Dakota

Cykl: Gdynia. Miasto cudów (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Ag2S

Lata osiemdziesiąte XX wieku. W życie siedemnastoletniej Aśki wbiega o rok starszy gitarzysta. Dziewczyna wkrótce dołącza do jego zespołu, to czas koncertów w gdyńskim Domu Kultury Kolejarz, gonitw z zomowcami, ale także zbliżających się matur i najważniejszych wyborów. Perypetiom Aśki przygląda się Łucja – jej pamiętająca czasy powstawania Gdyni babka. Przygląda się również Marek, nieco...

Perypetiom Aśki przygląda się Łucja – jej pamiętająca czasy powstawania Gdyni babka. Przygląda się również Marek, nieco zgorzkniały, bo ciężko doświadczony młodzieńczą miłością, młodszy brat.

Wkrótce Aśka z Łucją pasjonują się telewizyjną debatą Wałęsa–Miodowicz, a rzeczywistość nabrzmiewa do zmiany. Przychodzi wolność, z nią dobrodziejstwa wolnego rynku, a zamiast muzyki i miłości ważne zaczynają być kariery.

Dakota to relacja z czasów, gdy świat nabrał rozpędu i chcąc nie chcąc, trzeba było nauczyć się biec, choć tak łatwo było przy tym zgubić rytm.

Powieść jest kontynuacją Dżokera (którego akcja toczy się w Gdyni lat trzydziestych XX wieku) oraz Domina – opowiadającego o wojennych i powojennych losach miasta i jego mieszkańców

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/dakota/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/dakota/

Renax | 2017-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Ten trzeci, oczekiwany od roku, tom trylogii gdyńskiej ukazał się 19 lipca 2017 roku. Ja jako miłośniczka poprzednich części, a szczególnie pierwszej, przedwojennej, czekałam na 'Dakotę' z zapałem.
Ten tom był inny niż poprzednie. Fabuła i perypetie stanowią tło dla opisu przemian polskiej rzeczywistości od schyłku lat 80-tych do 2015 roku. Książka składa się z 4 części, odpowiednio o wnuczce Łucji - Aśce i wnuku Marku. Ich losy poprowadzone są od matury w latach 80-tych, aż po 2015 i Smoleńsk oraz wcześniejszy kryzys. Tak jak napisałam, opis polskiej rzeczywistości jest bardzo ważny w tej książce. Poprowadzony został ciekawie. Pamiętam te czasy, więc te opisy ubrań, muzyki, tego czym żyła Polska były dla mnie miłym przypomnieniem, powrotem do przeszłości.
Natomiast watek fabularny tylko w połowie należącej do Marka mnie zaciekawił. Ten rozpoczynający, czyli wątek Aśki był według mnie mało plastyczny. Nawet na początku nie mogłam połapać się w imionach. Potem zaciekawiłam się...

jeke | 2017-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

,,Dakota" Michała Piedziewicza to już niestety ostatnia część cyklu Gdynia. Miasto cudów, w której żegnamy się z bohaterami poznanymi w dwóch poprzednich częściach: ,,Dżokerze" i ,,Dominie".

Gdynia, lata 80. XX wieku. Seniorka rodu Łucja ma już osiemdziesiąt lat, ale nadal tryska energią i chce odzyskać zabraną przez rząd komunistyczny kamienicę wybudowaną przez pierwszego męża Krzysztofa. Słucha debat politycznych i dzieli się wspomnieniami z siedemnastoletnią wnuczką Asią, która ma wkrótce zdawać maturę i wybierać studia. Asia przeżywa swoje pierwsze miłości i związane z tym rozterki. Spotyka się z rok starszym Tomkiem, który gra na gitarze w zespole młodzieżowym i zabiera ją na koncerty do Domu Kultury Kolejarz, ale też jej myśli zaprząta nauczyciel wychowania fizycznego Jacek, w którym kochają się wszystkie uczennice. Młodszy brat Aśki- Marek, też przeżywa swoje wewnętrzne rozterki, bo los nie szczędzi mu upokorzeń. Wkrótce rodzeństwo musi zmierzyć się nie tylko z wewnętrznymi...

Kasia Kulik | 2017-07-30
Przeczytana: 24 lipca 2017

To bardzo dobra książka, choć moim zdaniem nie tak wciągająca, jak poprzednie części. Nadszedł ten czas, którego bardzo nie chciałam i którego ogromnie się obawiałam – Kot i Łucja są już za starzy, by wnieść do powieści coś nowego, ich czas wygasa, a na przeszłości i minionych wspaniałych latach z Krzysztofem, kiedy Wilczyńscy posiadali kamienicę na własność, nie może bazować każda z części trylogii. „Dakota” jest więc pod tym względem nowa – opowiada o czasie pełnym kontrastów, o świecie zarówno nowym, jak i starym, o szalonym tempie, jakie życie narzuciło bohaterom a ci, żeby jakoś sobie poradzić, musieli nauczyć się dotrzymywać mu kroku, nawet gdy to gwałtownie przyśpieszało.

