Lala

Wydawnictwo: W.A.B.
literatura polska
Ag2S

Nowe, eleganckie wydanie bestsellerowego debiutu Jacka Dehnela, ozdobione wyborem fotografii rodzinnych. Rozpięta pomiędzy tradycją rodzinnej sagi, biografii, powieści o dojrzewaniu i wywiadu-rzeki historia kobiety, która wbrew temu, co nieustannie powtarzała, zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia. Dzięki temu udało jej się dokonać rzadkiej sztuki – przeżyła bezpiecznie i względnie...

Rozpięta pomiędzy tradycją rodzinnej sagi, biografii, powieści o dojrzewaniu i wywiadu-rzeki historia kobiety, która wbrew temu, co nieustannie powtarzała, zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia. Dzięki temu udało jej się dokonać rzadkiej sztuki – przeżyła bezpiecznie i względnie pogodnie najokrutniejsze chyba stulecie w historii Europy.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

allison | 2015-02-23
Przeczytana: 21 lutego 2015

"Lala" to piękna proza z elementami autobiograficznymi, książka, w której się tonie i którą chciałoby się czytać, czytać, czytać...

Autor okazuje się wspaniałym gawędziarzem, oddając głos kilku narratorom. Bez względu na to, kto opowiada historie z przeszłości, poznaje się je z zapartym tchem i wielką przyjemnością.

"Lala" swą fabułą przypomina puzzle - poszczególne fragmenty trzeba złożyć w całość, by poznać dzieje i osobowość tytułowej bohaterki.

Powieść Dehnela to nie tylko melancholijna i sentymentalna podróż w przeszłość rodziny i wielką historię Europy. To również wzruszająca i piękna opowieść o upływie czasu, o ocalaniu wspomnień i ich ulotności, o starości i godnym umieraniu pod opieką najbliższych.

Bardzo mnie ta książka wzruszyła i jestem pewna, że na długo pozostanie w mej pamięci.

Marlena | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014

W codziennym pędzie rzadko mamy czas na to, by usiąść i zastanowić się nad tym, jak losy poprzednich pokoleń wpłynęły na to kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Swoje drzewa genealogiczne znamy już tylko pobieżnie, a wymienienie imion wszystkich pradziadków po częstokroć sprawia nam kłopoty.
I w tym szybko pędzącym, mało refleksyjnym świecie, właśnie w tej rzeczywistości Jacek Dehnel wydaje "Lalę", powieść tak cudownie niedzisiejszą, jak to tylko możliwe. Anegdotyczne opowieści babci Dehnela, Heleny Bienieckiej, traktują o przeszłości jej samej, rodziny, przyjaciół, o czasie dawno już minionym, ale przecież równocześnie tak żywym i barwnym. Teraźniejsze problemy z pamięcią częstokroć tną narrację na kawałki, które Dehnel z wirtuozerią zszywa w całość.
Nie jest to książka, która spodoba się każdemu. Moja mama (dla której swoją drogą tę książkę wypożyczyłam) uznała, że narracja jest zbyt chaotyczna i przerwała czytanie. I tak jest w istocie, pamięć rządzi się swoimi prawami, niekoniecznie...

Alicja | 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Wielopokoleniowa saga z Lalą w roli głównej, jej przodkach i potomkach. Opowieści z życia wzięte, opowiedziane z humorem, czasem zabawne, czasem mniej. Czasy przedwojenne, wojenna pożoga, okupacja i współczesność. Babcia niestrudzenie snuje swoją opowieść, choć z upływem czasu jej narracja zaczyna utykać i coraz częściej zastępuje ją wnuk.Historie nieco chaotyczne z mnóstwem występujących postaci, aż czasami można się pogubić.Wszystkie kobiety tej rodziny okazywały się charakterne, z każdej sytuacji wychodziły obronną ręką ratując siebie i innych.
O silnych relacjach łączących pokolenie na linii babcia - wnuk. Jak życie szybko przemija i na starość stajemy się zdziecinniali, bezradni, wymagający nieustannej opieki i nadzoru. A więc póki sił cieszmy się życiem i wykorzystujmy je maksymalnie.

| 2015-05-02
Elżbieta | 2017-04-29
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Wzruszający, pełen subtelnego humoru, promieniujący niezwykłą miłością i czułością portret babci od czasu jej pojawienia się na świecie ( a nawet przed) do kresu jej życia, namalowany piórem wnuka. Początek książki trochę mnie irytował chaotyczną narracją urywanych opowieści o swoim życiu, które babcia w rozmaitych okolicznościach i czasie przekazuje wnukowi. Nawet pogubiłam się trochę w tych jej wszystkich koligacjach rodzinnych. Muszę jednak przyznać,że życie babci było niezwykłe bo też i ona była osobą niebanalną,odważną, pełną energii i rozmaitych pasji. Zatem nie dziwię się wnukowi,że słuchał tych jej opowieści i utrwalił je na kartach powieści. Dla mnie jednak przede wszystkim jest to książka o nieuchronności przemijania wszystkiego, zarówno życia jak i rzeczy otaczających ludzi,którym służyły. Przesiąknięta melancholią końcówka książki, opowiadająca o ostatnich latach życia babci,wprawiła mnie w zdziwienie,bo skąd u tak młodego człowieka (autor chyba miał 22 lata kiedy...

