Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych

Wydawnictwo: Czarne
The Corpse Walker: Real Life Stories, China from the Bottom Up
literatura faktu
Wiedenka

Prowadzący umarłych to zbiór ponad trzydziestu wywiadów z przedstawicielami najniższych warstw chińskiego społeczeństwa, którzy wykonują niełatwe, często zaskakujące zawody, pełnią tradycyjne funkcje społeczne lub żyją na marginesie, zmiażdżeni przez koleje historii, lecz mimo trudnych warunków zachowują poczucie godności i wartości swej pracy. Wśród rozmówców Yiwyu Liao są m. in.: zawodowy żałobnik, handlarz ludźmi, kierownik szaletu publicznego, mistrz feng shui, trędowaty, lunatyk czy śpiewak uliczny. Zadając trudne pytania z szacunkiem i dociekliwością, Yiwu Liao uzyskuje szczere, chwilami zabawne, ale dużo częściej poważne odpowiedzi, które mówią nam równie wiele o osobistych pragnieniach i słabościach prostych Chińczyków, ile o kulturowym bogactwie, wielosetletniej tradycji i skomplikowanej historii najnowszej tego kraju.

źródło opisu: http://www.czarne.com.pl/?a=1470

źródło okładki: http://www.czarne.com.pl/?a=1470

anika | 2014-12-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014, Ebook
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Myląca wydaje mi się część tytułu "Chiny z perspektywy nizin społecznych" - mnie zasugerowała ona, iż bohaterami poszczególnych wywiadów będą ludzie z najniższych warstw społecznych, analfabeci, najbiedniejsi, nie radzący sobie w życiu osobnicy, tymczasem tak nie jest. Bohaterami wywiadów są ludzie zepchnięci na margines społeczny, poprzez sytuację polityczną, w jakiej przyszło im żyć czy też poprzez swoje wybory. Mamy więc rozmowy z ludźmi reprezentującymi różne profesje, postawy życiowe i kondycję moralną, przez co wywiady z nimi są szalenie interesujące i nie mogłam się od nich oderwać.

joaśka | 2012-08-18

Bardzo ciekawa książka! Pomimo, że byłam w Chinach prywatnie, w Pekinie i na prowincji, poznałam wielu "zwykłych" ludzi, wiem co nieco o tej kulturze i tradycji... to jednak okazało się, że niewiele wiem... Ta książka otworzyła mi oczy, zaszokowała i jednocześnie przygnębiła. Ale pokazuje prawdę i chińską rzeczywistość widzianą oczami prostego człowieka, przeciętnego obywatela "kraju środka". Momentami trudno w to wszystko uwierzyć... Tytuł, wg mnie, bardzo trafiony. Rozdział o tradycji przenoszenia zwłok - najbardziej mnie poruszył i zapadł w pamięć. Serdecznie polecam tę książkę wszystkim ciekawym świata!

PiórkoAngeliki | 2014-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2014

"Ja chcę czytać o zwykłych bohaterach".

Czytając "Prowadzący umarłych", zbiór wywiadów z chińskimi zwykłymi,prostymi ludźmi, przyszło mi na myśl(może wydam się cyniczna):" ale to już było",jest i będzie,(bo
najlepiej się sprzedają nieszczęścia i dlatego autorzy skupiają się na nich?).
Tam,gdzie istnieje totalitaryzm,tam zawsze istnieją nieprzeliczone jednostkowe tragedie.
Czyż totalitaryzm Niemców i Rosjan nie zabił,torturował,zmuszał do denuncjacji pokoleń naszych rodziców,dziadków,czy pradziadków?

Oczywiście trzeba zostawiać świadectwa złego postępowania następnym pokoleniom, ale ja się pytam:po co?Skoro nadal wychowujemy następne pokolenia w kulcie pieniądza?i po trupach do celu?

