Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach

Tłumaczenie: Saba Litwińska
Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
7,2 (140 ocen i 14 opinii) Zobacz oceny
10
9
9
13
8
28
7
50
6
33
5
2
4
4
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Nine Lives: In Search of the Sacred in Modern India
data wydania
ISBN
9788375363722
liczba stron
304
słowa kluczowe
Indie, religia, Azja
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodał
Michał

Dziewięć osób, dziewięć ścieżek życia. Każda wiodąca przez inne doświadczenia religijne, każda niosąca niezapomnianą opowieść. Od rytualnej śmierci głodowej do tajemniczych praktyk tantrycznych, od boga wcielającego się w tancerza po rzeźbiarza stwarzającego boga z brązu. William Dalrymple dzieli się z czytelnikami wiedzą, którą zebrał, i historiami, których wysłuchał w ciągu swojego ponad...

Dziewięć osób, dziewięć ścieżek życia. Każda wiodąca przez inne doświadczenia religijne, każda niosąca niezapomnianą opowieść. Od rytualnej śmierci głodowej do tajemniczych praktyk tantrycznych, od boga wcielającego się w tancerza po rzeźbiarza stwarzającego boga z brązu. William Dalrymple dzieli się z czytelnikami wiedzą, którą zebrał, i historiami, których wysłuchał w ciągu swojego ponad dwudziestopięcioletniego pobytu w Indiach. Prowadzi nas na wrzące pogranicze pakistańskie, gdzie sufizm stawia czoło postępującej talibanizacji, i do Bengalu, gdzie składa się krwawe ofiary bogini Tarze, a boży minstrele głoszą, iż Najwyższej Prawdy należy szukać w sercu, nie w niebiosach. Oddaje głos buddyjskiemu mnichowi, który pokutuje za to, że zerwał śluby, by zbrojnie bronić Tybetu przed chińską inwazją, i devadesi, świętej prostytutce, która obie swe córki wprowadziła w zawód.
Nie ma w książce brytyjskiego pisarza i historyka powierzchownego urzeczenia egzotyką ani taniej sensacji – jest głęboki namysł nad sednem tożsamości religijnej, przekazem tradycji, przemianami społecznymi i zapamiętaniem w wierze. A przede wszystkim jest co najmniej dziewięć ścieżek wiary i dziewięć historii życia.

"Zachód lubi wyobrażać sobie religie Wschodu jako głębokie studnie starożytnej, niezmiennej mądrości, w rzeczywistości wiele z wątku i osnowy tożsamości religijnej w Indiach ściśle wiąże się z konkretnymi grupami społecznymi, praktykami kastowymi i przekazem z ojca na syna, te zaś gwałtownie się zmieniają wraz z nieprawdopodobnie szybkimi przemianami społeczeństwa indyjskiego".
William Dalrymple

"Pięknie napisana, niewiarygodnie erudycyjna, a przy tym głęboko ludzka (…). Niedosiężny talent!"
Brian Schofield, "The Sunday Times"

 

źródło opisu: Czarne, 2012

źródło okładki: czarne.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (593)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 360
Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-08-10
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

Kolejna książka jednego z moich ulubionych autorów, tym razem dotyczy zmian zachodzących na subkontynencie indyjskim.
W swoich podróżach William Dalrymple przybliża nam różne, często bardzo egzotyczne z naszego punktu widzenia, wyznania religijne panujące w jednym z najdynamiczniej rozwijających się krajów. W ocenach analityków wywiadu amerykańskiego Indie gospodarczo wyprzedzą Stany Zjednoczone do roku 2050. To wbrew pozorom wcale nie jest odległa perspektywa, także zmiany zachodzące w społeczeństwie są bardzo gwałtowne.
Dzięki swojej podróżniczej pasji, ciekawości innych kultur oraz otwartości William Dalrymple jest znakomitym przewodnikiem po tym szalenie intrygującym i niesamowicie interesującym kraju.
Wraz z nim dotrzemy do wyznawców najprzeróżniejszych religii, poznamy ich system wartości oraz sposób docierania do ich wersji Absolutu.
Dźinijska wędrowna mniszka, tancerze, w których wcielają się hinduscy bogowie, wyznawczyni Jellammy zobowiązana do świadczenia usług...

