-05-18
Przeczytana: 18 maja 2016

Powieść Orhana Pamuka przywołuje mi na myśl kadzidło o subtelnym, ale jednocześnie intrygującym zapachu. Na początku może w pewien sposób drażnić, trudno się do niego przyzwyczaić. Wystarczy jednak kilka głębszych oddechów, a woń pochodząca ze spalania specjalnie skomponowanej mieszanki roślin przyjemnie tłumi zmysły, aby w końcu zabrać w podróż w cudowny świat Orientu.

Ja przepadłam w nim na wiele wieczorów.

W czym tkwi sekret „mieszanki” stworzonej przez tureckiego noblistę? Jest w niej coś z „Baśni z tysiąca i jednej nocy”, trochę z namiętnego romansu w egzotycznej scenerii, jest zagadka kryminalna osnuta wokół tajemniczego manuskryptu, filozoficzne przypowiastki pełne mądrości Wschodu, barwna charakterystyka społeczności, tradycji i religii muzułmańskiej, wreszcie opowieść o sztuce i roli artysty.

Tutaj akcja płynie swoim rytmem, brak nagłych zwrotów, zaskakujących wolt, co nie znaczy, że kartki przewraca się z uczuciem permanentnego znużenia. Przyznaję, to nie jest...

allison | 2011-04-19
Na półkach: Przeczytane, Orient
Przeczytana: 2009 rok

Po "Domu ciszy" to dla mnie najlepsza powieść noblisty - piękna, nastrojowa, chociaż czyta się jak rasowy kryminał:)

ka-milla | 2010-09-24
Przeczytana: 23 września 2010

Dla mnie ogromnym plusem książki jest ukazany w niej obraz tureckiego społeczeństwa i religii. Okazuje się, że muzułmańskie kobiety nie są tak bardzo krzywdzone, jak nam, Europejczykom, się to wydaje. Noszą swoje piękne stroje z dumą, nie wstydząc się własnej natury. Przyznają, że szukają w mężczyznach oparcia i bezpieczeństwa, w zamian za to ofiarują cierpliwość i wierność, jak Sekure, której historię poznajemy.

Niekiedy opisy obrazów i historie z przeszłości trochę się dłużą, przerywają akcję, chciałoby się wiedzieć co dalej? Jak potoczy się historia Czarnego i Sekure? Kto jest mordercą? Jednak autor świadomie zwodzi czytelnika, kierując jego uwagę na inne tory. Ciekawym zabiegiem natomiast jest sposób opowiadania - z wielu perspektyw, raz mówi do nas morderca, raz ofiara, kobieta, mężczyzna, pies, koń, czerwień, postacie z obrazów... Ciekawa jestem swoją drogą, jak wyglądały takie miniatury, bo opisy całkiem mnie zaciekawymi. Trudno mi jest jednak jednoznacznie ocenić tą...

Jamajski przepis na sukces: Marlon James

Jego pierwszą powieść odrzucono 78 razy. Chciał się poddać i zarzucić pisanie. Wyrzucił rękopis, skasował tekst ze swojego laptopa, a nawet z komputerów przyjaciół. Na szczęście zmienił zdanie. Niedawno otrzymał Nagrodę Bookera. Przedstawiamy: Marlon James.

Orhan Pamuk: Gość naiwny i sentymentalny

Podczas spotkania z czytelnikami na Festiwalu Conrada Orhan Pamuk dzielił się on swoimi poglądami i osobistymi refleksjami na temat sztuki, powieściopisarstwa i miejsca, z którego pochodzi.