Nazywam się Czerwień

2015-11-12
2007-05-11
2001-01-01
Danuta Chmielowska
Nagroda Nobla literatura turecka miłość pasja powieść historyczna Stambuł sztuka śledztwo Turcja XVI w. zabójstwo zdrada

Śnieg pochłonąłem w jedną noc i od razu kupiłem Czerwień. Przewalała się w piwnicy przez ponad 15 lat, bo trudno mi było przebrnąć przez początek lub musiałem dojrzeć do książki.
To w zasadzie Arcydzieło moim zdaniem.

To w zasadzie Arcydzieło moim zdaniem.

Nadmiar wątku romantycznego (wg. mnie nieudanego i męczącego) w stosunku do wątku kryminalnego (fajny i ciekawy)

Niestety, książka nie chwyciła mnie za serce, czytałam ją po tylko kilkanaście stron za jednym podejściem, więcej już nie dałam po prostu rady. Szkoda.

1. Dlaczego: kompulsywne wypożyczenie w bibliotece, ambicja (niczego tego noblisty nie czytałam),och, jakie wartościowe książki pani wypożycza, wyjątkowa czytelniczko!
2. Treść: romans, morderstwa, sztuka, starcie Wschodu z Zachodem, odmienności religijne, obyczajowe, kulturowe… Np.: inne rozumienie funkcji, istnienia kolorów.
3. Bardzo ciekawe rozważania na temat zależności sztuki od religii w kulturze islamu, fajnie o malarstwie europejskim, ciekawsze od wątku romansowo-kryminalnego, ładna narracja z bardzo różnych punktów widzenia (choć wolę jednak chińskie ciasteczko z wróżbą jako narratora, oczywiście autor inny),narratorzy to czasem… rysunki.
4. Szkoda, że jakoś nie prowadzi mnie to do konieczności przeczytania innej książki i nie porywa, a powinno. Doceniam, szanuję, czasem nawet rozumiem, ale się nie angażuję.

3. Bardzo ciekawe rozważania na temat...

To powieść, która przywodzi na myśl wszystkie kolory i zapachy orientu a tkana jest jak turecki dywan.

Jest tajemnica, jest intryga, są stare księgi i ich ilustratorzy. Język jest tak barwny, że niemal widzę te wszystkie rumaki, rozłożyste drzewa i złote ornamenty.

Przypomina najlepsze powieści, w których zatracałam się w młodości. Nie bez kozery tak często porównywana jest do Baśni z Tysiąca i jednej nocy. Ma w sobie czar dżinów i sułtanów.

Bardzo lekko weszłam w tą lekturę. Przyjemne oderwanie od rzeczywistości. Nie wiedziałam czego spodziewać się po Nobliście ale przyjemnie mnie zaskoczył. To nie ostatnie spotkanie.

Znakomita powieść, najlepsza spośród jego książek, wielowątkowa, pełna interesujących informacji historycznych a jednocześnie trzymająca w napięciu niczym kryminał.

Miałam kilka niezbyt udanych podejść do książek Orhana Pamuka, aż wreszcie trafiłam na ,,Nazywam się czerwień " i to jest to.
Pamuk opowiada historię XVI wiecznych miniaturzystow, zdobiących księgi przeznaczone dla Sułtana. Książka jest tym ciekawsza, że występuje w niej wątek kryminalny, posiada wielu narratorów,a oprócz postaci ludzkich swoje opowieści snuje też drzewo, trup, szatan czy pies. Powieść napisana jest w bardzo ciekawy sposób a fabuła zaskakuje i intryguje.

Książka w piękny sposób przybliża nam historię, tradycję i filozofię miniatury na wschodzie. Rozważania o tym kim jest artysta i obraz, prowadzone są w kontrze do kultury zachodu. Toczą się w XVI w. i dla mnie przeciekawe jest z jednej strony, to że myśl o czystości artystycznej jest wspólna dla naszych kultu, zaś z drugiej nasz zachodni styl "kopiowania" w rzeczywistości pod koniec XIX w. sam stał się takim przeżytkiem jak miniatura. Czy rozważania o malarstwie prowadzone we współczesności nie są bliskie myśli miniaturzystów przeniesienia na papier "ideii" konia (Platon?),a nie konia jakiego każdy z nas widzi?
Z lektury dowiemy się także sporo o tym jak żyło się w osmańskiej stolicy, jak załatwiało się kobiecie rozwód (sic!) i gdzie się chodziło wieczorami zabawić towarzysko na mieście z kawą.
Dla mnie jest to książka wspaniała. Stawiająca wiele pytań i dająca także wiele odpowiedzi, a od nas zależy który głos wybierzemy.

