Zgłosuj na książki roku 2017

Życie tak zwyczajne

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
elenkaa

Anna zaczyna pracę w technikum jako stażystka ucząca chemii. Przez niedoświadczenie i brak przygotowania do zawodu pakuje się w kolejne kłopoty, nie radzi sobie w kontaktach z uczniami i nauczycielami, przez których czuje się na dodatek poniżana. Załamuje się i nie widzi dla siebie ratunku. Zamierza zrezygnować z kariery pedagogicznej, kiedy w jej ręce wpada tajemniczy dziennik. Badając jego historię, poznaje losy kilku nauczycielek i guwernantek żyjących wcześniej, począwszy od XIX wieku, i jak ona borykających się z przeciwnościami losu.
Historie pięciu kobiet, które, choć dzielą je lata i warunki życia, są sobie zadziwiająco bliskie. Wszystkie bowiem mężnie stawiają czoło przeszkodom na swoich drogach oraz uczą się czerpać siłę i życiową mądrość z własnego doświadczenia i od siebie nawzajem.

źródło opisu: http://ksiegarnia.proszynski.pl/product,73598

źródło okładki: http://ksiegarnia.proszynski.pl/product,73598

Katarzyna | 2016-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2016

„ … Pamiętaj: naprawdę niczego nie daje pogrążanie
się w marzeniach i zapominanie o życiu…”
(J. K. Rowling)

Czy nasze życie zawsze jest przewidywalne? A może wręcz przeciwnie, kryje przed nami różnego typu niespodzianki? Tym razem, przed Wami książka, która zawiera przesłanie dotyczące historii wyjątkowych kobiet, łącząc ze sobą pewną tajemnicę.

Autorka publikacji, to Weronika Wierzchowska. Przez długie lata, zatrudniona była w ogromnej korporacji. Niedawno, zmieniła swój styl życia, przerwała karierę, zrzuciła aż trzydzieści kilogramów i wyprowadziła się na wieś. Zawodowo, związana jest z malutką firmą kosmetyczną, ale historia i wyobraźnia, pomaga jej w tworzeniu i wymyślaniu własnych, indywidualnych opowieści.

Główną bohaterką książki jest Anna. Młoda nauczycielka chemii odbywająca staż w Technikum Budowlanym w jednym z podwarszawskich miasteczek. Z czasem przekonuje się, że i w tym środowisku istnieją pewne zależności.

Zdaje sobie sprawę, że młody stażysta, jest daleko...

Mecha_Kulturacja | 2016-12-07

Anna jest młodą nauczycielką chemii w technikum, do której powoli dociera, że nauczanie nie jest dokładnie tym, czym wydawało się, że będzie. Jest pełna negatywnych uczuć w stosunku do swoich uczniów oraz kolegów z pracy, czuje narastającą niechęć, kiedy myśli o swojej przyszłości. Wydaje się popadać w depresję. Zmienia swoje nastawienie dopiero wtedy, kiedy wchodzi w posiadanie intrygującego dziennika, przez który dociera do jego ostatniej właścicielki - Lucyny. Ta z kolei cofa się z nią w opowieści, aż do 1808 roku, opisując poprzednie posiadaczki tajemniczego przedmiotu - również nauczycielki. Zainspirowana i podekscytowana Anna postanawia zmienić swoje podejście do wykonywanego zawodu.

Weronika Wierzchowska słynie z zagłębiania się w historię oraz z opisywania wzorców ówczesnych kobiet. W Życiu tak zwyczajnym autorka ambitnie przedstawiła nam "poczwórną" opowieść szkatułkową - w 2015 roku przenosimy się do 1905, stamtąd do 1847 i 1808. Zaletą historii jest to, że mimo, iż...