książek: 3635

Dalrymple tworząc publikację bazującą na wyznawanych dziś religiach w Indiach buduje przy okazji treść obfitą w relacje między kastową, wciąz utrzymujące sie reguły wyznaczające granice nie do przełamania. I choć dziś wielokulturowość Indii, jak i ingerencje rodem z Europy zmieniają nieco oblicze religii, to nadal poszczególne ich filary sięgają do prahistorii tego narodu. Mimo wszystko oddaje się cześć bóstwom, których przedstawiciele ziemscy odgrywają spektakle przez kilka tygodni w roku dla oddania czci i zapewnienia ludziom tego co dobre. Wiele kwestii można by nazwać umownymi, jak w przypadku naszego wróżbiarstwa, gdzie za odpowiednią opłatą jest nam przedstawiona przyszłość, a co zdolniejsi potrafią oczarować niejednego do tego stopnia, iż latami będąc pod ich "urokiem" wróżą sobie przyszłe zdarzenia. Choć w naszej kulturze nie oddaje się pokłonów, ani nie ofiarowuje się nic ponad określona z góry zapłatę. Tym właśnie rożni się Zachód od Wschodu. Na Zachodzie mamy do...

książek: 948
lotosu_kwiat | 2014-04-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Tradycyjnie wydawnictwo Czarne nie zawiodło. Niezwykle wnikliwie przedstawione tropy religijności w Indiach ukazują różnorodność i wielobarwną kulturę tego państwa. Tematyka porusza pojęcie świętości w niejednorodnym kraju pełnym zaskakujących kontrastów w okresie szybko następujących przemian kulturowych. Historia i tradycja zderza się z nadchodzącymi do tych obszarów zachodnimi wzorcami, ewoluuje a jednak nadal zadziwia i fascynuje. Autor przybliża sylwetki postaci oddając im głos, który przekazuje nam w znakomicie zredagowanej pisemnej formie. Lektura z najwyższej półki - dogłębna, łącząca wartość kulturoznawczą z płynnym reporterskim stylem.

książek: 248
Ev_leena | 2017-03-08
Przeczytana: 08 marca 2017

Dalrymple spotyka na swojej drodze w różnych stanach Indii, kolejno 9 osób, które opowiadają mu swoje historię, a są to mniszkę dżinijską, tancerza-medium, biorącego udział w widowiskach "tejjam", Dewadasi- Rani kobietę poświęconą w dzieciństwie bogini Jellammie, śpiewaka eposów -bhopę, Lal Peri pochodząca z Biharu opętaną suficka mistyczkę, wyznawczynię Lal Sahbaz Kalandar, mnicha buddyjskiego po przejściach, jego udział w wojnie, rzeźbiarza bóstw, pielęgnującego wielopokoleniową tradycję rodzinną rzemiosła. 2 ostatnie rozdziały są dość mroczne i kontrowersyjne, traktują bowiem o tantryzmie; Manishę, mieszkającą na ghtach- polach kremacyjnych w Tarapith. Wyznaje ona kult bogini Tary. Dowiadujemy się, że zachodnie wyobrażenie o tantrze jest zgoła inne, niż pierwotne założenia tego kierunku, niewidomego minstrela- wędrownego śpiewaka, uznawany za wywrotowca, z uwagi na swoje wyznanie, aczkolwiek tacy jak on, cieszyli się sympatią ludzi.

W każdym z rozdziałów, William pozwala...

książek: 754
Cyfranek | 2013-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2013

Znakomita, pasjonująca, wciągająca droga do zrozumienia indyjskiej duchowości.
"Dziewięć żywotów...", to jak sam tytuł wskazuje, dziewięć historii o życiu opowiedzianych przez osoby, które wyszukał autor. Wyszukane zostały nieprzypadkowo, ale dzięki znajomości Indii, ludzi i tematu. Pasja poszukiwania indyjskiej duchowości, tej odświętnej i tej codziennej, pozwoliła autorowi zbliżyć się do osób będących uosobieniem ścieżek wybieranych przez Indusów oddających się swojej religii. Wiliamowi Dalrymle udało się uniknąć pułapek, zastawionych na obcokrajowców, w postaci aśramów oferujących przyjezdnym "oświecenie" za odpowiednią opłatą i tym podobnych komercyjnych przedsięwzięć. Z pasją religioznawcy, historyka i znawcy ludzkich losów autor zagłębia się w prawdziwe historie ludzi składających się na to, co postrzegamy jako współczesne przejawy duchowej kultury Indii.
Dzięki książce wnikamy w kolejnych rozdziałach w opowieść o życiu dżinijskiej mniszki, sufich, hinduskich minstreli czy...

