Dżoker

Michał Piedziewicz Cykl: Gdynia. Miasto cudów (tom 1)
literatura faktu 496 str.
Wydawnictwo MG
literatura faktu
literatura polska miasto Gdynia wspomnienia wolność kryzys

Wydawnictwo MG
literatura faktu
literatura polska miasto Gdynia wspomnienia wolność kryzys

Kup książkę

Wielogatunkowość w jednym utworze literackim powinna zdaje się wyjść mu na dobre. Problem pojawia się wówczas, gdy czytelnik w końcu nie wie co właściwie czyta i w jakim celu zostało to napisane.

Głównym bohaterem powieści "Dżoker" jest miasto Gdynia. Gród ten otrzymał prawa miejskie 10 lutego 1926 roku i od tego momentu stał się jednym z najprężniej rozwijających się...

Ta trylogia to niezwykle barwna, świetnie napisana opowieść o niezwykłym mieście, jakim bez wątpienia jest Gdynia i kilku pokoleniach ludzi, którzy ją tworzyli.
1. tom to Dżoker. Jego akcja rozgrywa się przed II wojną światową, pod koniec lat 30. XX wieku. To wtedy w błyskawicznie rozwijającej się Gdyni przecinają się losy kilkorga osób. Są to zwyczajni ludzie, z którymi...

Zaczynając tę książkę, nie przypuszczałam, że ocenię ją na więcej niż 2 gwiazdki, z czego jedna będzie za ciekawe fotografie.
Myślałam, że znów "udało" mi się "wdepnąć" w nieciekawą serię.
Jednak im dalej w las...
Nagle znalazłam się w międzywojennej Gdyni, usiadłam do stołu z Wilczyńskimi, zaczęłam żyć ich problemami i wciągnęło mnie to.
Nie żeby zaraz wow i rewelacja, ale...

Odłożona w trakcie czytania... ocena sama w sobie. Ale druga część świetna! Jestem w trakcie czytania! :) Więcej tutaj: http://ciutwiecej.pl/2017/09/smietnik-2-o-ksiazkach-ktore-skradly-serca/

2077

"Onieśmielony interesant to interesant najlepszy. Kropka."

"Wszak i wielka słabość musi mieć granice, których mężczyzna przekroczyć nie powinien."

"Huczne zabawy w noc sylwestrową nie należały do polskiej, angielskiej czy francuskiej, słowem: zachodnioeuropejskiej tradycji. Tak bawiono się na wschodzie (albo w półświatku). Ludzie na poziomie tę noc spędzali w gronie...

Rewelacyjna książka, która wspaniale przenosi nas w czasy dwudziestolecia. Świetny język, sylwetki bohaterów, wciągająca fabuła.
Zastanawiam się, dlaczego o tej książce niemal wcale nie było głośno???
Osobiście gorąco polecam, na pewno sięgnę po kolejne części serii.

Nie przeczytałam nawet połowy, lubię historię, oczekiwałam czegoś innego.

Narażę się pewnie innym czytelnikom, ale dla mnie klapa. Jeśli Autor wzorował się na Fleszarowej Muskat, to z całym szacunkiem, ale coś nie zagrało. Zupełnie nie umiałam odnaleźć rytmu książki, bohaterowie i akcja bez wyrazu. Nie męczyłam się i odłożyłam.

To jest książka dla takich jak ja – "śledzi" jak to mówią o nas Gdańszczanie, mieszkańców najszczęśliwszego polskiego miasta, Gdyni. Te zdjęcia! Ta historia! To miasto w jej tle! Świetna rzecz i wciąga. Ciekawie są też przedstawione zmiany w toponimikach, tylko szkoda, że od czasu do czasu wkradło się zbyt współczesne sformułowanie. Ale i tak - wspaniała książka!

Brak napięcia fabularnego, dialogi się sypią, chwilami nie do przebrnięcia. Do tego błąd na błędzie - brak korekty.

Dyskusje

• Literatura polska