Kamień na szczycie

Cykl: Kroniki Drugiego Kręgu (tom 2)
Wydawnictwo: Jaguar
L_Settembrini

Trzeci tom serii Kroniki Drugiego Kręgu Ewy Białołęckiej, pierwszej damy polskiej fantastyki dla młodzieży. Jeszcze w tym roku wznowienie czwartej części oraz długo wyczekiwany ostatni tom serii! Po ucieczce od starych mistrzów, którzy próbowali nimi zawładnąć, grupa chłopców obdarzonych potężnymi zdolnościami magicznymi osiada na Jaszczurze, jednej z wysp Smoczego Archipelagu. Ukrywają się...

Po ucieczce od starych mistrzów, którzy próbowali nimi zawładnąć, grupa chłopców obdarzonych potężnymi zdolnościami magicznymi osiada na Jaszczurze, jednej z wysp Smoczego Archipelagu. Ukrywają się w krainie fantastycznych stworów, smoków, lamii i syren, tworząc Drugi Krąg, konfraternię magów związanych przyjaźnią i niechęcią do nauczycieli, którzy sprzeniewierzyli się powołaniu. Ich towarzyszką i młodzieńczą miłością staje się Jagoda, dziewczyna o równie dużym talencie magicznym, która jak oni musi ukrywać się przed wysłannikami Zamku Magów. Przyjaciele dorastają jednak i z czasem izolacja zaczyna im ciążyć, bezpieczeństwo zmienia się w nudę, pojawiają się zarzewia pierwszych konfliktów. Co gorsza, okazuje się, że świat też nie do końca o nich zapomniał i spokój baśniowej wyspy rychło może zostać zburzony.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

książek: 1937
AnnaSikorska | 2018-10-19

Czas na dalsze przygody bohaterów książki „Kroniki Drugiego Kręgu” Ewy Białołęckiej. Nim opowiem Wam o księdze trzeciej pt. „Kamień na szczycie” przybliżę Wam klimat stworzonego przez pisarkę świata. Autorka zabiera nas do bliżej nieokreślonego czasu i miejsca, w którym istnieje niezwykła kraina dość bliska temu, co znamy z książek historycznych. To łączenie historii z sf przypomina skojarzenia, jakie mamy czytając „Władcę Pierścieni” J. R. R. Tolkiena. Złe siły ścigają dobrych bohaterów. W książce Ewy Białołęckiej zło jest nieco inne niż u brytyjskiego naukowca i pisarza. Przybiera ono formę grzeszków instytucji pragnącej kontrolować każdego. Elitarny krąg magów jest tu kastą uprzywilejowaną, ale przynależność do niego ma też swoją cenę, a kiedy ma się duży talent to ucieczki z niej nie ma. To troszkę przypomina książki o mafii i jej mackach.
W stworzonym przez pisarkę świecie spotkamy pasterzy, wojowników, złodziei, niewidomych, głuchoniemych, badaczy przyrody, kuglarzy,...

Wiiki_books | 2018-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

"Kamień na szczycie" to trzeci tom "Kronik drugiego kręgu", Ewy Białołęckiej- pierwszej damy polskiej fantastyki.

W tym tomie poznajemy dalsze losy Kamyka i jego kompanów, którzy i w tym tomie przeżywają wiele niesamowitych przygód. Fabuła przenosi się z Jaszczurzej wyspy do mroźnej ojczyzny Hajga, w której bohaterowie poszukują schronienia. Bohaterowie z tomu na tom stają się dojrzalsi i mądrzejsi, ucząc się na swoich błędach. Powieść przepełniona jest intrygami, kłamstwami oraz zwrotami akcji. Spójny i logiczny styl autorki zachęca do czytania. Książka jest oryginalna, wyrafinowana i wartka, została nakreślona odważnie i z pomysłem. Kulminacyjne zakończenie, zachęca nas do zakupu kolejnego tomu.
Nie sposób wymazać z pamięci tego co zafundowała nam Ewa Białołęcka, a z tomu na tom seria jest coraz lepsza.

Przeczytana: 02 czerwca 2018

Długo czekałam, abym w końcu mogła zapoznać się z tym tomem, gdyż po przeczytaniu wcześniejszych części, nadal odczuwałam niedosyt i marzyłam tylko, aby móc powrócić do tamtejszego świata, na nowo śledzić losy tamtejszych bohaterów. Czy opłacało mi się czekać? Jaka jest moja opinia? Jeżeli chcecie się tego dowiedzieć, serdecznie zachęcam was do zapoznania się z resztą recenzji.

Autorka posługując się prostym i przyjemnym w odbiorze stylem stworzyła opowieść, do której chciałabym nieustannie wracać i z pewnością nie zastałaby mnie przy tym nuda. Już na wstępie na nowo zakochałam się w tamtejszych bohaterach oraz ich cudownym świecie i z zapartym tchem śledziłam ich poczynania.

