Mężczyzna z laserem. Historia szwedzkiej nienawiści

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
Lasermannen-en berättelse om Sverige
literatura faktu
monnalisa

Pod koniec roku 1991 Sztokholm ogarnęło przerażenie. Nieznany sprawca, uzbrojony w karabin z laserowym celownikiem, postrzelił 11 osób. Jedna osoba zmarła, inne doznały trwałych okaleczeń. Cechą łączącą wszystkie ofiary był kolor ich skóry. W tym samym czasie Szwecja przechodziła przez najcięższy na przestrzeni ostatnich dekad kryzys ekonomiczny. Centra przyjęć uchodźców rozsiane po całym kraju zaatakowane zostały bombami zapalającymi i koktajlami Mołotowa. W szwedzkim parlamencie nowa partia polityczna o nazwie Ny Demokrati (Nowa Demokracja) podgrzewała nastrój wrogości wobec imigracji. Snajperskie ataki zapoczątkowały największą od czasów morderstwa premiera Olofa Palema obławę. Po dziesięciu miesiącach mężczyzna, później znany jako Mężczyzna z laserem, został namierzony przez policję i aresztowany w dramatycznych okolicznościach. Mimo iż zaprzeczył wszystkim oskarżeniom, został skazany na dożywocie. Po około dziesięciu latach spędzonych w więzieniu zdecydował się przyznać do wszystkich ataków oraz do dwudziestu napadów na bank. Poza policją, zgodził się rozmawiać o tym tylko z jedną osobą – dziennikarzem i autorem książki Gellertem Tamasem.

Wydany w 2002 roku Mężczyzna z laserem spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i zdobył uznanie krytyków. Gellert Tamas otrzymał za swoją książkę prestiżową nagrodę Guldspaden. Została ona również zaadaptowana w 2005 roku na nakręcony dla szwedzkiej telewizji miniserial telewizyjny w reżyserii Mikaela Marchimaina, uhonorowany nagrodą Kristallen w kategorii „Dramatyczne widowisko roku”.

źródło opisu: Czarne, 2013

źródło okładki: czarne.com.pl

Lilian | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016

Niby reportaż a czyta się jak bardzo dobry kryminał.
Jeden z najlepszych portretów psychologicznych mordercy - przedstawiony z drobiazgową rzetelnością i skrupulatnością. Z całą historią jego życia, która ukształtowała tę chorą osobowość.

Książka bardzo na czasie, mimo iż dotyczy okresu sprzed 20 lat, to w dobie napływającej fali imigrantów znów staje się aktualna ... i nienawiść, ogarniająca Szwecję naprawdę przeraża...

Zawsze ten kraj wydawał mi się uporządkowany i przyjazny, po tej lekturze widać, że tam również panuje wszechogarniająca biurokracja i chaos we współpracy różnych służb, a liczne zaniedbania doprowadzają do tragedii.

Jak dla mnie momentami za dużo polityki, a jeszcze przy tej okazji wymienionych tak wiele szwedzkich nazwisk, że gubiłam się przy tym zupełnie...

książek: 2081
Wojciech Gołębiewski | 2017-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Gellert Tamas (ur. 1963) jest szwedzkim dziennikarzem węgierskiego pochodzenia. Z anglojęzycznej Wikipedii dowiaduję się, że pracował dla najpopularniejszego dziennika "Dagens Nyheter" dla TV4. Popularność zdobył tym reportażem wydanym w 2002 roku. Ta książka jest o życiu Johna Ausoniusa, mordercy, który usiłował dokonać zabójstw zimą 1991 i wiosną 1992. Książka stała się bestsellerem i w 2005 roku zaadaptowana ją jako serial dla SVT.
Na LC 7,9 (101 ocen i 13 opinii).

Tamas szczegółowo opisuje życie mordercy, ja jednak postanowiłem Państwu przybliżyć jego sylwetkę korzystając z anglojęzycznej Wikipedii:
„John Wolfgang Alexander Ausonius (urodzony jako Wolfgang Alexander Zaugg, 12.06.1953), znany w mediach jako Lasermannen („Laserowy człowiek”) to sądownie skazany morderca, rabuś bankowy i próbujący dokonać mordu seryjny zabójca. Od sierpnia 1991 do stycznia ...