połamane kości i potłuczone szkło
złamane serca i połamane ręce
nadal nasze życie jest nasze
zamknij oczy
spróbuj to zatrzymać

Broken Bones ANTI-FLAG

Niby wszystko jest....misternie utkana intryga , miłość i namiętność ...i kilka trupów...polityka , sztuka i filozofia....ba , nawet dość śmiała erotyka...strumień , a w zasadzie cała kaskada świadomości....a jednak nie zachwyca....

połamane kości i potłuczone szkło
złamane serca i połamane ręce
nadal nasze życie jest nasze
zamknij oczy
spróbuj to zatrzymać

Broken Bones ANTI-FLAG

Fascynująca, wielowątkowa książka tureckiego noblisty. Łączy w sobie elementy powieści historycznej, kryminału, opowieści o sztuce islamu, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa miniaturowego, ale zawiera też wątek obyczajowy oraz przemyślenia samego autora na temat Turcji i jej związków ze wschodem i zachodem.
Ciekawym zabiegiem jest wielość narratorów (podobno 21),z ofiarą i zabójcą włącznie. Każdy rozdział zatem przedstawia nam kolejne wydarzenia z innego punktu widzenia.
Akcja rozgrywa się w Stambule, pod koniec XVI wieku, w ciągu ledwie kilku dni. Mimo to fabuła kipi od wydarzeń, takich jak zbrodnie, oszustwa, zamieszki, śluby, rozwody i romanse, tortury i samookaleczenia oraz fundamentalizm religijny. Dopiero ostatni rozdział opowiada – ustami głównej żeńskiej bohaterki – o tym co się stało z miniaturzystami i innymi bohaterami powieści.
Dla lepszej orientacji czytelnika spoza muzułmańskiego kręgu kulturowego powieść zaopatrzona jest w słownik pojęć oraz kalendarium wydarzeń związanych z treścią książki.
Sensacyjna oś jest tylko pretekstem do nasycenia fabuły wspomnianymi wieloma wątkami. Autor czyni to przy tym w sposób zgodny z kulturą, z której pochodzi, nieco przefiltrowaną przez próbę budowy nowej Turcji przez Atatürka. Orientalizm przebija nie tylko w opisach Stambułu, iluminowanych manuskryptów, poszczególnych wydarzeń z życia bohaterów. Dominuje w dialogach, zarówno tych „publicznych”, jak i ściśle prywatnych, w ich konstrukcji, sposobie artykulacji i tematyce. No i przede wszystkim we wspomnianych przemyśleniach, wypowiadanych przez wielu spośród narratorów, aczkolwiek z różnych punktów widzenia. Dla nieobeznanego z kulturą islamu czytelnika niezrozumiałe są same zasady iluminowania ksiąg, będące wszak wyjątkiem od koranicznej zasady zakazu przedstawień figuralnych postaci ludzkich.
Ale nawet dla nieco obeznanych z historią kraju nad Bosforem książka niesie mnóstwo niespodzianek. Pierwsza z nich to kulturowa dominacja Persji nad Turcją. Wszak zarówno miniatury, jak i dzieła, które ilustrowały, powstały w kręgu kulturowym obecnego Iranu. Druga to zaskakujący kanon – m.in. przedstawiania postaci kobiecych jako … piękności z zupełnie innej długości geograficznej i cywilizacji. Kolejne to m.in. pogarda dla malowania z wzorca (aczkolwiek ukrycie pożądanego – w przypadku portretów),łatwość zawierania ślubów i rozwodów oraz powszechny homoseksualizm, czy raczej pederastia (pociąg do młodzieńców).
Motyw mieszania się kultur jest zatem znacznie szerszy niż wydaje się europejskiemu czytelnikowi. Te same są tylko wady i przywary ludzkie oraz patologie życia społecznego. A kto zabił? Można się domyślić, uważnie czytając i analizując treść.
Przeczytane w ramach majowego wyzwania LC – gruba książka.

Ciekawym zabiegiem jest wielość narratorów (podobno 21),z...

• Nobliści
  • Literatura turecka