Mężczyzna z laserem. Historia szwedzkiej nienawiści

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
Lasermannen-en berättelse om Sverige
literatura faktu
monnalisa

Pod koniec roku 1991 Sztokholm ogarnęło przerażenie. Nieznany sprawca, uzbrojony w karabin z laserowym celownikiem, postrzelił 11 osób. Jedna osoba zmarła, inne doznały trwałych okaleczeń. Cechą łączącą wszystkie ofiary był kolor ich skóry. W tym samym czasie Szwecja przechodziła przez najcięższy na przestrzeni ostatnich dekad kryzys ekonomiczny. Centra przyjęć uchodźców rozsiane po całym kraju zaatakowane zostały bombami zapalającymi i koktajlami Mołotowa. W szwedzkim parlamencie nowa partia polityczna o nazwie Ny Demokrati (Nowa Demokracja) podgrzewała nastrój wrogości wobec imigracji. Snajperskie ataki zapoczątkowały największą od czasów morderstwa premiera Olofa Palema obławę. Po dziesięciu miesiącach mężczyzna, później znany jako Mężczyzna z laserem, został namierzony przez policję i aresztowany w dramatycznych okolicznościach. Mimo iż zaprzeczył wszystkim oskarżeniom, został skazany na dożywocie. Po około dziesięciu latach spędzonych w więzieniu zdecydował się przyznać do wszystkich ataków oraz do dwudziestu napadów na bank. Poza policją, zgodził się rozmawiać o tym tylko z jedną osobą – dziennikarzem i autorem książki Gellertem Tamasem.

Wydany w 2002 roku Mężczyzna z laserem spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i zdobył uznanie krytyków. Gellert Tamas otrzymał za swoją książkę prestiżową nagrodę Guldspaden. Została ona również zaadaptowana w 2005 roku na nakręcony dla szwedzkiej telewizji miniserial telewizyjny w reżyserii Mikaela Marchimaina, uhonorowany nagrodą Kristallen w kategorii „Dramatyczne widowisko roku”.

źródło opisu: Czarne, 2013

źródło okładki: czarne.com.pl

Falbala | 2019-07-10

Reportaz jak najlepszy kryminal! Nic dodac, nic ujac. Wciaga jak bagno. POLECAM!

supertasie | 2017-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2017

Wielowątkowy reportaż, który wciąga niczym dobry kryminał. Sporo ciekawych wątków społecznych, które łączy historia Johna Ausoniusa, mężczyzny z laserem. Kwestia rodzącej się nienawiści przekracza granice szwedzkiej debaty z lat 90. ubiegłego wieku - Autor pokazuje, że pewne mechanizmy np. udział prasy w podsycaniu nastrojów, pozostają niezmienne.

Czytaczyk | 2017-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2017

Bardzo ciekawa ksiazka.Pokazuje glownego bohatera od bardzo wielu stron.Prawie od urodzenia.Jak dorastal,jak zmienialy sie jego marzenia poglady.Co na nie wplywalo.Ale mozemy tez ujrzec jak dziala panstwo szwedzkie.Ksiazka pozostawila tez we mnie pytanie.Bo skoro glowny bohater jest chory psychicznie.I skoro przyznal sie do 10 zamachow i 20 napadow.To czy powinien dostac dozywocie?Czy moze powinien byc leczony w szpitalu psychiatrycznym.Warto ksiazke przeczytac.Uswiadami ze nie tylko u nas polityka to bagno.

Muminka | 2017-11-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 października 2017

odżywam przy reportażach, które obalaja pewne mity, które prowokują do myślenia, które zasiewają we mnie ziarno niepewności. Dobrze jest dowiedziec sie o tym, jak się żyje w innych krajach. Tamas w przejmujący spośób opisał jakw Norwegii chwieje się system wartości i jak na tyym zyskują terroryści. Wydawać by się mogło, że kraje skandynawskie to raj miodem i mlekiem połynący, tymczasem reportaż berzlitośnie obnaża pułapki permisywizmu. Autor przedstawia nam geneże głośnych morderstw na tle rasowym z lat 90-tych, kiedfy to nieuchwytny mezczyzna z laserem rterroryzowałsztokholm. Opisdane są liczne incydenty nienawiści rasowej, uprzedzeń, wyskoki skrajnie nacjonalistycznych i prawicowych ugrupowań niebezpieczne ruchy wierzące w supremację "białej rasy" głósza hasłą podobne do wizji hitlera.
Przykłąd losów/ dziwnej misji, która realiozował szaleniec. Poszczególne ofiary, poszczególne policyjne dochodzenia i znane osoby wypowiadają się o incydentach, przedstawiają szczegóły śledztwa, a...

Wioletta | 2017-11-01
Na półkach: Przeczytane, P. L -> W
Przeczytana: 31 października 2017

Co tu napisać, jak tu czyste fakty. Nie poczuwałam się do tego. ...ale jakie są te fakty, ba, jak przedstawione. Niezwykle, niezwykle precyzyjne, niezwykle konkretnie, niezwykle rzeczowo, niezwykle prawdziwie, niezwykle interesująco - niewiarygodne, że aż tak prawdziwie, żadnych ubarwień, a momentami czyta się jak najznakomitszy thriller.