"W potężnym nurcie skażonego wielkiego kotła zwykłego ludzkiego świata, to,co ludzie uważają za prawidłowe, w rzeczywistości w wielu
przypadkach jest błędne. Czyż ludzie nie pragną szczęśliwego życia? Usiłując żyć szczęśliwie, możliwe, że będą działać na
szkodę innych ludzi i rozwiną egoistyczną...

kalofonia | 2012-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2012

Całe Chiny, ze swym tragizmem, złożonością i specyfiką, odmalowane zostały w życiorysach zwykłych ludzi. Liao Yiwu przygląda się losom jednostek pod mikroskopem i pokazuje jak wiążą się w jedną makroopowieść. Jest to historia o komunistycznym Państwie Środka i zagubionym pośród chaosu człowieku.

Magdalena Szyszka | 2012-07-01
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: maj 2012

Porozmawiaj z nimi

Chiny to kraj o wielu twarzach. Intrygujący, pociągający, z niezwykle bogatą historią i dorobkiem zarówno cywilizacyjnym, jak i kulturalnym. Jest to jednak
wciąż kraj komunistyczny, w którym istnieją polityczni więźniowie, cenzura, zakazane tematy. Aktualnie panuje moda na wychwalanie tego państwa i podkreślanie
jego potencjału. W końcu wszyscy niemal chodzimy w chińskich ubraniach, stukamy w klawisze komputerów made in China, a na zorganizowanych wycieczkach podziwiamy
wspaniałe, chińskie luksusowe hotele i centra handlowe. Niektórzy nawet twierdzą, że do Chińczyków bardzo wiele nam brakuje. Ta książka pokazuje jednak
zupełnie inną twarz Chin, mniej znaną, okrutną, taką, która nie wygląda dobrze w telewizji ani na bilbordach.

Jest to zapis rozmów z ludźmi, którzy żyjąc w Chinach, z różnych powodów zostali zepchnięci na margines. Ludzi, którzy w większości starali się po prostu
żyć normalnie, wykonywać swoją pracę, realizować pasję, czasem jednak próbowali...

ekruda | 2013-05-30
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 29 maja 2013

Zanim sięgnie się po tę książkę, trzeba wiedzieć, że jest ona tłumaczeniem z angielskiego. Oczywiście bardziej wartościowe byłoby tłumaczenie z chińskiego oryginału, ale świadoma minusów przyjętego rozwiązania tłumaczka podaje fakt, że wersja angielska zdobyła pełne uznanie autora książki, który zaakceptował ją jako źródło kolejnych przekładów.
Należy jednak wziąć pod uwagę, że pierwotny wydźwięk tekstu, mimo najlepszych chęci,mógł zostać odrobinę zniekształcony poprzez podwójny filtr tłumaczeń.

"Prowadzący umarłych" to dwadzieścia dziewięć wywiadów z przedstawicielami najniższych warstw społecznych Chin. Liao Yiwu zapisał między innymi rozmowy z kierownikiem szaletu publicznego albo robotnikiem napływowym, który imał się różnych zajęć, aby przeżyć.
Ale "Prowadzący umarłych" to jednocześnie dowód na to, że w Chinach nastąpiło swoiste odwrócenie znanego nam porządku. Wśród opisanych przez autora przedstawicieli nizin społecznych znaleźli się także były właściciel ziemski,...

gooner92 | 2016-10-20
Przeczytana: 20 października 2016

Ta książka może być dla nas, Europejczyków, szokującym zderzeniem z dziejami Chin. W blisko trzydziestu wywiadach poznajemy najróżniejszych bohaterów i ich losy w totalitarnym systemie, który panował w Chinach po upadku "rządu nacjonalistów", a także później, po otwarciu się tego kraju na "Zachód".