Wioletta | 2017-11-01
Na półkach: Przeczytane, P. L -> W
Przeczytana: 31 października 2017

Co tu napisać, jak tu czyste fakty. Nie poczuwałam się do tego. ...ale jakie są te fakty, ba, jak przedstawione. Niezwykle, niezwykle precyzyjne, niezwykle konkretnie, niezwykle rzeczowo, niezwykle prawdziwie, niezwykle interesująco - niewiarygodne, że aż tak prawdziwie, żadnych ubarwień, a momentami czyta się jak najznakomitszy thriller.

Michał | 2015-09-07
Przeczytana: 06 września 2015

Mam wrażenie, że skandynawskie kryminały wyglądają przy tym opasłym reportażu jak uczniak gimnazjum przy doktorancie poważnej uczelni.
Wielką sztuką jest bowiem stworzyć książkę, stanowiącą relację z prawdziwych wydarzeń, w taki sposób aby potrafiła przykuwać uwagę niczym najlepszy thriller, mimo iż doskonale wiemy jak zakończy się cała opowieść.

Gellert Tamas dokonał w "Mężczyźnie z laserem" wielopłaszczyznowej wiwisekcji. Relacjonując serię zamachów na imigrantów w Szwecji na początku lat 90-tych, skupił się jednocześnie na precyzyjnym rysie osobowościowym zabójcy, jak i na nastrojach społecznych oraz realiach politycznych, które to w zadziwiający sposób przypominają dzisiejszą sytuację w Europie. Zwłaszcza w kontekście przybierającej fali uchodźców.
Z książki wyłania się przerażający obraz, jak łatwo (między innymi dzięki zbyt liberalnemu prawu i wręcz kuriozalnej nieudolności organów ścigania) może bezkarnie funkcjonować w społeczeństwie nieuchwytny morderca, obrośnięty...

Michał P | 2013-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Rasizm, faszystowskie nastroje, polityczna nieudolność i jeszcze parę innych. To wszystko w kolejnej książce burzącej myślenie o życiu naszych północnych sąsiadów jako o wyśnionym, idealnym, beztroskim. Bo oto i bohater książki Gellerta Tamasa - John Ausonius, jego "konstrukcja" która nie jest przecież z kosmosu, wyrasta wśród panujących w Szwecji, podsycanych przez skrajną prawicę, nastrojów społecznych związanych z kwestią imigrantów. Sam autor sięga głęboko, bo nawet nie do dzieciństwa samego bohatera, a do lat młodości jego matki, by zilustrować "uformowanie" dorosłego bohatera. Jednocześnie ukazuje bezstronnie obie strony konfliktu, choć dzieje się i tak, że współczujemy ofiarom Ausoniusa.
Książkę czyta się przez jakiś czas jak kryminał, choć dosyć szybko zdajemy sobie sprawę, kto stoi za całą sprawą. Mogą zarazem nużyć opisy politycznej rzeczywistości, co wydaje się jednak niezbędne do zrozumienia ówczesnej sytuacji w kraju, o którym wciąż mało wiemy.

Michał | 2013-09-17
Przeczytana: 17 września 2013

Siedzę przy komputerze i nic nie mogę napisać, bo cały się trzęsę. Skończyłem czytać tę książkę półtorej godziny temu, a wciąż jestem rozentuzjazmowany niczym dziecko, które zaraz wsiądzie na kolejkę górską.

Uwaga! Nie znoszę tego, ale to będzie jedna z tych opinii, na przeczytanie której trzeba będzie przeznaczyć trochę czasu.

Kocham Czarne. Poważnie. Andrzej Stasiuk i Monika Sznajderman odmienili moje życie i nie ma w tym nic przesadzonego. Książki z ich wydawnictwa pochłaniam jak powietrze, w szczególności reportaże. Śmiało mogę stwierdzić, że gdyby nie oni, to bym ich czytanie ograniczył do R. Kapuścińskiego. Wiadomo - klasyk gatunku, nie wypada nie znać.

