Piołun i miód

Cykl: Kroniki Drugiego Kręgu (tom 3)
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA
czupirek

Wyprawa w niezwykły świat puszcz Ogorantu, baśniowej magii i dworskich intryg, które są groźniejsze od leśnych bestii. Jak to zwykle bywa, zaczęło się od jajka. A konkretniej od kłótni nad jajkiem. Obrażony Winograd ucieka od przyjaciół, po czym zostaje poturbowany i uwięziony przez leśnych zbójców. Przyjaciele ruszają mu na pomoc, a kolejne wypadki popychają ich coraz głębiej w puszczę...

Jak to zwykle bywa, zaczęło się od jajka. A konkretniej od kłótni nad jajkiem. Obrażony Winograd ucieka od przyjaciół, po czym zostaje poturbowany i uwięziony przez leśnych zbójców. Przyjaciele ruszają mu na pomoc, a kolejne wypadki popychają ich coraz głębiej w puszczę Ogorantu, którego mieszkańcy wciąż bardzo dobrze pamiętają wojny z Lengorchią i obawiają się magii. Okazuje się jednak, że nawet pośrodku dzikiej puszczy, w Mieście Na Drzewach, młodych magów odnajduje posłaniec ogoranckiego władcy. Przyjaciele Kamyka zostają uwikłani w politykę oraz wojnę, toczoną przez Northland z najeźdźcami z północy.

PIOŁUN I MIÓD to pełna ciepła i humoru opowieść o magii, przyjaźni i wojnie, która nieodwracalnie zmienia bohaterów.

Powieść nominowana do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2003.

Moreni | 2010-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2010

„Piołun i miód” to trzeci tom „Kronik Drugiego Kręgu”. Trzeci i, jak dotąd, ostatni, choć jesienią ma ukazać się kolejny, definitywnie kończący cykl. Obawiam się, że może to być prawdą, jako że pani Białołęcka dość często napomykała w wywiadach, że pisanie fantasy przestaje ją bawić. Mam tylko nadzieję, że uda jej się zamknąć wszystkie wątki, bo rozpoczęła ich całkiem sporo i obawiam się, że w jednym tomie zakończenia mogą się nie pomieścić.

W tej części mamy kontynuację wątków zapoczątkowanych (dość niezgrabnie, moim skromnym zdaniem) w „Kamieniu na szczycie”. Bohaterowie po raz kolejny muszą opuścić zaciszną przystań, którą ledwo co odnaleźli. Nie wszyscy jednak chcą wyruszyć na wędrówkę. To się pani Białołęckiej chwali. Wzięła pod uwagę fakt, że niektórzy mężczyźni wolą zostać z rodziną i zapewnić jej bezpieczeństwo, niż włóczyć się po świecie w poszukiwaniu przygód. Przypadek to tak rzadki w fantasy, że wypada go podkreślić. W związku z powyższym, niektóre postacie tracą na...

Octopus | 2017-02-07
Przeczytana: 2007 rok

Bardzo lubię styl pisania i wyobraźnię p. Białołęckiej.
Kontynuacja udana i nie jest to tylko fantastyka dla młodzieży, choć na pewno warto polecać prozę autorki początkującym czytelnikom gatunku.

KotzCheshire | 2015-01-06
Przeczytana: 2012 rok

Seria była warta poświęconej jej czasu. I wszystko byłoby jeszcze lepiej gdyby autorka skupiła się na głównym wątku a nie mnogości wątków pobocznych- dotyczy to całej serii. Ale ciesze się, że ją przeczytałam :)

Pablos | 2010-07-06
Przeczytana: 2005 rok

Trzecia część Kronik Drugiego Kręgu ma tyle samo wad ile zalet. I nie ma sensu ich wymieniać, za rekomendację musi wystarczyć fakt, że jest lepsza od "Kamienia na szczycie". I już wiadomo, że warto kupić, by poznać losy przyjaciół. Akcja nie skupia się już na młodym Tkaczu, teraz każdy ma po równo. Postaci się różnią od siebie, mamy tu mądrale, mędrców, marudy (Promień to mój ulubieniec:) i nawet słabeuszy. Każdy znajdzie kogoś, z kim mógłby się identyfikować. Cóż z tego, że całość oddala się od magicznej atmosfery Tkacza Iluzji, skoro jednocześnie rodzi się po prostu dobra historia fantasy? No, jest pewien żal, ale... warto to przeczytać i tak. Ciekawe, czy czwarty tom będzie naprawdę ostatnim?