książek: 27
Entelepentele | 2014-05-26
Na półkach: Przeczytane

Nisamowita pozycja, choć po lekturze czytelnik zostaje jak ten dzieciak, co to liże lizaka przez szybę. Autor przedstawił zaledwie dziewięć przykładów świętych życiorysów, ale dołożył taką masę informacji, że rzeczywiście kręci się w głowie, ale i budzi się w człowieku ciekawość, by zgłębić literaturę i wyruszyć w podróż. Indie to zachwycający kraj, z ogromnym dobrodziejstwem praktyk religijnych i teatralnych, a dodając do tego rozbudowany system kastowy otrzymujemy miejsce na świecie, którego nie da się opisać jednym słowem, wątpię nawet, czy w ogóle da się je opisać. Każdy dziennikarz, każdy pielgrzym, każdy turysta widzi tylko fragment tego barwnego patchworku i nie może pozwolić sobie na jakiekolwiek uogólnienie. Ta książka jest również próbą postawienia pytania, jak Indie ze swoim całym bogactwem duchowym dadzą sobie radę ze zmianami, jakie zachodzą na świecie? Czy tradycja oprze się pokusom globalizacji, konsumpcjonizmu, chęci młodych ludzi, by żyć po swojemu, nawet jeśli...

książek: 464
alison2 | 2013-04-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: 13 kwietnia 2013

Indie to kraj, który intryguje praktycznie od zawsze. Turyści ulegają prawdziwej orgii barw i smaków, podziwiają niezwykłe połączenie kultury tego kraju z szaleńczym pędem do zachodnich standardów. Poruszają ich wręcz niewiarygodne różnice majątkowe wśród społeczeństwa, upaja zapach orientu. Wszystko to jest fascynujące i ważne, jednak osoba, która naprawdę interesuje się tym krajem, po pewnym czasie może dojść do wniosku, że wszędzie czyta o tym samym. William Dalrymple postanowił podążyć inną drogą. Z pozoru równie znaną i popularną. Postanowił opisać wierzenia kilku wybranych osób. To, co jednak odróżnia tę książkę od innych, to sposób, w jaki do tego tematu podszedł. W książce „Dziewięć żywotów: Na tropie świętości we współczesnych Indiach“ na próżno szukać naiwnych wyobrażeń na temat „magicznych Indii“ czy też taniej sensacji. Autor podjął próbę przedstawienia wierzeń w sposób, w jaki pojmują je ich wyznawcy. Jak trudne to zadanie przekonamy się w chwili, w której zagłębimy...

książek: 899
Popipopipopo | 2014-07-30
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 maja 2014

Dzięki tej książce zaczęłam skupiać wiedzę na temat Sallekhany i wszystkiemu co z tym związane.Mimo niskiej oceny jaką ta książka ode mnie dostała czytając te opowiadania można było poczuć to co czuły te osoby ,które to opisywały , wspaniałe!Polecam tą książkę osobom ,które mają pojęcie na temat tamtejszej kultury.

książek: 661
prosiaczek | 2013-10-25
Na półkach: Przeczytane, 2013, EBOOK
Przeczytana: 25 października 2013

Lekturę tej książki zaczęłam w okolicach sierpnia, później miałam dość długą przerwę i dopiero ostatnio wróciłam do lektury. Sięgnęłam po tą książkę powodowana ciekawością egzotycznej duchowości Indii. Autor opisuje różne grupy i praktyki. Książka jest podzielona na historie z których każda opowiadana przez inną osobę pokazuje co obecnie dana osoba robi, jaka jest jej historia, i jak się rysuje przyszłość. Myślę, że jest to pozycja ciekawa, bo w dość otwarty i przyjazny sposób patrzy na bohaterów, nie oceniając ich i pokazując ich takimi, jakimi są. Bardzo podobała mi się historia świętej prostytutki, czy opowieść mniszki. Jeśli kogoś interesują takie tematy, zdecydowanie polecam.

książek: 172
Monsoon | 2013-04-12
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Wybory bohaterów książki w pierwszej chwili mnie przerażały. Teraz nabieram pewności, że są całkowicie naturalne, oczywiste, jak ostatnie wyrzeczenie Prasannamati matadźi. Całe życie stawiam sobie pytanie - kim jestem?. Święci Dalrymple znają odpowiedź. Wystarczy ich posłuchać. Czy Dalrymple jest tak bardzo dociekliwy czy jego rozmówcy wielce wylewni? Jak udało mu się dotrzeć do tak różnych osobowości i światopoglądów? To odwaga i mądrość w stawianiu pytań. Dalrymple napisał księgę opowieści o życiu tak różnym od mojego i tak bliskim mojemu sercu.

zobacz kolejne z 583 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Nominacje do Nagrody im. Kapuścińskiego

Wczoraj w Starej Prochowni w Warszawie ogłoszono nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Ta nagroda za reportaż literacki zostanie przyznana już po raz czwarty. Laureata poznamy 17 maja.


więcej
Najlepsze książki roku 2012

Rokrocznie na księgarskich półkach pojawiają się setki nowości. Jakie książki budziły największe emocje w tym roku? Jakie publikacje przeszły bez echa, choć zasługiwały na uwagę? Po co warto sięgnąć?


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd