Opowieści z Wilżyńskiej Doliny

Okładka książki Opowieści z Wilżyńskiej Doliny Anna Brzezińska
Okładka książki Opowieści z Wilżyńskiej Doliny
Anna Brzezińska Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA Cykl: Wilżyńska Dolina (tom 1) Seria: Gwiazdozbiór Fantastyki fantasy, science fiction
Wilżyńska Dolina (tom 1)
Gwiazdozbiór Fantastyki
Agencja Wydawnicza RUNA
2011-02-04
2002-01-01
literatura polska fantasy fantastyka opowiadania Babunia Jagódka słowiańska fantasy

Tak to już jest z upływającym czasem - książkę, którą przeczytałam dawno dawno temu i wydawała mi się w tamtym czasie niesamowita i niezastąpiona, teraz przywodzi do mnie zupełnie neutralne wręcz obojętne uczucia. Babunia Jagódka jest może wyrazistą, ale w pewnym sensie dość przewidywalną postacią.
Książkę traktuję raczej jako przyjemną antologię. Najbardziej lubię opowiadanie o Kocie Wiedźmy.

Książkę traktuję raczej jako przyjemną antologię. Najbardziej lubię...

Na książkę trafiłam szukając czegoś w tematyce wsi do wyzwania wrześniowego 2023, ale też z gatunku fantastyki, która jest moim ulubionym gatunkiem. Po przeczytaniu stwierdzam, że zdecydowanie pasuje do wiejskiego wyzwania.

Książka ta jest zbiorem opowiadań, których akcja dzieje się głównie w wiosce, w tytułowej Wilżyńskiej Dolinie. Książka od samego początku zaskoczyła mnie stylizacją językową i muszę przyznać, że jest napisana w sposób, który pozwala odczuć swojski klimat, który tam panuje, a jednak język jest też poetycki.

Książka ukazuje życie bohaterów w sposób bezpośredni, a ich życia pełne są rubaszności oraz brutalności. Nie owija się tu w bawełnę, a życie nikogo nie oszczędza.

Książka, jak napisane jest na okładce, jest przeznaczona dla dorosłych czytelników, według mnie słusznie.

Opowiadania łączą się ze sobą, co pozwala nam śledzić losy poznanych wcześniej postaci, głównie czarownicy zwanej Babunią Jagódką, ale też świniopasa, córki grabarza czy nawet pojonego magicznymi napojami Kota.

Osoby lubiące mitologię słowiańską znajdą również wzmianki o znanych z niej istotach.

Magia i swojskość łączą się bardzo dobrze i czuć, że świat wykreowany przez autorkę jest rozległy, jednak czasem czułam się nieco zagubiona wśród nagle przytaczanych imion nieznanych legendarnych postaci i miast, ale nie przeszkadzało to aż tak w odbiorze pojedynczych historii i ich puenty.

"Może Wilżyńska Dolina była jedynie (...) wioską na krańcu świata, ale była to jej wioska i jej kraniec świata. I z nikim nie zamierzała się nim dzielić"
- Wiedźma Babunia Jagódka

Na półkach: , , , , , , , , ,

Genialna!
Śmieszna, straszna, dramatyczna. Cudownie pokazane życie chłopstwa i mistrzowsko zbudowane uniwersum.
Chciałabym o opowiadaniach Brzezińskiej zapomnieć, tylko dlatego, żeby móc poznać je od nowa! Jednocześnie wiem, że w mojej pamięci pozostaną na długo. Jest to jedna z tych książek, do których z przyjemnością i z pewnością będę wracać.

Genialna!

Wsi spokojna, wsi wesoła.... no wesoła na pewno, zwłaszcza, gdy opiekuje się nią Babunia Jagódka. Choć, może nie dla wszystkich. Wilżyńska Dolina to niewielka wieś, zagubiona gdzieś w lasach, wśród gór. Ma swojego władykę i plebana, ale ma też wiedźmę mieszkającą w lesie, która nie pozwoli się nudzić mieszkańcom.
"Opowieści z Wilżyńskiej Doliny" to już chyba klasyka polskiej literatury fantasy, ale klasyka na najwyższym poziomie. Napisana dowcipnie, z pomysłem ale też niosąca przesłanie, czasami w dość przewrotnej i złośliwej formie. Ogromną zaletą jest to, że poszczególne opowiadania łączą się ze sobą zarówno poprzez uniwersum, w jakim się rozgrywają, jak i przez bohaterów, których losy są prezentowane w kolejnych odsłonach. Razem tworzą przepiękną opowieść. Dwa ostatnie opowiadania "Kot wiedźmy" i "Szczur i panna" to absolutny sztos i można się naprawdę wzruszyć.

"Opowieści z Wilżyńskiej Doliny" to już chyba klasyka...

Pierwsze spotkanie ze światem wykreowanym przez Panią Annę Brzezińską nie okazało się przed laty zbyt szczęśliwe. Saga o Zbóju Twarodkęsku nie spodobała mi się, odłożyłem ją ze smutkiem. Minęło wiele, wiele lat i spróbowałem odwiedzić Wilżyńską Dolinę. Jakież było moje zdumienie: tym razem naprawdę smakowało. Czyżby tym razem skutecznie zadziałały czary Babuni Jagódki, przyobleczonej w atrakcyjną kobiecą postać ? :-)
Niby to tylko opowiadania z małej wioski, ale wprawna stylizacja językowa oraz baśniowa kreacja postaci, zaprawiona szczyptą rubasznego momentami humoru sprawiły, że autentycznie spodobały mi się. Może też dlatego, że w snutych opowieściach jest miejsce na smutek, ludzką złość i zawiść, ale także na wzruszenie. Wydaje mi się, że w miarę zbliżania się do końca tomiku historie wydają się lepsze, dojrzalsze. Chyba dlatego najwyżej oceniłbym końcowe opowiadania: „Kot Wiedźmy” oraz „Szczur i panna”. Polecam.