PoProstuAnia | 2017-10-23
Na półkach: Przeczytane, 2017, Skandynawia
Przeczytana: 23 sierpnia 2017

Seria morderstw motywowanych rasistowsko opisana z drobiazgowością i dbałością o szczegóły zarówno jeśli chodzi o tło polityczno-społeczne, jak i biografię sprawcy oraz sekwencję wydarzeń. Czytana współcześnie w Polsce pozwala dostrzec analogie, od których jeżą się włosy na głowie. Pouczająca lektura w kwestii mechanizmów powstawania fali rasistowskich i antyimigranckich przekonań.

Monika | 2017-10-01
Przeczytana: 30 września 2017

Nie jestem fanką thillerów, ale tę książkę nie podpięłabym za bardzo pod tą kategorię. Mimo, że napotykamy wiele opisów licznych zbrodni (nie tylko morderstw i ich prób), o wiele bardziej na pierwszy plan wysuwa się proces przyczynowo-skutkowy 'powstania' mężczyzny z laserem i przerażającej fali rasizmu w ówczesnej Szwecji.
Genialnie wykreowany i wytłumaczony portret psychologiczny mordercy. Celnie wymierzone uwagi na temat błędów w egzekwowaniu prawa. Nadinterpretacja wolności słowa. Objaśnianie rzeczywistości poprzez szczegółową analizę faktów. Zwrócenie uwagi na powszechność manipulacji medialnej i jej olbrzymi wpływ.
Po moim opisie brzmi skomplikowanie, ale jest wręcz odwrotnie. Polecam wszystkim, którzy lubią obserwować, interpretować i przede wszystkim rozumieć co się wokół nich dzieje.

Kamil Dziadkiewicz | 2017-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Bardzo cenię rzetelne dziennikarstwo, obarczone tonami dokumentów i liczbą spędzonych godzin nad reportażem, bo wtedy przynajmniej wiem, że do ręki dostaję profesjonalnie - pod względem merytorycznym - przygotowany tekst. Oto, co znajdziemy na końcu książki:

"Wykorzystany materiał źródłowy jest bardzo obszerny, same wywiady z Johnem Ausoniusem to 700 stron. Wyniki dochodzenia wstępnego liczą 2500 stron. Materiał prasowy obejmuje prawie 800 artykułów i 200 różnych programów i wypowiedzi w radiu i telewizji. Na potrzeby książki przeprowadziłem dodatkowo jeszcze ponad 80 wywiadów."

Oprócz tego Gellert Tamas pisze reportaż z wyraźnymi elementami prozy, czytaj kryminału szwedzkiego, zwłaszcza, jeśli dotyczy do prowadzących śledztwo. Mnie ta forma bardzo przypadła do gustu, jest tutaj element wolności, który na początku może budzić obawy, że reportażysta porusza się po cienkiej linii rzetelnej prawdy i fantazji, natomiast - jak już powiedziałem - stoją za nim fakty poparte w liczbach....

Wojciech Gołębiewski | 2017-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Gellert Tamas (ur. 1963) jest szwedzkim dziennikarzem węgierskiego pochodzenia. Z anglojęzycznej Wikipedii dowiaduję się, że pracował dla najpopularniejszego dziennika "Dagens Nyheter" dla TV4. Popularność zdobył tym reportażem wydanym w 2002 roku. Ta książka jest o życiu Johna Ausoniusa, mordercy, który usiłował dokonać zabójstw zimą 1991 i wiosną 1992. Książka stała się bestsellerem i w 2005 roku zaadaptowana ją jako serial dla SVT.
Na LC 7,9 (101 ocen i 13 opinii).

Tamas szczegółowo opisuje życie mordercy, ja jednak postanowiłem Państwu przybliżyć jego sylwetkę korzystając z anglojęzycznej Wikipedii:
„John Wolfgang Alexander Ausonius (urodzony jako Wolfgang Alexander Zaugg, 12.06.1953), znany w mediach jako Lasermannen („Laserowy człowiek”) to sądownie skazany morderca, rabuś bankowy i próbujący dokonać mordu seryjny zabójca. Od sierpnia 1991 do stycznia ...

Lilian | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016

Niby reportaż a czyta się jak bardzo dobry kryminał.
Jeden z najlepszych portretów psychologicznych mordercy - przedstawiony z drobiazgową rzetelnością i skrupulatnością. Z całą historią jego życia, która ukształtowała tę chorą osobowość.

Książka bardzo na czasie, mimo iż dotyczy okresu sprzed 20 lat, to w dobie napływającej fali imigrantów znów staje się aktualna ... i nienawiść, ogarniająca Szwecję naprawdę przeraża...

Zawsze ten kraj wydawał mi się uporządkowany i przyjazny, po tej lekturze widać, że tam również panuje wszechogarniająca biurokracja i chaos we współpracy różnych służb, a liczne zaniedbania doprowadzają do tragedii.

Jak dla mnie momentami za dużo polityki, a jeszcze przy tej okazji wymienionych tak wiele szwedzkich nazwisk, że gubiłam się przy tym zupełnie...