W szczególności fantastyczne są reportaże dotyczące Skandynawii. Dlaczego? Ponieważ perfekcyjnie na przykładzie jednego problemu analizowane jest całe społeczeństwo, włącznie (przede wszystkim!) z jego słabymi stronami. I za każdym razem jestem w tych książkach zaskakiwany, bo nie przypuściłbym, że te społeczeństwa...

haLina | 2013-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2013

Uwielbiam literaturę faktu wydawaną przez "Czarne" i dlatego zerknęłam w stronę tej książki. Byłam zdziwiona, że w spokojnej i uchodzącej za tolerancyjną Szwecji można mówić o nienawiści wobec cudzoziemców. Czytałam co prawda wcześniej książkę o ich niechęci do obcych z okresu II wojny. No, ale od wojny dużo się zmieniło..
Okazuje się, że aż tak dużo nie. Niechęć wobec przybyszów, którzy mają inną religię, kulturę i "napweno zabiorą nam pracę, okradną " bardzo łatwo wzbudzić. I chociaż mężczyzna zlaserem był chory psychicznie; to sam mechanizm budzenia ksenofobii został dobrze ukazany.
Książka początkowo trochę mnie męczyła przedstawiając fakty zgodnie z przyjętymi założeniami, ale po przebrnięciu przez trudne dzieciństwo bohatera wciągnęłam się. Warto przeczytać i przemyśleć sobie to i owo.

kalofonia | 2013-10-05
Przeczytana: 06 lipca 2013

Wydawnictwo Czarne oddało w nasze ręce intrygujący reportaż utrzymany w duchu najlepszych skandynawskich kryminałów. Solidne dziennikarstwo, dynamicznie rozwijająca się akcja i niepokojący temat składają się na wciągającą i pouczającą lekturę.

Na początku lat 90. Szwecją wstrząsnęła seria ataków na przypadkowych cudzoziemców. Tajemniczy mężczyzna z karabinem wyposażonym w laserowy celownik grasował po Sztokholmie i polował na znienawidzonych przez siebie imigrantów. Ochrzczony „mężczyzną z laserem” terroryzował społeczeństwo i kpił sobie z idei wielokulturowości. Karmiony rasistowskimi hasłami głoszonymi przez skrajnie prawicowych polityków, czuł się bezkarny i kontynuował swoje dzieło przekonany o słuszności i doniosłości swych poczynań.

Co myślał John Ausonius, samozwańczy bojownik o blond Szwecję? Tamas prześledził jego losy od wczesnego dzieciństwa aż po tragiczne wydarzenia sprzed kilkunastu lat. Pisarz zagłębił się w psychikę mordercy- starał się poznać motywacje oraz...

Kamil Dziadkiewicz | 2017-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Bardzo cenię rzetelne dziennikarstwo, obarczone tonami dokumentów i liczbą spędzonych godzin nad reportażem, bo wtedy przynajmniej wiem, że do ręki dostaję profesjonalnie - pod względem merytorycznym - przygotowany tekst. Oto, co znajdziemy na końcu książki:

"Wykorzystany materiał źródłowy jest bardzo obszerny, same wywiady z Johnem Ausoniusem to 700 stron. Wyniki dochodzenia wstępnego liczą 2500 stron. Materiał prasowy obejmuje prawie 800 artykułów i 200 różnych programów i wypowiedzi w radiu i telewizji. Na potrzeby książki przeprowadziłem dodatkowo jeszcze ponad 80 wywiadów."

Oprócz tego Gellert Tamas pisze reportaż z wyraźnymi elementami prozy, czytaj kryminału szwedzkiego, zwłaszcza, jeśli dotyczy do prowadzących śledztwo. Mnie ta forma bardzo przypadła do gustu, jest tutaj element wolności, który na początku może budzić obawy, że reportażysta porusza się po cienkiej linii rzetelnej prawdy i fantazji, natomiast - jak już powiedziałem - stoją za nim fakty poparte w liczbach....

Mateusz | 2015-05-31
Przeczytana: 29 maja 2015

Ciekawa, choć miejscami trochę przerażająca książka o mordercy, o rasiście, o ksenofobie, o bardzo złym człowieku.

Polecem tę lekturę, ze względu na jej ponadczasowość, bo temat nienawiści rasowej i religijnej nigdy nie zniknie.

Pamiętajmy tylko, że nie każdy muzułmanin musi być islamista, tak jak nie każdy Polak musi być krętaczem i pijakiem. Nie stygmatyzujmy, nie oceniajmy grupowo - o tym też jest ta książka.