Czapki z głów przed Babunią Jagódką ;)
Niezwykle przyjemna książka, ciekawy świat, barwnie opowiadane historie. Magia w tle, rzeczywistość surowa i prawdziwa. Styl prowadzenia narracji bardzo pasuje do książki.

Czapki z głów przed Babunią Jagódką ;)

Kocham.

Kocham.

Byłam pewna, że to inna seria, a książka okazała się kontynuacją Sagi o zbóju Twardokęsku. Może nie zupełnie kontynuacją, ale akcja toczy się w tym samym uniwersum.

Wilżyńska Dolina znajduje się z dala od wszystkich głównych szlaków. Nad jej mieszkańcami czuwa wiekowa wiedźma, Babunia Jagódka.

Gdy Anna Brzezińska zadebiutowała, a następnie wygrała tym swoim debiutem Zajdla, w polskim fandomie zawrzało. Naczytałam się o całej tej historii tyle, że w końcu (z opóźnieniem… całkiem wielu lat) musiałam sprawdzić, o co wówczas chodziło i co w gruncie rzeczy przyniosło jej większy rozgłos. Dlatego „Opowieści z Wilżyńskiej Doliny”, zawierające tamten głośny tekst sprzed lat, po prostu musiały do mnie trafić. I przyznaję, że o ile rozumiem, skąd wzięła się kontrowersja, o tyle… uważam, że ten zbiór opowiadań w całości jest całkiem solidny.
Chociaż warto tu zaznaczyć, że są to takie opowiadania-nie-opowiadania. Każde z nich ma konkretną fabułę, ale ułożone są w miarę chronologicznie, a jedno przechodzi tematycznie w drugie. Są ze sobą mocniej połączone, niż na przykład teksty o Geralcie z Rivii i czytanie ich osobno właściwie nie ma większego sensu.
Zaczynając jednak od pierwszego, historycznego tekstu to zrobił on na mnie pozytywne, ale nie wyjątkowo dobre wrażenie. „A kochał ją, że strach” to tekst bardzo klimatyczny, dość rozrywkowy, z niezłym stylem. Dobrze wprowadza bohaterów, a zakończenie to całkiem sympatyczne podsumowanie całości, ale nie robi tego efektu „wow”, jakie niektóre opowiadania robią. Niemniej, jako debiut jest po prostu bardzo dobry i pokazuje, że autorka pisać potrafi całkiem nieźle.
Dalsze teksty są odważniejsze. Dalej baśniowe, ale bardziej brutalne, z mocniej stylizowanym językiem. Do tego stopnia, że czasem musiałam się zatrzymać na moment, by zrozumieć, o co w tekście chodzi, ale ponieważ dobrze budowało to klimat, nie uznaje tego za wadę, a raczej za mój brak wiedzy.
Brzezińska robi w tych tekstach coś całkiem ciekawego. Jednocześnie wprowadza baśniowe motywy i często opowiada niektóre znane nam opowieści na nowo, ale przy tym jest bardzo realistyczna. Widać jej wiedzę na temat średniowiecznych obyczajów i zachowań ludzi, przez co te historie są często jednocześnie naprawdę ładne, i bardzo tragiczne. Nie brakuje tu mordów, gwałtów czy zdrad. To sprawia, że mimo właśnie tej baśniowości i pewnej dawki humoru, „Opowieści z Wilżyńskiej Doliny” są zaskakująco prawdziwe.
Dodać też chyba mogę, że magia w tym świecie przedstawionym jest raczej miękka, ale na tyle dobrze nakreślona i tak dobrze wpasowuje się właśnie w klimat, że nie jest to najmniejszy problem. Ograniczeniami są właściwie same zasady babuni Jagódki, a to właściwie też jest nie najgorsze fabularnie rozwiązanie.
Przy tym wszystkim, chociaż czytało mi się te opowieści naprawdę dobrze, to jednak z tej pamięci zapadnie mi raczej w pamięć klimat i postacie, a nie fabuła jako taka. Ona tu oczywiście jest, ale podobnie jak w pierwszym tekście, tak i w całokształcie: nie porywała mnie aż tak.
Naprawdę cieszę się, że udało mi się tę książkę dorwać i to na dodatek w moim zdaniem ładniejszym wydaniu. Jednocześnie żałuję, że jest obecnie dostępna tylko z drugiej ręki. Gdyby dostała naprawdę ładne wznowienie to nie wątpię, że świetnie by się sprzedawała. To książka doskonale wpasowuje się w modę na słowiańszczyznę, a jednocześnie jest zdecydowanie lepsza od wielu w takowej klimatyce, które miałam okazję dotychczas przeczytać.

Dawno nie miałam takiej przyjemności z czytania jak teraz. Pełnokrwista słowiańska fantastyka z dużą dawką poczucia humoru. Przywodząca na myśl opowiadania Wiedźmińskie Sapkowskiego, ale mam wrażenie, że tutaj jest nawet o wiele lepiej. Brzezińska, to pisarka zdecydowanie niedoceniona, jeśli chodzi o fantastykę. A szkoda bo jej zbiór opowiadań czyta się wybornie. Wiedźma Babunia Jagódka to jedna z najciekawiej napisanych postaci kobiecych w literaturze. Wilżyńska dolina to uniwersum robiące przyjemne ciepełko na serduszku niczym grzaniec albo kocyk z herbatką w zimowy wieczór.

• 2011