Stambuł. Wspomnienia i miasto

Orhan Pamuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
İstanbul: Hatıralar ve Şehir
2016-01-21
2008-01-01
Data 1. wydania:
2003-01-01
Anna Polat
Wydawnictwo Literackie
Nagroda Nobla literatura turecka autobiografia miasto pisarz przemiany obyczajowe przemiany społeczne relacje rodzinne rodzina Stambuł wspomnienia
İstanbul: Hatıralar ve Şehir
biografia, autobiografia, pamiętnik
2016-01-21
Anna Polat

Bardzo sugestywna, klimatyczna, nostalgiczna. Byłeś w Stambule? Polecam.

Jak zakochałeś-łaś się w Stambule to jest to książka dla Ciebie ❤️

Kolejna przeczytana przeze mnie powieść Pamuka. To co ją wyróżnia to liczne autobiograficzne odniesienia , bardzo osobiste wyznania. Przeczytałem ją kilka miesięcy po styczniowej wizycie w Stambule co dało mi pewien dystans, a z drugiej strony ułatwiło zrozumienie przestrzenne wydarzeń opisanych w książce. Z powieści przebija melancholia- huzun, trudy związek z miastem...

genialna opowieść o relacji człowieka z miastem

Świetna lektura na wyjazd do Stambułu.

Jeśli chcesz opisać wszystko, czasem nie opisujesz nic i tak jest trochę ze "Stambułem".

Kocham Stambuł,jest w nim coś magicznego i tego też szukałam w książce Pamuka. Niestety tego nie dostałam.

Poznałam za to historię jego życia, niekiedy zbyt szczegółowo, co było bardzo ciekawe, poznałam mentalność mieszkańców Stambułu i zrozumiałam, skąd tyle smutku "hüzün"...

Kolejna książka mojego ulubionego z noblistów, tureckiego pisarza. Znów dałem się porwać i wciągnąć w jego fascynujący świat. Tym razem Orhan Pamuk opowiada nam o swoim rodzinnym mieście Stambule i związanym z nimi dzieciństwem oraz wczesną młodością. Pamuk pisze między innymi o pewnego rodzaju melancholii miasta, która udziela się jego mieszkańcom. Za czasów jego młodości...

Spodziewałam się mniej autobiografii a więcej opisu miasta. Bardzo ciężko było ją skończyć.

Właściwie to nie mogę się zdecydować, czy ta książka mi się podoba, czy nie. Z jednej strony ma kilka walorów: pewien urok i czar wspomnień związanego ze Stambułem uznanego pisarza, mnóstwo fotografii - czarno-białych fotografii. To nic, że słabej jakości technicznej, ale ta słaba jakość fotografii analogowej pasuje do opisywanych czasów, czyli głównie dzieciństwo i wczesna...

Przepiękna książka, sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa, okresu dorastania Orhana Pamuka i jednocześnie niezwykły przewodnik po rodzinnym mieście Stambule.Książką należy się delektować, czytać ją niespiesznie.

Dyskusje

1 037