Życie tak zwyczajne

Weronika Wierzchowska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Prószyński i S-ka
2016-11-03
2016-11-03

Liczyłam na coś lepszego,ta książka to jakby zbiór kilku opowiadań o kobietach z różnych epok które mówią i silnych kobietach walczących o prawa kobiet

Ciekawe spojrzenie na losy kobiet polskich na przestrzeni wieków.

Ciekawe spojrzenie na losy kobiet polskich na przestrzeni wieków.

Książka naprawdę mnie zaciekawiła i wciągnęła. Bardzo podobały mi się opowieści o kobietach z dawnych czasów, które wykazywały się odwagą i wytrwałością, by walczyć o swoje. Lektura do polecenia fanom historii.

Ciekawa, przyjemna książka o kobietach i ich sile.

Ciekawa, przyjemna książka o kobietach i ich sile.

Ciekawa, miła opowieść, do przeczytania w jeden dzień. Książka opowiada o historii kilku kobiet, na przestrzeni dwustu lat. Łączy je jedno - wszystkie są nauczycielkami i walczą o równouprawnienie kobiet, ich wolność i prawo do miłości.
Historię czyta się łatwo i szybko. Osobiście nie przepadam za skakaniem od jednej postaci do drugiej, w każdym rozdziale opisując jedną z nich. Jednak może to być również zaletą książki, dzięki temu jest ciekawsza i posiada więcej bohaterów.

Moja własna,o kobietach.Ale nie skrajnie feministyczna.Czyta się lekko.Choć bywa trudna.
Mamy tu co mnie cieszy i PRL,lata obecne i XIX wiek.
Wiele przeszły te bohaterki.
Mamy też walkę o stanowisko dyrektora szkoły.Dowcip o nagich blondynkach przed lustrem.Mi się podobał.

Mamy tu co mnie cieszy i PRL,lata obecne i XIX wiek.
Wiele przeszły te bohaterki.

Lekka, przyjemna książka. Bardzo rozbawiały mnie perypetie nauczycielki Anny. Były takie momenty, w których śmiałam się na głos. Książka z przesłaniem. Fabuła zmienia się i skacze opowiadając historie kobiet nawet do dwustu lat wstecz. Każda historia jest inna, każda bohaterka ma odmienny los i inny charakter, lecz łączy je kilka rzeczy: każda z nich jest ofiarą mężczyzny. Każda jest niepokorna, chce się kształcić, oczekuje od życia czegoś więcej, niż być "tylko" kobietą- matką, żoną, gospodynią. I każda posiada pięknie zdobiony dziennik. Jaka jest jego tajemnica? I jak trafia kolejno w ręce naszych bohaterek? Tego dowiecie się z tej przyjemnej i pozytywnej lektury.

Przeczytałam z przyjemnością w jeden dzień. Ciekawe wątki niekiedy zaskakujące fabularne rozwiązania, ale ponieważ w jednej książce musiało zmieścić się kilka historii, trudno było się zżyć z którąkolwiek bohaterką.

„Życie tak zwyczajne” to powieść szkatułkowa. Zastosowana przez autorkę kompozycja sprawiła, że czytelnicy mogą poznać historie pięciu kobiet – Anny, Lucyny, Pauliny, Ewy, Zofii - żyjących na przestrzeni lat 1808 – 2015. Na kartach powieści pojawiają się postaci historyczne oraz najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski, ale akcja głównie koncentruje się na działaniach bohaterek zaabsorbowanych krzewieniem edukacji wśród dzieci i młodzieży. Opisane są również ich zawiłe relacje z mężczyznami.
Książka wzbudziła moje zainteresowanie. Najbardziej do gustu przypadła mi historia Ewy, wydała mi się najciekawsza, a i sama bohaterka okazała się być postacią nadzwyczaj wyrazistą.
Akcja toczyła się w różnych epokach i to dawało autorce spore pole do popisu zwłaszcza w kwestiach językowych, ale tu spotkał mnie mały zawód. Każda historia została opowiedziana identycznym, współczesnym językiem. Szkoda. Widzę tu niewykorzystane możliwości.

Powieść szkatułkowa, zgrabnie napisana. Choć język nie różni się w żadnej z opisywanych epok. Dobrze się czyta, wciąga.

• W bibliotece
  • Nie dałam rady

Dodaj cytat z książki Życie tak zwyczajne