Przeczytana: 20 sierpnia 2017

"Nie wiadomo, kiedy wszystkiego zrobiło się tak dużo. Idei, zbawczych pomysłów na świat, ale i na dojmujące często życie, niekończących się, a budzących ogromne emocje dyskusji."
"Dakota" to trzeci tom, zamykający cykl gdyńskich opowieści Michała Piedziewicza. Poprzednie recenzowałam jeszcze we współpracy z Redakcją Essentia: "Dżoker" opowiada o początkach miasta, kiedy wyrastały pierwsze budynki a Gdynia rozkwitała, "Domino" natomiast rozgrywa się w czasach wojennych i powojennych. Całość spaja historia rodzinna, zaczynająca się od młodziutkiej Łucji i drapieżnego Krzysztofa. W "Dakocie" poznajemy losy ich wnuków Asi i Marka, których dzieciństwo i młodość są równie burzliwe jak ich przodków.
Michał Piedziewicz ma talent do opisywania miejsc i zjawisk społeczno-historycznych w niesamowicie plastyczny sposób. Dzięki temu mamy wrażenie, że znamy bohaterów książki naprawdę a wręcz stajemy się nimi. Wraz z Joanną przeżywałam jej miłosne rozterki, zatapiałam się w opowieściach Łucji o...

Kamil | 2017-08-29
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Z pewną goryczą przychodzi mi pisać ten tekst. Dakota domyka bowiem trylogię o losach bohaterów z Gdynią w tle, znanych z poprzednich części – Dżokera i Domina. Tym razem, zupełnie niespodziewanie, przynajmniej dla mnie, przenosimy się aż do współczesności, śledząc dzieje najmłodszych postaci, m.in. wnuków Łucji, głównej bohaterki pierwszej części.

Dakota to powieść, podobnie jak inne, stanowiące finał ulubionych serii, którą czyta się z wyraźnym smutkiem i nostalgią, a także w specyficznym podejściu, wyrażonym swobodą w poruszaniu się po literackiej rzeczywistości. Wynika to najpewniej z jej znajomości, przyzwyczajenia do poszczególnych bohaterów, wizji fikcyjnego świata oraz języka, którym posługuje się autor, ale także z klarowności obrazu, który zostaje przedstawiony. Nie sposób jednak nie odnieść wrażenia, że coś się zmieniło – zwłaszcza na poziomie języka. Choć książka utrzymuje stylistykę czy też konwencje poprzednich, nieśpiesznych pod względem akcji, raczej opowiadanych,...

anetapzn | 2017-09-11
Przeczytana: 11 września 2017

Ta trylogia to niezwykle barwna, świetnie napisana opowieść o niezwykłym mieście, jakim bez wątpienia jest Gdynia i kilku pokoleniach ludzi, którzy ją tworzyli.
Dakota, to 3. i ostatnia część gdyńskiej serii. Tu fabuła rozgrywa się nieomal na naszych oczach bo w latach 80. XX wieku. Osoby poznane w 1. tomie albo nie żyją, albo są w podeszłym wieku.
Mamy także kilkoro młodych, nowych bohaterów. Największym plusem tego tomu jest niezwykle realistycznie oddana atmosfera PRLu, lat 80. i odrobinę póżniejszych, gdy nastała wolność.
Pierwsze miłości nastoletnich bohaterów przeplatają się z dramatycznymi wydarzeniami lat 80., debatami politycznymi, tajnymi spotkaniami i walką o wolność. Miłosne uniesienia mieszają się z kolejkami po wszystko, protestami, rozmowami babci z wnuczką, pałującymi ludzi milicjantami i dźwiękami słuchanej po kryjomu radio Luxemburg, czy listy przebojów radiowej trójki Marka Niedźwiedzkiego, a w niej po raz pierwszy Autobiografia Perfectu.
Gdy czytałam te opisy...

dobrerecenzje | 2017-09-19
Przeczytana: 19 września 2017

Akcja powieści toczy się w Gdyni, w latach osiemdziesiątych.
W Gdyni doszło do czarnego czwartku, gdy strzelano do ludzi, a tak wielu niewinnych zginęło.
Aśka- główna bohaterka powieści czasów Solidarności dobrze nie pamięta, gdyż miała wtedy dopiero dziesięć lat.
Potęgę władzy na własne oczy zobaczyła później, kiedy z mamą znalazły się przy alei Zwycięstwa, gdzie zaczęły najeżdżać opancerzone wozy i zobaczyły żołnierzy wrogo nastawionych do zwykłych ludzi.
Również jej babka Łucja, dobrze pamięta czasy powstania w Gdyni.
Aśka znalazła zapiski babki.
Początkowo jej listy z lat siedemdziesiątych wyglądały jakby były pisane do jej pierwszego męża.
Kolejny zeszyt, który bardziej ją zainteresował, bo znajdowała się w nim korespondencja z władzami, jak można się było domyślać, w sprawie śmierci- drugiego z synów babki Łucji, czyli wujka Antoniego.
Jego ponoć zabito-tak twierdziła Łucja, choć oficjalna wersja mówiła o samobójstwie.
Kolejny zeszyt babki Łucji to swego rodzaju pamiętnik...

Karambola | 2017-09-01
Przeczytana: 03 września 2017