Historia i kultura tego kraju jest w Polsce mało rozpowszechniona. Wielu z nas w dalszym ciągu uważa Chiny za kraj produkujący tandetne śmieci i kojarzy głównie przez dziwny język i pikantne żarcie z ryżem. Tymczasem Chiny to kraj pełen sprzeczności, z bardzo ciekawą, choć przerażającą i trudną historią, z którą radzą sobie oni zupełnie inaczej niż, przykładowo, Polacy. Kraj z zupełnie innym systemem wartości i nastawieniem do pracy, edukacji, tradycji, patriotyzmu, honoru, religii, odpowiedzialności. Kraj, który z bardzo prymitywnego, wręcz wybitnie zacofanego technologicznie i mentalnie nie tak dawno, teraz przymierza się do podboju kosmosu, a na rynkach światowych ma już mocną...

Mariusz | 2014-03-06
Przeczytana: 05 marca 2014

Czytam bardzo dużo książek o ZSRR, Rosji i niemal po każdej lekturze stwierdzam, że nie rozumiem ludzi żyjących tak blisko nas. Po lekturze zaś tych reportaży przyznaję, że są jednak kategorie którymi da sie opisać świat sowiecki i postsowiecki - Chin zaś nie. To kraj wpadający w straszne skrajności. Od wielkiej kultury po prymitywizm. Od wiary w życie po śmierci, wszechobecne duchy po zbrodniczy laicyzm, który niszczy wszelkie przejawy religii. Najbardziej wstrząsającą rzeczą jest jednak to, że w Wielki Skok czy Rewolucję Kulturalną zaangażowanych jest tyle osób nie związanych bezpośrednio z systemem. Obywatele sami sobie "wymierzają sprawiedliwość" w bardzo okrutne i wymyślne sposoby. Lektura obowiązkowa także dla tych, którzy widzą w ustroju Chin alternatywę dla demokracji.

ola | 2012-08-20

Ponad 30 wywiadów a każdy z nich to historia na osobną książkę lub scenariusz filmowy. Ładunek emocjonalny zawarty w każdym z nich jest tak ciężki , że trudo przejść od jednej rozmowy do drugiej bez dłuższej przerwy. Są tu historie podczas lektury których chce się na przemian płakać albo wymiotować (ucieczka z więzienia przez zbiornik z szambem). Historia Chin pokazanaz perspektywy przedstawicieli najniższych warstw społecznych. Rewelacyjna książka.Polecam.

Muminka | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Polecam wszystkim. bardzo ciekawy reportaż obrazujący historię Chin poprzez pryzmat losów dwudziestu z okładem obywateli komunistycznych Chin. Oryginalnie książka składała się z 60 wywiadów, ciekawi mnie wobec jakiego klucza została przeprowadzona selekcja.
Najbardziej wymowny jest wywiad z tytułowym prowadzącym zwloki, czy tez zawodowym załobnikiem. najbardziej porusza historia ojca, któremu na placu Tianamen zabito syna, największe absurdy życia w chińskiej rzeczywistosci przedstawia "prawicowiec", jak i były właściciel ziemski oraz kierownik szaletów publicznych. No nie -Chińczyk nawet na ludzkich odchodach potrafi zrobić interes. Śmieszy kodyfikacja i regulacja prawna nawet takich dziwnych zawodów.
Każda jednostka pokazuje swój mikrokosmos, opisuje wycinek złożonego tworu społecznego, jakim są współczesne Chiny. Najlepsze podsumowanie daje "zwolenniczka Falun Gong" - "Partia jest zmienna jak kapryśna suka".
mamy tez opisy niesprawiedliwości, tortur, prześladowań, nawet...

Znamy laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Laureatem 7. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki został Paweł Piotr Reszka. Do wyróżnienia nominowanych było pięć książek i dwa przekłady.

Nominowani do Nagrody Kapuścińskiego

Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przedstawiło dziś 10 nominowanych do niej książek. Wśród nich znalazło się osiem tytułów polskich i dwa dzieła zagraniczne. O tym, kto jest autorem najlepszego reportażu książkowego wydanego w Polsce w 2015 roku, dowiemy się 20 maja.