Anetka | 2017-01-09

Anna zaczyna swoją karierę pedagogiczną. Trafia do jednego z technikum, aby uczyć chemii. Jednak jej wyobrażenia różnią się całkowicie od rzeczywistości. Bezczelna młodzież i nie szanujący jej inni nauczyciele nie ułatwiają jej pracy. Dziewczyna kompletnie nie umie poradzić sobie z zadaniem.

Powiedzmy sobie szczerze, naprawdę kogoś interesuje powstawanie zasad i tlenków? Chemia bywa niewdzięczna i niewielu jest nią zainteresowanych. Dla większości jest to jeden z przedmiotów, który trzeba po prostu przetrwać. Anna marząc o wspaniałej wizji inspirowania młodych ludzi do pójścia w jej ślady, musi zwyczajnie zejść na ziemię.

Gdy Anna zaczyna mieć już wszystkiego dość i poważnie zaczyna myśleć o rezygnacji, w jej ręce wpada dziennik. W przepięknej okładce ukryte są zapiski nie tylko z pracy naukowej, ale też z życia prywatnego jednej z kobiet. Jedyne co można rozszyfrować, to jej imię i nazwisko. Anna postawiła sobie za cel poznanie tej osoby i zwrócenie jej zapisków – dla czystości...

Erna Eltzner | 2016-11-17

× www.majuskula.blogspot.com ×

Współcześnie bardzo popularne są blogi. Niegdyś prowadzono skrupulatnie dzienniki, wiele z nich przetrwało wojenne zawieruchy i istnieją jako źródło fascynujących opowieści. Wyobraźmy sobie, że w nasze ręce trafia taki notes. Czy umielibyśmy wyciągnąć lekcje z cudzych przeżyć?

Anna jest stażystką. Rozpoczyna pracę w technikum — uczy chemii. Niestety, marzenia o pięknej ścieżce zawodowej szybko stykają się z rzeczywistością. Anna kiepsko radzi sobie w kontaktach z innymi nauczycielami, tak samo z uczniami. Frustrację potęguje świadomość tego, że brakuje jej odpowiedniego doświadczenia, a jego zdobywanie wiąże się z wieloma przykrościami. Kobietę powoli dopada załamanie, rozważa odejście. Wtedy przypadek sprawia, iż w jej ręce trafia pewien dziennik. Dziennik prowadzony przed wielu laty, opisujący dzieje postaci, których Anna nigdy nie poznała, a jednak bliskich jej sercu. Poznaje losy innych nauczycielek, uczących się od siebie nawzajem.

Nie od...

palalela | 2017-04-22
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Powiastka wielokrotnie szkatułkowa doprowadzająca do roku 1808 (i tak lubianego przez autorkę wątku Kodeksu Napoleona), która gloryfikuje zawód nauczycielski tak żmudnie i w pocie czoła wykonywany przez kobiety... Tak się jakoś dziwnie składa, że nie bardzo za nauczycielami przepadam, bo zdarza się tak, że po niektórych muszę sprzątać (raz oberwałam za to, że w niekonwencjonalny sposób nauczyłam dzieci sposobu na naukę rzymskiego sposobu zapisywania liczb - bo uczniowie mieli wykuć na blachę a nie wiedzieć że po lewej to jest "minus", po prawej "plus") i wychwalanie ich nie bardzo przypadło mi do gustu, ALE: autorka w bardzo trafny sposób zaprezentowała atmosferę panującą w zakładach pracy (nie tylko w szkołach), zainteresowała mnie snutymi przez siebie opowieściami (nie czepiam się ni języka, ni moralności, ni niczego innego), dlatego jestem na tak.

zeberka363 | 2017-06-13
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Jakoś mnie ta książka nie wciągnęła.Nawet myślałam,żeby ją odłożyć i nie czytać dalej.Dopiero opowieść o Paulinie mi sie spodobała i zaciekawiła.Można poczytać ;-)

Lolanta | 2016-12-11
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Fragile | 2017-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2017

w sam raz dla infantylnych gimnazjalistek

Hanek | 2018-02-18
Na półkach: 2018, Przeczytane