Lucy Skywalker | 2014-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2014

"A co tam piszesz?- pyta babcia znad jakiegoś pisma.
-Powieść o tobie, babciu.
[...}
-I jak ci idzie?
-Fatalnie. Nic się nie klei. Bo albo muszę iść chronologicznie, a to bez sensu, bo ty nigdy nie opowiadasz chronologicznie, albo dygresjami, a wtedy nikt się nie zorientuje, o co chodzi.
-To sobie przeczyta dwa razy.
-No, pewnie jest to jakiś sposób."

Życie babci Dehnela było niezwykle barwne, interesujące i intensywne. Jej wspomnienia co rusz usiane są dramatycznymi wydarzeniami, przeplatanymi z zabawnymi sytuacjami życia codziennego. A jej życie erotyczne! Ach...powiedzmy , że było całkiem sympatycznie nieprzyzwoite. Autor cudownie pokazał studium przemiany nad wyraz inteligentnej piękności z błyskiem w oku, w schorowaną i niedołężną staruszkę, której resztki godności ratuje już tylko miłość rodziny, a zwłaszcza przywiązanie wnuka. Jako pełna charakteru i siły pozostaje już tylko w ich sercach.

Sposób narracji jest wymagający dla czytelnika. Wynika to z trudności, do których...

Wojciech Gołębiewski | 2014-05-27
Przeczytana: 27 maja 2014

Zaglądam do swojego „Pod ręcznika” /to taki mój notatnik/ i czytam:
Jacek DEHNEL /ur.1980/. „Brzytwa okamgnienia” 2007; UWAGA!!!: objawienie: inteligentny, subtelny, rozwija się; tłumaczył „mojego” Mandelstama; luty 2010 - przeczytałem „Lalę” - talent, b. inteligentny, „paniczykowaty” jak młody Gombrowicz, ładnie gaworzy, lecz mimo to trochę znudził. Nagroda Kościelskich w 2005; 2011 - „Saturn, czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya” - podobno wyśmienite; nie czytałem.
Maj 2014. Ponownie czytam „Lalę”; zaglądam do Wikipedii: jest gejem. Ale „wyczułem”, przecież 4 lata temu porównywałem go do Gombrowicza, choć, prawdę mówiąc, nie o orientację seksualną mnie chodziło, a o „paniczykowatość”. Czytam i dobrze się bawię śmiesznymi dykteryjkami, podziwiam język, bo kto dzisiaj mówi:
„..kiedy mu się pracownicy zborsuczyli....”
lecz, ze względu na pochodzenie, atmosfera ...

eduko7 | 2017-12-23
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Panorama życia tytułowej Lali składana ze wspomnień jak z puzzli. Jedne dotyczyły przodków wielkich inne wzlotów uczuciowych, wydarzeń historycznych, relacji Lali z wnukiem – autorem tej powieści. Czytając ją dowiadujemy się, jakim dzieckiem, jaką nastolatką była główna bohaterka. Skąd pomysł na jej imię? Jak zareagowała matka Lali na wieść o zaginięciu pierścionka ze szmaragdem? Czego bohaterka profesorowi nie mogła darować Kotarbińskiemu? Jakie prowokacje były jej udziałem w czasie wojny? Dlaczego Niemcy ucieszyli się z jej powrotu do zdrowia? Kogo Lala utrzymywała w czasie wojny? Do ilu romansów przyznała się? Czy rzeczywiście zawsze miała „więcej szczęścia jak rozumu”? Jak odnalazła się w powojennej rzeczywistości? Jak wspominała pobyt w Belgii? Dlaczego jej córka i wnuk są tak pracowici? Pytania można mnożyć, lecz nie o to przecież chodzi. Warto bowiem przeczytać tę powieść, znaleźć odpowiedź na te i inne pytania, uśmiechnąć się, odkryć odniesienia.

ultramaryna | 2010-05-29
Przeczytana: 29 maja 2010

Wspomnienia mają swój nieodparty urok. Jest coś niesamowitego w oglądaniu starych, czarno-białych fotografii, z których spogląda na nas kilkuletni dziadek lub młoda prababcia. Jest coś pięknego w słuchaniu opowieści babci. Jacek Dehnel zabiera nas właśnie w taką podróż, podczas której możemy dotknąć czasu minionego, trwającego już tylko w pamięci.

To opowieść o rodzinie autora, a w szczególności o jego babci, Helenie Bienieckiej, zwanej przez wszystkich Lalą. Historia (a raczej wiele historii) mówi o jej dzieciństwie, nauce, młodości, małżeństwie, miłości, II wojnie światowej, pracy, dzieciach. A w końcu o chorobie i trudnej starości. O wszystkim. O tym co ważne i o tym, co błahe.

„Lala” nie jest jedną spójną historią. To raczej zbiór opowieści i anegdotek, pełen wtrąceń i dygresji, dotyczących wspominanych spraw lub ludzi, a nawet czasów obecnych. Książka jest przez to nieco chaotyczna, ale tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. Bo przecież, czy wspomnienia, czy historie,...

chiara | 2013-11-15
Przeczytana: 14 listopada 2013

Można pozazdrościć autorowi takiej babci, a bohaterce takiego wnuka. Potrafił napisać książkę, która uczyni ją nieśmiertelną, tworząc jednocześnie barwny i pełny humoru obraz polskiego ziemiaństwa.
Dehnel nie oszukuje, że starość tej wspaniałej kobiety była piękna, podołał wyzwaniom, które przed nim postawiła i miał prawo o tym napisać, tak samo jak o czasach świetności Heleny Bienieckiej.
Powieść nabrała dla mnie szczególnego uroku czytana przez samego autora.