Nine Lives: In Search of the Sacred in Modern India

Okładka książki Nine Lives: In Search of the Sacred in Modern India William Dalrymple
Okładka książki Nine Lives: In Search of the Sacred in Modern India
William Dalrymple Wydawnictwo: Bloomsbury literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Bloomsbury
2009-10-05
2009-10-05
India Nine Lives William Dalrymple
Inne

Wydaje się, ze jeden kraj nie pomieści tyle różnorodności. A tu zaskoczenie! Wielka mozaika, ale jednocześnie powoli zamierające tradycje, które przenikają się.

IG:ksiazki_wloczykija
Dalrymple wyrusza w podróż przez dziewięć różnych historii życia, dziewięć ścieżek religijnych, które prowadzą przez niezwykłe doświadczenia i praktyki. Od rytualnej śmierci głodowej po tajemnicze praktyki tantryczne, od boga wcielającego się w tancerza po rzeźbiarza tworzącego boga z brązu - autor zabiera nas w podróż po skomplikowanym i fascynującym świecie indyjskiej religijności.

Jednym z najważniejszych aspektów tej książki jest głębia poznania i zrozumienia, jaką Dalrymple osiąga w swoich relacjach z głównymi bohaterami opowieści. Autor spędził ponad dwadzieścia pięć lat w Indiach, zbierając wiedzę i słuchając historii tych ludzi. Jego empatyczne podejście do opisywanych postaci pozwala czytelnikowi naprawdę zanurzyć się w ich życiach i przemyśleć ich doświadczenia religijne.

Książka nie tylko prezentuje różnorodność indyjskiej religijności, ale także stawia ważne pytania dotyczące tożsamości religijnej, przekazywania tradycji i zmian społecznych. Poprzez opowieści o ludziach praktykujących różne religie i wyznając różne przekonania, Dalrymple podnosi kwestie uniwersalne, które mogą dotyczyć każdej społeczności i kultury.

Co więcej, autor unika powierzchownego egzotyzmu i sensacji. Jego podejście jest głębokie i szlachetne, a jego styl pisania pozwala czytelnikowi naprawdę zrozumieć istotę opisywanych praktyk i przekonań religijnych.

"Dziewięć żywotów" Williama Dalrymple to niezwykła podróż przez serce Indii, gdzie religia, kultura i ludzkie doświadczenia splatają się w niezwykły sposób. To książka, która wzbogaci nasze rozumienie różnorodności religijnej i kulturowej oraz skłoni do refleksji nad własnymi przekonaniami i tożsamością.

IG:ksiazki_wloczykija

Książka w sposób dokładny i wielowątkowy opowiada o wybranych wierzeniach funkcjonujących na terenie Indii i okolic. Opisane wierzenia są na swój sposób nieszablonowe lub kontrowersyjne, dlatego wzbudzają ciekawość. Język nie zawsze jest łatwy, ale temat z pewnością jest interesujący.

Jezus Maria! chałoby się zakrzyknąć. Ale Jezusa tu nie ma. Marii też nie. Jest Sziwa, Brahma, Ganesz, Saraswati, Wisznu. Są dżini, zmarli, czaszki i posągi. Czytając książkę aż ciężko uwierzyć. No właśnie, jakże ciężko jest dzisiaj uwierzyć. A jednak w Indiach jest to nadal możliwe. Pierwszy rozdział mnie zszokował. Opis umierania wręcz wyciskał łzy. Potem było tylko mocniej. Niesamowita sprawa.

Początek książki to była dla mnie mordęga, ale im dalej, tym lepiej. I każda historia stawała się bardziej interesująca. Miałam długi okres, aby wbić się porządnie w "Dziewięć żywotów", ale w ostatecznym rozrachunku, uważam, że warto było się zapoznać.

Indie to drugi pod względem liczby ludności na świecie kraj, będący mieszanką kultur 'i religii. Mieszka w nim kilkanaście ludów mówiących różnymi językami, mających swoje tradycje, a także modlących się do różnych bóstw.

Szkocki historyk, pisarz i publicysta William Dalrymple poznał historie dziewięciu osób, które wyznają różnego rodzaju bóstwa, starają się kultywować obyczaje swoich przodków, a także przeciwstawiają się pędowi nowoczesności. Z tego reportażu wyłania się obraz świata, który z jednej strony jest fascynujący, zaskakujący i różnorodny, zaś z drugiej powoli zanika na skutek globalizacji, materializmu oraz postępu technologicznego, a także bywa niezrozumiały przez inne grupy.

Jest to książka z której biją autentyzm i wiarygodność. Można z niej dowiedzieć się wielu ciekawych i zaskakujących ciekawostek, a także poznać bliżej zwyczaje ludów oraz grup społecznych zamieszkałych w Indiach. Myślę, że za jakiś czas sięgnę także po inne książki tego autora, bo "Dziewięć żywotów" bardzo rozbudziło moją ciekawość. Uważam, że jest to jedna z lepszych książek, po jaką miałem okazję sięgnąć. Polecam.

Zaskakująco ciekawa wyprawa do Indii: literacko wyśmienita i wnikliwa kulturowo!
Poznawanie dalekiego świata mając za przewodnika człowieka pokroju Williama Dalrymple to przywilej, więc grzech nie skorzystać. Czytajcie na zdrowie!

7,5/10

7,5/10

Fascynujaca

Fascynujaca

Książkę przeczytałem na jednym wdechu..strasznie mnie pochłonęła. Dla kogoś, kto interesuje się religiami wschodu, to pozycja obowiązkowa.

• Reportaż
  • Indie
  • Literatura faktu
  • Reportaże
  • Czarne
  • Azja

William Dalrymple Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach Zobacz więcej