gabith | 2016-02-03
Przeczytana: maj 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

DOTYCZY CAŁEJ SERII
"Naznaczeni błękitem" czyli przepisany, rozszerzony, rozbudowany i ciut zmieniony "Tkacz Iluzji" - super i absolutnie nie miało znaczenia, że "Tkacza" już przeczytałam. To było nadal obcowanie w tym świecie, więcej Pożeracza Chmur a rozbudowanie wątki niektórych powodowały, że było ciekawiej.
Ani "Tkacz"ani "Naznaczeni" stylem, budową etc. nie są bez wad, bo są te cholernie denerwujace krótkie zdania, bo niektóre pytania pozostają bez odpowiedzi, bo niektóre małe wątki są niepotrzebne... Ale jak dla mnie, wszystkie trzy książki to jest najwyższa ocena, bo oceniam jak bardzo mi się podoba i jak dobrze mi się czyta.
W "Tkaczu" (mimo wielu błędów, nieścisłości i miejscami kulawego stylu, bo to jest przecież przerobione już opowiadanie) ceniłam sobie to, że Kamyk jest centrum i jego ułomność - głuchota - jest tym, poprzez co odbiera się świat. Jakoś to było bardziej naznaczone i fajniejsze niż w "Naznaczonych błękitem", tu już nie Kamyk sam jeden, no może plus...

Ewa | 2017-03-02

Czekam z niecierpliwością już od wielu lat na kontynuacje, ale chyba się nie doczekam.

seanka | 2014-03-31
Przeczytana: 31 marca 2014

Ostatnia część nie rozczarowała mnie (ostatnia z dostępnych, ponieważ autorka pisze kolejną). Nadal jest ciekawie. Zmienił się jedynie sposób narracji, Kamyk i Pożeracz Chmur nie są już głównymi bohaterami, czego trochę mi żal bo smoka szczególnie lubię. Ale akcja się zagęszcza i nie mogę się już doczekać finału.

Karmelek | 2014-08-22

Lepsza, niż poprzednia. Ale dalej nie są to wyżyny.

Uważam, że w moje ręce ta książka trafiła zbyt późno, przeczytałam ją będąc już na studiach.

Podobała mi się, owszem, ale mając za sobą już o wiele lepsze pozycje czegoś mi tu brakowało (przychodzi mi tu na myśl reklama jakiś ziarenek smaku, bez których zupa była płaska).

Nie mam nic do zarzucenia postaciom, fabule, samemu pomysłowi czy wartościom poruszanym przez książkę. Brakło mi tu chyba innowacyjności, szczególnie w narracji.

Wiem jednak, że gdybym sięgnęła po książkę mając lat naście, a nie dwadzieścia zrobiłaby na mnie dużo większe wrażenie i kto wie, czy nie zaliczałabym jej do ulubionych. Ostatecznie oceniam ją jako przyjemną. I chociaż nie uważam jej za arcydzieło i sądzę, że jest raczej dla nastolatków niż dla osób po studiach już, to i tak chciałabym przeczytać kolejną część (Czas złych baśni).

Piołun i miód to dla mnie zdecydowanie najlepszy tom z Kronik Drugiego Kręgu. W dużym stopniu wpłynął na to fakt, że więcej jest tu Promienia i Końca, którzy zdobyli sobie...

McDaa | 2015-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2015

No super jest. Wciągające, intrygujące.
Tylko jakoś byłam przeświadczona, że to trylogia (zwłaszcza, że moim zdaniem takie rzeczy jak część 1.1 pisze się po zakończeniu serii). Dopiero w połowie tomu zauważyłam, że coś dużo tych rozgrzebanych wątków jak na niedługie zakończenie. ;(

Księga strachu
    Jacek Piekara, Jakub Ćwiek, Witold Jabłoński, Ewa Białołęcka, Mariusz Kaszy...
    Tkacz iluzji
    Ewa Białołęcka
    Księga smoków
    Jacek Piekara, Marcin Mortka, Maja Lidia Kossakowska, Ewa Białołęcka, Tomasz Ko...