To wspaniała opowieść o wspaniałych ludziach i ich wspaniałym świecie, którą mogłabym czytać dniem i nocą i za każdym razem czerpałabym przyjemność z odkrywania jej na nowo. Autorka pokazała nam w niej, na co ją stać i zachwyciła ogromem wspaniałych i niepowtarzalnych pomysłów, których nie sposób szukać w...

Polishreading | 2018-08-15

,,Kamień na szczycie” to trzeci tom serii ,,Kroniki drugiego kręgu”. W kontynuacji ,,Drugiego kręgu” wraz z Kamykiem i jego przyjaciółmi przeżywamy jeszcze więcej przygód, niż w poprzednich tomach.
Autorka oprowadza nas po nieznanych nam jeszcze krainach.
Z upalnej wyspy Jaszczór - zamieszkanej przez smoki, dla odmiany przenosimy się do zimnej i mroźnej ojczyzny Hajga - Wiatru na Szczycie.
Lecz czy młodzi magowie osiądą tam na dłużej?

Cała seria ,,Kroniki drugiego kręgu” to perełka wśród polskiej fantastyki. Szkoda, że tak mało popularna.
,,Kroniki drugiego kręgu” powinny być znane każdemu fanowi fantasy.
Oprócz niezwykłego świata i bardzo dobrze wykreowanych bohaterów, powieść zawiera obrazowy język, dzięki któremu naprawdę czujemy się jak w upalnej dżungli, albo mimowolnie słyszymy szelest liści lub szum fal.
Każda przygoda z naszymi ukochanymi bohaterami to przyjemność!

W ,,Kamieniu na szczycie” cała historia rozkwita i z tomu na tom jest coraz ciekawsza.

Zarwananoc | 2018-09-14
Przeczytana: 05 września 2018

"-Sam jesteś nieprzyzwoity!-fuknęła Jagoda- Mądrala! Spróbuj zmieścić się razem z Kamykiem na tym wąskim wyrku. Jak mianowicie miałoby to się udać?
-Warstwowo- odrzekł Nocny Śpiewak z pełna powagą "

Trzeci tom "Kronik Drugiego Kręgu" zafundował nam kolejne przygody Kamyka i jego przyjaciół, gdzie mając nikłą nadzieje chciałam zaspokoić swoją ciekawość. Zmiana miejsca akcji, połączenie się wszystkich bohaterów w jedną grupę oraz niesamowity świat dżungli, sprawiło, że wpadając w sidła Kronik nie mogłam za szybko z nich wyjść.
Przechodząc do sedna.. W trzeciej części nadal widzimy naszych bohaterów na Jaszczurzej wyspie, gdzie dla niektórych życie na niej zaczyna robić się nudne, choć to nie będzie głównym powodem zmiany lokalizacji. Decyzja zapadnie po odkryciu szpiegów z Zamku Magów, którzy śledzą każdy krok mieszkańców wyspy. Jagoda wraz z Kamykiem odkrywają, że głównym informatorem jest Słony, który chcąc chronić swe dzieci jest pod dyktaturą wroga. Postanawiają jak najszybciej...

Katrina | 2018-09-17
Przeczytana: 13 września 2018

Kamyk razem z przyjaciółmi zaszył się na Jaszczurze, uciekając przed Błękitnym Kręgiem. Po kilku latach beztroski magowie dowiadują się, gdzie znajdują się młodzi adepci magii. Grupę znów czeka ucieczka.

To już moje trzecie spotkanie z „Kronikami Drugiego Kręgu”. Tak jak sądziłam „Drugi krąg” był tomem przejściowym. „Kamień na szczycie” to książka z o wiele wyraźniejszą akcją, skupiająca się nieco bardziej na innych bohaterach, niż Kamyk i Nocny Śpiewak. Nic więc dziwnego, że wypada po prostu lepiej, niż poprzednia część.
Trzon samej historii, a więc i moje generalne odczucia względem serii pozostają niezmienne. To dalej sympatyczna powieść młodzieżowa, z dobrze wykreowanym światem przedstawionym, która porusza wiele istotnych dla młodzieży (i nie tylko) tematów. Mam wrażenie, że naprawdę nie łatwo znaleźć inną tak kreatywną i przyjemną powieść skierowaną do tego targetu. Oczywiście, kolejna część nie jest jednak kopią poprzedniej. Co więc dokładnie ulega zmianie? Niby niewiele… a...

Alex | 2018-07-26
Przeczytana: 20 lipca 2018

Przeszłość zawsze przypomni o sobie, zwłaszcza kiedy jest w niej coś niedokończonego. Rzadko kiedy przychodzi wcześniej siebie anonsując, częściej daje o sobie znać znienacka, gdy wydaje się, że zostawiło się ją daleko za sobą. Niestety ucieczka nigdy nie zdaje egzaminu, zawsze, prędzej czy później, trzeba będzie jej spojrzeć w twarz i podjąć decyzję czy pójdziemy dalej, zostawiając za sobą to czego nie jesteśmy w stanie zmienić.

Dzieciństwo kiedyś się kończy, tak samo jak i niewinność. Kamień oraz jego przyjaciele z Drugiego Kręgu mają za sobą pierwsze trudne wybory. Za ich sprawą zmienili się nieodwracalnie, lecz tak wiele jeszcze przed nimi. Odludne i przede wszystkim odległe miejsce świetnie sprawdza się jako kryjówka przed nestorami magicznego fachu. Jednak nic co dobre nie trwa wiecznie, niestety młodzi czarodzieje przekonali się już o tym nie raz, teraz czekają na nich kolejne próby. Więzy przyjaźni, te starsze i świeższe, pozwoliły im stworzyć sobie azyl, lecz czy Drugi...

Sebsoon | 2018-06-10

Recenzja z bloga: zatraceni w kartkach
Nareszcie mogłem wrócić do świata przygotowanego nam przez Ewę Białołęcką, dzięki uprzejmości wydawnictwa Jaguar. Trzeci tom Kronik Drugiego Kręgu to to, na co czekałem odkąd skończyłem „Drugi krąg”. Jednak czy warto było czekać? Czy autorka kupiła mnie Księgą trzecią?
Nawet nie wiecie jak trudno jest przygotować notatkę o książce tak, żeby nie zaspojlerować Wam dwóch poprzednich książek… Spróbujmy więc!
Po burzliwych przygodach z drugiego tomu, bohaterowie znajdują sobie miejsce na Jaszczurze, jednej z wysp Smoczego Archipelagu. Ukrywają się wśród magicznych i niesamowitych zwierząt i stworzeń. W ich szeregi dołącza Jagoda, która również obdarzona jest ogromną mocą. Jednak nic nie trwa szczęśliwie i wiecznie. Między bohaterami pojawiają się pierwsze niesnaski a ich anonimowość przestaje być anonimowa.

Im dalej w serii, tym poważniej się robi. Autorka z tomu na tom przygotowuje nas na coraz to mocniejsze wrażenia. Z dziecinnej sielanki z...

Aleksandra | 2018-08-23
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Chłopcom udało się znaleźć schronienie na Jaszczurze, ale spokojne życie nie może im na długo wystarczyć. Bardzo szybko dochodzi do konfliktów, a Pierwszy Krąg także nie zostawia ich w spokoju. Konieczny staje się powrót na kontynent.

Kamień na Szczycie jest znacznie spokojniejszy do tomu drugiego. Podobnie jak tom pierwszy, staje się powieścią drogi - bohaterowie głownie uciekają przed Pierwszym Kręgiem i szukają nowego schronienia. Dzieje się stosunkowo niewiele - na ogół nie towarzyszą im niesamowite przygody, nie ma też nieoczekiwanych zwrotów akcji. Nie oznacza to jeszcze, że powieść staje się nudna - to byłoby stanowczo zbyt ostre określenie - ale na pewno nie poznaje się jej z zapartym tchem.

Podróże oznaczają jednak, że świat przedstawiony rozrasta się. Przede wszystkim poznajemy ziemie Hajgów - dotąd ich zwyczaje były owiane tajemnicą, sprowadzone tylko do nielicznych opowieści Wiatru na Szczycie. W trzecim tomie Kronik możemy je poznać bliżej i lepiej zrozumieć...

KittyAilla | 2018-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Z tomu na tom Kroniki Drugiego Kręgu robią się coraz poważniejsze. Tempo akcji oraz wydarzenia są dostosowane do wieku bohaterów, więc można powiedzieć, że dorastamy razem z nimi. Widać to także po stylu, jakim pisany jest pamiętnik Kamyka - na niektóre sprawy patrzy inaczej, używa donioślejszych określeń.

Aby nie spoilerować, powiem tylko, że grupa przyjaciół ponownie rusza w podróż pełną niebezpieczeństw i niespodzianek (niekoniecznie miłych). Ten tom jest również brutalniejszy niż poprzednie, dochodzi nawet do rozlewu krwi czy śmierci (serio, przygotujcie się na kilka wstrząsów!). Przyznam szczerze, że wieloma rzeczami zostałam totalnie zaskoczona, a powieść pochłonęła mnie bez reszty. Zwłaszcza poznawanie innej kultury okazało się ciekawym doświadczeniem. Nie wyobrażam sobie jednak oczekiwania na kolejny tom! Ten zakończył się w taki sposób, że nie było mowy, abym go choć na chwilę odłożyła, a kiedy przeczytałam ostatnie zdanie... Uh! Koniecznie potrzebuję poznać dalsze losy...